Reklam
Reklam
Reklam

SOMALİ KAN KUSUYOR BÜTÜN DÜNYA SUSUYOR!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfMükemmel 

 

ABD, Somali'yi Irak yapmaya hazırlanıyor

ABD'nin soğuk savaş sonrasında tüm işgal girişimleri için kullandığı El-Kaide bahanesi bu kez de mazlum Afrikalılar için kullanılıyor. Ortadoğu'daki kıskacı daha da daraltmak ve bölgede yükselen İslami dalganın etkisini kırabilmek amacıyla geniş çaplı bir işgal hareketine hazırlanan ABD, kendisiyle işbirliği yapmayan diğer Afrika ülkelerini de tehdit ediyor. BM ve AB'nin desteğini arkasına alan ABD, Afrika işgali startını verdi.

 

Bahane aynı

Somali'de özellikle son yıllarda yükselen İslami dalga dolayısıyla endişe kapılan ABD, Afrika işlerinden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jendayi Frazer'i Kenya Somali ve Etiyopya'yı kapsayan bir tura çıkardı. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack, "el-kaide dâhil aşırlık yanlısı örgütlerle bağlantısı olan Somali'deki İslamcı harekete mensup herhangi bir liderin Somali'den kaçması bizi endişelendiriyor. Somali'nin ve Afrika boynuzu'nun kıyılarında varlık göstererek bu kişilerin deniz yoluyla kaçmasını önlemeye çalışıyoruz" diyerek, Somali kıyılarındaki ABD donanmasının takviye edileceği sinyallerini verdi. ABD'li sözcü hem El-Kaide'ye darbe vurmak, hem de Sudan, Darfur, Etiyopya, Eritre ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde sorunların aşılmasını kolaylaştıracak stratejik bir kazanım elde etmek istedikleri" yalanını dile getirdi.

Ülkemizi savunacağız

Öte yandan, Somali'deki İslami direnişin komutanlarından Şeyh Hasan Yakup ise, "savaşın bitmediğini" belirterek taktik değişikliğine gittiklerini açıkladı. Yakub, uydu telefonu kanalıyla yaptığı açıklamada, "Size söylüyorum, savaş bitmedi, savaş taktiği değişti, yıpratma operasyonları ve bombalı saldırılar düzenleyeceğiz" dedi. Güneyde Kenya sınırında yer alan Lowor Juba'da bulunduğunu ifade eden Yakub, Somali hükümetiyle görüşmek niyetinde olmadıklarını ve hiçbir zaman Somali'yi terk etmeyeceklerini belirterek, hala "binlerce savaşçı" ve 150 silahlı araca sahip olduklarını söyledi.

Ortadoğu'da amacına ulaşamayanlar şimdi de Somali'yi ateşe sürüklüyor

İşgalci Etiyopya ordusunun desteklediği Somali geçici hükümeti, İslami Mahkemeler Birliği güçlerinin ‘kan akmasın' diye terk ettiği başkent Mogadişu'ya girdi.

Somali'de ABD güdümlü Etiyopya ordusunun desteklediği geçici hükümet birlikleriyle mücadele eden İslami Mahkemeler Birliği direnişçileri başkent Mogadişu'yu terk etti. Hareketin liderlerinden Şeyh Şerif Ahmed, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, "Tüm lider ve çalışanlar olarak başkentten çekildik" dedi.

"Kan akmasın diye geri çekildik"

İslami Mahkemeler Birliği liderlerinden Şerif Ahmed, tüm güçlerinin bir arada bulunduğunu belirterek, geri çekilmenin taktiksel amaçlı olduğunu belirtti. Ahmed, başkentte kan dökülmesini istemediklerini vurguladı.

İşgalci Etiyopya ordusunun desteklediği Somali geçici hükümeti, İslami Mahkemeler Birliği güçlerinin terk ettiği başkent Mogadişu'ya girdi. Görgü tanıkları Etiyopya Ordusu'na ait askerî araçlarla kente giren birliklerin devlet başkanlığı sarayıyla kilit öneme sahip binaları işgal etmeye başladığını bildirdi. Geçici hükümet, birliklerin Mogadişu'ya girmesinin ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti. İslami Mahkemeler Birliği'ne bağlı güçler ise liman kenti Kismayo'ya çekildi. Görgü tanıkları, Mahkemeler Birliği güçlerinin konvoylar halinde liman kenti Kisamyo'ya doğru hareket ettiğini bildirdi. Bununla birlikte Mogadişu'daki kabilelere bağlı asker, başkenti terk etmedi.

Birleşmiş Milletler, 15 yıldır istikrarsızlık içinde bulunan Somali'de iki yıl önce geçici bir hükümet kurmuştu. Bu hükümet, kabileler arası düşmanlığı sona erdirememiş ve ülkede hakimiyeti sağlayamamıştı. Başkent Mogadişu'yu kontrol eden İslami Mahkemeler Birliği, daha sonra ülkenin büyük kısmını kontrol altına almıştı.

Somali hükümeti ve Etiyopya ABD güdümlü hareket ediyor

2004 yılında BM tarafından kurulan Somali geçici hükümetinin başına geçen Abdullahi Yusuf, Etiyopya'nın önemli bir müttefikiydi. Etiyopya'dan bağımsızlığını kazanan Eritre'nin ise, İslami Mahkemeleri Birliği'ne destek vermek amacıyla kendi askerlerini ülkeye sevk ettiği öne sürülüyor. Bu iddialara göre, Somali'de Etiyopya'nın sekiz bin, Eritre'nin ise iki bin askeri var.
Somali'nin güneyi ile Etiyopya arasında resmi bir uluslararası sınır değil, idari bir hat bulunuyor. Sınırın iki tarafındaki aşiretler arasında yakın bağlar var. Etiyopya'nın çarpışmalara müdahalesi krizin bölgesel bir savaşa dönüşmesi kaygılarını artırıyor.

Abizaid  şimdi de Somali'deki savaşı başlatıyor!

ABD'nin Irak ordularını komuta eden General John Abizaid, bu ay Etiyopya'daydı. Birkaç gün sonra Etiyopya ordusu ABD ile birlikte saldırıya geçti. Ne ilginç değil mi? Somali'deki savaşla Lübnan ve Irak krizleri birbirine o kadar bağlı ki.

 Orta Asya ve Ortadoğu'dan sonra üçüncü cephe açıldı. Afganistan, Irak, Lübnan ve Filistin'den sonra beşinci iş savaş, en az Yemen kadar en az Basra Körfezi kadar, en az Doğu Akdeniz kadar önemli olan bir başka coğrafya'da, Doğu Afrika'da, Afrika Boynuzu olarak nitelenen Somali'de başlatıldı. 11 Eylül'den hemen sonra Cibuti'yi askeri üsse dönüştüren, Kızıldeniz'i abluka altına alan ABD, yine İslamcılar, yine terör, yine El Kaide argümanını önümüze sürerek bir ülkeyi daha işgal ediyor. Ama bu sefer doğrudan değil. Somali'nin sınır komşusu Etiyopya askerleriyle. ABD tarafından eğitilen, silahlandırılan, finanse edilen Etiyopya askerleri birkaç gündür Somali topraklarını işgal ediyor, havadan bombalıyor, ABD donanması da denizden abluka altına alıyor. Somali bizi ne kadar ilgilendiriyor? Afganistan kadar mı? Irak kadar mı? Lübnan kadar mı? İnanın hepsi kadar ilgilendiriyor. Somali'deki savaşla Lübnan ve Irak krizleri birbirine o kadar bağlı ki.

Fakir ve iç savaşlarla harap olmuş bir ülke Somali. Ama bu yönü kimseyi ilgilendirmiyor. Yine enerji, yine enerji! 1993'teki iç savaş ve ABD müdahalesinden sonra bu yaz çatışmalar yeniden şiddetlendi. İslamcı gruplar, savaş ağaları ve terör örgütlerine rağmen ülkenin büyük bölümünü ele geçirdi. Haziran'daki çatışmalar sırasında ABD, İslamcı gruplara karşı terör gruplarına açıkça finans ve silah desteği verdi ve örtülü operasyonlarla bu çatışmada yerini aldı. Ama başarılı olamadı. İslamcılar Mogadişu'yu ele geçirdi...

Daha önce İslamcılara karşıt grupları destekleyen ABD, şimdi kendi eğittiği, finanse edip silahlandırdığı 15 bin kişilik Etiyopya ordusuyla Somali'yi işgal ediyor. Peki nedir bu savaşın gerekçesi?

ABD, 1993 yılında Somali'ye binlerce askerin katıldığı kanlı bir operasyon yaptı. Ama korkunç bir facia yaşadı. Tam anlamıyla fiyaskoydu. Bu operasyon için "Black Hawk Down" adında bir film bile çevrildi. Amaç, her zamanki gibi, insani bir müdahaleydi! Oysa beş ABD firması Somali topraklarının üçte ikisini petrol ve doğalgaz sondajları için neredeyse kapatmıştı. Operasyon, bu şirketlerin çıkarlarını güvence altına almak için yapıldı. Plan başarısız oldu ama şirketlerin çıkarları hala tehlikedeydi...

Somali, tıpkı Yemen gibi, enerji güvenliği için kritik bir ülke. Başkalarının kontrolüne geçerse ABD'nin Afrika-Ortadoğu bağlantısı çökecek. 11 Eylül'den bu yana Afrika Boynuzu'nu askeri muhasara altına alan ABD ve müttefikleri, El Kaide ve terörle mücadele adı altında Kızıldeniz'i adeta işgal etti. ABD'nin Afganistan'ı işgal gerekçesi neyse, Yemen'i kontrol altında tutma gerekçesi neyse, Somali'yi kontrol etme gerekçesi de o...


 Savaş bütün Doğu Afrika'ya yayılabilir. Kızıldeniz'i kontrol etmek için bütün bölge ateşe atılabilir.

ABD'nin Irak ordularını komuta eden General John Abizaid, bu ay Etiyopya'daydı. Birkaç gün sonra Etiyopya ordusu ABD ile birlikte saldırıya geçti. Ne ilginç değil mi? Tam da Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'nun Kenya, Sudan ve Etiyopya'ya gidip enerji anlaşmaları yapmasından sonra. Yeni bir Afganistan, yeni bir Irak, yeni bir Lübnan'ımız oldu. Devlerin savaşı ile kana bulanan beşinci Müslüman ülke olan Somali, size uzak olabilir ama ABD ve Çin'e çok yakın... (28 Aralık 2006 / İbrahim Karagül / Yeni Şafak)

 Somali'de kan akıyor, dünya seyrediyor!

ABD desteğindeki işgalci Etiyopya ordusu, Kenya sınır noktasında direnişçilere karşı bombalı saldırı gerçekleştirdi. Somali'de işgalci askeri kampına düzenlenen saldırıdaysa 2 Etiyopyalı asker öldürüldü.

Kenya sınırında Somalili Müslümanlara karşı helikopterle saldırı düzenleyen ABD destekli işgalci Etiyopya Hava Kuvvetleri'nin Kenya sınır kontrol noktasını vurduğu, olayın ardından Kenya savaş uçaklarının acil olarak bölgeye gönderildiği bildirildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Kenyalı üst düzey bir polis yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Etiyopya Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterlerden Somalili İslami güçlere karşı açılan ateş, Kenya sınır kontrol noktasını vurdu. Polis yetkilisi, Kenya sınırına yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Somali'nin Dhobley Kasabası'nda İslami güçleri hedef alan 4 Etiyopya helikopterinden atılan bombaların, Kenya'nın Har Har sınır kontrol noktasına isabet ettiğini ifade etti.

Şeriat Mahkemeleri Konseyi: Dünya öldüğümüzü düşünüyorsa, yanılıyor!

Öte yandan, Somali Şeriat Mahkemeleri Konseyi (ŞMK) direnişçileri, hükümetin af teklifini reddetti. Somali Başbakanı Ali Muhammed Gedi, silahlarını bırakarak teslim olan direnişçilere önceki gün af teklif etmişti. ŞMK sözcüsü Abdirahim Ali Mudey, hükümetin teslim olan çağrısını reddettiklerini belirterek, "Eğer dünya bizim öldüğümüzü düşünüyorsa, yaşadığımızı bilmeli. Küllerin arasından doğacağız" diye konuştu.

İşgal aylar sürebilir

Öte yandan, Müslüman direnişçilerin başkent Mogadişu ve Kismayu kentlerinden çıkarılması için Somali ordusuna yardım eden işgalci Etiyopya askerlerinin bu ülkede aylarca kalabileceği bildirildi. Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, durum yatışana kadar (!) Somali'de kalacaklarını, birkaç hafta içinde de askerlerin çekileceğini belirtti.

Somali Başbakanı Ali Muhammed Gedi ise, Etiyopya askerlerinin Somali'de direnişi kırdıktan ve ortamı yatıştırdıktan sonra ayrılacaklarını kaydederek, "bu haftalar ya da aylar sürer, daha fazla değil" dedi. 

Etiyopya ağır bedel ödeyecek

İslamcı Somali hükümetine ABD desteğiyle savaş açan Etiyopya, direnişle karşılaşacak. Etiyopyalı Müslümanlar da iç gerginlik yaratabilir.

Somali şu an ABD'nin ve Avrupa ülkelerinin desteğini alan Etiyopya'nın saldırısına sahne oluyor. Çoğu Afrika ve Arap ülkesi de, topraklarını, egemenliklerini ve toprak bütünlüklerini savunan binlerce Somalilinin şehit olacağı bu gelişmelere karşı izleyici konumda duruyor.

Etiyopya Başbakanı Meles Zenavi dün 'tavuskuşu gibi kabararak' Birleşik İslam Mahkemeleri (BİM) güçlerine karşı zafer elde ettiklerini açıkladı. Fakat önümüzdeki günlerde bu zaferin maliyetli olduğu ortaya çıkabilir. Çünkü en modern Amerikan silahlarına ve uçaklarına sahip Etiyopya gibi güçler, isyancıların mevzilerini bombalayabilir ve onların ağır kayıplar vermesine yol açabilir ancak zafer elde etmeleri mümkün değildir. Eritre bunun en iyi örneğidir. Zira büyük Etiyopya yöneticileri defalarca Eritreli isyancılara karşı zafer elde ettiklerini ilan etmişti. Etiyopya işgalinin nihai sonucu yenilgi ve Eritre zaferinden başka ne oldu ki?

BİM, savaş ağaları ve milis liderlerinin derinleştirdiği kanlı karmaşaya nokta koymak ve bu yoksul ülkeye istikrar ve birlik getirmek isteyen, bu onurlu yürüyüşünde de Somalililerin ezici çoğunluğunun desteğini alan temiz inançlı bir gruptur. BİM, yol kesicilerin ve çetelerin kovulması, çoğu Somali kentinin çete hegemonyasından ve suçlarından kurtarılması, temiz ve adil bir vatansever İslami rejim sayesinde ülkenin yeniden birleştirilmesi imkânı sağladı.

Somali'nin bütünlüğünü parçalayan, hükümetini deviren, istikrarını bozan ve halkını aç bırakan ABD, BİM'in bu başarısından hoşnut olmadı. Washington, Zenavi'yi İslamcılarla savaşmaya ikna ederek BİM hükümetinin düşürülmesi ve karmaşa, milis ve savaş ağalarının Somali'de kalması için harekete geçti.

Etiyopya Somali'nin iç güvenliğine ve toprak bütünlüğüne müdahale etmenin bedelini çok ağır ödeyecek. Aynı şey bu müdahaleyi destekleyen ABD için de söylenebilir. Zira Somali içerideki ve dışarıdaki İslami örgütlerin savaş alanına dönecektir, ancak bu kez halk desteğiyle. Tıpkı Irak ve Afgan halklarının 'hileli' demokrasilerle kendisini dayatmak isteyen ABD ve kurduğu hükümetlere karşı ayaklandığı gibi, Somali halkı da ayaklanacak, Etiyopya ve ABD'nin Mogadişu'ya silah gücüyle getireceği hükümeti asla kabul etmeyecektir.

 

Orta Asya ve Ortadoğu'dan sonra işgalci ABD üçüncü cephesi:

Doğu Afrika Etiyopya ve Somali oluyor

Önce Afganistan, Irak, Filistin, Lübnan... Şimdi de fakirlik ve iç savaşlarla mahvolmuş Somali. Emperyalistler bu sefer komşu Etiyopya'yı kullanarak Somali'ye saldırdı.

Somali Başbakanı Muhammed Gedi, başkent Mogadişu'nun masum sivillerin kanı akmasın diye Şeriat Mahkemeleri Konseyi direnişçilerince terk edilmesinin ardından kukla parlamentonun ülkede sıkıyönetim ilan edeceğini söyledi. Mogadişu'nun 40 kilometre güneybatısında doğduğu köy Mundul Sharey'de gazetecilere açıklama yapan Gedi, parlamentonun dünkü toplantısında 3 aylık bir dönem için ülkede sıkıyönetim ilan edeceğini ifade etti.

Somali'de hükümetin kontrolü sürdürmesi için böyle bir karara ihtiyaç duyulduğunu bildiren Gedi, Somali'nin istikrardan uzak ve kaos içinde olduğunu bildiğini belirtti. ''Bu ülke anarşi deneyimi geçirdi'' diyen Gedi, güvenliği sağlamak için Somali'de güçlü bir ele ihtiyaçları olduğunu kaydetti.

Savaş uçakları Kismayo'da

Somali'nin başkenti Mogadişu'dan çekilen direnişçilerin son kalesi olan liman kenti Kismayo üzerinde iki işgalci Etiyopya savaş uçağının uçtuğu bildirildi. Müslüman direnişçilerin bir komutanı ve görgü tanıkları, uçuşların direnişçilerin lideri Şeyh Hasan Dahir Aveys'in Kismayo'ya ulaşmasıyla aynı zamana denk geldiğini belirtti. Komutan telefonda yaptığı açıklamada, Kismayo'nun kuzey bölgesi olan Kamsuuma'dan geçtikleri sırada iki Etiyopya askeri uçağını gördüğünü ifade ederken, bir yardım görevlisi de iki Mig uçağının kent üzerinde uçtuğunu, bu uçakların keşif uçuşu yaptığını düşündüğünü kaydetti.

Dahir Aveys ile birlikte Kismayo'ya ulaştıklarını belirten komutan, savaş stratejileri hakkında fazla bir şey söylemek istemediğini, ancak direnişçilerin yakında gerçek savaşa başlayacağını, bunun gerilla savaşı olacağını" söyledi.

Askerler eski ABD Büyükelçiliğini işgal etti

Somali geçici hükümet birlikleri ve işgalci Etiyopya birliklerinin, Mogadişu'da eski ABD Büyükelçiliği binası ve arazisini kontrol altına aldığı bildirildi. Bir görgü tanığı, "Etiyopya birlikleri ve hükümet askerleri eski ABD büyükelçiliğine yerleştiler. 30'dan fazla Rus yapımı askeri kamyon görüyorum" dedi. Eski ABD Büyükelçiliğinin dışında yüzlerce Mogadişu sakininin toplandığı da belirtildi. Geçici hükümet ve Etiyopya askerleri önceki gün Mogadişu'ya girmişti.

Eski ABD Büyükelçiliği binaları ve arazisi, BM'nin onayı ile ABD liderliğinde 1993'de başlayan uluslararası Somali katliamında da komutanlık karargahı olarak kullanılmıştı.

Amerika Etiyopya'ya geldi, sonra saldırı başladı

Amerika, 1993 yılında Müslümanlara karşı terör gruplarını açıkça para ve silah yardımı yapıyordu ve gizli operasyonlarla da çatışmalarda yer alıyordu. Ülkenin enerji kaynaklarını sömürmek için yıllardır gizli emellerini gerçekleştirmeye çalışan emperyalistler bunda başarılı olamadı. Mogadişu Müslümanların elinde kaldı.

Irak işgalini yöneten ABD ordu komutanı General John Abizaid'in bu ay Etiyopya'ya yaptığı ziyaretin ardından Etiyopya ordusu işgalci ABD ve Somali kukla hükümeti ile birlikte ülkeye saldırdı.

Emperyalistler, Somali'yi vurması için Etiyopya ordusuna yardım ediyor

Somali işgalinin, ABD'nin planı olduğunu herkes biliyor

Etiyopya'ya istihbarat konusunda yardım eden işgalci ABD, işgalci Etiyopya birlikleri desteğindeki hükümet güçlerine, direnişçilere karşı yapılan savaşta yardım etmek amacıyla donanma kuvvetleri Somali açıklarına konuşlandırdı.

Somali'ye müdahale eden işgalci Etiyopya kuvvetlerine ABD istihbaratının yardım ettiği belirtildi. Somali'nin büyük bir kesimini kontrol eden Müslümanlara karşı savaşan Somali kukla hükümeti kuvvetlerine destek amacıyla Somali'ye giren Etiyopya işgal kuvvetlerine ABD istihbaratının yardım ettiği bildirildi. Kenya'da üst seviye bir yetkili, Etiyopya ve Somali hükümet kuvvetleri karşısında taktiksel olarak geri çekilen direnişçilerin liderlerine yönelik saldırı düzenleyen Etiyopya helikopterlerine hedefe tam vurmaları için ABD istihbaratının yardım ettiğini söyledi. 

İstihbarat kaynaklarına dayanarak konuşan yetkili, 4 Etiyopya savaş helikopterinin Kenya sınırına yakın yol dışında arazide hareket eden 3 aracı vurduğunu ve araçların içinde Şeriat Mahkemeleri kuvvet liderlerinin bulunduğunun tahmin edildiğini belirtti. Saldırıya uğrayan araçların Somali toprakları içinde bulunduğu fakat helikopterlerin saldırısında birkaç bombanın Kenya'nın 3 kilometre kadar içlerine düştüğü belirtildi. 

ABD de işgale fiilen katıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Somali'de işgalci Etiyopya birlikleri desteğindeki hükümet güçlerine, direnişçilere karşı yapılan savaşta yardım etmek amacıyla donanma kuvvetlerinin, Somali açıklarına konuşlandırıldığını açıkladı. Bakanlık sözcüsü Sean McCormack, direnişçilerin Somali'den deniz yoluyla hareket etmelerini engellemek istediklerini, bu yüzden de Somali açıklarına donanma kuvvetlerinin konuşlandırıldığını söyledi. Sözcü, bu bölgeye konuşlandırılan donanma güçleri hakkında ayrıntı vermeyi reddetti. İşgalci ABD'nin Afrika kıtasındaki tek askeri üssü, Somali'nin kuzeyindeki Cibuti'de bulunuyor. ABD'nin ayrıca Hint Okyanusu'ndaki Diego Garcia adasında önemli bir üsse sahip olduğu biliniyor.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı'nın Afrika işlerinden sorumlu yetkilisi Jendayi Frazer'in, Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni ile temaslarda bulunmak üzere Addis Abeba'da bulunduğu belirtildi. Frazer'in bölgede başka ülkelerin yetkilileriyle de görüşmeler yapması bekleniyor.

"Direnişçiler hâlâ Mogadişu'da"

Başkent Mogadişu'da hâlâ 3500 kadar direnişçinin bulunduğu bildirildi. İçişleri Bakanı Hüseyin Aidid, yaptığı basın toplantısında, ''Mogadişu'da ve çevresinde hâlâ 3500 direnişçi var,' dedi. Aidid, Somali'de 12 bin ila 15 bin Etiyopya askeri bulunduğunu, barış gücü askerleri geldiğinde Etiyopyalıların ülkeden ayrılacağını söyledi.

Abdullah AKGÜL -

Karşılaştırmalı İslam ve Batı Hukuku araştırmacısı.

El-Ezher Üniversitesi Usuliddin Fakültesi Mezunu.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezunu

Devami
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız Heyecan

Bu yazarin diger makaleleri

  Öncelikle şu gerçeği vurgulayalım; Dini cemaat ve tarikatlar İslam ovalarına-ortamlarına...
Devami
  Kur'anın, şerlerinden Allah'a sığınmamız gerektiği bildirilen "İnsanların göğüslerine vesvese...
Devami
  İlminden ve istikametinden dolayı kendilerine değer verdiğimiz, Şifa Tefsirini, Mealini...
Devami
EY CAN!          Gel ey, asırlardır Hasretle gözlenen Gel ey, mahzun gönüllerde özlenen… Hâkim...
Devami
  A - HADİS NEDİR? Hadis; sözlük anlamı "yeni, ilk" demektir. "eski,...
Devami
HERKESİN AYARINI ORTAYA ÇIKARMASI VE ZEKERİYA BEYAZ'IN ÇARPITMALARI Zekeriya Beyaz "İslam ve...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 5228

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLAR