ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün4049
mod_vvisit_counterDün2973
mod_vvisit_counterBu Hafta23189
mod_vvisit_counterGeçen hafta55320
mod_vvisit_counterBu Ay17666
mod_vvisit_counterGeçen Ay195399
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar17345664

IP'niz: 3.237.71.247
Bugün: 04 Mar 2021

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 12400921

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X
 ADIL DUZEN 150x
erbakan devrimi 15b 160
 
bizim ataturk 17b 160
 
hilalhac
 
baskan160
 
siyaset strj 160
 
sistem tahlili 160
 
 darbe 160
 
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam
Reklam

DÜNYANIN EN ZOR SORULARI, EN BASİT OLANLARIDIR!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 11
ZayıfMükemmel 

 

Son günlerde artan PKK terörü sebebiyle önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ardından da Genel Kurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ; "Türkiye'nin gerekirse Kuzey Irak'a girerek, PKK terörüne karşı önlem alacağını" kamuoyuna açıkladı.

Fakat gözden kaçanlar ve kaçırılanlar hem Başbakan Erdoğan'ın, hem de Orgeneral Başbuğ'un çıkışlarını bir anda boşa çıkardı.

 

   Şöyle ki:

   Türkiye, Saddam zamanında Kuzey Irak'a birçok kez sıcak takip kapsamında askeri harekat düzenledi. Ama bu harekatlar hep sonuçsuz kaldı. O halde bu bağlamda aşağıdaki soru sorulamaz mı?

   "Şimdi düzenlenecek bir sınır ötesi sıcak takibin başarı şansı ne kadardır?"

   ABD Irak'ı işgal etmeden önce, ABD'nin işgalinin PKK terörünü tırmandırabileceğine ilişkin bir değerlendirme Genel Kurmay'da yapılmadı mı? Geçmişten beri PKK'ya sempati ile bakan ya da en azından nötr kalan ABD'nin, PKK terörüne göz yumacağını analiz edemeyen bir Genel Kurmay, sınır ötesi harekatın başarılı olacağını nasıl ve neye dayanarak öngörmüştür?

   Saddam zamanında, TSK'dan herhangi bir erin önünde titreyen Barzani ve Talabani şimdi Irak'ta 100.000 kişilik ağır silahlara, tanklara, yerden havaya füzelere sahip bir orduyla techiz edilirken, bu durumun PKK terörünü motive edemeyeceği hangi sebeple düşünülmüştür. PKK için Kuzey Irak'a girildiğinde, Barzani ve Talabani'nin ellerindeki orduyu TSK'ya karşı kullanmayacaklarının garantisi var mıdır?

   Kuzey Irak'ın 25 Km. derinliğine kadar bir alanı "mayın denizi" haline getiren PKK'yı, bu işlemi yaparken seyredenler sınır ötesi harekatta olası zayiat konusunda ne düşünüyorlar?

   ABD ve koalisyon güçleri, Irak'taki başarısızlık için, Türkiye'yi sorumlu tutuyorlar. Peki ABD'nin, İngiltere'nin ellerindeki teknolojik, ekonomik ve siyasi imkanlarla başarılı olamadığı Irak'ta, henüz ordusunun modernizasyonunu tamamlamamış, ekonomik sorunlarını çözememiş bir Türkiye nasıl başarılı olacak?

   ABD, İngiltere ve koalisyon ülkelerinin ayda 5 milyar dolar masrafla içinden çıkamadıkları Irak bataklığından, bu kırılgan ve her an patlamaya hazır ekonomimizle Türkiye nasıl çıkacak?

   Genel Kurmay'ın bu soruya cevabı nedir?

   Hükümetin bu soruya cevabı nedir?

   Ve diğer sorular

   ABD ve koalisyon güçlerinin Irak'ta asayiş için desteğe ihtiyacı var ise Barzani ve Talabani'nin elindeki 100.000 kişilik ordu niye kullanılmamaktadır?

   Genelkurmay İkinci Başkanı ve kuvvet komutanları, ülkenin ekonomik talanı, Telekom, Petkim, Tüpraş ve diğer özelleştirme peşkeşleri ile Anayasal sistemin tasfiyesini başarı ile gerçekleştiren Türkiye ekonomisini silahsız eylemle yerle bir eden, istiklal ve istikbalimizi ayağa düşüren hükümet hakkında ne düşünmektedirler?

   Askeri öngörü, askeri strateji ve vatan savunması gibi temel askeri hususlardaki başarısızlık ya da en azından pasifliği kamuoyunca kabul görmüş mevcut komuta kademesi acaba bu bireysel ve kurumsal beceriksizlik tablosunu örtmek için iyi planlanmamış bir Kuzey Irak harekatı ile örtmek mi istemektedir?

   ABD'den izinsiz Türkiye'nin içindeki teröristlerle mücadelede zorlanan bir ülke, ABD'nin ve koalisyon güçlerinin, Barzani ve Talabani'nin desteğine sahip teröristleri Irak'ta ABD'nin her an değişebilecek tutumu ile imhayı nasıl planlamıştır?

   Doğusu ve Güneydoğusu'ndaki her askeri harekat, (yakın tarihimiz incelenirse görülecektir) Türkiye'nin toprak kaybı ile sonuçlanmıştır. Kuzey Irak'a bir harekatın da böyle bir netice doğurmasını nasıl önleyeceksiniz? KKTC'yi elinde tutmakta zorlanan ve hatta AB'den tarih alacağız diye tepsi içinde yabancılara ikram eden Genelkurmay ve AKP Hükümeti'nin bu konuda varsa A, B, çok zor ama C planı var mı, varsa nedir?

Bu soruları çoğaltmak mümkün.

Bu sorularımızın cevabını tüm Türkiye sabırsızlıkla bekliyor.

   Ancak her şeye rağmen Kuzey Irak'a bir askeri harekat yapılacaksa...

   Öncelikle:

   Başbakan'ın ve Bakanların, AKP milletvekillerinin ve mevcut komuta kademesinin askerliğini yapmış ya da yapan çocukları için yasal düzenleme yapılıp Kuzey Irak'a ilk girecek askeri birliklere yerleştirilmeleri sağlanmalıdır. Şayet yukarıdaki seçkinlerin bu duruma uygun çocukları yoksa, 1. dereceden yakınlarının çocukları yasal düzenleme ile Irak'a gönderilmelidir. Şayet bu da imkan dahilinde değilse bizzat kendileri için yasal düzenleme yapılmalı ve Kuzey Irak'ta savaşmaları sağlanmalıdır. Bu şerefli görevden kaçacak herhalde kimse yoktur.

   Şayet Kuzey Irak'a düzenlenecek harekatın Yüksek Askeri Şura'ya yönelik bir boyutu yoksa, yani bazıları koltuklarını kaybetmemek için bir "savaş hali" durumuna sığınılıyorsa, mevcut kuvvet komutanlarının istifası gündeme gelmelidir!.. Hem de hemen!

   Yine Kuzey Irak'a bir askeri harekat düzenlenecek ise Barzani ve Talabani tarafından kurulan ancak ABD ve İngiltere tarafından Irak'ta kullanılmayan ordu terhis edilmeli ve silahları da Türkiye tarafından imha edilmelidir. Muhakkak edilmelidir.

   Kuzey Irak'a düzenlenecek askeri harekat Recep Tayyip Erdoğan hükümetini kurtarmaya yönelikse, bilinmelidir ki, mevcut komuta kademesi; Türkiye'yi sömürge derekesine (seviyesine) düşürmüş bir hükümetin payandası olamaz. Olmamalı!

   Yine Kuzey Irak'a Türkiye asker gönderecekse ABD ve İngiltere mutlaka Barzani ve Talabani'nin ordusunun Irak'taki asayişi sağlamakta niye kullanmadığını herkese ikna edecek inandırıcılıkta açıklamalıdır. Hem de acilen açıklamalıdır.

   Genel Kurmay Başkanlığı, ABD ve hükümet de ABD bölgeye müdahale etmeden önce neden PKK'yı bitirmediğini aynı inandırıcılık düzeyinde kamuoyuna açıklamalıdır. Hem de muhakkak açıklamalıdır.

   Şeyh Said'in torunu Abdülmelik Fırat (ki bu konuları çok iyi bilir); "Türkiye istese PKK'yı Hizbullah  gibi bir günde bitirir" açıklamasını yaptı. Bu açıklama dikkate alınmalı ve 3-5 bin teröristin 700-800 bin kişilik mevcudu olan bir orduya karşı nasıl barınabildiği yine aynı inandırıcılık düzeyinde kamuoyuna anlatılmalıdır. Muhakkak anlatılmalıdır.

   Gün geçtikçe netleşen fotoğrafa bakıp diyoruz ki:

   Hem Başbakan'ın hem Orgeneral Başbuğ açıklamaları maalesef kamuoyuna inandırıcı gelmemiştir.

   Gelememiştir!

   Açıklamanın tüm "inandırıcılık ayakları" eksiktir.

Özellikle Sayın Başbakan,

   AB'den, ABD'den şamar üstüne şamar yedikten sonra, ekonomiyi düzeltemeyeceği ortaya çıktıktan sonra, birden, icazet aldığı ABD'ye bile karşı çıkarak, PKK terörüne karşı aslan kesildi. Böyle olunca şüphelerimiz daha da arttı.

   Sayın Başbakan kamuoyuna olası bir Kuzey Irak harekatı ile hangi başarısızlıklarını örteceğini açıklamalıdır. Eğer bunu yapmazsa biz Başbakan'ın ve O'nun değişik bürokrasilerdeki suç ortaklarının neleri örtmeye çalıştığını, Türk milletine ve elifi elifine anlatacağız!..

   Sayın Orgeneral Başbuğ da, bugüne kadar somut hiçbir başarı göstermeyen ve üstelik siyasi tecrübeden, uluslararası ilişkiler tekniğinden, yönetsel ehliyet ve liyakatten yoksun bir hükümetin değerlendirmelerine nasıl ortak olduğunu ve paylaştığını muhakkak açıklamalıdır.

   Bunun da ötesinde, Türkiye'nin Osmanlı'nın son dönemindeki maceralara sürüklemesinin önüne geçmek için hem hükümetin hem de Genel Kurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının istifası zaruret haline gelmiştir.

   Kamuoyuna en derin endişelerimizle açıklarız.[1][1] http://www.millicozum.com/administrator/DISKET


Bu yazarin diger makaleleri

BAYRAM BİZİM NEYİMİZE
  Maalesef, bu bayramımız kutlu olsun diyemiyoruz. Sadece şu kutsal...
Devami
KRİZ DERİNLEŞİYOR
  ABD, AKP Modelini İran'a İhraç mı Ediyor? "Her kış...
Devami
ÖCALAN CUMHURBAŞKANI, FETULLAH DİYANET VE DİYALOG BAKANI!
Avni Özgürel, radikal gazetesi yazarı Neşe Düzel'le yaptığı röportajda:...
Devami
SİYONİSTLERİN TÜRKİYE STRATEJİSİ
  Morton Abromowitz'in editörlüğünü yaptığı "Türkiye'nin Dönüşümü ve Amerikan Politikası"...
Devami
YENİ ŞAFAK'TA ŞAFAK ATTI MI?
  Kürşat Bumin "Galataport ve Oferler" başlıklı yazısında, şimdiye kadar...
Devami
HA AHMET HAKAN, HA HAKAN ALBAYRAK!?
  Genel sömürge valisi gibi davranan ABD Ankara büyükelçisi Ross...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 5726

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR