Reklam
Reklam
Reklam

CHP’YE KUMPAS İDDİALARI VE MAL VARLIĞI DEDİKODULARI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfMükemmel 

 

CHP’YE KUMPAS İDDİALARI

VE

MAL VARLIĞI DEDİKODULARI

        

Ahmet Hocamın dediği gibi: Sorunların uygun çözümlerini bulmak için, doğru sorular üzerinde yoğunlaşmak lazımdı!

      

Böylesi durumlarda ortaya atılan taşın değil, o taşı atanların peşine takılmalıydı. Bir şeyi gösteren parmağın kendisine değil, o parmağın işaret ettiği yöne-hedefe odaklanmalıydı… Bazılarının “Sarayın solcuları” dedikleri Metin Feyzioğlu, Doğu Perinçek, Öztürk Yılmaz’ın ve bunların finansörü sayılan eski MAO’cu yeni Erdoğan hayranı Ethem Sancak’ın irtibatlarını kovalamalıydı!.. Tamam, kumpas Saray’da değil, CHP merkez binasında tezgâhlanmıştı ama, kimlerin parmağı, kimlerin koltuk altında olduğuna bakmalıydı!?

“Muharrem İnce üzerinden CHP’ye kumpas” ithamları konusunda, bizim aklımıza takılan sorular şunlardı:

1- Sn. Erdoğan’ın “Doğru çıkarsa ben Cumhurbaşkanlığımı koyarım, Sn. Kılıçdaroğlu da yalan çıkarsa Genel Başkanlığı bırakır mı?” gibi hem oldukça aşırı, hem de alâkasız bir tepki koymasının altında ne yatmaktaydı? İnsanın bu denli hırçınlaşması için, oldukça hayati kuşkularının olması lazımdı. Çünkü “iftira”dan çok “irtibat” insanı çileden çıkarırdı!

2- Sn. Kılıçdaroğlu niye yanlış ithamlara ve imalara yol açacak, ölçüsüz ve törpüsüz çıkışlar yapmıştı? Sn. Erdoğan’ın ve yakınlarının haksız mal varlığı konusundaki iddialarının, bu kumpaslarla bir alâkası bulunmakta mıydı?

3- Sn. Erdoğan’ın, bu dedikoduların ve yol açtığı duyarlılıkların hemen arkasından gerçekleştirdikleri günübirlik KATAR ziyaretinin, bütün bu milyarlık avanta(j)lar veya şantajlarla doğrudan veya dolaylı bir irtibatı var mıydı?

4- Ta Amerika’dan kalkıp gelen bir gazeteci, İYİ Parti’ye uğrayıp, Ekonomist bir Milletvekiline; “Erdoğan ve ailesinin 107 milyar dolarlık haksız edinilmiş mal varlığının açıklanması durumunda, hangi sonuçların doğacağını” niye sormuşlardı?

5- Sn. Erdoğan, %50’yi asla bulamayacakları için mi erken seçimden bu denli korkmakta ve hatta HDP’nin “Sine-i Millete dönme” şantajı karşısında paniğe kapılıp siyasi rüşvetler sunulmaktaydı?

Türkiye'de siyaseti sarsan “Beştepe'deki görüşme” iddiasıyla ilgili ortaya yeni bilgiler çıkmaktaydı. Görüşme iddiasında, CHP'li kaynağın kim olduğu merak edilirken, ortalığı daha da karıştıracak bir iddia gündeme taşınmıştı. CHP, Muharrem İnce, Rahmi Turan, Talat Atilla dörtgeninde karşılıklı atışmalar devam ederken; bir başka gazeteci Murat Kelkitlioğlu çok konuşulacak bir iddia ortaya atmış ve "CHP'deki çetenin, Başkanlık yarışı" başlığıyla köşesine taşımıştı. 

Talat Atilla'nın haber kaynağı Tuncay Özkan mıydı?

Talat Atilla'nın; ''Medya derimi yüzse... Mahkemeler müebbet verse... Bana saldıranlar alçaklıkta sınır tanımasa da açıklamayacağım'' dediği haber kaynağını Kelkitlioğlu yazmıştı. CHP'yi karıştıran iddiayla ilgili gelişmeyi ve Kemal Kılıçdaroğlu'na o bilgiyi Tuncay Özkan'ın götürdüğünü açıklamıştı.

“Şimdi gelin bu işin perde arkasını sizlere anlatayım. Benim anlatacaklarım da CHP içindeki bir kaynağa dayanıyor. Rahmi Turan'a verilen bilgi, önce Uğur Dündar'a gidiyor. Bilgiyi götüren isim ise, şimdi sıkı durun, Tuncay Özkan. Yılların duayen gazetecisi Dündar, Özkan'ın getirdiği bilginin teyide muhtaç olduğunu söyleyerek yazmayı reddediyor. Ancak Tuncay Özkan pes etmiyor ve yeni bir adres arıyor. Bu kez Rahmi Turan ile arasının iyi olduğunu bildiği Talat Atilla'ya gidiyor ve bilgiyi paylaşıyor. Sonrası malum. Atilla, Rahmi Turan'la konuşuyor ve Turan da köşesinde bu yalan bilgiyi yazıyor… Bu gelişmenin ardından da durmuyor Özkan. Bu kez de gece yarısı İsmail Küçükkaya'yı arayarak, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun sabah programa çıkmak istediğini söylüyor. Kılıçdaroğlu ve Özkan'ın planı buraya kadar tıkır tıkır işliyor. Ancak sonrası malum. Yalan birkaç gün sonra patlak veriyor.” iddiaları niye yanıtlanmamıştı?

Yandaş yazar ve yorumculara göre de; Muharrem İnce’ye çok çirkin ve sinsi bir kumpas hazırlanmıştı!

Onlara göre CHP Genel Merkezi töhmet altındaydı. Parti içinde bir komisyon kurulmalıydı. Bu tezgâhın kaynağı aydınlığa kavuşturulmak zorundaydı. Muharrem Bey’i hedefleyen bu büyük politik komplo, üstü örtülebilir basit bir hadise sayılamazdı. Çok açık bir onursuzluk yapılmıştı. Bu kumpası tertipleyenlerin, olayın etki gücünü arttırmak için CHP tabanında çok etkili olan Sözcü gazetesini kullanmaya çalıştıkları ve bunu başardıkları çok açıktı. Başta ismi söylenmedi ama hem Rahmi Turan’ın hem Uğur Dündar’ın sözleri dikkatle incelendiğinde, zaten “özel haber meraklısı” ve teyit etmeden dedikoduları gerçek diye yazma özelliği bilinen aynı gazetecinin, İnce aleyhine bu kara propagandayı haber diye yaptırmaya çalıştığı anlaşılmaktaydı. Sözcü içinden bazı kaynaklara göre de: "Rahmi ağabeyi bu isim yanıltmıştı. Uğur ağabeye konuşan da kesin olarak bu adam olmalıydı!" O kişinin Talat Atilla olduğunu Rahmi Bey sonunda açıklamıştı. Bu Talat Atilla, önce bile bile yalan söyleyerek kaynağın kesinlikle kendisi olmadığını vurgulamıştı. İyi de 80 yaşında tecrübeli bir gazeteci olan Rahmi Turan’ın, böyle bir asparagasçıyı “Saray’a yakın bir gazeteci” zannedip haberin üzerine atlaması nasıl yorumlanacaktı?

Bu arada Uğur Dündar bariz kumpas olan bu manipülasyon oltasına takılmamıştı ama kendi sosyal medya hesabından, üstelik tam da 9 Kasım 2019 günü Rahmi Turan’a yalan haber fısıldayan Talat Atilla’nın gazeteciliğini ve haberciliğini övmekten sakınmamıştı!? Oysa Uğur Dündar’ın: "Bu CHP’liyi açıkla Talat kardeşim" diye bastırması lazımdı. Bu arada Rahmi Turan’ın yazdığı yalan haberin kaynağı olan gazetecinin (Talat Atilla’nın), kendine ait ama çok az kişinin bildiği bir marjinal sitesi bulunmaktaydı. Ancak bu kumpas haberi kendi sitesinde yazmayıp, ısrarla Sözcü’de yayınlatmak istemesi kafa karıştırıcıydı. Çünkü Sözcü, CHP tabanının adeta resmi gazetesi gibi davranmaktaydı.

İyi de, asıl şu soruyu sormak lazımdı; “Talat Atilla’ya bu çirkin kumpası yaptıran kim veya kimler olmaktaydı? Gerçi Atilla bu yalan bilgiyi veren kişinin bir CHP’li olduğunu söylemişti, ama bu yeterli sayılmazdı. Atilla bu CHP’li üst düzey ismi açıklamak zorundaydı. Konuştuğu günü ve saati vererek ve detaylarıyla aktarmalıydı. Talat Atilla bu yalan haberi Kemal Bey’e de doğrulattığını ‘bir şekilde’ gibi kapalı ve girift cümlelerle anlatmıştı, ama aklı erenler Atilla’nın Sayın Kılıçdaroğlu’na ulaşıp bu bilgiyi doğrulatmadığını konuşmaktaydı. Talat Atilla’nın amacı, işi CHP Genel Başkanı’na yükleyerek bu skandaldan kurtulmaktı.”[1] iddiaları; başka bir hedef saptırma ve bu kumpasın içindeki AKP parmağını saklama telaşı olmasındı?!

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen CHP'li iddiasında iftiraya uğradığını belirten Muharrem İnce, kumpasın CHP yönetimindeki bir çete tarafından kurulduğunu söylemişti. Muharrem İnce’nin, basın toplantısında Kılıçdaroğlu’nu ve CHP yönetiminden bir kadroyu hedef alması dikkat çekiciydi. Partiye yakın yazarlardan Habertürk yazarı Sevilay Yılman gibileri, İnce'nin sözlerini değerlendirmişlerdi.

“Çok açık ve net yazıyorum… Sayın İnce bundan sonra ağzıyla kuş tutsa dahi, CHP içerisinde asla eskisi gibi bir karşılık bulamayacaktır." ifadelerini kullanan Yılman, İnce'yi kim tarafından kurulduğu belli olmayan kumpasla ilgili iktidara ve medyasına malzeme vermekle eleştirmişti. Muharrem İnce için "Beştepe ve medyasının ekmeğine yağ süren ‘işbirlikçi’ bir siyasetçi pozisyonuna oturtmuştur" diyen yazar, vaktiyle İnce'ye Genel Başkanlık için kelle koltukta destek veren bir ismin “Bitirdin Başkan, kendini de bizi de dedim!” sözlerine yer vermişti.

Peki Muharrem İnce ne yapmalıydı?

İnce'nin itibarının zedelenmesine susup bir kenara çekilmesine karşı olduğuna değinen Yılman, yazısını şu sözlerle bitirmişti:

“Demeliydi ki; ‘Kol kırılır, yen içinde kalır! Her ne olursa olsun… Şahsıma bir kumpas kurulmuş olduğu gerçeği ortada olsa bile, ben bu konuyu kamuoyu önünde tartışmayacağım! Bu konuyu biz parti içerisinde konuşacağız ve birbirimize tekme tokat girişsek dahi bu konuyu partinin dışına taşımayacağız!’ deyip noktayı koymalıydı. Ama koyamadı bu noktayı Sayın İnce ve yaptığı basın toplantısıyla iktidar medyasının ve taraftarlarının CHP tabanına ve CHP kurmaylarına karşı koz olarak kullandığı acayip bir malzemeye dönüştü. Ve esasında 24 Haziran gecesi tutumu nedeni ile hayal kırıklığı yarattığı için mesafe koyan milyonlarca seçmenle yeniden bir ilişki, iletişim kurabilecek fırsat yakalamışken... Yani sahada boş boş dolaşırken, ayak ucuna gelen hayati bir topun... Altın bir vuruş imkânı getiren bir şans olduğunu anlamayarak (Sn. İnce) topu taca atmış ve; “Ben artık siyasette yokum!” diyerek resmen final yapmıştır!”

Yılmaz Özdil’in tavrı; Kılıçdaroğlu karşıtlığı mıydı, yoksa dolaylı Erdoğan yandaşlığı mıydı?

“Sözcü başyazarı Rahmi Turan, CHP’nin bilindik isimlerinden birinin saraya çıktığını, asrın liderimizle görüştüğünü, asrın liderimizin de kendisine “Türkiye'nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir; düşün, karar ver, ben sana yardımcı olurum” dediğini yazmış, Kılıçdaroğlu da Rahmi Turan'ı doğrulamıştı. “Doğru ama, isim vermek istemiyorum” buyurmuşlardı. Ayrıca… “CHP’yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipler kurulmuş, adamlar tutulmuştur. Erdoğan'ın CHP’yi dağıtmak için devletin en kilit noktalarındaki kişileri devreye soktuğunu biliyorum” diye çıkışmışlardı.

İyi güzel de… Atatürkçü ve yurtsever kimliğiyle tanınan CHP’lileri partiden kovarken… “Kefere Kemal” diyenleri, “yetmez ama evet” diyenleri, “aslında CHP’li değilim” diyenleri, “CHP’ye geçerek partimi değiştirdim ama çizgimi değiştirmedim” diyenleri, “ulusalcılar CHP’den giderse CHP güçlenir” diyenleri, “Altı Ok'un sorunlu olduğunu” söyleyenleri, “özerklik modeli” önerenleri, “Türk milleti yerine, Türkiyeli denmesi” gerektiğini belirtenleri CHP’de kim milletvekili yaptı? Tayyip Erdoğan mı?

CHP’yi yuvası olarak benimseyenleri, çocukluğundan beri CHP için mücadele verenleri kapının önüne koyarken, en sevilen, en çalışkan, en başarılı CHP milletvekillerini, milletvekili listesinden silerken… PKK avukatlığı yapanları, Anayasal vatandaşlık tanımı değiştirilmeli diyenleri, tekke ve zaviyelerin yeniden açılmasını önerenleri, Said-i Nursi şakşakçılarını, Feto'ya saygılar sunmamızı isteyenleri, Kıbrıs'a Rum gözlüğüyle bakanları, HDP'ye oy isteyenleri, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendirenleri, Atatürk posterine tahammül edemeyenleri, “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” diyemeyen ikinci cumhuriyetçileri, CHP’ye kim monte etti? O bahsettiğiniz devletin kilit noktaları mı?

Kadınlara seçme ve seçilme hakkını sağlayan, Türkiye'nin kurucu partisiyken… Kadınları parti yönetiminden uzaklaştırarak, bıyıklı siyasal dincileri kadın kontenjanından parti yönetimine sokan kim? CHP’yi dağıtmak için parayla adam tutanlar mı?

CHP’ye oy veren insanlar, Atatürk Türkiye’si ve devrimlerini korumak için çırpınırken… 27 yaşına kadar Türkiye'ye ayak bile basmamış olan, Arap kültürüyle büyümüş, Arap okullarında yetişmiş Ekmeleddin efendiyi, memlekette adam kalmamış gibi teee Mısır'dan getirip, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak dayatan, Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğuna aday gösteren kimdi? Saray mı?

CHP’yi bu zihniyet yönetirken, CHP’ye zarar vermek için AKP’ye gerek var mıydı? Kılıçdaroğlu, Saray'a giden CHP’li yazısını doğruluyor, isim vermek istemiyorum diyorlardı… Yok öyle! O kişiyi bildiği halde disipline yollamaması, partiden atmaması, partide barındırması, suçtur. Hem bu ismi açıklamayacaksınız, hem parti içinde tutacaksınız, hem de kurultayda Kılıçdaroğlu'nun karşısına rakip olarak çıkacak her adaya, Saray'ın adamı diyeceksiniz öyle mi? Parti yönetimi değişmeli diyen herkese “CHP’yi dağıtmak için saraydan para almış” damgası yapıştıracaksınız öyle mi?

Son sayfada yazdığım için ben kıç yazarım, benim yazdıklarım beni bağlar, ama başyazarın yazdıkları gazeteyi bağlar… Artık Sözcü gazetesi, kurultay hesaplarına alet olmadan, Saray'a giden CHP’linin ismini açıklamak zorundadır.”[2] diyen Yılmaz Özdil, acaba;

• Bu kumpastaki -varsa- AKP parmağını ve Erdoğan politikalarını saklayıp aklamaya…

• Atatürk’ten sonra Kemalizm’e kaydırılan ve din düşmanlığının odağı yapılan CHP’yi, cılız adımlar ve açıklamalarla, yetersiz ve göstermelik de olsa, Milli ve manevi değerlerimizle barıştırma sürecine sokan Kemal Kılıçdaroğlu’nu sıkıştırıp karalamaya ve ayağını kaydırmaya…

• Bu kumpasın asıl mağduru konumundaki Muharrem İnce’den hiç bahsetmeyip, dolaylı biçimde İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı önündeki bütün engelleri kaldırmaya mı soyunmuşlardı? Doğu Perinçek’in, Soner Yalçın’ın bile Erdoğan yanlısı olduğu bir ortamda, Yılmaz Özdil’in bu dolaylı destek çıkışlarının, kabuklarına ve iç zarına takılmayıp, bizzat kıynağına ve kaynağına bakmak lazımdı. Ve tabi Siyonist şebekenin; şer projelerini nasıl kurguladığını ve ajan şebeklerini nasıl kullandığını bilmeden bunları anlamak imkânsızdı…

Vatandaşın AKP’den ümit kesmesi sonucu, Millet İttifakı sayesinde son yerel seçimlerde İstanbul’u kazanarak çıkan CHP ve lideri Kılıçdaroğlu'nu Sn. Erdoğan ve kumpas ekibi her gün siyasi demeçlerine malzeme yapmaya başlamışlardı. İşi o boyuta taşımışlardı ki bir CHP'liyi saraya davet edip Erdoğan ile görüştürdükten sonra bu diyaloğu Sözcü'nün başyazarı Rahmi Turan'a sızdırdıkları konuşulmaktaydı. Eğer bu görüşmeyi Erdoğan ile yapan bir CHP'li varsa ve Kemal Bey bu ismi biliyorsa hemen açıklaması ve partisinden uzaklaştırması lazımdı. Çünkü 139 milletvekili bulunan CHP, TBMM grubuna Kemal Kılıçdaroğlu'nu çıkartırsak 138 milletvekili zan altında kalmaktaydı. Bir de halen milletvekili olmayan eski milletvekilleri vardır ki onlar da zan altındaydı. Özetle; CHP için hazırlanan müthiş bir entrika, parti içine bir virüs gibi bulaştırılmıştı. Bu entrikayı çözüp gerçeği açıklamak, Kılıçdaroğlu için olmazsa olmaz bir görev halini almıştı. Rahmi Turan’ın ve Talat Atilla’nın da bu haberin tamamını ve karışanlarını mutlaka açıklaması lazımdı.

Bu arada İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan'a yaptığı "erken seçim" çağrısı ve öne sürdüğü şartlar neden İYİ Parti Genel Merkezi tarafından sert tepki ile karşılanmıştı? Resmî açıklama yapan İYİ Parti'nin tepkisi enteresandı:

“Grup Başkanvekilimizin malum yanlış ve kabul edilemez açıklaması, partimizin imasını dahi meşru görmediği ve göremeyeceği bir beyandır. Partimiz seçmenine ve milletine verdiği sözleri, siyasi namusu bilen bir sorumlulukla siyaset yapmaktadır.”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Habertürk TV'de katıldığı canlı yayında, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın 'AKP ile ittifak' tartışmalarını da gündeme taşımış ve: "Parlamenter sisteme ilişkin hassasiyetlerimiz öyle birtakım taleplerle aşınacak değildir. Pazarlık konusu ediliyormuş gibi değersizleşme girişimleri siyasi vakarı da kaybettirir" diye çıkışmıştı.

CHP'li milletvekilinin sarayda Erdoğan ile görüşmesi gibi Lütfü Türkkan'ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diyaloğunun olduğu konuşulmaktaydı. Hatta 29 Ekim resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İYİ Partililerle sohbetinde, "Lütfü Bey'in de işini hallettik" dediği yazılmıştı. FOX TV'de Çalar Saat programını yapan İsmail Küçükkaya da; Kemal Kılıçdaroğlu'nu konuk ettiği canlı yayında Türkkan'ın Beştepe'de Erdoğan ile görüşme yaptığını, "Türkkan, Cumhurbaşkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Başka bir konu hakkında görüştüler sanırım" diye açıklamıştı. Lütfü Türkkan ise bir haber ajansına yaptığı açıklamada, 29 Ekim resepsiyonu dışında Beştepe'ye özel bir görüşme için gitmediğini vurgulamıştı. Bunun ardından İsmail Küçükkaya, Türkkan'ın yurt dışındaki ticari faaliyetleri için Erdoğan'la görüşme gerçekleştirdiği bilgisini paylaşmış ve görüşmenin içeriğine dair bilgiyi Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından aldığını hatırlatmıştı. Ve tam bu sırada:

“AKP içindeki çözülme hakkında siyasi kulislere yansıyan son iddiaları da yansıtayım. 21 AKP'li milletvekilinin Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun, 26 AKP'li milletvekilinin de Ali Babacan'ın kuracağı partiye katılacağı vurgulanıyordu… 47 milletvekilinin Davutoğlu ve Babacan'ın partilerinin kuruluşunu bekledikleri ve AKP'den ayrılmak için siyaseten en uygun zamanda istifalarını açıklayacakları ifade ediliyordu… ‘Erken seçim’ kararı alınması durumunda bu sayının hızla artacağı da AKP kulisinde dile getiriliyordu…”[3]

Bu arada İYİ Parti’de neler olmaktaydı?

İYİ Parti’nin Cumhur İttifakına katılacağı konusundaki haberlerin sızdırılması acaba tabanlarının buna hazırlanması amaçlı mıydı? Bu maksatla partide kimlerle irtibat kurulmakta ve hangi siyasi rüşvetler dağıtılmaktaydı? CIA bağlantılı bir ABD’li gazetecinin, İYİ Parti’ye gidip bir ekonomist milletvekiline Erdoğan ailesinin 107 milyar dolarlık servetini niye sormuşlardı?

Sn. Erdoğan ise bütün ısrarlı sorulara rağmen, bu konudaki çağrıları duymazdan gelip kendisinin ve ailesinin mal varlığını, ayrıca yurt dışında hesabının olup olmadığını da açıklamamıştı. 2019 Kasım’ın son haftasında Türkiye’ye gelen Amerikalı bir gazeteci, bazı partilerin yetkililerini ziyaret ederek, Türkiye ile Amerika arasındaki gerginliğe ilişkin görüşlerini almıştı. Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin dünü, bugünü ve yarını hakkında sorular soran Amerikalı gazeteci, İYİ Parti'nin ekonomi uzmanı da olan bir milletvekilini ziyaretinde şu şok soruyu sormuşlardı: "Erdoğan ve ailesinin 107 milyar dolar olan mal varlığının açıklanması durumunda Türkiye'de neler olurdu?"

Hem Amerika devletinin hem Beyaz Saray'ın yetkililerinin, gazetecilere bazı özel bilgileri verdikleri bilinen bir olaydı. Hatırlayacaksınız, küstah Başkan Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektubu da Amerika'daki FOX TV'nin muhabiri açıklamıştı. Şimdi asıl soru şuydu: Bu Amerikalı gazeteci, Erdoğan'ın mal varlığını kendisi neden haber yapmıyor da İYİ Parti’nin önemli bir milletvekiline dolaylı olarak hatırlatıp aktarıyordu? Cevap şuydu: Aslında soru sorar gibi yapıp bilgi sızdırıyordu! Bu işi de, Erdoğan'ın Amerika gezisine çıkmadan birkaç gün önce Ankara'da ziyaret ettiği İYİ Parti’de yapıyordu. Bu bilgi doğru mu yanlış mı, bilmiyoruz. Ancak aklımıza gelen soruları da sormak zorundayız.

- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan'ın ve ailesinin yurt içinde ve yurt dışında gerçekten 107 milyar dolar tutarında servetleri var mıydı?

- Amerikalı gazetecinin elinde bu mal varlığının listesi var mıydı?

- Erdoğan'ın Başkan Trump ile görüşmesinde ya da heyetler arası görüşmelerde konu gündeme taşınmış mıydı?

- Cumhurbaşkanı Erdoğan ya da sözcü İbrahim Kalın veya İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun bu yazıda yer alan Amerikalı gazetecinin iddiasını yalanlayacaklar mıydı?

- Neden ülkesindeki çalıştığı medya organında bunu haber yapmıyor da Türkiye'de İYİ Partili bir muhalefet milletvekiline sızdırmıştı?[4]

Türkiye'nin günlerdir konuştuğu Beştepe'ye çıkan CHP'li iddiası, CHP içinde kumpas suçlamasına dönüşmüş durumdaydı. Rahmi Turan'ın haberin kaynağı olarak açıkladığı Talat Atilla ise, bu bilgiyi CHP'li bir isimden aldığını vurgulamıştı. Muharrem İnce, Erdoğan ile görüştüğü iddialarını kesin bir dille reddedip, “parti yönetimi içinde kendisine tezgâh kuran bir çete olduğunu” tekrarlamıştı. Beştepe haberinden bir gün sonra Kılıçdaroğlu FOX TV'ye konuk olmuşlardı. Orada “Külliye’ye giden CHP’liler oldu, ben onlardan haberdarım” demeye çalışırken, sanki habere konu edilen ‘CHP’den önemli kişi’nin kim olduğunu biliyormuşçasına bir ima oluşmuş ve o da bunu bozamamıştı." diyenler haklıydı.

"CHP’lilerin bu kadar kolay kumpaslara düşmesini anlamakta zorlanıyorum" diyen Fehmi Koru, CHP’lilerin soramadığı soruları sıralamıştı:

Acaba CHP lideri ilk gün Sözcü’de çıkan haber üzerine kendisine “Mutlaka canlı yayına çıkın” aklını veren/ler/i hatırlayacak mıydı? Çıktığı programı da aynı kişi/ler kendisine tavsiye etmiş olmasındı? Her şey olup bittikten sonra, o programda kendisine, “Külliye’ye çıkan CHP’liyi biliyor musunuz?” sorusunun sorulmasını da aynı kişilerin program sunucusuna tembih edip etmediklerini de Kemal Kılıçdaroğlu’nun araştırması lazımdı? Tıpkı, kendisine “Abi elimde bomba gibi bir haber var, yüzde yüz doğru bir haber, yaz; bomba gibi patlayacağını göreceksin” diyen gazeteciye, “Kardeşim sen de gazetecisin, sitelerinde köşelerin var, neden kendin yazmıyorsun?” sorusunu sormayı düşünemeyen çok itibar ettikleri gazetenin yaşlı başyazarı gibi bu soruları nedense atlamışlardı!"

Külliye adına yapılan açıklamalarda “Bu bir kumpastır” ifadesi kullanılıyordu. Kemal Kılıçdaroğlu “Bu CHP’ye bir kumpastır” diyordu. Muharrem İnce “CHP Genel Başkanlığımı baltalamak amaçlı bir kumpas” görüşünü tekrarlıyordu. Rahmi Turan da “Kendisine kumpas kurulduğunu” söylüyordu. Evet, bu bir kumpastır, ama asıl soru: Bu kumpası kimler ve niye kurguluyordu?

Üstelik, bu olayda en merkezi konumda ‘gazeteci’ bilinen isimler bulunuyordu. Bir gazeteci bir başka gazeteciyi arıyor. Ona hemen ulaşamayınca, iki başka gazeteciyle haberini paylaşıyordu. Biri, kendisine, “Kurultay’a giden CHP’nin içerisine müdahale olarak anlaşılır, ben yazamam” deyince, o yine görüşemediği ilk gazeteciye dönüyordu. O sırada Londra’da sağlık sorunlarıyla boğuşan yaşlı gazeteci, “Ben sana güvenirim” deyip kendisine iletilen bilgiyi okurlarıyla paylaşıyordu. Okurlarla paylaşılan bilgi şu: CHP’den önemli bir isim gecenin bir vakti Külliye’ye çıkıp Cumhurbaşkanı ile partisini konuşuyor ve ondan “Genel Başkanlığa sen layıksın, istersen ben de sana destek çıkarım” güvencesini alıyor ve geldiği gibi sessizce Külliye’yi terk ediyordu… CHP’li o kişi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la partisini konuşuyor, o da CHP’yi dizayn etmek için bunu fırsat biliyordu.

Duyar duymaz, gazeteci milletinin, “Böyle bir şey olamaz” demesi gereken absürd bir hikâye uyduruluyordu. Ancak, konuyu yazmaları için başvurulan gazetecilere inandırıcı gelmesi için, görüşmenin günü ve saati dakikasına kadar (gece yarısından sonra 01.15) ile Külliye’ye gelirken ve ayrılırken kullanılan Audi marka araçların plakaları (06 SFG 4543 ve 06 GHJ 1290) da aktarılıyordu. Kendilerine konuyu yazmaları için yaklaşılan gazetecilerden hiçbirinin aklına “Kardeşim sen de gazetecisin ve elinin altında birden fazla haber sitesi var, elde ettiğin bilgilere bu kadar güveniyorsan neden kendin yazmıyorsun?” diye sormak gelmiyordu.

Gelelim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar çıkarmasına…

Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, Türkiye ile Katar arasındaki Yüksek Stratejik Komitesinin Beşinci Toplantısı'nın icrası kapsamında bu ülkeye uçmuşlardı. Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak "TUR", saat 09.25'te Esenboğa Havalimanı'ndan kalkmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı havalimanından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Vali Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve diğer ilgililer uğurlamıştı. Sn. Erdoğan’ın bu Katar ziyaretine, Hazine ve Maliye Bakanı Damat Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sarayın İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve MİT Başkanı Hakan Fidan da katılmışlardı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle; Katar’ın Türkiye’ye “hibe ettiği” 500 milyon dolar (yaklaşık 3 milyar lira) değerindeki Boeing 747-8 model uçak hakkında konuyu ilk olarak, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve emekli Büyükelçi Yalım Eralp gündeme taşımışlardı. Konunun uluslararası ilişkilerde etik meselesi olduğunu söyleyen Eralp, birçok ülkede hediye kabulünün parayla sınırlandırıldığına dikkat çekerek, Türkiye’de böyle bir yasal düzenleme olmadığını, Türkiye’nin bu konularda oldukça laçka bir tutum içerisinde olduğunu hatırlatmıştı. 12 Eylül 2019 Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi vererek konuyu gündeme getiren Gamze Taşçıer ise devletlerarası mütekabiliyet esasına dikkat çekerek “Bu hediyenin karşılığı ne olacak ya da bir karşılığı oldu mu?” diye sormuşlardı.

Erdoğan “aslında Katar Emiri'nin uçağı satışa çıkardığını, kendilerinin de böyle bir taleplerini aktardığını, ama Katar Emiri'nin bu parayı almayıp bağışladığını” açıklamıştı. Ayrıca Sn. Erdoğan ‘Bu uçağın hibe edilmesi, CHP'yi neden rahatsız ediyor?’ diye sormuşlardı. Oysa hediye olmasıyla ilgili olarak da şu soru işareti vardı: Bu kadar pahalı bir şey neyin hatırına ve neler karşılığında hediye olarak bağışlanırdı? Yok eğer bu normal bir hediyeyse, normal bir süreçse bu soruların sorulmasından, bunun ortaya çıkmasından neden bu kadar rahatsız olmuşlardı?

Fransız Haber Ajansı “bu uçağın bir devlet başkanı tarafından satın alındığını” yazmıştı. Amac Aerospace adlı şirket ise uçağın satıldığını hem telefonla hem internet sitesinden doğrulamıştı. Evet, merak ediyoruz; bu 3 milyar liralık uçağı Erdoğan’a hediye eden Katar Şeyhi (pardon Emiri), Filistin’de, Keşmir’de, Yemen’deki perperişan mazlum Müslümanlara niye beş kuruş yardımda bulunmazlardı?!..

Erdoğan erken seçimden niye bu kadar korkmaktaydı?

“Kumpas”; sanayide üretilen eşyanın enini, boyunu ve derinliğini ölçmek için kullanılan milimetrenin yirmide birine kadar hassas ölçüm yapan aletlerin adıdır. Bu aletlerden yola çıkarak, siyasette ve sosyal hadiselerde; en ince ayrıntılarına kadar planlanarak, muhtemel hesapları yapılıp kitabına uydurularak kurulan tuzaklara ve manipülasyonlara da “Kumpas” denmeye başlanmıştı. Ülkeler ve bölgesel bazdaki kumpasları Siyonist-Emperyalist odaklar kurgulamakta, iktidar ve muhalefet başkanları ise başrol oynamaktaydı. Bu küresel odaklara göre, sağ ve sol tekerler, kendi güdümlerinde aynı yöne döner durumdaydı, hepsi de kendi sömürü arabalarını taşımaktaydı. Bu sömürü çarkına-arabasına sağ veya sol kapıdan girenlerin ve bunların peşinden gidenlerin kurusıkı kavgaları, sonuçta sadece büyük patronlarına yaramaktaydı.

“Saraya giden CHP’li” dedikoduları arasında, çok önemli bir gelişme geri planda kalmıştı. Bazı HDP’li Belediye Başkanlarının görevden alınmaları ile yeniden başlayan kayyım tartışmaları ve HDP’li milletvekillerinin sine-i millete dönme kararı alacağına dair iddialar iktidarı telaşlandırmıştı. Bu arada İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın Bursa’da yaptığı bir konuşma esnasında “AKP ile koalisyon yaparız” sözleri siyaset gündemine düşen ayrı bir bombaydı. Ardından Rahmi Turan’ın “Saraya giden CHP’li” yazısı ortalığı kasıp kavurmaya başlamıştı. Son kayyım operasyonlarının ardından siyasi kulislerin yanı sıra kamuoyunda da hâkim olan beklenti; HDP’nin sine-i millete dönme kararı alıp iktidarı bir ara seçime zorlanmasıydı.Peki o kısa aralıktaki süreçte neler yaşanmıştı? Ahmet Takan’ın güvenilir kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre, Salı günü akşamı gece geç saatlere kadar “bazı çevreler” HDP’yi sine-i millet kararından vazgeçirmek için çok yoğun bir çaba harcamışlardı. HDP yöneticileri bu toplantıdan sonra yaptıkları açıklamalarda, sine-i millete dönmeyeceklerini açıklamışlardı. Bu kararın ardından HDP’liler, başta Savunma Bakanlığı bütçesi görüşmeleri olmak üzere, Meclis’te iktidara karşı daha yumuşak bir tavır göstermeye başlamışlardı. Yazar, HDP ile ikna görüşmelerinden sonra siyasi kulislerde gündeme getirilen bazı soruları şöyle sıralamıştı:

HDP’ye (topyekûn Meclis'ten) çekilmeme karşılığı bazı tavizler verilmiş miydi? Pazarlıkların mahiyeti neydi? İktidar, HDP’den zaman istemiş miydi? Görevden alınan bazı HDP’li Belediye Başkanları için “iade ederiz” sözü verilmiş miydi? İktidar, TBMM’de HDP’nin elini rahatlatabilmek için bazı yöntemler geliştireceği konusunda söz vermiş miydi? Çünkü iktidarın, HDP’nin sine-i millete dönme kararı almamasının ardından derin bir nefes aldığı gözlenmişti. Aynı esnada MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de “Nereden çıkıyor bu erken seçim tartışmaları? Seçim 2023’te yapılacak” açıklamasını yaparak Erdoğan’ın yüreğine su serpmişti.

Evet, iktidar ve ortakları, Millet İttifakını bozmak için elinden gelen ne varsa yapıyordu. “Millet İttifakı, terör örgütü PKK ile hareket ediyor!” operasyonu pek tutmuyordu. Ne AKP ne de MHP kendi içindeki iç karışıklıkları bastırabiliyor, huzursuzlukların önüne geçilemiyordu. İşte tam bu sırada aranan kan bulunmuştu; Lütfü Türkkan’ın “AKP ile koalisyon yaparız” açıklaması ile “saraya giden CHP’li” yazısı ustaca algı operasyonları ile karşı taraflarda krize evriliyordu. Peki ne oldu da HDP sine-i millete dönmekten vazgeçiyordu? sorusunun peşine nedense kimse düşmüyordu. Millet İttifakı’nın yoluna devam etmesi için, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararlılıkları şimdilik oyunları bozmuş görünüyordu. Yazara göre; tezgâhlar Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in üzerine kurulmaya devam ediyordu. Millet İttifakı bozulmadan bu iktidar ve ortakları yeni bir seçimi göze alamıyordu.[5] Bu nedenle yeni kumpaslar ve komplolar hazırlanıyordu!

 

 


Bu makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz:

 

 


[1] https://www.haberturk.com/yazarlar/nagehan-alci/2542966-muharrem-inceye-kurulan

[2] 23.11.2019 – Sözcü – Saraya Giden CHP’li

[3] https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogani-kizdiracak-sok-iddia-53999yy.htm

[4] Bak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/sok-yaratan-erdogan-sorusu-53898yy.htm?

[5] 25-26 Kasım 2019 / https://www.korkusuz.com.tr / Ahmet Takan


Bu yazarin diger makaleleri

  Siyasi Sorumluluğun Manası ve CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIK MUAMMASI        Toplum fertlerine ve mü’minlere, siyasi...
Devami
Allah (cc), Haksız ve Hayırsız Ampul Balonları Şişirip Parlatır, Ama; EN ŞA’ŞAALI[1]...
Devami
  Başbakanlık eski Müstaşarı Yaşar Yazıcıoğlu: Türkiye CIA, MOSSAD ve...
Devami
Seçimlerden yaklaşık iki ay kadar önce, Ahmet Akgül Hocamız bir...
Devami
  AKP senaristlerle kol kola bulunuyordu ABD'deki düşünce kuruluşlarında Türkiye hakkında...
Devami
AKP yandaşı YENİ ŞAFAK yazarı ve yalakası Ali Bayramoğlu, güya...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 490

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLAR