Get Adobe Flash player

ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün7200
mod_vvisit_counterDün5010
mod_vvisit_counterBu Hafta38565
mod_vvisit_counterGeçen hafta28588
mod_vvisit_counterBu Ay28688
mod_vvisit_counterGeçen Ay136380
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar16803043

IP'niz: 18.234.255.5
Bugün: 05 Ara 2020

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 12200477

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X
 ADIL DUZEN 150x
erbakan devrimi 15b 160
 
bizim ataturk 17b 160
 
hilalhac
 
baskan160
 
siyaset strj 160
 
sistem tahlili 160
 
 darbe 160
 
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam

AMERİKA AZIYOR, KENDİ KUYUSUNU KAZIYOR!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

 

Rafinerinin Robin Hood'u: Hugo Chavez!..

Güney Amerika ülkelerine öğretmen ve sporcu karşılığı petrol veren Venezuela Devlet Başkanı, Bush yönetiminin yine başını ağrıtıyor. "Suikast" tartışmaları arasında Chavez, petrol sayesinde gücüne güç katıyor...

 

ABD'nin son dönemde başına en çok bela olan ülke ne Irak, ne de Afganistan... Son döneme kadar "arka bahçe" kabul edilen Güney Amerika ülkelerinden Venezuela... Dünyanın en büyük dördüncü petrol rezervine sahip olan ülke, ABD'ye günde 1,5 milyon varil petrol satıyor. Fakat iki ülkenin birbirine petrolle bağlanmış olması bile ilişkilerini yumuşatmıyor. En büyük sebebi, Güney Amerika'da "Robin Hood" diye anılan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ABD'ye karşı dinmeyen öfkesi... Chavez, kendini "48 saatliğine" koltuğundan eden ABD destekli 2002 darbesi sonrası, komşusunun tek egemen güç olmasını engellemek için kolları sıvadı. ABD'nin "düşmanı" Küba ile "kanka" olan Chavez, petrol yoluyla ABD'ye karşı önemli bir güç haline geldi.

 ABD'li din adamı: Onu öldürelim

Yaklaşık bir yıldır aralarında Küba, Arjantin, Uruguay, Bolivya, Peru ve Kolombiya'nın da olduğu Güney Amerika ülkeleriyle "petrol kardeşliği" kuruyor... Petrolün giderek değer kazanmasından yararlanan Chavez, ucuz petrol karşılığında bu ülkelerden doktor ve öğretmen alan Chavez, Küba'ya günde 90 bin varil petrol karşılığında şimdiye kadar 30 bin öğretmen, doktor ve sporcu aldı. 1998'den beri devlet başkanı. Ateşli bir küreselleşme karşıtı. Orduda görevliyken 2 kez darbe girişiminde bulundu. "Küçükken tek hayalim beyzbolcu olmaktı" diyen Chavez; ABD'ye "Bana bir şey olursa ordudaki dostlarım ne yapacaklarını biliyor" diyecek kadar da gözü kara. ABD'nin önde gelen din adamlarından Pat Robertson'un TV programında "Chavez'in ABD tarafından suikastle öldürülmesini" istemesi ABD'yi karıştırdı. Dünya gündemine de oturan kriz yaratan bu sözlere Chavez "ABD'ye çok istiyorsa ucuz petrol satarım" diyerek alaylı yanıt verdi...

ABD'nin yüzüne bulaştırdığı suikastler

Chavez'e suikast tartışmaları üzerine Washington Post gazetesi, ABD'nin daha önce de yabancı liderlere "dolaylı ve doğrudan suikastlerini" sıraladı. Senato'daki Churc Komitesi'nin hazırladığı 30 yıllık raporlara dayanan haber: Şili'deki Salvador Allende hükümetini zayıflatmak amacıyla en sadık generali kaçırılıp öldürüldü. Ancak bu, 3 yıl sonra General Augusto Pinochet'ye Allende'yi devirme yolu açtı. Pinochet yönetimi, halen insan hakları suçları ve binlerce cinayetle suçlanıyor... 1963'te Güney Vietnam Başkanı öldürüldü. ABD, darbecilere Vietnam Savaşı'nı kazanabilme ümidiyle destek verdi. Ancak savaştan, tarihinin en büyük askeri kayıplarını vererek döndü. Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'ya sekiz suikast girişimi yapıldı. Eski Başkan Clinton, CIA'ye Ladin'i öldürme emri verdi. Tereddüt, dönemin en korkunç terörist liderini "yarattı". 1986'da ABD uçakları, Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin sarayını bombaladı.[1]

Chavez: Ölürsem sorumlusu Bush'tur

Amerikalı din adamı Pat Robertson'ın, Chavez'e karşı suikast düzenlenmesi gerektiği yolundaki sözlerini yorumlayan Devlet Başkanı, ''bana bir şey olursa, sorumlusu tek kişi olacaktır, ABD Başkanı George Bush... Katil, o olacak'' dedi.

Devlet başkanlığı sarayında taraftarlarına konuşan Chavez, Robertson'ın bu ifadelerle, ABD'yi yöneten siyasal seçkinlerin arzusunu yansıttığını belirtti.

Venezuella lideri, ülkesinde uyguladığı politikalar ve Latin Amerika için yaptığı planlar nedeniyle Amerikan yönetiminin kendisini öldüreceğini uzun bir süredir ifade ediyor.

Chavez, üç yıl önceki bir darbe girişiminden de Bush yönetimini sorumlu tutuyor. Amerikalılar iddiayı reddediyor; ancak Amerikan istihbarat servislerinin darbeden önce haberdar olduğunu gösteren belgeler geçenlerde basına sızmıştı.

Önce Küba, sonra da Karayip ülkelerine dünya fiyatlarının altında petrol satmaya başlayan Hugo Chavez, önceki gün aynı teklifi Amerikalı yoksullara da yapmıştı.

Bush'un sadık dostlarından evangelist vaiz Robertson hafta başında kendi kanalında yayımlanan bir söyleşide Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i teröristlerle işbirliği yapmakla suçlamıştı. Bölgedeki Amerikan çıkarlarını tehdit etmekle eleştirdiği Chavez'in devrilmesi için milyarlarca dolarlık bir müdahale gerekmediğini, 'özel güçlerce etkisiz hale getirilebileceğini' söylemişti. Tepkiler üzerine Robertson önce 'etkisiz hale getirmenin suikast anlamına gelmediğini' savunmuş ancak birkaç saat sonra bu anlama geleceğini kabul ederek özür dilemişti. Ardından da Venezüela liderine saldırılarını sürdürerek "General Chavez, ünlü katil Çakal Carlos gibi teröristlerle işbirliği yapmış, nükleer teknolojisinden yararlanmak için İran'a defalarca gittiği bildirilmiş ve Saddam Hüseyin ve Fidel Castro'dan yoldaşları olarak söz etmiştir," şeklinde ifade etti.[2]

ABD'ye Özbek şoku:

ABD'nin Orta Asya'daki en yakın müttefiki olan Özbekistan, ülkedeki ABD üssünü kapatıyor. Karar, Washington'un Andican'daki olaylarla ilgili olarak Taşkent'e baskı yapmasına misilleme amacı taşıyor.i 

Özbekistan Hükümeti'nin, ülkenin güneyinde bulunan Hanabad hava üssündeki Amerikan askerlerinin tahliye edilmesine dair aldığı karar Parlamento'da onaylandı. Parlamento'nun üst kanadında yapılan oylamada, 93 üyenin tümü karara destek verdi. Kabul edilen karara göre, ABD, Hanabad hava üssünü, hükümetin karar aldığı 29 Temmuz'u izleyen 6 ay içinde boşaltacak.

ABD için Afganistan'da düzenlediği operasyonlar açısından askeri üssün büyük bir önemi bulunuyordu. Bununla birlikte ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Afganistan'daki operasyonların üssün boşaltılmasından etkilenmeyeceğini savundu ve "Bölgede başka seçeneklerimiz daha var" dedi.

Andican misillemesi

Oylama öncesinde milletvekilleri konuşmalarında Amerikan üssünün kentte çevreyi kirlettiğini, Özbekistan'ın üs için harcadığı paraları ABD'den alamadığını ileri sürdü. Bölge valisi Muritdin Zainiyev ise, "ABD'nin düşmanı olanlar, Amerikan üssü olan bölgelerde toplanıyorlar. Biz de ikisinin arasında kalmak istemiyoruz" dedi. Ancak siyasi gözlemciler esas gerekçenin ABD yönetiminin Taşkent'e Andican'daki ayaklanmalarla ilgili baskı yapmasından kaynaklandığını belirtti. Nitekim söz konusu tasarı, Kırgızistan'a sığınan Özbek isyancıların, ABD'nin Balkanlar'daki müttefiki olan Romanya'daki mülteci kamplarına gönderilmesi üzerine hazırlanmıştı. Andican'daki ayaklanmanın kanlı şekilde bastırılmasını eleştiren Washington uluslararası bir soruşturma açmaması halinde Özbekistan'a yapacağı 22 milyon dolarlık yardımı askıya alacağını açıklamıştı. Andican'daki baskıları kasteden Milletvekili Muriddin Zayniddinov "İkiyüzlü bir insan Özbekistan'ın bir dostu olamaz" şeklinde konuştu.

BDT liderleri Kazan'da buluşuyor

Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan, kuruluşunun 1000. yılını kutluyor. Kutlamalar çerçevesinde yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) zirvesi için eski SSCB'ye bağlı 12 cumhuriyetin devlet başkanı kente geldi. Devlet başkanları, önümüzdeki dönem BDT'nin izleyeceği politikaları belirleyecek. Terör, BDT'deki çatlaklar, Rusya'nın bölgede artan etkisi ve Batı ile ilişkilerin sıkılaştırılması konuları ele alınacak. Zirveye önem katan diğer husus da Dağlık Karabağ sorununun çözüme kavuşması amacıyla Azeri ve Ermeni Devlet Başkanları İlham Aliyev'le Robert Koçaryan'ın bir araya gelmesi olacak. Gürcistan, Ukrayna ve Kırgızistan'da siyasal iktidarın devrimlerle değişmesinden sonra toplanan zirvede önemli kararların alınması bekleniyor.[3]

ABD üslerinin Azerbaycan'a kaydırılmasından yana oldukları yönündeki haberleri yalanlayan Aliyev:

"Bakü, ABD üssüne karşı!"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin Amerikan üslerinin kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

Azerbaycan yönetiminin, Özbekistan'daki ABD üslerinin kendi topraklarına kaydırılmasından yana olduğu yönündeki haberleri yalanlayan İlham Aliyev, yabancı ülkelerin üslerinin ülkesinin güvenliğine hiçbir katkı sağlamayacağını belirtti Aliyev, "Azerbaycan'ın en büyük sorunu, topraklarının bir bölümünün Ermenistan'ın işgalinde bulunmasıdır. Bakü, dış politikasını bunun üzerine kurmuştur" dedi.

Hatırlanacağı üzere, Orta Asya'yı kontrolü altında tutabilme politikası gereği olarak Washington yönetiminin üsler konusunda sürekli olarak Azerbaycan yetkilileriyle görüşerek Bakü'yü ikna etmeye çalıştığı yönünde sık sık haberler yer alıyor.

Özbekistan, ABD'den üssü boşaltmasını istedi.

Öte yandan, Özbekistan parlamentosu, ABD'nin Afganistan'ın işgali sırasında kullanmaya başladığı Hanabad hava üssünü boşaltması kararını oybirliğiyle onayladı.

Parlamentonun üst kanadının oturumunda oya sunulan karar, 93 üyenin tamamının desteğiyle kabul edildi. Karar Parlamento Başkan Yardımcısı Sarrukha Mukhuddinova tarafından açıklandı. Böylece Amerikan kuvvetlerinin Özbekistan topraklarından çıkması ile ilgili kanun yasalaşmış oldu. Karar uyarınca ABD, Hanabad hava üssünü, hükümetin karar aldığı 29 Temmuz'u izleyen 6 ay içinde boşaltacak. Amerikan askeri üssünün bulunduğu Karshi Hanabad seçim bölgesi parlamento üyesi Muriddin Zayniddinov, "Amerikan üssünün varlığı bizim çıkarlarımıza aykırıdır. İkiyüzlü bir insan Özbekistan'ın bir dostu olamaz" şeklinde konuştu.

Amerikan askerleri, Hanabad üssünü 2001 yılından bu yana kullanıyor. Özbekistan Afganistan sınırına birkaç yüz kilometre uzaklıktaki bu üs, Afganistan'a yönelik harekâtta büyük rol üstlenmişti.

Taşkent, Washington'un bölgedeki en önemli müttefiklerinden biriydi yakın zamana kadar. Ancak Özbekistan'ın Andican kentinde Mayıs ayında çıkan ayaklanma her şeyi değiştirdi.

Sonunda Rusya, Çin ve Özbekistan'ın da aralarında bulunduğu 4 Orta Asya ülkesi, Afganistan operasyonunun sona yaklaştığını gerekçe göstererek, Amerika'nın bölgedeki askerlerini çekmesi çağrısı yaptı.[4]

Komünizm çöktü; Kapitalizm çöküyor...

Bilinen bir örnek ile bugün anlatacağım konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Hani, kimi köylerde hayvan rahatsız olup çırpınmaya başladığında, baytar getirip ilacı ile ameliyatı ile tedavi edeceklerine, hayvanın kulağını keserler ve hayvan güya iyileşir. Üfürükçülüğün ve muskacılığın bir kaynağı da işte budur. Hastalığa çare bulacaklarına, aldatıcı kandırmaca tedbirlerle oyalanırlar ve böyle saçma uygulamalarla hastalıklar güya tedavi edilmeye çalışılır. İşte şeytana râm olmanın, hurafelerin, üfürükçülüğün, bâtıl anlayışların yaptırdığı bir başka saçmalık da budur. Hastalıklara karşı gerçek tedbirleri almak yerine, üfürükçülükle tedavi etmek!..

İşte AKP'nin nerede kimin hazırladığı belli olmayan IMF reçetelerini ve Batı kanunlarını hiç okuyup tartışmadan Meclis'ten geçirerek ülkenin sorunlarını çözeceğini sanmak, samimiyetle söylüyorum ki, kulaklarını kesip hayvanlarını iyileştirdiğini iddia eden köylülerin uygulamalarından daha ahmakçadır...

İmparatorluk bu Avrupa reçeteleri, değişim dayatmaları ve kanun değişmeleri içinde battı... Şimdi de kimi siyasilerin ahmakça hayalleri sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti gemisi su almış, batıyor...

Bu durumda bizim yapacağımız tek şey var; Millî Görüş gömleğine sımsıkı sarılarak "Adil Düzen"i öğrenip uygulamak için hazır olmak. Biz onları kurtaramayız. Çünkü onlar şeytana teslim olmuş veya teslim edilmişlerdir. Biz sadece bir taraftan uyarı yapmak, diğer taraftan yönetim sırası bize geldiğinde her açıdan bilgili ve muktedir olmakla mükellef bulunuyoruz...

Allah sosyal doğal kanunlar koymuştur. İnsanlar o kanunların dışına çıkamaz. Kimse suyun 100 derecede kaynamasını önleyemez... Kimse taşın düşme özelliğini gideremez... Kimse insanlardan mülkiyet hissini kaldıramaz... Kimse hidayeti kararanların mukadderatını değiştiremez... Ama kimi teorisyenler veya siyasiler çıkar ve kendilerini tanrı zanneder, şeytana uyarak insanlığın doğal yaratılışlarını ve doğal sosyal kanunlarını değiştirmeye çalışırlar. Mesela, Karl Marx gibileri. Marx ne dedi, ne oldu?

Karl Marx insanlara dört şey önerdi: 1) ‘Aile uydurmadır' dedi, hayvanlarda aile yoktur dedi. Oysa ailenin uydurma olmadığı, hatta bırakınız insanları ve hayvanları, bitkilerin bile aile esasına göre çoğaldıkları biyolojide anlaşıldı. Ama o Allah'ın hilkatini değiştirmeyi şeytanın sözcüsü olarak emretti. 2) ‘Mülkiyet yoktur' dedi. Örnek olarak da, çünkü hayvanlarda mülkiyet yoktur dedi. Oysa sonra biyolojide öğrenildi ki balıklar bile bir alan çevirirler ve oraya kimseyi sokmazlar. Kurt ve aslanların bile böyle alanları vardır. Marx Allah'ın hilkatini değiştirerek insanlardan mülkiyet hissini kaldırmak istedi. 3) ‘Din yoktur' dedi. Tanrı inancı zenginlerin fakirleri sömürmek için icad ettikleri bir şeydir dedi. Oysa Kâinatın sonradan var olduğu, bir zaman sonra kıyamet olacağı, Kâinatın ve bütün canlıların şuurlu bir varlığın kurduğu düzen içinde görevli olduğu anlaşılmıştır. 4) ‘Devlete gerek yoktur' dedi. Oysa toplu yaşayan karıncaların ve arıların bile çok düzgün devletleri var, başkanları var. Aile ile başlayan insan teşkilatlanmasının zirve kuruluşu devlettir. Çağımızda devlet olmaksızın var olmak ve varlığı sürdürmek mümkün değildir.

Karl Marx gibi şeytandan emir alanlar ya da şeytanın yörüngesinde hareket edenler, ‘komünizm hayali' ile insanlığın doğal sosyal yapısını değiştirmek istemişler ama başarılı olamamışlardır. 20. yüzyılda işte bu sol düşünce insanın doğal yapısını değiştirmek istemiştir. Bunu gerçekleştirmek için 70 yılda 40-50 milyon insan öldürülmüş ama yine de başarılı olamamış, sonunda komünizm çökmüştür.

Komünizm çöktü; şimdi de kapitalizm çöküyor...

Kapitalizm neden çöküyor? Başta ‘faiz' sebebiyle çöküyor. Ayrıca Batı'da eşcinselliği meşrulaştıran kanunlar var. Kimi Batı ülkelerinde zina takdis edilmeye başlanmıştır. İşte bunların hepsi tağyiri halkullahtır. Buradaki durum, yukarıda verdiğimiz örnekteki köylerde hasta hayvanların kulaklarının kesilmesinden farklıdır. Orada doğal kanunları yanlış kullanma vardır, burada ise doğal kanunları değiştirme vardır. Doğal kanunları bulmak ve uygulamak kolay olmadığı ve onun için çaba gösterilmesi gerektiği artık biliniyor. Yerinden yönetim ilkesiyle demokratik kurallar içinde, yani kimseyi zorlamadan sadece kendilerinin serbest iradeleriyle adil bir düzen kurmak gerekiyor. Ama kimi insanlar bunu yapmıyorlar. Peki, ya ne yapıyorlar?

"Kim Allah'ı bırakır da şeytanı veli edinirse elbette apaçık hüsrana uğramıştır." (Kur'an; Nisa, 4/119) Yani; "kim şeytanın teşkilatına, şeytanın düzenine katılırsa" demek, "kim şeytanla işbirliği yapar ve onun yönetimine girerse" demektir. İnsanlar topluluk, aile ve devlet içinde yaşayacak şekilde yaratılmıştır. Bir insan çok yakın aile içinde yaşayabilir, orada kendisini koruyabilir. Ama bir teşkilatta yaşayan iyi bir insan, eğer o teşkilat şeytan taifesinden ise orada yaşaması mümkün olmaz. Hicret edip ayrılmazsa, orada onlar arasında yaşayamaz, onlarla birlikte yok olup gider... Birbirleriyle anlaşabilen kimseler aynı teşkilatta toplanırlar, iyi düzen kurar ve iyi düzende iyi insan olarak yaşarlar. Kötü insanlar da kendi düzenlerine giderler ve orada şeytanlıklarını daha kolay yapar; günü gelince de yok olurlar.

İyi insanlar var olmak ve varlıklarını sürdürmek istiyorlarsa, adalete dayalı kendi dünya düzenlerini kurmak zorundadırlar. Her topluluk kendi düzenini kurmak zorundadır. Taşıma suyla değirmen dönmez.

"Komünizm çöktü; şimdi de kapitalizm çöküyor... Çökmekte olan kapitalizmin yani Batı reçetelerinin peşinde koşanların, AB ve IMF'nin kurtuluş olduğunu zannedenlerin sonu hüsrandır."[5][1]  26 Ağustos 2005 / Sabah

[2]  29.08.2005 / Milli Gazete 28.08.20

[3]  27 Ağustos 2005 / Akşam

[4]  28 Ağustos 2005 / Milli Gazete

[5]  22 Ağustos 2005 / Milli Gazete / Reşat Nuri Erol


Bu yazarin diger makaleleri

IRAK, AMERİKA'NIN ÇANAKKALE'SİDİR!
  Amerika Irak'ı işgal ederken yazmıştık:   "Irak Amerika'nın Çanakkale'si...
Devami
TÜRK MÜSÜN, GÂVUR MUSUN?
Türk toplumuyla ve Anadolu insanıyla Müslümanlık; öylesine kaynaşmış ve "aynı"laşmış...
Devami
ABD ve İSRAİL ÇÖKÜŞE HAZIRLANIYOR
  ABD İç Savaşa Doğru Gidiyor Dünyada son yıllarda yaşanan...
Devami
TERÖR-DEMOKRASİ VE ÖZELLEŞTİRME MASALI
  Altan Tan “Ortadoğu federasyonu istediklerini” açıklamıştı Çünkü BDP milletvekili Altan Tan,...
Devami
YENİ ŞAFAK'TA ŞAFAK ATTI MI?
  Kürşat Bumin "Galataport ve Oferler" başlıklı yazısında, şimdiye kadar...
Devami
FURKAN VE FERASET
  Furkan, Hak ile batıl fark etme ferasetidir. HAK, sözlük...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 4499

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR