ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün3052
mod_vvisit_counterDün4837
mod_vvisit_counterBu Hafta3052
mod_vvisit_counterGeçen hafta39169
mod_vvisit_counterBu Ay120366
mod_vvisit_counterGeçen Ay122941
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar17571305

IP'niz: 3.235.25.169
Bugün: 19 Nis 2021

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 12492827

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X
 ADIL DUZEN 150x
erbakan devrimi 15b 160
 
bizim ataturk 17b 160
 
hilalhac
 
baskan160
 
siyaset strj 160
 
sistem tahlili 160
 
 darbe 160
 
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ATATÜRK’ÜN “DİN DERSİ” DUYARLILIĞI ve Ulusalcıların Ayarsızlığı

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

İslam’ın inanç esaslarının tamamına, yani 1- Allah’ın varlığına ve hükümranlığına, 2- Meleklerine (ruhani ve nurani varlıklara), 3- Kitaplarına (Kur’an’ın bütün ahbar (haberlerine) ve ahkâmına), 4- Allah’ın peygamberlerinin lüzumuna ve haklılığına, 5- Ahiret hayatına, 6- Kadere (Allah’ın takdir programına) inanan, “Eline, diline, beline, haline ve yoluna dikkat etmek ve düzeltmek” gibi ahlaki hususları öne çıkaran Alevilikdüşüncesini istismara kalkışarak (veya o maskeyi takarak); AKP bahanesiyle neredeyse İslam’ın bütününü kapsayan Ehli Sünnet ve Şia mensubu Müslümanlara hücuma ve hakarete kalkışan Rıza Zelyut, bu cahil cesaretini nereden almaktaydı? Aslında dinsiz Darwinist, Komünist ve milyonların katili Maoist bir sapkınlığın savcılığını yapan gazetede mertçe değil, namertçe bir İslam düşmanı, açıkça değil kancıkça bir Haçlı Batı hayranı ve Aydınlık yazarı Rıza Zelyut, hem cahilliğini hem de hainliğini kusarak “Türkiye’yi din dersiyle çürütüyorlar” başlığı altında şunları saçmalamıştı:

“Geçen gün yeni öğretmen atamaları yapıldı. AKP’li Milli Eğitim Bakanı’nın 35 bin kadroyu nasıl dağıttığını, en büyük payları alan branşlardan bazılarını vererek gösterelim: Din kültürü ve ahlak bilgisi: 3 bin 819, Fen bilimleri-fen ve teknoloji: bin 535, Matematik: bin 334, Kimya: 550, Elektrik-elektronik-teknoloji: 205, Gıda Teknolojisi: 60. Bu rakamlar bir gerçeği açıkça gözler önüne seriyor: AKP hükümetleri dün olduğu gibi bugün de bilimsel ve teknolojik eğitimi değil, toplumu uyutacak dinci eğitimi temel almaktadır.” Yazar bozuntusu bu sözleriyle AKP Hükümetine değil, bizzat İslamiyet’e ve din derslerine düşmanlığını ortaya koymuşlardı. Oysa Türkiye’yi ve neslimizi çürüten Din Dersleri değil, Atatürk’ten sonra Kemalizm kılıfıyla dayatılan dinsizlik ve Darwinizm ideolojisi olmaktaydı. İşte siyasi, sosyal, ekonomik ve ahlaki bütün sorunları ve sarsıntılarıyla Türkiye bu dinsiz ve Batı taklitçisi zihniyetin eseri olarak karşımızda durmaktaydı.

“İslam dünyası içinde sadece büyük Atatürk, akılcı ve teknolojik eğitimi seçti. Batı tipi demokrasisi ve hayat tarzı ile Türkiye Cumhuriyeti, bütün İslam dünyasının gıpta ile baktığı bir devlet haline geldi” sözleri ise tam bir istismarcılık ve sahtekârlıktı. Kendi dinsizlik ideolojilerine ve İslam’a olan kinlerine aziz Atatürk’ü alet etmek bunların sıkça başvurduğu bir kolaycılıktı. Oysa Mustafa Kemal hem gerçek ve örnek Din eğitiminin devlet okullarında verilmesi gerektiğini vurgulamış, bunu uygulamış ve Kahraman Ordumuzun erinden generaline İslam’ı doğru öğrenmesi ve yüce emirlerine göre hareket etmesi için, “Askere Din Dersi” kitabını hazırlatmış ve hayatı boyunca okutmuşlardı. Bu tarihi ve tescilli gerçek karşısında yukarıdaki hezeyanları savuranların, acaba yüzleri kızaracak mıydı?

“Tarihin önümüze koyduğu büyük gerçeği bir kez daha hatırlatalım: İslam dünyası din eğitimine yöneldi; çöktü gitti. Hıristiyan dünyası Rönesans-Reform hareketleriyle akılcı eğitime yöneldi, yükseldi gitti. Ve bugün teknolojik eğitimi temel alan o Batı dünyası (Hıristiyanlık), İslam dünyasını iliklerine kadar sömürüyor. Oraları, kendi adamları eliyle yönetiyor. Bunu da İslam dinini kullanarak yapıyor. Abarttığımı düşünenler varsa lütfen Türkiye’nin karayollarını, otobüs garlarını, parklarını, meydanlarını dolduran perişan haldeki sığınmacılara baksın... Bunların tümü Müslüman...” sözleriyle de Rıza Zelyut Haçlı Batı hayranlığını ve İslam karşıtlığını kusmuş olmaktaydı. Acaba AKP’ye bundan daha çok iyilik yapılır mıydı? Çünkü bu safsata ve saldırıları okuyan mütedeyyin halkımız “Denize düşen yılana sarılır” misali AKP’ye yamanmasın da ne yapsındı?

Cumhuriyetin ilk yıllarında hazırlanan, dönemin GKB. Mareşal Fevzi Çakmak tarafından övgülü bir önsözü yazılan ve Diyanet İşleri Başkanlarından büyük âlim Ahmet Hamdi Akseki Hocamıza yazdırılan, “ASKERE DİN KİTABI”; Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı sürecinde, bütün askeri birliklerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Çünkü Atatürk imansız ve İslamsız bir milletin ayakta kalamayacağını ve hele maneviyatsız bir askerin düşmanla savaşamayacağını, vatanını ve halkını hakkıyla savunamayacağını bilecek kadar akıllı, inançlı ve şuurludur.

Atatürk döneminde askerler Kur'an üstüne yemin ediyordu:

Evet, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Atatürk'ün ölümüne kadar Harp Okulu öğrencilerine Kur'an üzerine yemin ettiriliyordu. 6 Eylül 1937 tarihli belgenin üzerinde, "Harbiye Mektebi'nde ikmali tahsil eyliyen zabitana mahsus şahadetname" yazıyordu ve o dönemde Atatürk henüz yaşıyordu. Hemen altta ise "Resmi Tahlif" ifadesi göze çarpıyordu. Bugünkü Türkçe ile buna "Resmi Yemin Belgesi" demek uygundu. O dönemin yemin metninde aynen şöyle yazıyordu: "Ben, sulhta ve harpta, karada ve denizde ve havada ve her nerede olursa olsun, milletime ve memleketime daima doğruluk ve sadakatle hizmet ve hükümeti cumhuriyemizin bütün kanun ve nizamlarına ve amirlerimin her türlü emirlerine bütün kalbimle itaat etmekten ayrılmayacağıma ve milletimin namına, mukaddes şerefli sancağımın şanını ve askerliğin namus ve şerefini canımdan aziz bilib bu uğurda seve seve canımı feda etmekten çekinmeyeceğime ve asıl vazifem olan; namuskâr, özü ve sözü doğru ve gayretli bir asker olarak çalışmaktan başka bir şey düşünmeyeceğime, Cenab-ı Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Azimüşşana el basarak yemin ediyorum."Metnin sonunda da: "Vallah ve billah" ifadeleri yer alıyordu. Aynı belgede Harbiye Mektebi'nde verilen dersler de sıralanıyordu. Bunların arasında "İlmiahlak" göze çarpıyordu. İçinde din dersi de bulunuyordu. Apaçık ortada; Atatürk döneminde Harp Okulu öğrencileri zorunlu din dersi okuyor, Kur'an üstüne el basarak yemin ediyordu. Bitmedi, Atatürk'ün sağlığında İslam Âlimlerinden Elmalılı Hamdi Yazır'a Türkçe Tefsir yazdırıyor, Ahmet Hamdi Akseki’ye ise, askerler için özel "din kitabı" hazırlatıyor ve bunu bütün Silahlı Kuvvetler mensuplarına okutturuyordu. Ama maalesef Atatürk ölüyor ve her şey değişiyordu. İsmet İnönü büyük bir "Latinleşme" ve “Ladinleşme” kampanyası başlatıyor, bunun adını da Kemalizm koyuyordu.

Şimdi ey sahte Atatürkçüler! Geliniz Mustafa Kemal’in bizzat hazırlatıp mecburi ders yaptıkları “Askere Din Kitabı”nı, günümüz Türkçesiyle sadeleştirip Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm sivil ve askeri okullarda okutalım. Böylece samimiyetinizi ve seviyenizi de ispat etmiş olursunuz… Hayret, bu gayret gerekli ve geçerli teklif karşısında niye kıvırtıp duruyorsunuz?

 

                   VATAN DUASI

Koru Tanrım, ululuğun bilip sayan, insanımı vatanı;

Birliğine inananı, buyruğuna tabi olup tutanı…

Koru Tanrım, bu yurdu ki, Resulünün ümmetidir halkımız,

Şu Anadolu ikliminde, camiinde eksiltmedi Ezanı…

Koru Tanrım, bu halkımı, çünkü tanır Celâlinin hakkını;

Bu vatan ki zînet etti kendisine, varlığına imanı.

Koru Tanrım, bu yurdu ki, Sensin Onun Ulu, Rahîm sahibi;

Bu vatan ki evliyadır; şühedadır, toprağında yatanı…

Koru Tanrım, Anadolum, asırlardır hidayetin burcudur,

Bu Milletin düşmana karşı; imanıdır, İslam’ıdır kalkanı…

 

3. DERS: Müslümanlığın İtikat Kökleri; İMAN

S: İmanın şer'î manası nedir?

C: İmanın şer'îat manası, Allah'a ve Hazreti Muhammed (aleyhisselâm)’ın Allah tarafından haber verdiği şeylerin hak ve doğru olduğuna inanmaktır. Müslümanlığın ilk temeli, imanın ilk mertebesi budur.

S: İmanın ikinci mertebesi nedir?

C: Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe ve kadere inanmaktır. Yani bunlara ayrı ayrı inanmak ve inandığını açıklamaktır.

S: Bunlara inanmak Müslümanlığın nesidir?

C: Müslümanlığın esasları temelleri ve şartlarıdır.

S: Bunlara inananlara ne denir?

C: Mü'min ve Müslim (Müslüman) denir. Bunlara inanmayanlar Mü'min ve Müslüman sayılmazlar.

S: Bunlara sade kalp ile inanmak yeter mi?

C: Hayır, bunlara hem kalp ile inanmak, hem de inandığını dil ile söylemek şarttır. Erkeklik ve kadınlık çağına gelmiş olan her Müslüman’a bunları bilmek, kalbiyle bu altı şeye inanıp dili ile de söylemek farzı-ayın'dır.

S: Şu halde imanın rüknü kaçtır?

C: İkidir: Kalp ile tasdik edip inanmak, dil ile ikrar etmek ve inancını açığa vurmaktır.

4. DERS: Allah Teâlâ Hazretlerine İman

İnsanlara düşen ilk vazife, kendilerini yaratmış olan Allah Teâlâ hazretlerini tanımak, ona iman ve kulluk etmektir. Bunun için Müslümanlığın ilk temeli de Allah'a inanmaktır. Biz Allah'a şöylece iman ederiz:

"Allah Teâlâ hazretleri vardır ve birdir. O'nun eşi, ortağı, dengi, örneği yoktur. Her şeyi yaratan, her şeye çeki düzen veren yalnız O'dur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur, herkes Ona muhtaçtır; O hiç bir şeye muhtaç değildir. Olmuşu da, olanı da, olacağı da bilir. Nasıl bilirse öylece dileyen ve dilediği gibi de yapandır. Her şeye gücü yeter, görür, işitir, söyler; her yaptığını yerli yerinde yapar, hiç bir işi boşuna değildir, her yaptığında bir hikmet vardır. Allah Teâlâ hazretleri doğmamış, doğurmamış, sonradan olmamıştır. O'nun bulunmadığı zaman yoktur. Allah'tan başka ne varsa, bunların hepsi sonradan ve Allah'ın yaratmasıyla olmuşlardır. Allah Teâlâ hazretleri hay (diri) ve bakidir. Varlığı kendisindendir. Bizim gibi sonradan olma, geçici ve göçücü değildir. Allah Teâlâ hazretleri görmüş olduğumuz şeylerin hiç birisine benzemez, aklımıza gelen, hayalimizden geçen şeylere de benzemez; O'nun varlığı, birliği, bilmesi, görmesi, işitmesi, dileyip yaratması, söylemesi de bizimkiler gibi değildir. Ne kadar iyilikler, ne kadar güzellikler varsa onların hepsi ve en yükseği Ondadır. O'nda hiç bir eksiklik yoktur. O, hiç bir şeye muhtaç olmayan büyük ve tek Allah'tır. Biz ise her şeye muhtaç bulunan bir takım aciz kullarız. Her şeyden yüce, yüksek ve büyük olan yalnız O'dur."

7. DERS: Allah’ın Kitaplarına İman

S: Bu kitapların hepsi hak mıdır?

C: Allah tarafından peygamberlere gönderilmiş olan kitapların hepsi haktır, hepsi doğrudur. Buna böylece iman ederiz. Fakat Kur’an’dan başkasına, sonradan kul sözü karışmış ve onlar bozulmuştur. Bunun içindir ki Kur'an geldikten sonra onların hükmü kalmamıştır. Kur'an'ın hükmü kıyamete kadar bakidir. Kur'an-ı Kerim Peygamber Efendimize Allah'tan nasıl gelmiş ise, Peygamberimiz insanlara öylece söylemiş ve peygamber efendimizin sağlığında insanlar tarafından ezber edilmiş ve yazılmıştır. Bugüne kadar binlerce hafız tarafından hep ezber edilmiştir. O'nun için kimse Kur'an'ın bir harfini bile değiştirememiştir. Kıyamete kadar da hiç değişmeyecektir. Allah Teâlâ hazretleri böyle haber vermiştir. Bundan ötürü biz kitap olarak yalnız Allah kelâmı Kur'an’ı tanır ve onunla amel ederiz, Kur'an varken başkasına lüzum yoktur.

Kur'an-ı Kerim’den bazı ayetlerin Türkçeleri

1- "Hem Allah'a, hem O’nun peygamberlerine itaat ediniz; birbirinizle uğraşıp çekişmeyiniz; sonra korkaklaşıp kuvvetten düşersiniz; şevketiniz ve devletiniz elinizden gider. Bir de sabırlı olunuz, (hiç bir düşman ve tehlike karşısında metaneti elden bırakmayınız,) iyi biliniz ki Allah sabredenlerle beraberdir" (Enfâl suresi, ayet: 46)

2- "Ey müminler; sabır ve sebat gösteriniz, hem (sabırda yarışıp düşmanlarınızdan fazla) sebat gösteriniz; daima da muharebeye hazır bulununuz; bununla beraber Allah'tan her zaman korkunuz (O'nun yasak ettiklerini yapmayınız) ki felâh bulasınız." (Âl-i İmran suresi, ayet: 200)

3- "Onlara (düşmanlara) karşı gücünüzün yettiği kadar kuvvet ve harp için yetiştirilmiş atlar (tanklar ve uçaklar) hazırlayınız ki bununla hem Allah düşmanlarını, hem sizin düşmanlarınızı ve onlardan başka olup da sizin bilmediğiniz ve Allah'ın bildiği gizli düşmanlarınızı da korkutasınız; siz Allah yoluna ne verirseniz karşılığı size fazlasıyla verilir, onların mükâfatını görürsünüz ve asla zarar görmezsiniz." (Enfâl sûresi, ayet: 60)

4- "Allah yolunda düşmanla savaşırken öldürülenlere ölü demeyiniz, onlar diridirler, lâkin siz farkında değilsiniz." (Bakara suresi, ayet: 154)

9. DERS: Peygamberlere iman

S: Peygamber dediklerimiz kimlerdir?

C: Allah Teâlâ hazretlerinin emirlerini ve yasaklarını kullarına bildiren büyük ve seçilmiş insanlardır. O'nlar, Allah ile bizim aramızda birer elçidir.

S: İnsan, çalışmakla peygamber olabilir mi?

C: İnsan, çalışmakla dünyada her şey olur amma, peygamber olamaz.

S: Neden olamaz?

C: Çünkü peygamberlik Allah vergisidir, onlar Allah'ın birer elçisidir. Bu işe kimlerin lâyık olduğunu da, ancak her şeyi yaratan ve her şeyi bilen ve gören Allah Teâlâ hazretleri bilir. Bunun için o büyük makamı zamanına göre lâyık olanlara vermiş, onlar vasıtasıyla kendi emirlerini, dileklerini, kullarına bildirmiştir.

S: Peygamberler de bizim gibi bir insan değil midir?

C: Evet, onlar da bizim gibi insandır. Şu kadar ki, onlar Allah'ın en sevgili kullardır. Onlar Allah'tan açık emirler alırlar, onlar günah işlemezler; asla yalan söylemezler, hainlik yapmazlar. Onlar ne söylemiş ise, hepsi doğrudur; hepsi Allah'tandır.

S: En önce gelen peygamberle, en son peygamber kimdir?

C: İlk peygamber Hazreti Âdem (a.s.), son peygamber de bizim peygamberimiz Hazreti Muhammed’dir (s.a.s.).

S: Bundan sonra yeni bir peygamber, yeni bir din gelecek midir?

C: Hayır, gelmeyecektir. Allah Teâlâ hazretleri, hazreti Muhammed'i son peygamber olarak göndermiş ve ondan sonra o kapıyı tamamen kapamıştır. Bundan sonra ne bir peygamber, ne de bir din gelmeyecektir. İlk Peygamber Âdem (aleyhisselâm)’dır, son peygamber de Hazreti Muhammed (sallâllahü aleyhi- vesellem) efendimizdir. Bu ikisinin arasında pek çok peygamber gelip geçmiştir. Bunların sayısını Allah Teâlâ’dan başka kimse bilmez. Biz, yalnız Kur'an-ı Kerim’de isimleri geçmiş olanları belleyeceğiz.. Onların her birerlerine iman edeceğiz, işte o kadar. Cenab-ı Hak bizim Peygamberimizi son peygamber olarak göndermiştir ve ondan sonra peygamberlik kapısını kapamıştır. Ondan sonra yeniden peygamber gelmeyecektir. Gelmeye ihtiyaç da yoktur. Allah her şeyi Kur'an'da bildirmiş; Peygamberimiz de mübarek sözleriyle Kur'an'daki hakikatleri açmış, din uluları da bunları bize güzelce anlatmışlardır. İnsanlara düşen, Kur'an'ın söylediklerini tutmak, onun gösterdiği yoldan gitmek ve o yoldan hiç şaşmamaktır. Bu yolu takip edip gidenler, hem dünyada, hem ahirette selâmeti bulurlar.

13. DERS: Peygamberimizin Askerliği

Üsteğmen Hamdi anlatıyor: Bir cuma günü Sakarya gazileriyle konuşuyorduk. Her vakit olduğu gibi yine birçok şeyler sordular, bunlar hep askerliğe, kahramanlığa aitti; hepsine cevap verdim. O sırada Veli onbaşı da şöyle bir şey sordu:

S: Peygamber Efendimiz de en büyük askerdi, değil mi komutanım?

C: Evet, Veli onbaşı, bizim peygamberimiz en büyük askerdi. Kendisi de birçok harplere girdi. Atına binerek, kılıcını çekerek düşman ordularına saldırdı ve nice orduları perişan etti. Din düşmanlarıyla savaşırken kaç kere yaralandı, hak, adalet ve hürriyet uğrunda, yirmi üç sene onlarla savaştı, kendisi yirmiden fazla muharebeye girdi.

15. DERS: Ahiret Gününe İman

İmanın beşinci kökü Ahirete inanmaktır. Ahirete inanmayan Müslüman değildir. Ahiret günü, bu dünyanın ömrü tükendikten sonra, yeniden başlayacak olan sonsuz hayattır. Dünyanın ömrü tükenince âhiret başlayacaktır. Her şeyin bir ölümü olduğu gibi bu dünyanın da bir ölümü vardır. Eninde geçinde bu dünyanın, bu yerlerin ve göklerin tertibi bozulacak, yerde, gökte olanlar dağılıp yok olacak, kıyamet kopacaktır. Dünyada bulunan her canlı öldükten ve dünyanın nizamı ve tertibi bozularak yepyeni bir şekil aldıktan sonra Allah insanları tekrar diriltecek ve mahşere toplayacaktır. Buna "Bâ'sü ba'delmevt" denir. Haşir ve neşir, hesap, sual, mizan, sırat, Cennet ve Cehennem işte hep o gün, yani ahirette olacaktır. Kıyamet koptuktan sonra insanlar tekrar dirilip kabirden kalkınca herkes mahşere dökülecek ve bu dünyada işlediklerinin o gün hesabı sorulacaktır. Bu dünyada yapmış olduğu en küçük bir hayrın mükâfatını, en ehemmiyetsiz sayılan bir kötülüğün de cezasını o gün insan mutlaka bulacaktır. Sual ve cevaptan, hesap ve kitaptan sonra müminler cennete girecek, kâfir ve münafıklar da cehennemi boylayacaktır. İşte kıyametin vukuu ile başlayacak ve cennetliklerin Cennete ve cehennemliklerin Cehenneme girmesine kadar devam edecek olan zaman "Ahiret günü”dür.

19. DERS: Kadere, Hayır ve Şerrin Allah'tan Olduğuna İman

Müslümanlığın İtikat köklerinden altıncısı kadere, yani hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman etmektir. Sonradan olacak şeylerin hepsini Allah'ın ezelde bilmesi "kader"dir. Biz iman ederiz ki: Allah’tan başka yaratan yoktur; hayır ve şer, acı tatlı, iyi kötü ne varsa her şey Allah'ın bilmesi, takdiri, dilemesi ve yaratmasıyla olmuştur. Yaratan Allah’tır, kazanan, kendi isteği ile seçip alan da insanın kendisidir. Bundan ötürüdür ki: İnsan her işlediğinden sorumludur ve hesaba çekilecektir.

İzah: Evet, Allah Teâlâ hazretlerinden başka yaratan yoktur, her şeyi yaratan yalnız O'dur. Cenâb-ı Hakk'ın ilmi her şeyi kaplamıştır, iyi ve kötü hiç bir şey Allah'ın ilminden dışarı kalamaz. Olmuş, olan, olacak, bunların hepsi Allah telânın ilmine göre birdir, hiç bir fark yoktur, iyi ve kötü hiç bir şey Allah'ın ilminden gizli kalamaz; Cenâb-ı Hak bir şeyi olmazdan evvel de, olurken de olduktan sonra da bilir, işte Allah Teâlâ hazretlerinin olmuşu da, olanı da, olacağı da ta ezelde, olmazdan evvel bilmesine "kader" denir. Ezelde, yani olmazdan sayısız zaman evvel nasıl biliyor idiyse, zamanı gelince onu bildiği gibi yaratmasına da "kaza" derler. Binaenaleyh biz Müslümanlar Cenâb-ı Allah'ın her şeyi ta evvelden bildiğine ve nasıl biliyorsa öylece irade edip yarattığına iman ederiz. Yalnız kadere iman ve tevekkül etmek; tembel tembel oturup da kendini koyuvermek, “kader kısmet ne ise öyle olur” diye beklemek değildir. Bu, böyle olduğu gibi, kaderi bütün bütüne inkâr edivermek de yanlıştır.

34. DERS: İslam’ın 6. Şartı CİHAT’tır. Türk Askerlerinde Müslümanlık ve Kahramanlık Duyguları

Müslümanlığın altıncı bir şartı daha vardır ki o da cihattır, askerliktir. Bu, namazdan, oruçtan, hacdan ve zekâttan başka ve çok önemli bir vazifedir. Bu vazife yapılmadıkça öbürlerini hakkıyla yerine getirmek mümkün değildir. Bunun içindir ki Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav) efendimiz bize hem sivil, hem asker terbiyesi vermiştir. Peygamber Efendimiz kendisi de, en büyük asker ve komutan olarak rehberimizdir. Nişancılık, binicilik, yürüme ve yüzme sporlarının her Müslüman için gerektiğini söylemiştir. Her Müslüman’ın daha çocukluğundan itibaren, hele bulûğa erdikten sonra, askerlik terbiyesini alması lazım gelir. Askerlik olmadıkça, millet ve memleket savunmasız kalıp tehlikeye girecektir.

Allah Teâlâ hazretleri her derde bir derman verdiği gibi, her fenalığa karşı da bize bir kalkan vermiştir ki o da ibadettir, ibadet fenalığa karşı insanı koruyan bir siperdir. Her fenalığın başı Allah'ı unutmak değil midir? İşte buna karşı en büyük kalkan, daima insana mevlâsını hatırlatıverecek, kendisine her daim Allah'ın huzurunda olduğunu düşündürecek olan ibadettir. Namaz ve oruç bu ibadetlerin başlıca örnekleridir. Namaz'ın Allah'ı hatırlattığı ve kötülüklerden uzaklaştırdığı gibi oruç da böyledir. Oruç ne demektir? Allah'ın emrini yerine getirmek maksadıyla sabahtan akşama kadar yememek, içmemek, kadın ve erkek cinsî muameleden çekinmek, nefsinin istediği şeylerden elini, eteğini çekmektir. Demek ki oruç tutan bir insan, her dakika Allah'ın huzurunda olduğunu düşünüyor. Hiç bir dakika onu hatırından çıkarmıyor. Allah Teâlâ böyle emretti diye nefsinin istediği şeylerden elini eteğini çekiyor. Yazın en sıcak günlerinde hararetten ciğeri yanıyor da oruçlu olduğu için suya bakmıyor. Açlıktan takati kesilse de yiyeceğe el uzatmıyor. Bunu birisinden korktuğu için değil, Allah'ın emri olduğu için yapıyor. Şimdi böyle, bir ay sabahtan akşama kadar nefsine uymamayı âdet edinmiş olan bir adam düşününüz; karnı aç, iştahı tamamıyla yerinde iken gözünün önünde duran tatlı yemekleri, Allah'ın izni olmadığı için akşama kadar yemeyen, hararetten yanıp tutuştuğu zamanlarda yanında duran buz gibi suya dönüp bakmayan ve bunda sebat gösteren bir adam, nefsini terbiye ediyor. Helâl ve mubah olan şeylerden, kendi arzusuyla vazgeçebilen olgun bir adam haram şeylere göz diker mi? Başkalarının haklarına tecavüz eder mi? Bu gibi kötülüklere, hile ve cinayet gibi alçaklıklara, adiliklere tenezzül eder mi? Allah'ın emirlerine karşı böyle nefsini ayakaltına alan bir insan, nefsine her daim hâkim olmaz mı; elbette olur. Nefsine hâkim olan bir adam ise, hiç bir zaman kötülüğe ve şeytani dürtülere kapılmayacaktır.

40. DERS: Ahlak ve Vazife Şuuru

Kur'ân-ı Kerim ile Peygamber Efendimizin hadislerinden ve sünnetlerinden öğreniyoruz ki: Dinimiz bizi beş kısım vazife ile mükellef-sorumlu tutuyor.

1- Allah'a ait vazifeler,

2- Nefsimize ait vazifeler,

3- Aile vazifeleri

4- Memleket vazifeleri,

5- İçtimaî ve insanî vazifeler.

Bu vazifeler üzerimizde birer borç demek olduğundan bunları ödemek, sahiplerine vermekle mükellef bulunuyoruz. Bir bakımdan bunlar birer haktır, bunları sahiplerine vermezsek mesul oluruz. Bunları sıra ile anlatalım. Bilirsiniz ki: Her nimetin karşılığında bir de külfet vardır, insan bir hak sahibi olunca, onun karşılığında bir de vazifesi olmak gerektir. Mademki biz insanız, Allah bize birçok nimetler vermiştir. Bu nimetlerden dolayı bizim de Allah'a karşı bir takım vazifelerimiz olmalıdır. Nimeti vereni bilmek, tanımak, ona sevgi ve saygı beslemek hem akli, hem de vicdani bir borçtur.

43. DERS: Ruh Terbiyesi

Dinimiz beden terbiyesine ne kadar ehemmiyet vermiş ise, ruh terbiyesine de o derece ehemmiyet vermiştir. Yalnız beden terbiyesine ehemmiyet verip de ruh terbiyesiyle uğraşmayanlar, yahut sadece ruh terbiyesine bakarak beden terbiyesine kıymet vermeyenler, Müslümanlık nazarında bir taraflı ve eksik sayılırlar. Binaenaleyh Müslüman dediğin bunun her ikisine lâyık oldukları kıymet ve ehemmiyeti verecektir. Ruh terbiyesi demek, vicdani duyarlılıklarımızı ve iç duygularımızı terbiye etmek ve böylece kararlarımızın ve alışkanlıklarımızın daima iyi ve temiz olmasına gayret göstermektir. Bunun için de dört şey lâzımdır:

1- İtikadını düzeltmek, yani tek bir Allah'a iman etmek ve kalbini buna bağlayarak hiç şaşmadan onun gösterdiği yoldan gitmek.

2-Ruhunu şeytani düşünce ve hurafe denilen manevî pislikten temizlemek,

3-İyi bilgiler öğrenip sürekli kendini geliştirmek,

4-Güzel ahlâk ile kalbini bezemek,

47. DERS: Hükümet ve Memlekete Karşı Vazifelerimiz

“Ey mü'minler Allah'a itaat ediniz, Peygambere itaat ediniz, sizden olan ulü’l-emre de... (Adil devlet yetkililerine ve hükümet yöneticilerine de itaat ediniz)” (Nisâ sûresi, âyet: 59)

Hükümet; bir arada yaşayan insanların canlarını, mallarını, ırzlarını, namuslarını, haklarını, yurtlarını muhafaza ve rahatlarını temin etmek için insanların yine kendi içlerinden seçtikleri bir heyettir. Dışarıdaki düşmanlara karşı yurtlarımızı muhafaza ve müdafaa etmek, memleket içinde haksızlığa meydan vermemek, hırsızlık gibi şeylerin önüne geçmek, vatanımızı mamur eylemek, cehaleti gidermek, haklıyı haksızı ayırt etmek hep hükümetin vazifelerindendir. Bütün bu işleri muhtelif memurları ile yürütecektir. Söz temsili: Haklıyı haksızı ayırt etmek ve haksızlığın önüne geçmek için mahkemeler kurar. Ahalinin cahil kalmaması için mektepler açar, Memleketin her yerinde ilim yuvaları kurar. Hırsızlık ve uğursuzluğun önünü almak için jandarmalar, polisler kullanır; memleketi düşmandan korumak için asker besler, fabrikalar açar, bizim rahatımız için yollar yaptırır, şimendiferler işletir, sokakları temizletir, Hastaneler yapar, doktorlar tutar. Böylelikle hem yurdumuz mamur olur, hem de kendimiz rahat ederiz. Hükümet bu vazifelerini yaparken bize de bir takım şeyler teklif eder ki onlar da bize düşen vazifelerdir; binaenaleyh biz de hükümete olan vazifelerimizi yapacağız. Hükümete karşı birinci vazifemiz, onun kanunlarına itaat etmek ve hiç bir bahane ile ona karşı gelmemektir. Askerliğimizi yerine getirmek vergimizi ödemektir.

48. DERS: Kur’an-ı Kerim Vatan Müdafaasını Emreder

"Düşmanlarınıza karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet ve harp için beslenip terbiye edilmiş atlar hazırlayınız ki bununla Allah'ın düşmanlarını ve sizin düşmanlarınızı ve Allah'ın bilip de sizin bilmediğiniz diğer düşmanları korkutasınız. Siz Allah yolunda her ne verirseniz mükâfatını tamamen görürsünüz, verdikleriniz zayi olup da zulüm olunmazsınız." (Enfâl suresi, ayet 60)

Kendi haklarına razı olmayan haris insanların ve zalim saldırganların hücumlarını durdurmak için kuvvetli olmak, lüzumunda onlara hadlerini bildirecek her türlü vasıtaya malik bulunmak lâzımdır. Memleketin müdafaası, mülkün muhafazası için icap eden şeyleri hazırlamakta gevşek davrananlar, Milli savunma konusunda zayıf kalanlar; böylelikle hem memleketlerini, hem kendilerini felakete sürüklemiş olurlar. Bu o kadar açık bir hakikattir ki ahmak da anlar, akıllı da; cahil de farkına varır, âlim de!... Binaenaleyh memleketi düşman hücumundan koruyabilmek, düşmanın hücumuna meydan vermemek, memleketin yükselmesine, her suretle ileri gitmesine engel olan tehlikeleri bertaraf etmek, memlekette hür ve müstakil yaşamak için daima kuvvetli bulunmak lâzımdır. Yakın ve uzak komşularımız nasıl çalışıyorlarsa, bizim de öylece çalışmamız, öylece yükselmemiz şarttır, farzdır. İşte bunun içindir ki: Allah Teâlâ hazretleri "Gücünüz yettiği kadar, çalışarak düşmanı korkutacak kuvvet hazırlayın!" buyurmaktadır.

49. DERS: Askerlik

Asker, düşmanlara karşı yurdumuzu, ırz ve namusumuzu müdafaa ve muhafaza eden ve bu uğurda canını fedaya hazır olan silahlı bir kuvvettir. Memleket ve millet uğrunda her ferdin sarf edeceği gayret ve fedakârlık ne kadar büyük olursa olsun, bunun hiç birisi askerlik ile ölçülecek bir mertebede değildir. Çünkü askerlik kan ve can vergisidir. Bunun için askerlik çok mukaddes bir vazifedir. Allah'ını, Peygamberini, yurdunu seven, ırz ve namusun kıymetini bilen her insan askerliğini seve seve yerine getirecektir. Bizim dinimizde askerliğin mertebesi çok yüksektir: Ölürse Şehit, Sağ kalırsa Gazi'dir. Askere çağrılınca koşa koşa, sevine sevine gitmek lâzımdır. Çünkü Peygamber Efendimiz (sav) "silâh altına çağrıldığın zaman hemen git" buyurmuşlardır. Peygamberin bu emrini tutmak boynumuzun borcudur. Askere çağrıldığı zaman kaçanlar doğrudan doğruya Allah'a ve Peygambere karşı gelmişler demektir. Bunlardan Allah razı olmaz, Peygamber de hoşnut olmaz.

54. DERS: Müslümanlıkta Her Fert Askerdir

İslâm’da sade erkekler değil, yerine göre kadın erkek herkes askerdir. Bunun içindir ki gerektiğinde Müslüman kadınlar da askerlik vazifesini yapmışlar ve cihada iştirak ederek harp meydanlarında en büyük kahramanlığı göstermişlerdir. İslâm'ın ilk zamanlarında Uhud muharebesinde Hazreti Aişe ile Enes’in annesi Ümmü Süleym, Ebu Said'in annesi Ümmü Selît olanca gayretleriyle çalıştılar, sırtlarında mataralarla askere su taşıdılar, yaralılara baktılar. Yine bu muharebede "Nesibe" hatun, harp meydanına atılarak gayet merdane cenk etti bahadırlığını yâr ve ağyara beğendirdi ve nice bahadırları utandırdı. Uhud günü Peygamberin öldü sanarak ashap dağıldığı, İslâm askeri mağlûp olduğu bir sırada Peygamberin etrafında kalan beş on mücahidin yanında Nesibe hatun da vardı. Peygamberimizin üzerine hücum eden bir fırka düşmana karşı koyan ve düşman fedaîlerinin bir kısmını öldüren Nesibe hatun idi.

56. DERS: Millet Malı Bir Emanettir

"Bilmiş olunuz ki: Allah, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmederken adalet ve hakkaniyetle hükmetmenizi size emrediyor. Allah bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüpheniz olmasın ki Allah hem işitir, hem görür." (Nisâ suresi, ayet: 58)

Bu ayette Allah Teâlâ hazretleri emanetleri ehline veriniz buyuruyor. Emanetin pek çok kısımları varsa da hepsini iki şeyde toplayabiliriz:

1- İnsanların Allah'a kendi nefislerine ve birbirlerine karşı olan vazifeleri birer emanettir. Bu vazife ve işler birer emanet olduğundan bunları ödemek, emaneti ehline vermek demektir. Söz temsili: Millet işleri bir emanettir, onları ehline vermek ve onları eksiksiz yapmaya çalışmak emaneti ehline vermektir ve bu da en mühim bir vazifedir. Binaenaleyh emanetin birinci kısmı vazifeler ve işlerdir.

2- Malî emanet: Bir insana muhafaza için veya borç olarak verilen para veya herhangi bir şey onda bir emanettir. Sahibi isteyinceye kadar onu muhafaza etmek ve ister istemez vermek bir vazifedir.

Üzerimize aldığımız herhangi bir vazife de emanettir, onları hakkıyla yapmamak, emanete hıyanettir.

Millet malı da bir emanettir. Bu emaneti iyi muhafaza etmek milletin her ferdine borçtur. Bize emanet edilen millet malından ne bir şey alınır, ne de başkasına verilir. Askere emanet edilen herhangi bir şeyi güzelce muhafaza etmek de askerin boynunun borcudur. Çok olsun, az olsun, eski olsun, yeni olsun, her ne olursa olsun mademki emanettir, onu korumak vaciptir. Kendi malımızı nasıl muhafaza ediyorsak, millet ve devlet malını da ondan daha ziyade muhafaza etmeliyiz. Çünkü emanettir, emanete hıyanet edenleri Allah da sevmez, Peygamber de sevmez. Millet malını, devlet malını muhafaza etmemek, onu kendisine almak veya başkalarına vermek alçaklıktır, hainliktir. Dini bütün bir Müslüman kendisine emanet edilen millet ve devlet malına asla hainlik etmez.

Sonuç olarak;

Şimdi Atatürk’ün; “Allah’a ve maneviyata inanmadığını, Resulüllah’ı ve Kur’an-ı hesaba katmadığını, İslam’ı ve mukaddesatı çağdışı, akla ve bilime aykırı ‘uydurma doğmalar’ saydığını” savunanlara sormak lazımdı:

1- Atatürk inanmadığı ve çağdışı saydığı bilgileri içeren bu kitabın, gözbebeği gördüğü TSK bünyesinde, hem de Cumhurbaşkanlığı süresince ders olarak okutulmasına neden izin vermiş ve karşı çıkmamıştır?

2- Acaba, Fevzi Çakmak’tan ve Müslüman halkımızdan çekindiği için buna müdahale etmeyen, ikiyüzlü bir korkak mıydı?

3- Veya Atatürk; Allah’a, Peygamber’e ve Kur’an-ı Kerim’e samimiyetle inandığı ve Yüce Dinimizin askerlerimize doğru öğretilmesini arzuladığı için mi, Diyanet reisi tarafından yazılan bu kitabın subaylarımıza ve asker evlatlarımıza okutulmasına fırsat ve ruhsat tanımıştı? (Ki bizim kesin kanaatimiz bu doğrultudaydı.)

4- Yoksa, aslında asil milletimizle ve manevi değerlerimizle asla barışık olmayan kesimler, kendi gizli ve kirli saltanatlarını kurmak ve korumak üzere ve istismar niyetiyle mi Atatürk’ü DİNSİZ göstermeye çalışmaktaydı?

Bu soruların doğru ve doyurucu yanıtını, değerli okurlarımızın ve halkımızın temiz ve aziz vicdanına bırakıyoruz. Ve özelliklede “Atatürkçüyüm” deyip de laiklik bahanesiyle, sırtından saltanat sürdürdükleri bu asil Milletin Dinine ve manevi dinamiklerine hücum eden “paşa” etiketli bazı “gâvur maşalarının” ve Ulusalcılık kılıflı Haçlı Batı uşaklarının da kulaklarını çınlatıyoruz. Kim bilir, binde bire düştükleri ve halkımızdan bir türlü yüz görmedikleri halde halâ oturup ders almayanlara, belki de boşuna konuşuyoruz!.. Ah keşke Kemalist geçinen devrim simsarları da, İslamcı geçinen Din istismarcıları da, hiç değilse Atatürk kadar mü’min ve müstakim olsalardı!

 


[1] Birinci Dünya Harbinde Şehit düşen yüzbaşı M.V.nin not defterinden alınmıştır.

Ufuk EFE -
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız Heyecan

Bu yazarin diger makaleleri

AYIN AYNASI
İNSAFLI BİR BİLİM ADAMININ ERBAKAN TESPİTLERİ! Savaşı Göze Alacak Kadar Vatanına...
Devami
YARASI OLAN YARASALAR !
    1.Haziran. 2004 Akşam Gazetesindeki "Bilinmeyen Ünlü..." başlıklı yazısında "Sakallı...
Devami
İRAN’A SALDIRI HAZIRLIĞININ TÜRKİYE AYAĞI
İRAN’A SALDIRI HAZIRLIĞININ TÜRKİYE AYAĞI        ABD ve İsrail’in şimdiki...
Devami
SEFERBERLİK SORUŞTURMASI YA, AKP VE F. GÜLEN ALEYHİNE SONUÇLANIRSA!?
Soysuzlar konuyu sulandırmak ve saptırmak için sorup durmaktaydı: “Efendim, T.C....
Devami
İŞÇİ PARTİSİ FAİZCİ Mİ?
  “Kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler, "Allah’ın emrine" göre yapılmaz. Yapılmaz değil,...
Devami
Daha önce de uyarmıştık: Kuşkumuz; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” POSTMODERN GENEL VALİLİĞE DÖNÜŞME RİSKİ TAŞIMASIYDI!
  Daha önce de uyarmıştık: Kuşkumuz; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” POSTMODERN GENEL VALİLİĞE DÖNÜŞME...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 940

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR