Get Adobe Flash player

ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün429
mod_vvisit_counterDün3168
mod_vvisit_counterBu Hafta10957
mod_vvisit_counterGeçen hafta24675
mod_vvisit_counterBu Ay108872
mod_vvisit_counterGeçen Ay203059
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar16746847

IP'niz: 3.237.66.86
Bugün: 26 Kas 2020

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 12182582

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X
 ADIL DUZEN 150x
erbakan devrimi 15b 160
 
bizim ataturk 17b 160
 
hilalhac
 
baskan160
 
siyaset strj 160
 
sistem tahlili 160
 
 darbe 160
 
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam

BİLGİ VE OLGUNLAŞMA

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

 

Eğitim ve öğretim, bilgi ve beceri edinmenin ön şartı... Bilgi ve beceri ise başarının anahtarıdır. Öğretim; gerekli bilgileri teorik olarak verme, eğitim ise bunları pratiğe dönüştürme olayıdır. Öğrenmeyi bırakan, kendini sürekli yenilemeye ve geliştirmeye çalışmayan kimse, artık yaşama amacını ve heyecanını tüketmiş sayılır. Kendi noksanlıklarını tamamlamaya, kusurlarını düzeltip onarmaya çabalamayan insan olgunlaşamaz, ham kalır. Evet, öğrenmeyi ve okumayı bırakmış kişi, artık olgunlaşma ömrünü sonlandırmış ve ruhen ihtiyarlamıştır.

 

"Bir toplum kendi nefislerindeki değiştirmedikçe, Allah'ta onlardakini değiştirmez"[1] ayeti de, kendimizi değiştirip düzeltme gayreti taşımadan Allah'ın nusret ve inayetine ulaşamayacağımızı anlatmaktadır.

Allah'ın en büyük isim ve sıfatlarından birisi de Rabb'dır. Bu, kullarını ve bütün mahlûkatını tedricen terbiye eden (Kemale erdirmek üzere adım adım eğitip yetiştiren) manasını taşımaktadır.  Yani eğitim ve öğretimde, aceleci, geçici hevesli ve genelci olmayıp; dikkatli, sürekli ve ayrıntılara inici bir yaklaşım yararlı ve kalıcıdır.

Gerçek amacımızı asla unutmadan;  araçlarımızı yeni verimli kullanma ve çabalarımızı sürekli kılma,  bizi olgunluğa taşıyacaktır. Bu kutsal amacı, yani Allah'a ulaşmayı ve insanlara yararlı olmayı unutup, sadece çabalarımızı tekrarlama ve araçlarımızı kullanma alışkanlığı ise, şuursuzca bir fanatiklik (taraftarlık) ve saplantıdır. 

Amaçsız ve plansız iş,  nişansız atış gibidir. Bugüne kadar, nişansız atış yapanların hedefini vurduğu görülmemiştir. Körlerin taşı ise, nadiren ve tesadüfen rast gelecektir. Okuma, araştırma, hatırlama ve düşünceye dalma (zikir ve tefekkür) ve hatta hayırlı yönde hayal kurma (zihin egzersizi yapma) insan beynini ve ruhunu diri ve dinamik tutacak ve üretken kılacaktır.

Bu nedenle eğitim ve öğretime ayrılan zaman ve imkânı asla israf saymamalıyız. Hedeflediğiniz bir konuda işleriniz iyi gidiyorsa, eğitime ayırdığınız payı ikiye katlayınız. Yok, eğer bir türlü başarıyı yakalayamıyorsanız, o takdirde eğitim payını dört katına çıkarınız. Çünkü beceriksizliğin en önemli nedeni, bilgisizlik olduğunu unutmayınız.

İnsanın her konuda bir şeyler bilmesi, genel kültürünü arttırması bakımından güzeldir. Ancak özellikle sorumlu olduğu konularda,  her şeyi bilmesi gerekir. Kendi meslek ve memuriyetiyle veya manevi hizmet ve ibadetiyle ilgili yarım yamalak bilgiler, sahibini mahcup edecektir. Bilmeden ve anlamadan yapılan iş, bazı hayvanlara yaptırılan taklidi hareketler gibidir.

Bir konuyu öğrenmeye veya bilinen bir konuda derinleşmeye, önce ihtiyaç duymalı ve karar vermelisiniz. "Beceremem, bitiremem" korkusunu aşmalı, kendinize güvenmelisiniz. Cehaleti, cesaretle yenmelisiniz. Fıtratınızdaki yetenekleri ancak eğitim ve öğretimle keşfedip geliştirebilirsiniz. Bugünümüzü iyi değerlendirmek ve hele geleceğinizi en iyi şekillendirmek için, mutlaka bilgili ve bilinçli hareket etmeli ve bilgeliğe erişmelisiniz. Öğrenmek için vakit geçmiş değildir. Hemen harekete geçiniz.

Unutmayınız... Büyük mesafeler, küçük adımlarla alınır. Engin dağlar, basit tırmanışlarla aşılır.

Sorunlardan ve zorluklardan kaçmak çare değildir. Onlarla karşılaşmak ve boğuşmak gerekir. İşte bu durumda inanç, azim ve bilgi senin en büyük destekçindir. Ancak eksik ve yanlış bilgi, kaçmaktan bile tehlikelidir. Çünkü ilgisiz ve yetersiz çözümler, sorunları daha da ağırlaştıracak, yanlış tedaviler, hastalığı müzminleştirecektir. Hatta sorunları doğru anlamak, onu aşmanın ilk basamağıdır.  Bunun için de yine yeterli bilgi ve birikime ihtiyaç vardır. Çünkü pek çok konudaki sıkıntılarımız, çözümü bilmemekten önce, sorunu bilmemekten kaynaklanır. Problem; Mevcut durumla, olması gereken arasındaki farktır... Ve bu farkı en akıcı ve en akılcı şekilde kapatmaya çalışmak, başarımızdır. Ve tabi başarısız olmaktan korkup, hayırlı girişimlere başlamamak, yenilgiyi kabullenmektir ve fırsatları kaçırmaktır. Çünkü bazen soylu ve onurlu başarısızlıklar bile, takdirle anılır. Ve asla unutmayalım, başlamak başarmanın yarısıdır... Ve maalesef en çok israf ettiğimiz şey, fırsatlardır.

"Yaratan Rabbin adıyla oku!" diye başlayan ve "İnsana bilmediğini kalemle öğretti"[2] buyurarak okuma, yazma ile eğitim ve öğretim yolunu açan bir kitabın mensupları olarak,  bilgisizlik ve becerisizlik içinde yaşamak, bizlere hiç yakışmamaktadır. Daha doğrusu en büyük ayıptır ve kayıptır.

Velhasıl, kaliteli insan ve kalifiye eleman olmak için sürekli öğrenmeye ve eğitilmeye ihtiyaç vardır. Yoksa insan "Sıradan" birisi olmaktan kurtulamayacaktır.

Kalite ise, bir ihtiyacı yeterince karşılamak... Bir boşluğu bütünüyle doldurmak... Kendisine ve herkese yararlı ve aranılan birisi olmaktır.

Bu nedenle öğrenmeye çalışmak ve okumak imrenilecek... Bilgisizliğe razı olmak, ise iğrenilecek bir davranıştır.

Eğitimin bir amacı da "dikkatli olma ve ayrıntıları yakalama" uyanıklığını sağlamaktır. Dikkat: Varlıkların ve olayların perde arkasını ve birkaç aşama sonrasını sezmeye çalışmak ve ona göre tavır ve tedbir almaktır. İnanç ve ahlakla olgunlaşan akli yetenekler, eğitim ve öğretimle dirilik ve dinamiklik kazanır.

Sürekli okuma ve araştırma, insanı zayıf "zan"lardan ve temelsiz tahminlerden kurtarıp, kesin ve sağlam "bilgi"ye ulaştırır. Bilgi ise, bizleri kör taklitten uzaklaştırıp, bilinçli hareket etmeyi kolaylaştırır.

"Şuurlu düşünme, doğru değerlendirme, dünya ile ahireti dengeleme" gibi meziyet ve marifetler, ancak bilgi sayesinde ve seviyesinde olgunlaşır.

Şeytanın insandaki tezahürü olan nefsanî duyguların ve hayvani arzuların disiplinize edilmesi... Savurganlık, kıskançlık, kahramanlık, korkaklık, saldırganlık gibi çeşitli ve çelişkili duyguların terbiye edilip hayra yönlendirilmesi için de, yine önce bilgiye ihtiyaç vardır. Çünkü doğru ve yararlı olanla, yanlış ve zararlı olanı, ancak bilgi tanıtır.

Unutmayalım ki, marifet (bilgi) imana, cehalet (bilgisizlik) ise inkâra yol açmaktadır.

Kâinat ve bütün mevcudat, Allah'ın celal ve cemal sıfatlarının tezahür ve tecellisi olan gölge varlıklardır. Ve bu dünya Rahmani güçlerle şeytani güçlerin mücadele meydanıdır.. Ve imtihanın sırrı da buradadır. İnsandaki nefis şeytani dürtülerin, vicdan ise rahmani esintilerin etki alanındadır. Daha doğrusu, insan denen "küçük âlemi" ele geçirmek üzere şeytani duygularla, rahmani duygular sürekli savaşmaktadır. Bu yüzden inanç ve bilgi, bu savaşta bizim en etkili silahımız ve sığınağımızdır.

"İşte Allah, bilmeyenlerin kalbini böyle mühürler"[3] ayetinin anlattığı duruma düşmekten sakınmalıdır.

Okuduğumuzu ve duyduğumuzu tam ve doğru anlamaya...

Anladığımızı, önemseyip benimseyerek, onun gereğine inanmaya...

İnandığımızı, içimize sindirerek kararlılıkla uygulamaya...

Bu uyguladıklarımızı da, geçici bir heves olarak değil, sistemli ve sürekli kılmaya

Ve böylece giderek kemale ve bilgeliğe ulaşmaya çalışmalıdır.

Çünkü "İki günü birbirine eşit olan aldanmıştır".[1]  Rad: 11

[2]  Alak: 15

[3] Rum: 59


Bu yazarin diger makaleleri

İNSANLAR HANGİ YALANLARLA KENDİLERİNİ KANDIRIYORLAR?
  En Tehlikeli Yalan Kişinin Kendini Kandırması: İNSANLAR HANGİ YALANLARLA KENDİLERİNİ...
Devami
HACC ŞUURU
  Cuma namazı, Müslümanların haftalık yerel kongresi... Bayramlar, bölgesel; Hacc ise...
Devami
BÜYÜK İSRAİL, LÜBNAN VE ILIMLI İSLAM
              Papa, Almanya'da yaptığı bir konuşmada: << Kılıçla ve zorla...
Devami
TÜRKİYE ABD HALKININ DEĞİL SİYONİST BARBARLARIN KARŞISINDADIR.
  Douglas Feith Türkiye'yi ezbere bilir(miş) Pazar günkü gazetelerde vardı,...
Devami
YALNIZ DEĞİLİM!
  Ey, her yerde ve her yönde, sorup andığım Aklımdasın, aşkımdasın;...
Devami
İLİM, İMAN VE AKIL'LA YAPILAN; ZİKİR VE FİKİR
  Yeryüzündeki bütün hâdiseler canlılık etrafında dönmekte, her şey hayat...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 5364

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR