Reklam
Reklam
Reklam

BÜYÜKANIT PAŞA, MİLLETE SESLENİYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfMükemmel 

 

GKB. Org. Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri Komutanlığında yapılan "Güvenliğin Yeni Boyutları" sempozyumu açılış konuşmasında ve ardından yönetilen sorulara verdiği yanıtlarında:

a) Ülke bütünlüğümüze

b) Milli birlik ve direğimize

c) Cumhuriyet değerlerimize

 

d) Geleceğimize ve güvenliğimize yönelik çok ciddi tehdit ve tehlikelere dikkat çekmiş ve doğrudan Milletimize seslenerek, tarihi bir uyarı yapmıştı.

  • PKK Militanlarının dış güçler tarafından hazırlanıp kışkırtıldığını
  • İçimizdeki bazı hainlerin iş birlikçilerin de: "Demokrasi ve insan hakları" bahanesiyle bunlara sahip çıktığını ve cesaret kazandırdığını
  • Türkiye'yi parçalama ve Sevr'i uygulama projesinde bunların maşa ve taşeron olarak kullanıldığını
  • Kuzey Irak'taki Barzani Bölgesinde PKK'ya her türlü imkan ve hareket kolaylığı sağlandığını
  • Bütün bunların Amerika ve Avrupalı sözde dost ve müttefik ülkelerin desteği ile başarıldığını
  • Türkiye'nin sürekli oyalandığını ve hatta elinin kolunun bağlanmaya çalışıldığını

Türk ordusunun, uluslarası hukuk çerçevesinde, Kuzey Irak'a gereken müdahaleyi yapması zamanı geldiğini defalarca duyurmasına rağmen AKP iktidarının, siyasi sorumluluktan kaçtığını, topu taca attığını ve Genel Kurmayı, "Kendi başına buyruk davranıyor. Hükümetimizi ve müttefiklerimi takmıyor" konumuna düşürmeye uğraştığını ve artık, bağımsızlık ve bekamızı korumak için, milletimizin uyanıp ordumuza sahip çıkmak ve destek olmaktan başka çare kalmadığını vurgulamıştı.

Paşa, dünyaya çağrı yapıyor!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ABD ve Avrupa'nın Teröre karşı mücadelede Türkiye'yi Yalnız bıraktığını ifade ederek, "Müttefik olduğumuz ülkeler arasında dolaylı ya da dolaysız olarak PKK'ya destek olan ülkeler var. C-4'ler, süpermarketten alınmıyor ya" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Avrupa ülkeleri ve ABD'nin, Türkiye'yi terörle mücadelede yalnız bıraktığını söyledi.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATESE) Başkanlığı koordinatörlüğünde, Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanlığı tarafından, "Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler" konulu uluslararası sempozyumu, Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde başladı.

Açılış konuşmasını yapan Orgeneral Büyükanıt, 11 Eylül'de ABD'de gerçekleştirilen terörist saldırılardan sonra başta BM olmak üzere NATO, AB, AGİT gibi bir çok uluslararası kuruluşun terörle mücadeleye yönelik bir dizi karar aldığını ve terör örgütleri listeleri yayınladığını hatırlatarak, ancak bu kararların uygulanmasında ve uluslararası sözleşmelerin ülkelerin iç hukuklarına yansıtılmasında hala ciddi sıkıntılar bulunduğunu anlattı. Büyükanıt, bu sorunun terörle mücadelede çifte standart uygulayan ülkeleri yakından ilgilendirdiğini ve açıkça teröre destek vermek anlamını taşıdığını dile getirdi.

Üzüntü duyuyoruz

"Açıkça ifade edeyim, müttefik olduğumuz ülkeler arasında PKK terörüne dolaylı ve doğrudan destek veren ülkeler de vardır ve bundan büyük üzüntü duymaktayız" diyen Büyükanıt, şöyle devam etti:

"Bu ifadeleri kullandığım zaman, içte ve dışta bazı çevreler, ‘bu ifadeler terörle mücadeleye bir yarar sağlamıyor' şeklinde yaklaşımlarda bulunmuşlardır. Türkiye'de bir deyim vardır, ‘Güneş Balçıkla Sıvanmaz'. Gerçekleri gördüğünüz zaman, onun gereğini yapmak lazım. Onu yok gibi kabul etmek, en büyük tehlikedir. Size somut örnek vereceğim. Türkiye'de teröristler çok teştili patlayıcılar kullanmaktadırlar. Türkiye'de kullanılan ve ‘topuk koparan' olarak isimlendirilen mayınlar, her türlü cinayette kullanılan C4, A3, A4 ve benzeri gibi patlayıcılar, herhalde süpermarketlerden alınmıyor."


İnkar edemezler

Büyükanıt, terör örgütünün sözcülüğünü ve propagandalarını yapan bir yayın organının müttefik bir ülkenin sınırları içinde faaliyet gösterdiğini ve terör örgütünün faaliyetlerinde aktif rol alarak yayın yaptığını vurgulayarak, "Umarım, bu tür sözlerime politik tepki yerine, ‘hayır doğru söylemiyorsunuz' desinler, ancak söyleyemezler" dedi.

Büyükanıt, terörle mücadelede en geniş uluslararası işbirliğinin ancak BM ile mümkün olacağını, bu nedenle diğer bütün organizasyon ve inisiyatiflerin BM'yi her anlamda desteklemesi için terörle mücadelede BM tarafından kabul edilen anlaşma, protokol ve kararların, henüz onaylamamış ülkelerce de onaylanarak uygulanması gerektiğini kaydetti.

Sözümüzü 12 Nisan'da söyledik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak'a operasyon konusunda bir ihtiyaç bulunduğunu daha önce ifade ettiğini belirterek, bunun için politik hedeflerin ortaya konması gerektiğini, bu hedefler ortaya konduktan sonra gerekli planlamanın yapılabileceğini bildirdi. Büyükanıt, "Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler" konulu sempozyumda yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarıyla sohbet etti.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Büyükanıt, Kuzey Irak'a yönelik askeri bir operasyon ihtimaline ilişkin bir soru üzerine, "Her askeri harekâtın politik amacı olur. Politik amaca askeri vasıtalarla ulaşılır. Askeri, politik direktif verilir, asker oturur o hedefi nasıl elde edeceğini, ne kadar kuvvetle elde edeceğini hesaplar" dedi.

Büyükanıt, "bu konuda yazılı bir talebi olup olmayacağına" ilişkin soruyu, "Yazılı bir talep vermem. Ne talep edeceğiz biz? 12 Nisan'da biz ihtiyaç olduğunu tüm dünyaya duyurduk. İhtiyaç belirledik. Böyle bir şeye ihtiyaç var. Bu planlamanın politik makamlara yönelmesi için o politik hedeflerin belirlenmesi lazım. O politik hedefler ortaya konduktan sonra biz gerekli planlamayı yaparız" diye cevapladı. "Sözlü olarak da söylediniz mi" sorusu üzerine de Büyükanıt, "Bu, zaten bilinen bir şey" cevabını verdi.

Barzani de hedefte

Büyükanıt, bir başka soru üzerine de, Kuzey Irak'ta sadece PKK varlığının bulunmadığını, Barzani'nin de söz konusu olduğunu kaydederek, "12 Nisan'da biz hem Türkiye'ye, hem dünyaya söyledik. Biz asker olarak hazırız. Hedefleri politik makamlar belirleyecek. İçeri girip sadece PKK ile mi mücadele edeceğiz, yoksa Barzani ile de bir şeyler yapacak mıyız? Hedef ne olacak? Bunlar sözlü olmaz. Benim önüme yazılı talimat gelmesi lazım" diye konuştu.


Ortada ABD var

 İçeri girip sadece PKK ile mi uğraşacağız yoksa Barzani ile de bir şeyler olacak mı? Orada PKK var, Barzani var. Bir de ortada ABD var. Politik bir hedef olması lazım. Bu politik hedefi önce belirleyip ortaya koymak lazım. Bu da sözlü olmaz, siyasi yazılı direktif olması gerekir. Bu direktif bana gelecek ki, ben asker olarak hareket edeceğim.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak'a düzenlenecek olası bir sınır ötesi operasyonda, Türk ordusunun terör örgütü PKK'nın yanı sıra Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye bağlı kuvvetlerle de savaşılabileceğini ima etti. Büyükanıt, "İçeri girip sadece PKK ile mi mücadele edeceğiz, yoksa Barzani ile de bir şeyler olacak mı?" dedi. Büyükanıt, dün İstanbul'da Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen "Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler" sempozyumunda, gazetecilerin sorularına şöyle yanıt verdi:

Kuzey Irak'a girme konusunda hükümetten bir talebiniz oldu mu?

Yazılı talep vermeye gerek mi var? 12 Nisan'da ihtiyaç olduğunu biz bütün dünyaya söyledik. Oraya bir harekat gerekir. Ama içeri girip sadece PKK ile mi uğraşacağız yoksa Barzani ile de bir şeyler olacak mı? Orada PKK var, Barzani var, bir de ortada ABD var. Politik bir hedef olması lazım. Bu politik hedefi önce belirleyip ortaya koymak lazım. Bu da sözlü olmaz, siyasi yazılı direktif olması gerekir. Bu direktif bana gelecek ki, ben asker olarak hareket edeceğim.

Dolmabahçe'de Başbakan'la ne konuştunuz?

İki makam bir araya geliyor, bir şeyler konuşuyor. Her şeyin söylenmemesi lazım. Çok fazla enerji sarf ediyoruz. Her şeyin söyleneceği bir yer ve zaman vardır. Ama bazı şeylerin söylenme zamanı gelmeyebilir.

ABD'nin Türkiye hava sahasını ihlal eden iki F-16 savaş uçağı, sınırda ne elde etmiş olabilir?

Ne elde edebilir ki? Her şeyi zaten uydudan elde ediyorlar. Uçağın oraya gelmesi şeklen yanlıştır, sınır ihlalidir.

Karanlık savaş dönemi başladı

Orgeneral Büyükanıt, yeni savaş taktikleriyle ilgili de şunları söyledi: "Bir ülkenin, diğer bir ülkeyi silah zoruyla işgal etmesi gibi bir yaklaşım artık çok tercih edilmemektedir. Daha ucuz, daha etkili 'karanlık savaş' metotları, çok daha fazla tercih edilmektedir. Sıcak-soğuk savaş gibi evrelerden karanlık savaş dönemine girilmiştir. Ekonomik manipülasyonlar, mikro-etnik kışkırtmalar, ülkelerin rejimlerini ve düzenlerini yeniden tanımlamalar, ülkelere aşılanan 'renkli başkaldırılar' ve ülke isimlerinin önüne eklenmeye çalışılan akıl dışı sıfatlar, karanlık savaş olarak isimlendirilmeye çalışılan yeni yaklaşımlar olarak tanımlanabilir. Londra borsasında manipülasyonlar yapılıyor. Ülkede bir günde 10 milyar dolar gidiyor. Bu da savaşın bir çeşididir."

‘Renkli başkaldırı' sözüyle gönderme

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın dile getirdiği "karanlık savaş" metotları, 'renkli başkaldırılar' sözüyle akla Amerikalı spekülatör George Soros'u getirdi. Yugoslavya, Ukrayna, Gürcistan'da "Turuncu Devrim", "Kadife Devrim" gibi renkli isimlerle iktidar değişikliklerini Soros'un desteklediği sivil toplum örgütlerinin tetiklediği iddia edilmişti.

Mehmetçik K.Irak'ta alarmda

 Türkiye, 1996 yılında Irak ile anlaşarak PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta konuşlandırdığı birlikler olası sınır ötesi operasyon için alarma geçti.

Türkiye, Irak sınırının, Irak tarafında yaklaşık 3 kilometre içeride yerleşik olarak bekleyen birliklere yeni tank ve asker sevkiyatı yaptı. Irak'ta stratejik öneme sahip Begova, Kanimasi, Şeladize, Derelut ve Amediya kesimlerindeki dağlarda yerleşik olarak bekleyen ve takviye alan Türk birlikleri yeni mevziler kazmaya başladı. Bu arada olası PKKsaldırılarına karşı tanklarda mevzilendirilerek hazır konuma geçti.

Girmeyin

Diğer taraftan Siyaset Bilimci, eski ABD Dışişleri Bakanı ve Bush'a yakınlığıyla tanınan Dr. Henry Kissinger, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta sınırı geçmesine ABD'nin müsaade etmeyeceği mesajını verdi. Akbank Kurumsal Bankacılık'ın düzenlediği 'Küresel Gelişmeler ve Türkiye, Geşmişten Ders Almak ve Geleceği Anlamak' konulu konferansta konuşan Kissinger, "Türkiye haklı olarak Irak sınırından sızmalara karşı gelecektir. Uluslararası olarak önlenmesini tercih ederim. ABD'nin tepkisi ise sorunu anlamaktan geçecektir. Ama sınırın aşılmasını tercih edilen bir sonuç olarak görmeyecektir" dedi.


Amerikan TV'sinde PKK propagandası

Soros'un sponsorluğunu yaptığı programda, Türkiye'nin Güneydoğu halkına insan hakları ihlalleri yaptığı yalanı dile getirildi, PKK'lı teröristler ‘Bağımsızlık savaşçıları' olarak gösterildi

 PKK'YI terör örgütü olarak kabul eden ABD'DE ekranlarda açık açık PKK propagandası yapıldı. ‘Bridge TV' adlı kanalda terör örgütü PKK'nın açık propagandasını yapan ve Abdullah Öcalan'ın açıklamalarına yer veren ‘İyi Kürtler, Kötü Kürtler' isimli belgesel gösterildi. Belgeselde, Türkiye'nin Kürt nüfusuna karşı insan hakları ihlalleri yaptığı, ABD'nin, Türk-ABD dostluğundan dolayı ihlalleri görmezden geldiği iddia ediliyor.

Kevin McKiernan isimli gazeteci tarafından 2001 yılında Washington, Güneydoğu Anadolu ve Irak'ın kuzeyinde çekilen belgesel, PKK'nın Washington'daki temsilciliğini yapan Kani Gulam'ın Beyaz Saray önünde yaptığı Türkiye aleyhtarı gösteriyle başlıyor.

Yapımcı, terör örgütü mensuplarından ‘Kürdistan İşçi Partisi üyesi gerillaları' olarak bahsederken, teröristlerin önünde yaptığı anonsta Kürtlerin ‘bağımsızlık savaşçısı' olduğunu iddia ediyor.

Türkiye'nin Güneydoğusunu Kürdistan olarak gösteren haritanın yer aldığı belgeselde, PKK terör kamplarının görüntülerine ve Kevin McKiernan'ın, Öcalan ile Beyrut yakınlarındaki evinde yaptığı röportaja da yer veriliyor. Röportajda Öcalan'ın Türkiye aleyhtarı sözleri dikkat çekiyor.

Clinton yönetiminin Kürtleri ‘İyi Kürtler ve kötü Kürtler' olarak ikiye ayırdığı, Saddam'a karşı mücadele eden Kuzey Irak'taki Kürtlere iyi Kürtler, Türkiye'deki bölücü Kürtlere de kötü Kürtler denildiği vurgulanan belgeselde, Amerikan yapımı savaş uçaklarının ve silahların Kürtlere karşı kullanılması eleştiriliyor.

Belgesel Leyla Zana'nın yargılanmasını gösteren bölümlerle son buluyor.

Soros sponsor

ABD yasalarına göre, terör örgütlerine mali destek vermek, örgütleri kamuoyuna karşı savunmak yasaklanıyor. Ancak bu tür yayınların terör eylemlerine neden teşkil etmesi durumunda yayın yapanlara karşı dava açılabiliyor.

Belgeselin sonunda yer alan bilgilere göre belgeselin yayınına destek verenler arasında ‘Soros Belgesel Fonu' ve ‘Rockefeller Vakfı' gibi kurumlar yer alıyor. Belgeseli yayınlayan Bridge TV ise kablo yayını üzerinde yer alan ve daha çok Müslümanlara yönelik dini yayınlara yer veren bir televizyon kanalı olarak biliniyor.


Büyükanıt çıbanlara parmak basıyor

 Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, Harp Akademileri'nde dün başlayan güvenlik konferansında terörü eleştirirken lafın ucu sürekli Batı ülkelerine dokunuyordu.. Örneğin:

- Terör örgütünün yayın organı müttefik ülkede yayın yapıyor.

- Terörizmi bazı ülkeler dış politika malzemesi olarak kullanıyor.

- Bize insan hakları dersleri veren ülkeler teröre destek veriyor..vs..vs.

Orgeneral Büyükanıt "Neler yapılırsa dünya güvenli bir gezegen olmaktan çıkar" şeklinde bir başlık açtı. Şunları şunları yaparsak "Dünyamız güvenli gezegen olmaktan çıkar" dedi. Saydığı bütün maddeler ABD'nin yaptıklarıydı:

Kaynakların üretimi ve dağıtımını sadece kendi ülkelerimiz için kullanırsak...

Sadece kendi ülkemizin güvenliğini düşünürsek...

Teröriste çifte standartla yaklaşırsak...

Ekonomik uçurumların derinleşmesine neden olursak...

Barış kültürünü geliştirmezsek...

Terörü sadece sözle eleştirirsek...

Güvensizlik artar... Nitekim artıyor... Dramımız şu ki... Kendimizi Batı ülkesi sayıyor, enerjimizi Batı ile ilişkileri geliştirmeye harcıyoruz... Ama tüm tehditleri de Batı'dan alıyoruz... Silahlı Kuvvetler kuvvetler gerçekçi davranıp Batı'ya tepki gösterirken iktidar partisi ve diğer kimi toplum kesimleri geleceğini ABD'ye bağlamış durumda... Hatta bazıları kendi ülkesine, kendi ordusuna karşı Batı ile işbirliği yapıyor...

Bir dram yaşıyoruz...[1]

Rusya sınır ötesi harekatımızı her yönden destekliyor

Türkiye, sınır ötesi harekat konusundaki tartışmaların yoğunlaştığı bir ortamdan geçiyor. Dünya, Türk Ordusu'nun olası bir harekatına odaklanmış durumda. Türkiye, sınırda askeri önlemlerini artırırken eş zamanlı olarak harekatın uluslararası altyapısını oluşturuyor. 5 Haziran günü Birleşmiş Milletler'e mektup yollanarak Türkiye'nin karşılaştığı tehditlerle ilgili bilgi verildi. Türkiye'ye saldırıların ve bu saldırılara lojistik desteğin Irak'ın kuzeyinden geldiği BM'ye iletildi. 28 Eylül 2001 tarihli ve 1373 sayılı BM kararı sınır ötesi harekat için Türkiye'nin tezini güçlendiriyor. BM'ye yapılan bilgilendirmenin benzeri Avrupa Birliği ve NATO'ya da yapılmış, ancak bir sonuç alınmamıştı.

Rusya'dan sınır ötesi destek

Sınır ötesi operasyon konusunda uluslararası alanda NATO, AB ve ABD, Türkiye'nin karşısında. Gelinen aşamada BM'nin tutumu Türkiye açısından önemli olacak. Bu konuda önemli gelişmeler yaşanıyor. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi Rusya son dönemde Ortadoğu'da hareketlendi. Rus yetkililere göre Moskova Batı'nın terörle mücadele konusunda uyguladığı çifte standarda karşı Türkiye'nin Kuzey Irak'a sınır ötesi harekat düzenlemesini destekliyor. Aynı yetkililer, "Genelkurmay Başkanı Baluyevski Ankara ziyaretini gerçekleştirseydi bu mesajı Org. Yaşar Büyükanıt'a söyleyecekti" dediler.

Rusya silah ambargosuna karşı Türkiye'nin yanında

"Biz bu ziyarete büyük önem veriyoruz. Moskova, bölgesel sorunların dış müdahaleler olmadan çözülmesini istiyor. Son dönemde Türkiye'nin Kuzey Irak'a bir harekat düzenleyeceği konuşuluyor. Amerika ve Irak'ın kuzeyini yöneten hükümet karşı çıkıyor. Rusya, Türkiye'nin terörle mücadelede karşılaştığı çifte standarda karşı sınır ötesi operasyon yapma hakkını destekliyor. Genelkurmay Başkanımızın ziyaretinde bu konuda açık mesaj verilecekti. Ziyaret gerçekleşmemiş olsa bile Moskova bu konuda aktif desteğe hazır. Harekat olursa Türkiye bazı sorunlarla karşılaşacak. Burada Rusya silah olsun başka bir konuda olsun desteğe hazır."

Rus yetkililer, Türkiye'nin ABD'nin itirazlarına karşı sınır ötesi operasyon yapması durumunda tıpkı Kıbrıs'taki gibi bir ambargoyla karşılaşabileceğine dikkat çekti. Böyle bir durumda Moskova'nın Türk Ordusu'na destek olacağı böyle ifade ediliyor.

"Kukla devlete kesinlikle karşıyız"

Rus yetkililer ayrıca "Putin'in de açıkladığı gibi, Irak'ın parçalanmasına ve kuzeyde bir Kürt devletinin kurulmasına kesinlikle karşıyız" dediler.

Aynı yetkililer, Türkiye'nin Rusya ile bu konuda bir temasının olmamasından şikayetçi. Türkiye'nin tezlerini anlatması durumunda Rusya desteğe hazır. Ankara ise bölge ülkeleri ile temasta ağır davranıyor. Öte yandan Irak konusunda en etkili komşu olarak gösterilen İran'la bir temasın yaşanacağı öğrenildi.[2]

Büyükanıt ilk kez 'Faşist PKK' diyordu

Büyükanıt'ın dikkat çeken değerlendirmelerinden biri de PKK'yı ilk kez "faşist terör örgütü" olarak nitelemesiydi.

Büyükanıt, sempozyumu açış konuşmasında, "etnik milliyetçiliği" yorumlarken şu yorumu yaptı:

"Etnik yapı sosyolojik bir olgudur ve normaldir. Ama buna siyasi söylem yüklerseniz etnik milliyetçilik olur. Bir de silahlı boyut eklerseniz işe o zaman ortaya PKK gibi faşist terör örgütü çıkar."

Genelkurmay Başkanı, dünyanın sıcak savaştan soğuk savaş dönemine, soğuk savaş döneminden de "karanlık savaş" dönemine girdiği saptamasını yaptı. PKK gibi örgütleri, mikro milliyetçi ayrılıkçı akımları, asimetrik terör tehdidini, ülkelerin isimlerinin başına bazı sıfatlar getirilmesini, bu savaşın unsurları olarak saydı.[3]

Barzani'nin ‘Zavita ordusu' da operasyon kapsamında mı? 

İstanbul Harp Akademileri'nde, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 55 ülkeden yerli yabancı 800 davetlinin bulunduğu ‘Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler' konulu sempozyumu izleyen Güler Kömürcü önemli notlar aktarıyordu.

Hilmi Özkök şahinlerin yanında yer almadı Toplantıda dikkatimi çeken ilk detay; en öndeki koltuklarda, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın sağında Genelkurmay eski Başkanı İsmail Karadayı, solunda ise tıpkı Sayın Büyükanıt gibi şahin duruşuyla geniş kitlelerin gönüllerini kazanan bir diğer Genelkurmay eski Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu oturuyordu ve Başbakan Erdoğan'a karşı sorumlu Genelkurmay Başkanlığı yaptığını dün bazı köşe yazarlarına teyit eden (özgeçmişteki bilgiler tartışmasını hatırlayın) Sayın Hilmi Özkök'ün ise sempozyumda bulunmaması, şahin ‘komutanların' yanında yer almaması (Sayın Özkök mutlaka sempozyuma davetlidir, mazereti olduğu için gelememiştir sanırım) doğrusu oldukça dikkatimi çekti. Sizce de ilginç bir detay değil mi ey ayrıntıdaki şifreleri çözen okur?

Sayın Büyükanıt'ın sempozyumun ilk oturumunun ardından verilen ‘kahve molası'nda gazetecilere yaptığı açıklamaya gelince... Irak operasyonunu, dar kapsamlı-boş Kandil'i dövme harekatıyla geçiştirip, böylece Washington'u ve de Barzani'yi de küstürmeden, sınır ötesi operasyonu seçim tribünlerine yönelik faydaya çevirme planları olanlara, Büyükanıt oldukça açık yanıt verdi: "Yaklaşık 1.5 ay önce, 12 Nisan'da biz hem Türkiye'ye hem dünyaya sınır ötesine operasyon yapılması gerektiğini açıkça söyledik. Biz asker olarak hazırız. Irak'tan içeri girip sadece PKK ile mi mücadele edeceğiz, yoksa Barzani ile de bir şeyler olacak mı? Bunlar sözlü olmaz, yazılı talimat lazım."

Konuştuğum uzmanlar ise bu önemli açıklamayı şu şekilde yorumladılar; ‘K.Irak'a siyasi şov malzemesi yaratılsın niyetiyle girilecekse asker haklı olarak-açıkça ‘biz yokuz' diyor. Yaşar Paşa ‘Kuzey Irak'a terörün kaynağını kurutmak için operasyonun şart olduğuna, PKK ile birlikte PKK'nın baş destekçisi Barzani ve peşmergelerine de terörist muamelesi yapılması gerektiğine' dikkat çekiyor. Bakalım hükümet, ulusal güvenliğimiz adına terörle mücadelenin gelip dayandığı aciliyetleri daha ne kadar geçiştirecek? Bu arada Barzani'yi operasyon kapsamına almak AKP içinde malum gruplar arasında ciddi gerginliğe de sebep olabilir. Bunu da unutmayın.'

Artık, (bu noktada geçen hafta, 24 Mayıs tarihli Seçimler-savaş hali ve Sezer'in yetkisi başlıklı yazımdaki ‘BARZANİ BİZE SAVAŞ İLAN EDERSE' bölümüne tekrar göz atınız lütfen) Kuzey Irak'a olası bir askeri operasyonun sadece PKK'yı değil onun en büyük destekçisi Barzani ve adamlarını da kapsama gereği doğmuştur. Barzani'nin Türk askerinin karşısına çıkarmayı planladığı ‘özel ordusu'nun arka planına bakalım şimdi de... Uzmanlara sorup, bakın neler buldum;

‘Kuzey Irak'tan askerini çeken Amerika, Türk askerinin girmesi muhtemel bölgeyi, yıllar önce kendisinin yapılandırdığı ‘Zavita ordusu'na bıraktı. Zavita Özel Ordusu doğrudan Neçirvan Barzani'ye bağlı silahlı peşmerge grubudur. Zavita, Irak kuzeyinde Dohuk Kasabası'nın 10-15 km doğusunda bulunan dağlık bölgedeki boğazlardan birinin adı, diğeri ise Kantar Boğazı'dır. Her iki boğaz ve iki yanlardaki dağlık arazi PKK terör örgütünün yoğun kullandığı yerlerdir. Bu boğazların ve bölgenin bir başka önemi ise Musul kentini kuzeyden koruyan son müsait arazi yapısı olmasıdır. (Musul mu? Diyarbakır-Musul hattı mı dediniz efendim, duyamadım? Ayrıntıya özel dikkat)

ABD'nin isteği doğrultusunda Necirvan Barzani'ye bağlı kurulan Zavita ordusunun komutanı ise Aziz Veysi'dir. Aziz Veysi eski bir PKK'lıdır. Şemdin Sakık da ifadelerinde KDP'ye teslim olurken, Aziz Veysi'nin yardımcı olduğunu ve Duhok'ta kendisi için ev tuttuğunu söylemişti...'[4][1] 01.06.2007 / Melih Aşık  / Milliyet

[2] 10 Haziran 2007 / Ö.Çetinkaya / Aydınlık

[3] 01.06.2007 / Fikret Bila   / Milliyet

[4] 01.06.2007 / Güler Kömürcü / Akşam


Bu yazarin diger makaleleri

"İsrail'in oturup roket bekleyecek hali yok"muş!.. ABD Dışişleri Bakanı...
Devami
  Başbakanlık eski Müstaşarı Yaşar Yazıcıoğlu: Türkiye CIA, MOSSAD ve...
Devami
İslam dünyası ayağa kalkmalı İsrail'in Ha'aretz gazetesi, hükümetin, Mescid-i Aksa'daki, Faslılar...
Devami
  Demokrasi: kavram olarak, insanlığın umut ışığı ve soyut amacı...
Devami
  Erbakan’ın Tarihi Uyarısı: AKP İktidarının Talan ve Tahribatlarıyla; VATAN TOPRAKLARI AYAKLARIMIZIN...
Devami
  Bu yazımız tam 13 sene önce yayınlanmıştı:        DÜRÜST YAHUDİLERLE, SİYONİST ZALİMLERİ...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 4189

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

SON YORUMLAR