YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL MENÜ

DERGİLER

Ay Seçiniz
category
661afcc8d5c91
0
0
6401,171,6356,117,28,27,170,98,3,144,26,4,145,113,17,6330,1,110,12
Loading....

TOPLAM ZİYARETÇİLERİMİZ

Our Visitor

2 0 7 6 1 9
Bugün : 1098
Dün : 26764
Bu ay : 299684
Geçen ay : 453014
Toplam : 23078648
IP'niz : 3.238.235.248

SON YORUMLAR

Son Yorumlar

YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL YAZILAR

YENİ ÇIKAN KİTAPLARIMIZ

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

Hukuk Adamlarına ve Yargı mensuplarına Çağrı!
Yabancı ve Yıkıcı Bir Proje Olan
BOP EŞBAŞKANLIĞININ KANUNİ KARŞILIĞI NEDİR?
Tam 32 yerde “Bize BOP eşbaşkanlığı görevi verildi” diyen Recep Tayyip Erdoğan bunları niçin ve nasıl inkâr edecektir?
1- Kanal D / Teke Tek Programı: (16 Şubat 2004)
“Şu anda Amerika’nın da ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ var ya; ‘Genişletilmiş Ortadoğu’ yani, işte bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir. Bunu başarmamız lazım.”
2- Çırağan Sarayı / ABD-TESEV-Alman Marshall Fonu Toplantısı: (25 Haziran 2004)
“Üstlendiğimiz misyon gereği, Ortadoğu ve Avrasya ülkelerine yöneleceği… Eşbaşkanı olduğumuz Genişletilmiş Ortadoğu Projesi için…”
3- Yeni Şafak / İstanbul NATO Zirvesi Öncesi Konuşması: (25 Haziran 2004)
“Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin buraya katılması… Eşbaşkanlar Olarak Türkiye, İtalya, Yemen üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışacağız.”
4- İran’da Basın Açıklaması: (28 Temmuz 2004)
“Demokratik ortak olarak Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde, bu projenin eşbaşkanları arasındayım.”
5- Davos / Klaus Schwab’la Söyleşi Esnası: (28 Ocak 2005)
“Türkiye işlevini Büyük Ortadoğu Projesi içinde, bu bölgede etkin bir şekilde yerine getirecektir. Her görüşmede, attığımız her adımda bunun uygulamasını yapıyoruz.”
6- Zaman / ABD Yolculuğundaki Röportajı: (7 Haziran 2005)
“Biliyorsunuz GOP, bir alt biriminin eşbaşkanlığını üstlendiğimiz bu proje. Olay sadece Ortadoğu’yu kapsamıyor… Bu konuda yapacağımız çalışmalara komşu ülkelerden başladık. Suriye, Lübnan, Fas, Tunus gibi ülkelere geziler düzenliyoruz. Yakında Cezayir’e gideceğiz, Ürdün’e gideceğiz.”
7- ABD / Wıllard Otel, Basın Toplantısı: (8 Haziran 2005)
Sea Island sürecinde Türkiye, İtalya ve Yemen Geniş Büyük Ortadoğu Projesi’nde bir görev üstlendik ve eşbakanlık bu üç ülkeye verildi
8-ABD / Amerikan Dış Politika Derneği (FPA) Toplantısı: (10 Haziran 2005)
“Biz Türkiye olarak, bildiğiniz gibi, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi çalışmalarında rol aldık. Eşbaşkan olarak bu süreci işletmeye devam ediyoruz.”
9- Esenboğa Havalimanı / ABD Dönüşü Sırası : (12 Haziran 2005)
“Biz Büyük Ortadoğu Projesi’ne bu seyahatte başlamadık. Biliyorsunuz adı değişti, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi olarak belirlendi. Bunun içerisinde Türkiye, İtalya ve Yemen, eşbaşkan olarak çalışmaya başladık.”
10- Esenboğa Havalimanı / Lübnan’a Hareketinden Önceki Konuşması: (15 Haziran 2005)
“Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi çerçevesi içerisinde Türkiye eşbaşkanlık olarak paylaştığı bir görevi yürütmektedir.”
11- ABD / Dünya İş Konseyi (World Affaırs Councıl) Toplantısı: (7 Temmuz 2005)
“Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’yle yapabileceği çok şey vardır. Türkiye’nin Sea Island Süreci’nde, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi’nde Eşbaşkan olarak yer almış olması bundan kaynaklanmaktadır.”
12- ABD / Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Toplantısı: (13 Eylül 2005)
“Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi içinde önemli bir rol oynuyoruz. Amerika’nın Ortadoğu’da oynayacağı önemli bir rol var. Onun bir parçasıyız ve şu anda onun dahilinde çalışıyoruz.”
13- Ankara / AKP MYK Toplantısından Sonra Basına Açıklaması: (16 Kasım 2005)
“Dışişleri Bakanı Gül, Bahreyn’de ABD Dışişleri Bakanı Condellize Rice ile Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi ile ilgili görüşecek. Söz konusu projede eşbaşkanlık görevi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.”
14- Denizli Polisevi / İşadamlarıyla Toplantısı: (19 Kasım 2005)
“Eğer bugün Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi’nde Türkiye eşbaşkan olarak görev almışsa… İşte şu anda bu görevi yapmaya çalışıyoruz.”
15- TBMM / AKP Grubu Konuşması: (29 Kasım 2005)
“…Onun için biz şu anda Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içerisinde eşbaşkanlık görevini üstlenmişiz.”
16- ATV / Siyaset Meydanı: (28 Aralık 2005)
“Biliyorsunuz, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde eşbaşkanız, bunun gereği olarak da inisiyatif alma gayreti içindeyiz.”
17- TBMM / AKP Grubu Konuşması: (21 Şubat 2006)
“…Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnisiyatifi’ndeki rolümüz, eşbaşkanlık görevimiz bize, özellikle Ortadoğu’da önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bugüne kadar başlattığımız bütün dış politika hamleleri, bu parametre üzerine kurulmuştur. Az önce birkaçını hatırlattığım bu girişimler, aynı dış politikanın, aynı vizyonun tutarlı ve tamamlayıcı parçalarıdır.”
18- İstanbul Üsküdar / AKP İlçe Kongresi Konuşması: (26 Şubat 2006)
“Biz Ortadoğu’da GODKA denilen Geniş Ortadoğu Ve Kuzey Afrika Projesi’nin içinde eşbaşkanız. Biz orada görev ifa ediyoruz. Böyle bir görev Türkiye’ye seçilerek verilmiştir.”
19- İstanbul Tuzla / AKP İlçe Kongresi Konuşması: (4 Mart 2006)
“Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanlarından biriyiz.”
20- İstanbul Bayrampaşa /AKP İlçe Kongresi Konuşması: (4 Mart 2006)
“BOP’un eşbaşkanlarından biriyiz. Şimdi bu görevi yapıyoruz.”
21- Sait Halim Paşa Yalısı / UBS Bank’ın Yemek Sofrası: (28 Nisan 2006)
“Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi’ne bundan dolayı girdik.”
22- Avusturya Seyahati: (11 Mayıs 2006)
“Büyük Ortadoğu Projesi’ne, Genişletilmiş Ortadoğu Projesi’ne niye katıldınız, niye bunların içinde yer aldınız” diye eleştiriler geliyor. Biz de “elbette olacağız diyoruz.”
23- Zaman / G-8 Zirvesi’ne Giderken Röportajı: (13 Mayıs 2006)
“Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika projesi eşbaşkanı olarak Türkiye’ye büyük görev düşüyor.”
24- Yeni Şafak / G-8 Zirvesi’ne Giderken Röportajı: (13 Mayıs 2006)
“Bölgemizdeki gelişmeler karşısında Türkiye olarak üzerimize büyük görev düşüyor. Bunun için de ABD’ye bir ziyaret planlıyorum… Türkiye, Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi eşbaşkanı olduğu için, bunu ABD’yle konuşmamız gerekiyor.”
25- Esenboğa Havalimanı / Mısır’a Giderken Anlatmıştı: (20 Mayıs 2006)
“Ziyaretim sırasında Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi çerçevesinde yapmayı planladıklarımızı da anlatma fırsatını bulacağız.”
26- TBMM / AKP Grubu Konuşması: (30 Mayıs 2006)
“Türkiye, Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içerisinde ortak üyeliğe kabul edilmiştir. Bizler bunun için burada bir ortak üyeliği ve ardından da eşbaşkanlık görevini İtalya ve Yemen ile birlikte kabul ettik.”
27- Artvin Çıkışı: (15 Temmuz 2006)
“Biz Türkiye olarak GOKAP içerisinde yer aldıysak, bunun için bizlere davet yapıldı, bunlar olacak diye biz eşbaşkan olarak kabul ettik.”
28- CNN / Larry Kıng Show: (27 Temmuz 2006)
“Daha önce Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Girişimi içerisinde zaten yer almıştık. Burada eşbaşkanlık görevi üstlenmiştik.”
29- CNN Türk / “Editör” Programı: (6 Kasım 2006)
“BOP içerisinde davet edilen ülkeler kimlerdir? Türkiye var, Yemen vardı, üç tane eşbaşkan var.”
30- Beyrut Dönüşü Açıklaması: (4 Ocak 2007)
“Biz Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi’ni bunun için kabul ettik… Türkiye, İtalya ve Yemen’le eşbaşkanlık görevi üstlendik.”
31- Alman “Süddeutsche Zeıtung” Gazetesine açıklaması: (7 Şubat 2008)
“Bu sebeple TÜRKİYE, G-8 ülkelerinin de desteklediği Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde inisiyatif almaktadır.”
32- TBMM Grup Toplantısı: (13 Ocak 2009)
“Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, aynı zamanda Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanı’dır… Bu görevinden vazgeçsin diyorlar. Bunu anlatmak istiyorum. Büyük Ortadoğu Projesi’nin amaçları bellidir.”
İşte bütün bu sözleri, Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’nın gizli ve kirli projelerinde görev aldığının ve Büyük İsrail Planına bilerek veya bilmeyerek katkı sağladığının çok açık itiraf ve ispatı görmek, bir hakaret midir, yoksa uyarı mahiyetli bir durum tespiti midir? Ve kamuoyunun asıl merak ettiği, ülkemizi de parçalamayı hedefleyen yabancı bir projede eşbaşkanlık yapan kişi ve hükümetin, anayasa ve kanunlarımızdaki ve toplum vicdanındaki karşılığı ve yaptırımı nedir? Bunların işlenmesi değil de gündeme getirilmesi suç sayılır duruma gelmişse, bu ülke nereye sürüklenmektedir? Üstelik sorulması gerekmez mi, bu ifade ve itiraflar doğruysa, Sn. Başbakan BOP eşbaşkanlığı görevine; hangi ülkeler ve mahfillerce, hangi yetki ve gerekçelerle… Ve en tehlikelisi hangi gizli vaatler ve tavizler neticesi tayin edilmiştir? Bu görevle ilgili tavsiye ve talimatları kimler vermektedir ve nasıl yerine getirilmektedir?
TBMM, hükümet üyeleri, TSK ve MİT gibi devlet birimleri bu BOP eşbaşkanlığı göreviyle ilgili bilgi sahibi midir?
Sn. Başbakan; BOP’un mahiyetini, böyle bir dış görevlendirmenin hukuki niteliğini, NATO ve BM gibi resmi üyeliğimiz dışındaki özel ve gizli projelerde görev almanın kanuni gerekçelerini, Milletimize ve Meclise açıklamak zorunda değil midir?
Siyasi rakiplerinin özel bilgilerini ve hiç kimseyi ilgilendirmeyen gizli ilişkilerini, tüm edep ve hürmet ölçülerini tepelercesine diline sakız edip çiğneyenlerden; ülkemizsin, bölgemizin ve İslam aleminin geleceğini ve güvenliğini ilgilendiren yabancı ve yıkıcı projelerdeki görevinin aslını ve hesabını sormak, bazılarını niye bu denli rahatsız etmektedir?
Hükümranlık haklarımızın yabancı merci ve mahfillere devri, ülke birliğimizin bölünüp milli dirliğimizin tehlikeye girmesi anlamını taşıyan böylesi dış görevlendirmelere boyun eğmenin müeyyide maddeleri nelerdir? Milli iradenin ve TBMM’nin de üzerinde, dışarıdan tayin ve görevlendirmeler geçerli ise, bir sürü masraf ve horoz kavgası ile yürütülen, “demokratik seçim” aldatmacalarına niye lüzum görülmektedir?
YSK’nın seçim öncesi hukuki gerekçeli vetolardan zoru görünce vazgeçmesi ve yine seçilen bazı PKK’lı vekilleri reddetmesi üzerine yöneltilen hücumların bizzat TC’ye yönelmesi örneğinde olduğu gibi; yoksa hukuk, zorbalara karşı, “kitabına uydurulan”, ama zayıflara karşı “katı biçimde uygulanan” ayarı bozuk bir terazi midir?
BOP’un Amacı ve Asbaşkanları!
Büyük Ortadoğu Projesi Ne Amaçlıdır?
Türkiyem Topluluğu’nun önemli ve gerekli bir broşüründe vurgulandığı gibi:
Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) , ABD’nin 1997’de oluşturduğu ‘Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin (PNAC) bir alt unsuru olarak ortaya çıkan, sinsi ve Siyonist bir girişimdir. Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Dick Cheney ve akıl hocaları Richard Perle ve William Kristol gibi üst düzey Yahudi stratejistlerin, İslam Dünyasına hâkimiyet hedefidir.
ABD tarafından yetkili yöneticilerin açık beyanları dışında BOP’a ilişkin yayınlanmış resmi bir belge bulunmamaktadır. Çünkü böyle bir durum Müslüman halkları kuşkulandıracak ve uyandıracaktır. Bu konudaki bütün değerlendirmeler, ‘NNSS 02′ olarak kodlanan ‘Ortadoğuda ABD’nin Yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi: Bir 11 Eylül Sonrası Analizi’ (New National Security Strategy of The USA in tlıe Middle East Apost September 11 Analysis) adlı belgeye dayandırılmaktadır. Bu tür belgelerin tam içeriği ise haliyle gizli tutulmaktadır.
Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi (PNAC) nedir? Hangi Hesapladır?
Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin kuruluş bildirgesinde; “ABD dışişleri ve savunma politikaları amaçsız bir şekilde rüzgârda savrulmaktadır. ABD dünyanın en büyük gücü olmasına rağmen bu fırsatı boşa harcamak ve önümüzdeki görevde başarısız olmak tehlikesiyle karşı karşıyayız” ifadeleri kullanılmıştı. Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin taraftarlarına göre, ABD, askeri harcamalarını artırmalı ve parayı teknolojik olarak en gelişmiş silah sistemlerine yatırmalı, böylece istediği her yere hızla ve az kayıp vererek müdahale edebilir duruma ulaşmalıydı. Bu düşünce aslında Amerikan halkının değil Siyonist Yahudi odakların fikri olmaktaydı.
2. Dünya Savaşı’nın sonunda dünya ekonomik üretiminin yarısına yakınını gerçekleştiren ABD, açık farkla dünyanın en önemli ekonomik gücü idi. Ancak bu durum, 1990’lara gelindiğinde artık geçerli değildi. Avrupa ülkeleri, gelişmiş ülkelerden üç kat daha hızlı büyüme oranına sahip olan Çin, ABD’yi yakalama gayretindeydi. Birçok Cumhuriyetçi Parti hükümetinin danışmanlığını yapan Henry Kissinger, “Soğuk Savaş’ın sonu, bazı gözlemcilerin ‘tek kutuplu’ ya da ‘tek süper güçlü’ dedikleri bir dünya var etmiştir. Ancak ABD, gerçekte, küresel gündemi tek başına dayatabilme konusunda bugün Soğuk Savaş’ın başlangıcında olduğundan daha iyi bir konumda değildir. Birleşik Devletler, Soğuk Savaş döneminde hiç yaşamadığı ölçekte bir ekonomik rekabet ile karşı karşıya gelmiştir” diyerek tehlikeye dikkat çekmiştir.
ABD’nin problemleri 1990’ların ortalarında olduğundan çok daha fazlaydı. Yeni teknoloji patlamasının çöküşü, ABD şirketlerinin gerçek kârlarının açıkladıklarından yüzde 50 daha düşük olduğunu açığa çıkardı. Ve ABD ekonomisi normal işleyişini sürdürebilmek için, dünyanın geri kalanından (Aslen doğu Asya ülkelerinden) yılda yaklaşık 400 milyar dolar kadar borçlanmaya bağımlı kılmıştı. Bu durumda, ABD’nin ekonomik zaaflarının üstesinden gelmek amacıyla askeri gücünü kullanmaktan başka çaresi kalmamıştı. Birbiri ardına yapılan askeri müdahaleler, ABD’nin tüm gelişmiş ülkelerin bağımlı olduğu petrol kaynakları üzerinde denetimini sağlayacak ve ABD’nin yatırım yapmak isteyen yabancılar için en güvenli ülke olduğunu vurgulayacaktı.
“Bush doktrini” ne de ilham kaynağı olan bu görüşe göre ABD, büyük ekonomik ve askeri gücüne dayanarak dünyanın herhangi bir bölgesinde istediği dönüşümü yaptırabilir, kendisine yönelik tüm tehditleri ortadan kaldırabilir” durumdadır.
Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, 11 Eylül terör eylemlerinin ardından yaptığı açıklamalarda, “terörist ağının dünyanın her yerinde konuşlandığını ve bunlara bazı devletlerin de destek sağladığını” ifade etmiştir. Rumsfeld’e göre “bu terörist ağı harekete geçmeden önce yok edilmeli ve bunlara destek veren ülkeler askeri güç kullanılarak kontrol edilmelidir.” Bu ekol aynı zamanda Rumsfeld ekolü ve söz ettiği savaşta ‘Bush doktrini’ olarak bilinmektedir. ABD’nin 21. yüzyılın ABD yüzyılı olması için hazırladığı ‘Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’ (PNAC), ABD’nin tek başına dünya hâkimiyeti kurması için daha önce hazırlanmış projelerin birleştirilmesi ile elde edilmiş bir projedir. ABD politikalarında etkili olan stratejist Brzezinski’ye göre ABD’nin dünya hâkimiyetinin yolu Avrasya’nın kontrolünden geçmektedir. Brzezinski, “Doğu Avrupa’yı yöneten Merkez bölgeye kumanda eder; Merkez bölgeyi yöneten Dünya adasına kumanda eder; Dünya adasını yöneten, Dünyaya kumanda eder” görüşündedir. Brzezinski, ABD’nin Avrasya Stratejisini biçimlendirmek için yazdığı ‘Büyük Satranç Tahtası’ adlı kitabında, ABD yönetimini bu bölgeyi kontrol edebilecek bir gücün ortaya çıkmaması konusunda uyarır: “Amerikan politikasının nihai hedefi, iyi huylu ve uzun vadeli eğilimlerle ve insanlığın çıkarları ile uyum halinde, ortaklaşa küresel bir topluluk oluşturma hayaline sahip olmalıdır. Fakat bu arada, Avrasya’ya egemen olan ve böylece Amerika’ya meydan okuma yeterliğine sahip bir rakibin ortaya çıkmaması şarttır,” Diğer taraftan Avrasya’nın kontrolü ise Büyük Ortadoğu diye isimlendirilen bölgenin kontrolünden geçmektedir.
BOP’un Görünür Amaçları:
ABD yönetiminin kamuoyuna dönük yaptığı yazılı ve sözlü açıklamalardan BOP’un görünür amaçları aşağıdaki gibi özetlenebilir:
– Bölgedeki Kitle İmha Silahlarının (KİS) kontrol edilmesi, üretiminin ve yaygınlaştırılmasının engellenmesi
– Bölgedeki terör odaklarının kurutulması, terörle mücadelenin sürekli hale getirilmesi,
– Totaliter rejimlerin demokratikleştirilmesi,
– Serbest piyasa ekonomisinin yaygınlaştırılması ve gerekli mekanizmaların yerleştirilmesi,
– Bölgenin modernleştirilmesi,
– İnsan haklarının ve özgürlüklerin geliştirilmesi,
– Kadınlara eşit hakların verilmesi,
– Radikal İslami unsurların temizlenmesi,
– Dini eğitimde reforma gidilmesi.
Aslında bunların hepsi bahanedir, zehire sürülen çikolata gibidir.
ABD’de yönetimde bulunan ‘Yeni Muhafazakârların’ önemli isimlerinden Richard Perle’un yazdığı ‘Şerre Son’ (An End to Evil) adlı kitapta işlenen ana tema:
“Batı ya İslam’a karşı zafer kazanıp güçlenecektir veya bir saldırıya, hatta soykırımına uğrama tehlikesi çok yüksektir. Müslümanların gazabının ve anarşik tavrının kökü İslam’ın kendisindedir. Suudi Arabistan teröre karşı ya batı ile tam işbirliği yapacak veya zengin petrol kaynaklarının bulunduğu Doğu eyaleti ondan kuvvet zoru ile koparılacaktır. İsrail-Filistin ihtilafına gelince, Washington’un bir Filistin kurulması fikrinden vazgeçmesi gerekir. 11 Eylülün ortaya çıkardığı İslam dünyasındaki belayı, Judca tepelerinde 23.’üncü Arap devletini kurarak tedavi edemeyiz. Tahran’daki rejim mutlaka yıkılmalı ve bu maksatla İranlı muhaliflere her türlü yardım yapılmalıdır. Müslüman gazabı Arap kültürü ile özdeşleşmiştir. Ortadoğu’daki kötendinciler ve laik militanlar, Sünniler ve Şiiler, Komünistler ve Faşistler birbiri ile kaynaşmışlardır. Hepsi patlamaya hazır gazabın haznesinden fışkırıyorlar. Bu durumun çaresi demokrasi değil demokratikleşmedir; Yani batı ile uyumlu ve ılımlı partilerin işbaşına getirilmesidir. Yoksa Demokratikleşme derhal seçimlere gidilerek sonra onun sonuçlarına katlanmak anlamına gelmez. Seçimler 1995’te Cezayir’de denenmiştir. Orada yozlaşmış statükonun yerine az daha köktendinciler yerleşecekti. Aynı şekilde Türkiye’deki Erbakan hareketi de, kontrolsüz demokrasinin bir neticesidir ve oldukça tehlikelidir. Böyle bir sonuç kabul edilemez. Reform süreci güdümlü ve tedrici olmalıdır”
ABD’de Ulusal Demokrasi Vakfı Başkanı Cari Gershman da bölgeye ilişkin demokrasi stratejisini anlatırken “Batılı değerlerler doğrultusunda özgürlükler ve hukukun üstünlüğü garantiye alındıktan sonra yönetim biçiminin krallık ya da cumhuriyet olması önemli değildir” derken, asıl niyetlerini ifşa etmiş olmaktadırlar.
ABD imparatorluğunu genişletebilmek için hedef aldığı ülkeleri alt etnik gruplara bölüp yeni uluslar oluşturmayı bir strateji olarak benimsemiştir. Mevcut yönetimde danışmanlık yapan ve Afganistan’ın geleceğinde Amerikan Politikası Koordinatörlüğü görevini üstlenen Richard Haass, ‘Karışıklık’ adlı kitabında yeni bir ulus inşa etmeyi, ABD’nin işgal edeceği bölgelerde hâkimiyet kurabilmesi için şart olarak görmektedir:
“…Güç, eğer bir politik değişiklik olayı ise, fazla bir zekâ gerektirmeden ve biraz da iyi şansla işe yarayabilir. Aksi halde tek başına güç kullanımı politik değişikler için yeterli değildir. Bu şekilde bir değişiklik için en etkili yol; ülkelerde etnik ve mezhebi karışıklık yaratmaktır. Yeni bir ‘Ulus inşa etmek’ bu yollardan biridir. İlk önce buna karşı çıkanları ve milli birliği savunanları susturacaksın ve daha sonra başka bir topluluk yaratma işiyle meşgul olacaksın.”
Diğer taraftan 2003 yılında RAND Corperation tarafından hazırlanan ‘Sivil Demokratik İslam: Ortaklar, Kaynaklar ve Stratejiler’ adlı raporda, Türk İslamı, Alman İslamı, Arap İslamı, Mısır İslamı, Köktendinciler, Gelenekçiler, Modernist Müslüman ve Ilımlı İslam gibi kavramlaştırmalara gidilmesi, Büyük Ortadoğu coğrafyasında yeni ulus inşasının yanı sıra yeni dinler inşa edilmek istendiğini göstermektedir.
Bugün ABD, Irak ve Afganistan’da buna benzer bir politika izlemektedir. Büyük Ortadoğu projesinin gizli amaçlarından en önemlisi bölgeyi etnik ve dini eksenli olarak paramparça edecek tarzda yeni uluslar ve yeni dinler ortaya çıkarmaktır. Son Libya ve Suriye müdahaleleri de bu amaçlıdır.
BOP’un Gizli Amaçları:
1- Bölgede ABD’ye karşı meydana gelebilecek bir meydan okumayı kırmak, ‘Ilımlı İslam’ adında yeni bir anlayışı bölgeye yaymak. Bununla eş zamanlı olarak etnik temele dayalı yeni uluslar inşa edip bölgedeki karışıklığı ve çatışmayı sürekli kılmak.
2- Devletlerin Uluslararası Sermayeye göre yapılandırılmasını sağlamak.
3- Bölgedeki enerji kaynaklarını ve ulaşım yollarını kontrol ederek, buralara bağımlı olan ve gelecekte ABD’ye rakip olabilecek güçleri frenlemek. Bölgede var olan stratejik madenlere el koymak.
4- Bölgede İsrail’in güvenliğini garantiye almak.
5- BOP bahanesiyle Arzı Mev’udu içine alan Büyük İsrail İmparatorluğunu kurmak.
BOP’un Tarihsel Geçmişinde Ne Vardır?
ABD’de yapılan G8 toplantısına, “Kuzey Afrika ve Genişletilmiş Ortadoğu Girişimi” adıyla sunulan BOP’a ilişkin ilk somut bilgiler, Londra merkezli Arapça yayın yapan El Hayat gazetesinin 13 Şubat 2004 tarihli sayısında yer almıştır.
“Büyük Ortadoğu” kavramının, klasik Ortadoğu ile birlikte bağımsızlığını yeni kazanmış Orta Asya ve Kafkasya ülkelerini de kapsayacak biçimde akademik düzeyde kullanılışı ise, 1990’ların ortalarına rastlamaktadır. BOP’un siyasal düzleme taşınması çabaları ise 200’de başlamıştır.
Ancak kuşkusuz BOP konusunda en önemli kilometre taşı, Bush döneminde ABD dış politikasına hâkim olan yeni muhafazakalara karşı yeni liberal görüşü savunan Ronald Asmus’un Kenreth Pollack ile birlikte kaleme aldığı ve Washington Post gazetesinde 22 Haziran 2003 tarihinde yayımlanan “The Neoliberal Take On The Middle East” (Ortadoğu’nun Neoliberal Açıdan Ele Alınışı) başlıklı makalededir. Makaleye göre, “Ortadoğu’daki tehditlerin ortadan kaldırabilmesi, ancak NATO’nun Soğuk Savaş döneminde SSCB’ye karşı uyguladığı gibi uzun soluklu ve kapsamlı bir proje ile mümkün olabilir. Ortadoğu, yeni muhafazakârların savunduğu gibi güç kullanılarak dönüştürülemez, bu dönüşüm ancak Avrupalı müttefiklerle de işbirliği yaparak ve ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal boyutları da içeren kapsamlı bir projeyle mümkün olabilir”
ABD yönetimi 21. yüzyılı bir Amerikan Yüzyılı olarak düşünmekte ve stratejilerini buna göre şekillendirmektedir. O nedenle bütün projeler, PNAC ana projesinin alt projeleri olarak şekillenmektedir. BOP da ABD’nin Avrasya hâkimiyeti için geliştirdiği bir alt projedir. Kamuoyuna ilk kez Joint Forces Quarterly dergisinin (ABD Silahlı Kuvvetler dergisi) Sonbahar 1995 sayısında ‘The Greater Middle East’ ismi ile duyurulmuş emperyalist ve Siyonist bir girişimdir.
26 Şubat 2003’te Amerikan Girişim Enstitüsünde ABD Başkanı Bush tarafından ‘Ortadoğu’da Demokratik Değerlerin Yayılmasını Öngören Plan’ açıklanırken, ‘Büyük Ortadoğu Projesi’nden bahsedilmiştir. Bush ayrıca 9 Mayıs 2003′ yaptığı bir konuşmada 10 yıl içerisinde ‘ABD- Ortadoğu Serbest Ticaret Bölgesinin’ kurulacağını açıklayarak, projenin hedeflerinden birini dile getirmiştir. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Condolezza Rice da, 7 Ağustos 2003’te The Washington Post gazetesindeki yazısında, BOP kapsamında 22 ülkenin hedef tahtasına konulup yeniden yapılandırılacaklarını ifade etmiş, projenin kapsamı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinilmesine imkân vermiştir.
Ulusal Demokrasi Vakfı’nda 6 Kasım 2003’te Bush, ‘Ortadoğu’yu Özgürleştirme Stratejisini’ açıklayarak BOP’ta nelerin sloganlaştırılması gerektiği mesajını vermiştir.
Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nda ‘Büyük Ortadoğu’ya Reform’ projesini açıklamıştır. Dışişleri Bakanı Colin Powell, değişik zamanlarda yaptığı konuşmalarda İslam coğrafyasının siyasal olarak değiştirileceğini belirtmiştir.
ABD NATO Konseyi Daimi üyesi Nicholas Burns, 24 Ekim 2003’te “NATO ve Büyük Ortadoğu’ adlı bir toplantıdaki konuşmasında, NATO’ya yeni bir misyon biçilip Büyük Ortadoğu’da konuşlanmasını istemiştir.
Londra’da yayınlanan El Hayat gazetesi 13 Şubat 2004’te, ABD’nin G-8 zirvesi için hazırlatıp üye ülkelere dağıttığı taslak metinde BOP’un ayrıntılarına yer vermiştir.
BOP Hangi Ülkeleri Kapsamaktadır?
BOP’un eylem alanı resmen ilan edilen net sınırların da ötesine taşmaktadır. Her an yeni ülkelerin kapsam içine alınabilmesi için “açık kapı” bırakılmaktadır. Bununla birlikte özellikle ABD kaynakları 27 ülkenin ilk planda BOP çevresinde değerlendirildiğini vurgulamaktadır. Bu ülkeler şunlardır:”Afganistan, Bahreyn, BAE, Cezayir, Cibuti, Fas, Filistin Özerk Yönetimi, Irak, İran, İsrail, Katar, Kuveyt, Komor Adaları, Lübnan, Libya, Mısır, Moritanya, Pakistan, Somali, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Tunus, Türkiye, Umman, Ürdün ve Yemen.”
Bu ülkelerin harita üzerinde ve resmen değil, ama Irak gibi fikren ve fiilen bölünüp, siyasi, ekonomik ve kültürel yönden ABD’nin güdümüne sokulması amaçlanmıştır.
Genişleme halinde bu alana Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri ile Endonezya ve Malezya’nın da dahil edilebileceği belirtilmektedir.
Fas ve Moritanya’dan başlayıp Afrika’nın kuzeyi, Ortadoğu’nun tamamı, Kafkaslar, Kazakistan, Türki Cumhuriyetler, Orta Asya, Afganistan, Pakistan ve Bangladeş’e kadar uzanan tüm bölge, Büyük Ortadoğu diye isimlendirilmektedir.
Büyük Ortadoğu Projesi’nde ise Türkiye için kullanılan sıfatlar: “model ülke, merkez ülke, Yeni Osmanlı Misyonu” biçimindedir. Türkiye, bu projeye yaklaştıkça hem kendi güvenliği ve geleceği tehlikeye girmektedir hem de bölge halkının tepkisini çekmektedir. Türkiye için kullanılan “Ilımlı İslam” kimliği de İslam’ı yozlaştırmaya yöneliktir.
ABD Başkanı Bush’un Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde ‘BOP’un bel kemiğini Türkiye oluşturmalıdır’ ifadesinde de açıkça anlaşıldığı üzere Türkiye bu projenin merkezinde yer almaktadır. BOP’a göre ABD, bölgedeki radikal dini anlayışın terörü beslediği, bu anlayışların ehlileştirilmesi gerektiği kanaatini taşımaktadır. Batı, yıllarca Ortadoğu’da otoriter rejimleri destekleyip sahip çıkmıştır. Bu rejimlerin doğurduğu tepkiler radikal anlayışları beslemiş ve o anlayış da şimdi Batı’yı hedef almıştır. ABD bunu üzerine, radikal dini anlayışlar yerine ‘Ilımlı İslam’ anlayışını getirmeye çalışmaktadır. Ilımlı İslam’ı desteklemek aslında eski bir politikadır. ABD, Sovyet rejimi çökene kadar Yeşil Sovyet ideolojisine karşı tampon olarak manipüle edilen Ilımlı İslam anlayışı Artık BOP’un bir ayağını oluşturmaktadır. BOP’ta ABD’nin Türkiye’ye bu anlamda bir rol biçtiği açıktır. Şu anki haliyle ılımlı İslam teriminde vücut bulan bu rolün Türkiye’nin çıkarlarına ve devletimizin yapısına aykırılığı ortadadır. ABD’nin projesinin öngörülerinden birisi de, demokrasinin büyük bir devletin gözetiminde etnik ya da dini topluluklara dayanarak, küçük ulus devletleri içerisinde yerleşmesini sağlamaktır. Bu anlamda BOP Türkiye’nin üniter devlet yapısına ciddi bir tehdit olarak ortaya çıkmaktadır.
Türkiye Erbakan Hoca’nın D-8’ler projesi gibi atılımlarla kendi ağırlığını hissettiremezse, bölgeye yönelik politikalardan kendini soyutlayarak sadece tehdit algılamasını dillendirerek hiçbir yere varamayacaktır.
Sonuç:
ABD’nin taslağında yer alan ve Büyük İsrail hayaline dayanan reformların tamamen emperyalizm amaçlı olduğu açıktır.
Bu nedenle AKP’nin ve diğer işbirlikçi partilerin bu sinsi ve Siyonist projeye taşeronluk yapmaları ve Recep Tayyip Erdoğan’ın BOP’un eş başkanlığı gibi talihsiz bir görevden gurur duymaları şaşırtıcıdır.
Türkiye, milli ve haysiyetli bir yönetim ve yönelişle; D-8 gibi onurlu ve olumlu projeleri sahiplenmekle, Yeni ve Adil bir Dünya’nın öncülüğünü üstlenecek bir konumdadır. Tarihi ve tabii şartları ve potansiyel imkânları, bizi buna zorlamaktadır.*
AK Parti Genel Başkanlığınca açılan; “ABD’li Siyonistlerin AKP’li Piyonistleri” kitabımızın yayınını durdurma ve manevi tazminat davasıyla ilgili ifademizde şunları belirtmiştik:
Genel olarak:
Söz konusu kitabımızda hiçbir şahsa veya oluşuma hakaret ve iftira edilmemiş, böyle bir kasıt gözetilmemiştir. Sadece, dipnotlarda da gösterildiği gibi; yerli ve yabancı basında çıkan haberlerin halkımıza duyurulması ve toplumun din istismarına ve ülke çıkarlarımıza aykırı davranışlara karşı uyarılması hedeflenmiştir. Üstelik tespit ve tenkitlerimize esas aldığımız konuşma ve yorumlar, ilgili kişilerin kendi sözlerinden ve onlara yakın gazetelerden aynen nakledilmiş ve kafalarda oluşan soru işaretlerine dikkat çekilmiştir. Bizim için milli çıkarlarımız, toplumsal huzur ve barışımız ve özellikle bağımsızlık ve bekamız her şeyden önemli ve öncelikli olduğu için, bazı konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla, duyulan endişelerimiz dile getirilmiştir. Bu tür konuları gündeme getirmemizin bir nedeni de, eğer böylesi iddia ve yayınlar, yalan ve yakıştırma ise; ilgililer tarafından doğru ve doyurucu yanıtların verilerek, halkın sağlıklı bilgilendirmesine hizmet etmektir. Özetle hakkımdaki iddiaları asla kabul etmiyorum, yazdıklarımız ve yorumlarımız kesinlikle hakaret içerikli olmayıp, sadece durum tespiti ve meşru tenkit ölçüsündedir. Kaldı ki bizi o kişilere hakarete yöneltecek hiçbir şahsi rekabet ve husumetimiz de söz konusu değildir.
Ayrıntılara gelince:
Şikâyet dilekçesi 1. sayfa Wikileaks belgeleri ve muhatapları ile ilgili:
“Hırsız ve haksız servet meraklısı, şehvet ve şöhret budalası, despot ve dikta kafalı, ahmak ve geri zekâlı” tespitleri kesinlikle bize ait olmayıp, Wikileaks belgelerindeki ABD üst düzey yöneticilerinin; dünyanın farklı ülkelerindeki politik ve bürokratik kişilere ait kanaatleridir ve kitabımızın 49. sayfasında bunların kimler olduğu aynı belgelerden derlenmiştir. ABD’yi yönetenlerin, işbirliği yaptıkları hükümet ve şahsiyetlerle alakalı bu genel tespitleri, Wikileaks belgelerinden aynen nakledilmiştir. AKP yetkililerinin, niye bunları kendi üzerlerine aldıklarını ve alındıklarını, o belgeleri yayınlayan başta TARAF gibi gazetelere niye dava açmadıklarını anlayabilmiş değiliz.
Şikâyet dilekçesinin 2. sayfasında yer alan: bizim kitabımızın 66. sayfasında CFR ile ilgili saptamalar (www.ilkkursun.com. – 26 Eylül 2010 – Bir Yıldan Daha Az Zamanda) yazısından alıntı olup, sayfa 68’de kaynağı dipnotla gösterilmiştir; ve o yazı ile ilgili hiçbir yalanlama yapılmış değildir.
Üstelik ABD Yahudi Lobileri güdümlü karanlık kuruluşlardan, Recep T. Erdoğan’ın Üstün Cesaret Madalyası aldığı, kuru bir iddia ve iftira ise, bunu Sn. Başbakanın çıkıp kendisi söylemelidir.
Sn. Recep Tayip Erdoğan ve ekibinin, önceki iddia ve davalarından dönmesi!
“Milli Görüş gömleklerini çıkarıp”, daha önce kendilerini İstanbul Belediye Başkanlığına, milletvekilliği ve bakanlıklara taşıyan düşünce ve ideallerinden döndükleri, kendi beyanlarıdır ve zaten herkesin bildiği şeydir. Ve halkımız arasında böylesi haklı ve hayırlı çizgilerinden dönenlere “dönekleşti” denilmektedir. Bu, hakaret içerikli bir iddia ve iftira değil, sadece bir durumu netleştirmektir.
Milli Görüş çizgisinde iken malum merkezler ve medya tarafından sürekli saldırılan ve karalanan kişilere, AKP’leşince nasıl sahip çıkılıp aklandıkları ise, inkâr edilmez bir gerçektir ve bunun nedeni merak edilmektedir.
Dilekçenin 3. sayfasında belirtilen: “Tayip Yahudi örgütleriyle sıkı fıkıydı” sözleri, kuru bir iddia değil, resmi kayıtlara geçmiş ve gerçekleşmiş bir vaziyetin ifadesidir. Biz yüce Yargımızın, Sn. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanın ve diğer AKP kurmaylarının Yahudi Lobileri ve ABD’nin Siyonist sivil örgütleriyle, resmi değil özel ziyaret ve ilişkilerinin bir dokümanını isteyip, kuşku ve kaygılarımızdaki haklılığımızın belgelenmesini, böyle şeyler yoksa özür dileyeceğimizi arz ve talep etmekteyiz. Kaldı ki, ABD Dışişleri Bakanlığınca defalarca ilan edildiği üzere; Türkiyemiz dahil 27 İslam ülkesinin (resmen ve harita üzerinde değil, ama fiilen) parçalanıp farklı bölgelere ayrılmasını hedefleyen BOP’un eş başkanı olduğunu; tespit ettiğimiz tam 32 yerde, övünerek itiraf ettiğinin belgesi de ekte arz edilmiştir.
Yine dilekçenin 3. sayfasındaki: “Basında çıkan haberlerden de anlaşılacağı gibi, Tayip gerekli yerlere istenilen sözleri vermekte, önüne çıkabilecek engeller bertaraf edilmekte ve iktidara giden yolda hızla ilerlemekteydi” (Sayfa: 102-103) tespiti; bunun hemen üstünde belirtildiği gibi, 8 Ağustos 2001 tarihli, İngiltere İstanbul konsolosunun basına yansıyan beyanlarının bir özetidir.
Şikâyet dilekçesinin 4 sayfasında “şu hahamlar bile, Fetullahtan, zamancılardan ve AKP iktidarından daha insaflı ve insancıldır” sözleri, İsrail vahşetini ve Gazze felaketini kınayan insani duyarlı bazı Yahudi hahamlarının, kitaba aldığımız beyanlarıyla ilgilidir. Evet, maalesef, Mavi Marmara gemisinin, Gazze’ye yardım gönderme girişimini ve dokuz masum insanımızın korsanca katledilmesini: “haksız, yanlış ve işgalci İsrail otoritesine saldırı” kabul edip karşı çıkan; ama NATO’nun Libya dehşetine destek veren AKP’nin tavrına fetva uyduran Fetullah Gülenci zihniyetin bu çifte standardına dikkat çekilmiştir. Ve zaten ABD kongre üyelerinin Sn. Başbakana gönderdikleri talimat gibi mektupları üzerine, şimdi Gazze’ye gidecek 2. yardım filosuna İHH gemisi iştirak bile ettirilmemiştir.
Yine dilekçenin 4. sayfasında: “Hani bu düzen bozuktu… Heyhat ki bazı kesimlerin eline fırsat geçince, düzenin kemiklerine aç köpekler gibi saldırdılar” sözleri, 05.04.2007 Milli Gazete M. Şevket Eygi’ye aittir ve dipnotta gösterilmiştir, bunlar genel ifadelerdir ve bugüne kadar hiçbir tekzip gönderilmemiştir. Zaten bu alıntıdaki “Aç köpekler” ifadesi “aç gözlü ve doyumsuz” anlamındaki bir deyimdir. AKP yetkililerinin niçin alındıkları belli değildir.
Ve yine; ABD ve İsrail destekli ve BDP Jelatinli PKK bölücülerini cesaretlendirerek, Milli sanayimizi körletip köstekleyerek, ahlaki ve ailevi yozlaşmayı sadece seyrederek, ülkemize ve milletimize yönelik manevi zehirlemeleri “Akreplik” diye niteleyip, iktidarı tedbir almaya yöneltmek, kesinlikle bir hakaret değil, umduğumuz hizmetlerin bir hasret ifadesidir.
Bunun gibi hakkımızdaki diğer bütün itham ve iddialar temelsiz ve geçersizdir.
Onlarla ilgili yüzlerce cilt kitap ve makale yayınlanan Siyonist ve emperyalist odakların:
“Hidayet, feraset ve dirayet ehli; cesaret, ciddiyet ve civanmert karakterli, milli haysiyet, hamiyet ve hassasiyet sahibi kimselerle işbirliği yapmadığı” tarihi ve tescilli bir gerçeğin ifadesi iken, AKP yetkililerinin bundan niye gocunduklarını kendilerinin izah etmesi beklenir.
Kitabımızın başındaki “Piyonist” kelimesi de vurgu içindir. Senaryolarını ve notalarını başkalarının yazdığı şeyleri seslendirmekle görevli piyanistlere benzetme yollu “piyonist” denmesi, kesinlikle bir hakaret hedefli olmayıp, ülkemiz, devletimiz ve milletimizle ilgili tehlikeli gördüğümüz girişimlere dikkat çekme niyetlidir.
Hatta böylesi samimi ve gerçekçi uyarıları dikkate almayan yöneticilerin, daha beter yanlışlıklara ve tahribatlara düşmesini önlemek isteğimiz; Milli Görüşçü iken, pek çoğunun üzerinde, çeşitli seminer ve sohbetlerle emeği geçen birisi olarak, şefkat ve merhamet duygularımızın dolaylı ifadesi olarak değerlendirilmelidir.
Sivil PKK olan BDP’nin özerk Kürdistan’ı ilan ettikleri, AB resmi kurumlarının bu hıyanetlere destek verdikleri, Türkiye Cumhuriyetinin, resmi dilimiz Türkçenin, Milli birlik ve dirliğimizin temeli ve teminatı olan Anayasa Maddelerinin, Üniter sistemimizin açıkça, hatta küstahça tartışılır hale geldiği, hatta bazılarının Kürt-Türk savaşını bile dillendirdiği bir süreçte; ülkemizin geleceği ve milletimizin güvencesi konusundaki şüphe ve endişelerimizi, konunun hayati önemi nedeniyle biraz sivri ve dikkat çekici şekilde dile getirmemiz; hiç kimsenin şahsına ve makamına yönelik bir hakaret olmayıp, sadece duyarlı bir vatandaşlık görevi ve sorumlu bir aydın tepkisidir.
Hiçbir siyasi parti veya sivil dernekle, ne resmi ne de fiili bir bağı bulunmayan fikir ehli ve ülke dertlisi biri olarak, herhangi bir şekilde rekabet ve haset duyguları taşımadığımız kişilere yönelik tenkitlerimizin asla hakaret kastı olmayıp; sadece, Milli çıkarlarımıza ve bağımsızlığımıza aykırı gördüğümüz gidişatı gündeme getirme ve meşru tepkimizi gösterme niyetimiz bellidir. Kaldı ki dava dilekçesinde kendilerinin de belirttiği gibi, bizim; Ulusalcılık adına, İslamcı gördükleri AKP’ye yapılan saldırıları da aynı ölçüde tenkit ettiğimiz, din istismarının da, İslam düşmanlığının da aynı karanlık güçlerce kışkırtıldığını sürekli yazıp çizdiğimiz herkesçe bilinmektedir. ABD’nin kirli derin devleti olduğu söylenen Yahudi Lobilerinin ve bölgemize yönelik Siyonist projelerin sinsi faaliyetlerine dikkat çektiğimiz için, Ankara’daki ABD ve İsrail Büyükelçiliklerinin değil de, AKP Genel Merkezinin, sanki onları aklamaya çalışır ve avukatlığını yapar bir tavırla böyle bir dava açması, gerçekten hayret vericidir.
Bizim gibi siyasi bir parti mensubiyeti, yani rekabet gayreti ve iktidarlardan herhangi bir makam ve menfaat beklentisi bulunmayan insanların, milli birlik ve dirliğimize zarar verecek girişim ve gelişmeler karşısındaki bazı net ve sert uyarıları da kısılırsa, böylece tüm aykırı sesler susturulursa, ortalıkta sadece yandaşlar ve yalakalar bırakılırsa, sonuçta bunun en ağır faturasını yine iktidarların çektiği, ama halkını da felaketlere sürüklediği maalesef tarihi tecrübelerle sabittir ve bizim yaptığımız katiyen bir hakaret ve körü körüne bir muhalefet değil, sadece Milli ve manevi bir mesuliyettir.
Kitabımız bir bütün olarak incelendiğinde, şahsi hevesler ve hakaretler peşine düşülmeyip, Milli hassasiyetler içinde; halkımızı aydınlatma, iktidarı da uyarma gayreti çekildiği, kolaylıkla takdir edilecektir.
Kaldı ki halkımız arasında çok sık kullanılan “kurt gibi acıkmış, it dalaşı yapıyorlar, akrep gibi sokuyor” tabirleri, muhataplarını bir hayvan yerine koyup hakaret etmek üzere değil, bir durum tespiti ve olay tahlili yapmak üzere kullanılan izah sözcükleridir.
Üstelik davacıların hakaret saydığı şeylerin büyük bir kısmının Sn. Başbakan’ın ve AKP kurmaylarının, defalarca ve gururla dile getirdikleri kendi ifadeleridir; BOP eş başkanlığı ve ABD ile işbirliği gibi…
Şikâyet konusu kitabımızdan üstünü-altını saklayıp atlayarak ortadaki bir cümleyi cımbızla çeker gibi gündeme getirip hakaret edilmiş gibi gösterilmeye çalışılan iddialar yersiz ve ilgisizdir. 536 sayfalık kitaptan bula bula 5-6 cümle çıkarıp bizi sorumlu gösterme çabaları, sanki bazılarının gizli suçlarının deşifre edilmesinin psikolojik paniği gibidir.


* Nail Kızılkan. Milli Çözüm Dergisi. Kasım 2007

0 0 votes
Değerlendirmeniz

Makale Paylaşım Sayısı: 

Milli Çözüm Dergisi

Milli Çözüm Dergisi

Yorumu Takip Et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

ÖZEL YAZILAR

YORUMLAR

Son Yorumlar
0
Yorumunuzu okumaktan memnuniyet duyarızx