ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün163
mod_vvisit_counterDün1785
mod_vvisit_counterBu Hafta6749
mod_vvisit_counterGeçen hafta16665
mod_vvisit_counterBu Ay10678
mod_vvisit_counterGeçen Ay67493
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar19018908

IP'niz: 44.192.94.86
Bugün: 07 Tem 2022

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 13043177

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

mesajmetod150x
istsoz 150x
AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X

ADIL DUZEN 150x

erbakan devrimi 15b 160
bizim ataturk 17b 160
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam
Reklam

DEVLET-HÜKÜMET DENGELERİ VE 2021 SONRASI Tarihi ve Talihli Gelişmeler ve Kuşku Verici Endişeler

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 50
ZayıfMükemmel 

 

DEVLET-HÜKÜMET DENGELERİ VE 2021 SONRASI

Tarihi ve Talihli Gelişmeler ve Kuşku Verici Endişeler

      

Aliyev, Erdoğan’ın ricasıyla Türkiye ile İsrail'in arasını mı yapmaktaydı!?

Erdoğan'ın İsrail’e yönelik sıcak mesajlarının ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in Türkiye İsrail ilişkilerinin düzelmesi için arabuluculuk yaptığı ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Aralık 2020 Cuma namazı çıkışında, İsrail'le ilişkilerin devam ettiğini söylemesinin ardından İlham Aliyev’in bu girişimleri kafa karıştırıcıydı.

2016 yılında kurulan, ABD Virginia Arlington merkezli bir haber sitesi olan ve eski Yunancada “itimada layık” anlamı taşıyan ve istihbarat örgütleriyle irtibatı konuşulan AXIOS, çok ilginç bir haber yayınlamıştı. Axios'un, diplomasi muhabiri Barak Ravid tarafından üst düzey İsrailli yetkililerden elde ettiği bilgilere göre; Aliyev'in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son görüşmesinde İsrail ile yaşanan gerilimi gündeme getirdiğini, İsrailli yetkililerin de Erdoğan'ın ilişkileri normalleştirme fikrine olumlu yanıt verdiği aktarılmıştı. "Azerbaycan, Türkiye ile İsrail arasında arabuluculuk yapmak istiyor" başlığı ile yayımlanan habere göre; Azeri Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov, İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan'ın İsrail ve Türkiye ilişkilerini onarmak için iyi bir zaman olduğunu düşündüğünü açıklamıştı. Haberde İsrailli yetkililere göre Aliyev'in danışmanları, Erdoğan'ın geçmişte İsrail hakkında sarf ettiği bazı saldırgan sözlere rağmen, aslında İsrail karşıtı olmadığını vurguladı. Ve zaten Türk basını oldukça yaygın bir şekilde Türkiye’nin İsrail’e Dr. Ufuk Ulutaş’ı Büyükelçi olarak atayacağını gündeme taşımış ve bu atamayla da iki ülke arasındaki ilişkilerin uzlaşma noktasına vardığı anlamı çıkartılmıştı.

Şimdi tekrar hatırlatalım; Sn. Erdoğan’ın Başbakanlık Konutu’nda Yedi Kollu Şamdan’ın ne işi vardı?

“Menorah” desek bir şey anlaşılmazdı, ama Yedi Kollu Şamdan dersek, hepimizin aklına İsrail takılırdı. Çünkü bu şamdan İsrailoğullarının kutsallarından ve sembollerinden birisi, belki de en önemlisi sayılmaktadır. Ülkemizde de Menorah; 2004 yılında ATV’den Ali Kırca’nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanlık konutunda yapmış olduğu söyleşide ekranlardan gözlerimize yansıtılmıştı. 10 Eylül 2004 tarihinde, gazeteci Ali Kırca, Başbakanlık konutunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir röportaj yapmıştı. ATV’den yayınlanan röportaj esnasında ekranda bir görüntü dikkatlere takılmıştı. Başbakanın oturduğu koltuğun hemen yanında, Atatürk tablosunun altında bulunan sehpa üzerinde Yahudilerin kutsal Yedi Kollu Şamdan’ı bulunmaktaydı. Bu Yedi Kollu Şamdan’ı Başbakanlık konutuna kimler, neden koymuşlardı? Yahudilerin kutsal Yedi Kollu Şamdan’ının gösterilmesinin nedeni sadece dekor olamazdı. Mutlak bir nedeni olmalıydı.

   Ve yine hatırlayalım: Başbakanlık Konutunda Başbakan Erdoğan, PKK saldırılarının nasıl haberleştirileceği üzerine gazete patronları ve yayın yönetmenleriyle 2011 sonlarında bir toplantı yapmıştı. Toplantıdan ayrılanları ise kapıda uğurlamıştı. Sn. Erdoğan, o zamanki Taraf’ın yayın yönetmen yardımcısı Yasemin Çongar’ın elini sıkmıştı. Yüzünde bir “aferin” gülümsemesi vardı. Çongar mesajı almıştı. Arkada ellerini kavuşturarak, adeta kızı ile gurur duyan veli gibi duran ise Taraf’ın sahibi Başar Arslan’dı. O sırada hemen arkada küçük ama çok önemli ve anlamlı bir ayrıntı vardı. Osmanlı tarzı konsolun üstünde Yahudi kültürünün en önemli simgesi Yedi Kollu Şamdan yer almaktaydı.

Erdoğan’dan Biden Yönetimine Flaş Mesaj!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington yönetiminin teklifi sonrası, ABD ile Türkiye arasında S-400’ler için ortak çalışma grubu oluşturulduğunu ve teknik görüşmelerin de başladığını açıklamıştı (30.12.2020). Doğu Akdeniz'deki gerginliği ve AB ile ilişkileri de değerlendiren Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden'a mesaj göndererek, "ABD'de yeni yönetimle olumlu bir ilişki sürdürmeyi amaçlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Yıl Sonu Basını Bilgilendirme Toplantısı'nda ise:

“ABD ile FETÖ sorunu devam ediyor. Suriye'deki YPG'ye destek sorunu devam ediyor. S-400'ler nedeniyle CAATSA uygulandı. Ama S-400’ler için ABD ile ortak çalışma grubu oluşturuldu, teknik görüşmeler başladı. ABD yaptırım kararından sonra bize "ortak çalışalım" teklifi ile geldi. Biz o teklife "evet" dedik ve görüşmeler de başladı. Ağır ya da hafif olması önemli değil, yaptırım kararı yanlış. ABD'de yeni yönetimle olumlu bir ilişki sürdürmeyi amaçlıyoruz.” diyerek Erdoğan’ın ABD’ye teslimiyet mesajını aktarmıştı.

Siyonizm’in kurucusu Herzl’in; “Kıbrıs’ı mutlaka alınız!” talimatı!

Theodor Herzl: Kıbrıs’ı kendi çıkarımıza düzene sokmalıyız, üzerine gitmeliyiz ve bir gün kuvvetle ve zorla almalıyız. Kıbrıs’tan Müslümanlar gider, Rumlar iyi bir fiyata topraklarını satar, Atina’ya veya Girit’e kaçarlar. Filistin Yahudiler için çok küçük, bu nedenle Filistin’e yakın bir yer sağlamamız gerekiyor. Filistin’e Kıbrıs ve El Ariş de mutlaka katılmalıdır!” vasiyetinde bulunmuşlardı.

Yahudilerin, “Arz-ı Mev’ud” (vaat edilmiş topraklar) projesi çerçevesinde, ele geçirmeyi hedefledikleri bölgeler arasında Kıbrıs da yer almaktadır. Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının saptanması ile birlikte Yahudilerin Kıbrıs’a sahip olma iştahı daha da kabarmıştır. Yahudiler için vazgeçilmez olan Nil’den Fırat’a kadar Büyük İsrail’in sınırları içinde yer alan Kıbrıs’a yönelik Yahudi ilgisinin ilk somut örneğine, Osmanlı’nın Kıbrıs’ı fethi sırasında rastlanmıştır. O dönemde Saray’da danışman olarak bulunan eğitimli bir Yahudi olan Yasef Nassi “Kıbrıs Kralı” olmaya çalışmıştır. Bundaki amacı ise, adanın “bir Yahudi yerleşim merkezi haline getirilmesi”nden kaynaklıdır. Yasef Nassi’den sonra adaya merak saran bir başka Yahudi, 19. yüzyılın sonlarında İngiltere Başbakanlığı koltuğuna oturan Benjamin Disraeli olacaktır. Disraeli, çok sayıda Romanyalı Yahudi’nin Kıbrıs’a transfer edilmesini sağlamıştır.

Ancak Kıbrıs’ın Yahudiler açısından taşıdığı önem, asıl olarak Siyonist hareketin ada üzerindeki talepleriyle ortaya çıkar. Siyasi Siyonizm’in kurucusu Theodor Herzl, Kıbrıs ile ilgili düşüncelerini Siyonist hareketin finansörlerinden Lord Rothschild’e Temmuz 1902’de şöyle aktarmıştır: “Kıbrıs’ı düzene sokmalıyız, üzerine gitmeliyiz ve bir gün kuvvetle almalıyız. Kıbrıs’tan Müslümanlar gider, Rumlar iyi bir fiyata topraklarını satar, Atina’ya veya Girit’e göç eder. Filistin Yahudiler için çok küçük, bu nedenle Filistin’e yakın bir yer sağlamamız gerekiyor. Filistin’e Kıbrıs ve El Ariş de dahil edilmelidir.”

Bu arada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda neler yapabileceğini diplomasi ve sahada attığı adımlarla ortaya koyduğunu ve hakça paylaşımdan yana olduğunu vurgulaması kafa karıştırıcıydı. Çavuşoğlu’nun: “Doğu Akdeniz’de bir konferans düzenlenmesi konusunda önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği (AB) ile birlikte adım atmayı planlıyoruz. Orada herkes olacak. Akdeniz’de herkes olsun. Kıbrıs’ta Rum kesimi olacaksa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) de olmalı.” sözleri Haçlı AB baskısıyla Rumlara hangi tavizlerin verileceği kuşkularımızı artırmıştı.

Trump’un Başkanlıktan ayrılacağı 6 Ocak 2021 öncesinde ABD ve İsrail'den İran’a yönelik nükleer tehditler yoğunlaşmıştı. 8 yıl sonra ilk kez sıcak sulara giriş yapılmıştı. İsrail ile ABD aynı anda aynı yere, İran’ın burnunun dibine, Basra Körfezi’ne denizaltılarla çıkarma yapmıştı. Bu durumun İran’a bir mesaj olduğu açıktı ama mesajın ötesinde de bir anlamı da olmalıydı! Tam da bu süreçte ABD donanmasının, 2 savaş gemisi ve bir nükleer denizaltıyla Basra Körfezi’ne yanaşması, aynı saatlerde İsrail’e ait bir denizaltının da Mısır’ın onayıyla Süveyş’ten geçip, Kızıldeniz’e, oradan da Basra Körfezi’ne ulaşması herhalde hayra yorumlanamazdı.

Orta Doğu Yeniden Karıştırılmaktaydı!

ABD Orta Doğu'da yeni bir hamle daha yapmış, muhtemel bir İran tehdidine karşı 2 "B-52H" tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Orta Doğu'ya gönderdiğini açıklamıştı. Merkez Kuvvetler Komutanlığınca (CENTCOM) yapılan açıklamada, "5. Bombardıman Filosunun ana üssü Minor Hava Üssünden B-52H Stratofortress mürettebatı, ABD'nin bölge güvenliğine olan bağlılığını ortaya koymak ve kısa sürede devasa bir savaş gücünü hızlıca konuşlandırma kabiliyetini göstermek üzere bugün, Orta Doğu'ya yollandı." ifadesi kullanılmıştı.

ABD, daha önce de 2 kez Orta Doğu bölgesi üzerinden "B-52H" tipi uçaklarla uçuş yapmıştı. ABD, 3 Ocak 2019'da İranlı General Kasım Süleymani'yi Bağdat Havalimanı'na indikten sonra hava saldırısıyla öldürmüş, buna karşılık İran ise ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki üslere füze saldırısı düzenlemiş, ancak ölen herhangi bir ABD askeri olmamıştı. Ve işte böyle bir ortamda Dindar Kahraman Erdoğan iktidarının ABD ve İsrail’le uzlaşma çabaları bunların ayar aynasıydı.

Asıl soru şuydu: ABD'nin S-400 önerisi, Ankara'nın fikriymiş gibi sunulmaya hatta dayatılmaya mı çalışılmaktaydı?

ABD, Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sisteminin devreye sokulmaması için Türkiye'ye kararlaştırdığı yaptırımları bir bir uygulamaya başlamıştı. ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı'nın ABD ve uluslararası mali kuruluşlardan borç almasının yasaklanması kararını almıştı. Ayrıca Başkan İsmail Demir'le birlikte üç Savunma Sanayi Başkanlığı çalışanına vize yasağı getirilmesini ve mal varlıklarının dondurulmasını kararlaştırmıştı.

Sn. Erdoğan’ın: “NATO müttefikimiz olan Amerika’dan yaptırım değil, terör örgütlerine ve bölgemizde ilgili hesabı olan güçlere karşı verdiğimiz mücadelede destek bekliyoruz. Biz ne komşuları ile ne de başka herhangi bir devletle gerilim hele çatışma peşinde koşan bir ülke asla değiliz.” açıklaması enteresandı.

Tam bu süreçte yandaş Yeni Şafak yazarlarından Mehmet Acet, “ABD ile S-400 krizini aşmak için yeni bir formülden söz ediliyor” başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Acet'in, “S-400’lerin satın alınması süreçlerinin içinde yer almış, sistemin teknik niteliklerini çok iyi bilen tecrübe sahibi bir isim” diye tarif ettiği kaynağının S-400 krizinde “çözüm” için önerdiği formülün adı “Pakistan modeli”ydi. Acet, söz konusu modeli şöyle anlattı:

“90’lı yıllarda Pakistan’a F-16 satışı gündeme geldiğinde, Amerikalılar, bu uçakların istemedikleri şekilde kullanılmayacağından emin olmak için Pakistan yönetimi ile bir anlaşma yapmışlardı. Daha doğrusu bu ülkede ortak şekilde kullanılmak üzere bir ofis açılmış ve F-16’ların kullanımı buradan izlenmeye başlanmıştı. Kaynağıma göre, benzeri bir yöntemin S-400’ler için de işletilebileceği konuşulmaktaydı. Buna göre; Türkiye ile ABD, Pakistan’daki modele benzer bir anlaşmaya varır, o doğrultuda Türk ve Amerikalı isimlerin birlikte görev alacakları bir ofis açılırdı. Bu formüle göre, S-400 sisteminin aktif halde tutulmasında bir sorun kalmazdı. Yalnız, F-35 uçakları için oluşabilecek risk durumlarında S-400 bataryalarının yönü başka tarafa çevrilir ve bu durum, ortaklaşa oluşturulacak ofiste görev alan Amerikalılar tarafından izlenerek onaylanırdı. Böylece, Amerikalıların 'F-35’lerin sırları S-400 tarafından ele geçirilecek.' korkuları aşılmış olacaktı. Bu durumda her iki taraf için de bir orta yol bulunacaktı.”

Bu konuyu irdeleyenler şu sonuçlara ulaşmışlardı:

ABD'de dış politika ve güvenlik konularında önemli analizlerin yayınlandığı bir internet sitesi vardı. Adı “War on The Rocks”. İşte bu sitede Mehmet Acet'in yazısından yaklaşık 4 ay önce, 25 Ağustos 2020’de yayınlanan yazının başlığı şuydu:

“Amerika'nın Pakistan Deneyimi, Türkiye ile Başa Çıkmasına Nasıl Yardımcı Olacaktı?”

Bunu kaleme alanlara gelince; Dış Politika Araştırma Enstitüsü Direktörü Aaron Stein ile bu enstitünün Karadeniz-Avrasya masasında çalışan Robert Hamilton olmaktaydı.

Bu arada T.C. Devleti savunma alanında çok önemli adımlar atmaktaydı!

Türkiye'nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan Hisar’lar için tarihler saptanmıştı. Hisar A+ Füze Sistemi, 2021 yılında TSK’nın envanterine katılmıştı. Savunmada yerlilik oranını yüzde 70'lere çıkartan (ama maalesef motorları ve stratejik önemdeki elektronik parçaları hâlâ dışarıdan alınan) Türkiye’nin, ABD'nin yaptırım kararları sonrasında yerli ve milli hava savunma sistemlerine ilişkin çalışmaları da hız kazanmıştı.

 Devletin kararıyla; Savunma Sanayi Başkanlığı'nın öncülüğünde ASELSAN ve ROKETSAN tarafından yürütülen Hisar Hava Savunma Grubu Projesi, üç ayrı sistemle envantere sokulmuştu. Test süreci tamamlanan Alçak İrtifa Hisar-A+ Sistemi, yatay atışların yanı sıra dikey atışlarda da tam başarı sağlamıştı. Seri üretim aşamasına gelen ve 15-20 kilometre menzile sahip olan Hisar A+ Füze Sistemi, 2021 yılında TSK'nın envanterine katılmıştı. 6 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme özelliğine sahip olan Hisar A+ etkin savunma yapmaktaydı.

Sırada 'Hisar-O' Vardı. 

Hisar projesinin ikinci füzesi Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi Hisar-O olacaktı. Tüm hızıyla devam eden çalışmalar sonucunda Hisar A+'dan daha etkili menzile sahip Hisar-O geliştirilmeye başlanmıştı. 25-30 kilometre menzile sahip olacak olan Hisar-O son teknoloji ürünü özellikleri kapsayacaktı. Test çalışmalarında hedefleri tam isabetle etkisiz hale getiren Hisar-O'nun, elektronik optik, elektronik kontrol merkezi ve savunma radarı gibi donanımları bulunmaktaydı. Sistemin 2022 yılından itibaren envantere girmesi planlanmıştı.

Ambargo Nedeniyle Sekteye Uğramıştı!

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından geliştirilen, Türkiye'nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan Hisar A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi'nin kabul atışında yüksek hızlı hedef uçağın, uzak menzilde başarıyla imha edildiği açıklanmıştı. Erdoğan’ın itirafıyla: "Bu son test, normal şartlarda yurtdışından tedarik edilen bir parçaya ambargo uygulandığı için birkaç ay gecikmek zorunda kalmıştı.”

Türkiye’nin Ukrayna ile kritik hamlesi Rusya’yı telaşlandırmıştı!

Türkiye ve Ukrayna arasında ilk defa yapılan 2+2 formatındaki görüşmeye ilişkin Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, 'Türkiye ve Ukrayna arasında yeni bir sayfa açtığımızı gururla söylemek istiyorum' derken, Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran ise tarihi bir görüşme gerçekleştiğini açıklamıştı.

Biden'den Rusya'ya çok sert; “Bedel ödeteceğiz!” gözdağı!..

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, ülkede 3 Bakanlığa yönelik Rusya merkezli siber saldırıların ardından, siber güvenliği yönetimini en önemli önceliklerinden biri yapacağını ve saldırıların sorumlularının büyük bedel ödeyeceğini açıklamıştı. Biden , ABD Hazine, Maliye ve İç Güvenlik Bakanlıklarına siber saldırıların ardından yaptığı açıklamada, bu siber saldırıların ABD şirketlerini ve federal hükümet kurumlarını hedef aldığını vurgulamıştı. ABD’li yetkililer, Rus istihbarat servisinin bu saldırıların ardında olduğuna inandıklarını belirtmiş, Rusya ise söz konusu siber saldırı iddialarını yalanlamıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan onurlu S-400 açıklaması

Sn. Hulusi Akar, ABD'nin S-400'ün hangara kaldırılması veya satılması teklifine ilişkin, “Mevcut durumumuz ülkemizin ve milletimizin hava ve füze savunması için aldık, süreç devam ediyor. Kullanmak için aldık başka ülkelere satılması gündemde değil.” çıkışını yapmıştı. “1982’den beri Türkiye’nin hava savunma meselesi var. En son S-400 ile noktalandı. Kriterlerimiz var, teknoloji transferi ortak üretim var. Kriterler konuldu, bunun çerçevesinde alışveriş oldu. Biz artık pazar olmayacağımızı söyledik. Şeffaf işlem yapıldı, saklı gizli bir şey yok. Türkiye her denilene evet diyecek bir ülke değil. Kendi kurumlarımız var. F35 ile arasında karışma olur tartışmaları; bu mühendislik meselesi. Bizim mühendislerimiz olmaz, sizin mühendisleriniz olur diyor. ABD’li Savunma Bakanı gittiğimizde F35-S400’ü etkiliyor dedi. Kim dedi diye sorduk. ABD’li pilot. Peki bu pilot kaç kere F35 ile uçmuş, kaç kere S400 ile karşı karşıya gelmiş. Bu şahit olmaz. İsrail’de F35 var, Suriye’de S400 var, onlar etkileşime mi giriyor, kodlarını mı alıyor? Hayır. Türkiye-ABD arasında iş birliği müttefiklik ilişkileri var. Bir S400 için bunları feda mı edeceksiniz? Biz 83 milyonun haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Aramızdaki en büyük problem S400 değil, PKK/YPG terörist mi değil mi? Önce oradan başlamamız gerekiyor. ABD’li dostlarımızın bunun cevabını vermesi lazım. Bunun adının konulması lazım. PKK teröristtir ve YPG Suriye’deki adıdır, bunlar bizim halkımıza, sınırlarımıza karşı tehdit ve risk oluşturmaktadır. Hâlâ ABD’liler bizim operasyonlarımızın Kürtlere karşı yapıldığını ifade etmeye çalışıyorlar. Bizim Kürt kardeşlerimizle ya da başka milletlerle problemimiz yok, bize verilen görev terörle, teröristle mücadeledir.” 

Türkiye’nin Karabağ ve Kafkas Başarısının, Erdoğan’ın Şahsi Heves ve Hesaplarına Kurban Edilmemesi Lazımdır!

Dağlık Karabağ'da 44 gün süren askeri harekâtın ardından Rusya-Azerbaycan-Ermenistan arasında (10 Kasım 2020’de) yapılan anlaşmaya göre, Azerbaycan'la Nahçıvan'ı birleştiren yeni koridor oluşturulacaktı. Ermenistan'ın İran sınırına yakın topraklarında açılacak koridor ile Türkiye ve Azerbaycan tam bir asır sonra ilk kez kara yolu ile birbirine bağlanacaktı. Anlaşmanın 9. maddesine göre bölgenin ekonomik ve ulaşım bağlantılarındaki engeller kaldırılacaktı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Azerbaycan'ın batı bölgeleri arasında ulaşım ve iletişim ağları kurulacaktı.

Dağlık Karabağ topraklarının önemli kısmı artık kurtarılarak, tekrar Azerbaycan Cumhuriyeti’ne dönmüş bulunmaktadır. Bu büyük bir kazanımdır. Nitekim Türk dünyasının haritada da birleşmesine vesile olacaktır. Nahçıvan ile kara bağlantısı 1920'de coğrafi olarak koparılmıştı. Milli Mücadele döneminde Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bölgenin kaderini belirleyecek anlaşma için heyetini gönderirken onlara şunları hatırlatmıştı: 'Nahçıvan Türk kapısıdır. Bu hususu nazar-ı itibara alarak elinizden geleni yapınız!' Böylece, Atatürk’ün vizyonu 100 yıl sonra daha da net olarak anlaşılmaktadır. Nahçıvan’a koridorun açılması sadece Azerbaycan’dan Türkiye’ye uzanan koridorun meydana gelmesi değil, Doğu ile Batı arasında köprü vazifesini tekrar üstlenmesi bakımından önemli ve anlamlıdır.

Türkiye'yi Türk Cumhuriyetleriyle birbirine bağlayan tek toprak parçası Nahçıvan’dır. Bu koridor; Orta Asya’dan Hazar üzerinden direkt Türkiye’ye ulaşımı açarak Türk dünyasının bütünleşmesini sağlayacaktır. Ekonomi ve turizm alanlardaki ilişkiler bakımından yeni bir devrin kapısı olan Nahçıvan koridorunun açılması, Dağlık Karabağ'daki zaferin ardından ulaşım alanında da yeni kazanımlara yol açacağı aşikârdır. Bu da Bakü-Tiflis-Kars güzergâhına güçlü destek oluşturarak tarihi İpek Yolu’nun canlanmasına katkı sunacaktır. Bu olumlu gelişmeler Türkiye'nin devlet politikasıyla sahada oyun kurucu ve sonuç belirleyici önemli bir aktör olduğunu da ortaya koymaktadır. Türkiye'nin sadece Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Suriye'de değil Kafkasya'da da etkinliğini ortaya koyması stratejik bir atılımdır. Türkiye kendi derdine düşen Batı'yı Kafkasya'da baypas etmeyi başardı. ABD, Fransa ve Rusya'dan oluşan Minsk grubu gibi büyük bir gücü etkisiz bıraktı. Türkiye’nin ve Azerbaycan'ın Güney Kafkasya'yı arka bahçesi olarak gören Rusya gibi bir gücü anlaşmaya razı etmesi büyük ve tarihi bir başarıdır. Dolayısıyla ateşkesin Rusya, Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan tarafından onaylanması çok önemli aşamadır.

Sn. Bahçeli’nin, Sn. Meral Akşener’e çağrı üstüne çağrı yapması, nasıl okunmalıydı?

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP’nin lideri Bahçeli’nin, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik “eve dön” çağrılarını niye her fırsatta tekrarlayıp durmaktaydı. Sn. Devlet Bahçeli’nin tabir caizse çağrı üstüne çağrı yaparak Meral Akşener’i eve geri dönmeye davet etmesi, hangi kuşku ve korkuların yansımasıydı?

MHP lideri Bahçeli çağrısında İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e şöyle sesleniyorlardı: “Hâlâ zaman vardır. Bu önerimiz geçerliliğini korumaktadır. Dön evine bitsin bu çile!”

Acaba, Akşener’in MHP’den ayrılması ile nasıl bir hasret oluşmuştur ki şimdi Sn. Bahçeli bu hasretten çile diye söz etmeye başlamıştı? “Herhalde Akşener’in kıymetini gittikten sonra daha iyi takdir etmiş olmalılardı, bu nedenle şimdi eve dön diye çağrıda bulunuyorlardı” sananlar aldanmaktaydı. Çünkü; “Marifet, sonradan hasreti çekilecek bir kıymete, bir değere baştan sahip çıkabilmektir” deyip bu fikri kafamızdan uzaklaştırdık. Gerçekten, “bitmesi arzulanan çilenin kaynağı ne olabilir” diye epey kafa yorduktan sonra şu kanaate vardık: Cumhur İttifakı’nın bir süredir “bıçak sırtında” gezindiğini hatırladık. İttifakın iki ortağı AKP ve MHP’nin toplam oyları yetersiz kalmaya başladığına göre “İYİ Parti takviyesi” ile bu açığın kapatılması isteniyor olamaz mıydı?

Bilindiği gibi Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı AKP ama ittifakın itici ya da çekici gücü MHP olmaktaydı. Cumhur İttifakı’nı bir kervan olarak düşünürsek bu kervanı çekip çevirenin, istediği yöne götürenin MHP olduğu konuşulmaktaydı. Yani Cumhur İttifakı’nın lideri zahiren AKP olsa da gerçekte fiili yönetim, yani ipler MHP liderinin elinde bulunmaktaydı.

Hal böyle olunca Cumhur İttifakı’nın bıçak sırtında geziniyor olması ve anketlere göre %50’nin çok altında kalması elbette büyük bir çileye ve endişeye dönüşmüş durumdaydı. Şayet İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de eve dönecek olursa Cumhur İttifakı bıçak sırtında dolaşıp durmaktan belki kurtulacak ve bir süre daha ülke yönetiminde MHP lideri Bahçeli’nin dedikleri olacaktı. Yani çile son bulacaktı. Bahçeli’nin Akşener’e ısrarla yaptığı “eve dön” çağrısını herhalde “böyle okumak lazımdı”.[1]

Evet rakipleri olan Muhalefet blokuna yani Milletin yarısına “zillet ve illet diye hakaretler yağdıran Cumhur İttifakını yapılacak ilk seçimlerde %50 bandını aşamayacakları korkusu iyice sarmış ve bu kuşku akli melekelerini sarsmaya başlamıştı. Daha beş yıl öncesine kadar, tam 13 yıl boyunca Sn. Erdoğan’a ve AKP iktidarına yapmadık hakaretleri bırakmayan ve defalarca onları ülkeye ve Devlete hıyanetle suçlayan ve bunların belgelerini sunan Sn. Bahçeli’nin, şimdi Erdoğan’ı ve icraatlarını “Bağımsızlık ve bekamızın sigortası!?” sayıp dört elle sahip çıkması, “Bir devlet planı mıydı, yoksa şahsi ikbal hesaplı mıydı?” soruları da yakında yanıtını bulacaktı…

Biri Türkçülük, diğeri İslamcılık İstismarcısıydı!

AKP’lilerce 2020’nin son günlerinde TBMM’ye sunulan ve Doğu Türkistanlı mazlum ve mağdur Sincan Türklerinin Zalim ve Komünist ÇİN’e teslim edilmesine yol açan “Suçluların İadesi Anlaşması” kanunlaşırsa, Çin vahşetinden kaçıp Türkiye’ye sığınan binlerce Uygur Müslümanın ve aile-akrabasının hayatı kararacaktı. Böylece Dinini, dilini ve kimliğini korumaya çalışan Uygur Türkleri anarşist sayılıp Çin’in insafına bırakılacaklardı. Güya Dindar Kahraman Erdoğan iktidarı böyle bir zulme önayak olurken, Türkçü ortağı MHP’den tıs çıkmaması da enteresandı. Bu anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda, Erdoğan iktidarının alnına kara bir leke daha yapışmış olacaktı. Kendileri üretemediklerinden AŞI uğruna ŞAŞI olmuşlardı ve Uygur Türklerinin en temel insan haklarını satılığa çıkarmışlardı.

Çin’in “TİK TOK” sosyal medya kanalı; kontrolleri daha doğrusu işgalleri altındaki 1,5 milyon FİLİSTİNLİ’ye Korona aşısı yapmayan, hatta kendi halkı sayıldığı halde mecburi sağlık hizmetlerinden bile mahrum bırakan… Yetmezmiş gibi, Siyonist İsrail’in Filistinlilere ait tapulu arazileri zorla gasp edip yerleşime açma ve zeytin ağaçlarını kökünden çıkarma barbarlığına direnen Müslümanlara yönelik tecavüzleri: “İsrail’le normalleşmeye başlayan İslam Ülkelerini protesto eden ve İsrail polisine saldırılar gerçekleştiren Filistinli anarşistleri Etkisizleştirme müdahalesi!” şeklinde dünya kamuoyuna aktaran bu ÇİN zalimlerine, mağdur Uygur Türkleri nasıl ve neyin karşılığı rüşvet sunulacaktı? AKP ve Erdoğan iktidarı bu vebalin altından nasıl kalkacaklardı?

Küresel sermayeli medyanın Erdoğan reklamcılığı!

Bu arada İngiltere’nin Yahudi sermayeli meşhur The Guardian gazetesinin “2021’e yön verecek dünya liderleri” arasında Recep Tayyip Erdoğan’ı da sayması, Siyonist merkezlerin “Sn. Erdoğan’ı gündemde tutma ve kahramanlaştırıp halkımıza yutturma çabası” olarak okunmalıydı. Çünkü İslamiyet’e, Hz. Peygamber Efendimize ve Türkiye’mize düşmanlığı sırıtan ve her fırsatta zehir kusan The Guardian’ın ve Fransız medyasının, açıkça Erdoğan’ın reklamını yapması başka türlü yorumlanamazdı. Ve hele bundan gurur duyanlar ise tam anlamıyla mağrur olmaktaydı, yani aldatılmaktaydı.

 


  [1] Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız (28 Aralık 2020)

Ahmet AKGÜL -

AHMET AKGÜL KİMDİR?

     

Araştırmacı-Yazar, Düşünür ve Siyaset Bilimci olarak tanınan Ahmet Akgül, Milli Görüş çizgisinde önemli bir fikir adamıdır. Olaylara insan eksenli ve İslam endeksli yaklaşmaktadır.

2004 Ocak ayında, arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’da aylık olarak yayınlanan “Milli Çözüm” Dergisini çıkarmaya başlamıştır.

Uzun süreli, ciddi ve çileli bir mücadele dönemi yaşamış ve bu duyarlı, tutarlı ve kararlı tavrını hiç bırakmamıştır. Bu yüzden pek çok sıkıntı ve saldırılara uğramış, defalarca mahkeme açılıp tutuklanmış ve hapis yatmıştır.

İnancımız ve ihtiyacımız olan evrensel hukuk kurallarının; bütün insanlığın ortak değeri ve hayat düzeni haline getirilmesi, “Demokrasi, Laiklik ve özgürlükler” gibi çağdaş kurum ve kavramların; ilmi ve insani temellere göre yeniden şekillenmesi… Ve Türkiye’nin yeni bir barış ve bereket medeniyetine öncülük etmesi konularında yoğunlaşmıştır.

Üstadımızın, başta “İnsanın Yozlaşması”, ardından “Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya” ve yine “Barış ve Bereket Nizamı “İslam Davası” ve Yozlaştırılan “Cihat Kavramı” gibi birçok kitapları İngilizceye çevrilip merkezi Londra’daki Cagaloglu Yayıncılık organizesiyle; Amazon ve Bornes&Noble (bn.com) gibi dünya genelinde dağıtım yapan yüzlerce online sitesinde ve dijital (e-kitap) sayesinde 120 kadar ülkede yayınlanıp okunmaktadır. Ayrıca Üstadımızın “Yüce Kur’an’ın Manası ve Mesajı” başlıklı Meal-i Kerim yorumları İngilizce ve Rusça tercümeleri ile “Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya” kitaplarının Rusça, Arapça, Çince, Japonca ve İspanyolca tercümeleri tamamlanıp basılmış olup; Almanca, Fransızca, Kırgızca ve Farsça tercümelerinde de sona yaklaşılmıştır.

Milli siyaset ve sorumluluk düşüncesini farklı bir boyutta ele alan ve yorumlayan Hocamız; yaklaşık 40 yıldır Türkiye’mizin her yerinde, Avrupa’da ve İslam ülkelerinde, önemli seminer ve konferanslara katılmaktadır.

Mili Görüş’e çöreklenmiş bazı şaibeli kişilerin gizli niyet ve tertiplerini haber vermesi, uzun vadeli hedefler ve stratejik tavizler sonucu Parti'ye girdiklerini sezmesi ve söylemesi nedeniyle, Ahmet Akgül’ün teşkilatlarda ve Milli Görüşçü kuruluşlarda hizmet vermesi engellenmeye çalışılmış; Erbakan Hoca ise, kendisinin daha bağımsız davranabilmesi ve nifak çarkı içinde körletilip kirletilmemesi için bu girişimlere karşı çıkmamış, ama kendisini uzaktan destekleyip yönlendirmekten de geri durmamıştır. Erbakan’ın “Adil Düzen” projeleri, AKP’nin siyasi hileleri ve karanlık ilişkileri, Fetullahçı Cemaatin gizli mahiyeti konularında sayılı uzmanlardandır.

1949 Elazığ doğumlu olan, çeşitli konularda yayınlanmış ve hazırlanmış 80 (seksen) eseri bulunan yazarımız, evli ve beş çocuk babasıdır.

      

Hocamız’ın Başlıca Kitapları:

● Yüce Kur’an’ın Manası ve Mesajı (Türkçe Meal-i Kerim. Abdullah Akgül Yayına Hazırladı.) (İngilizce ve Rusçaya çevrildi.)

Milli Sorunlarımız ve Sorumluluklarımız (2 Cilt)

Dünyanın Değişimi ve Erbakan Devrimi

Refah-Yol’la Rantiye Savaşı

Cemaatin Cılkı, Erdoğan’ın Çarkı, Erbakan’ın Farkı

Türkiye Kuşatılırken, Kuklaların Kapışması

Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya (İngilizce, Rusça, Çince, Japonca, Arapça ve İspanyolcaya çevrildi.)

Bizim Atatürk

Küresel Fesatçılık ve Fetullahçılık

● Dış Politika Yazıları (I) BOP’un Temel Taşları (1988-1998)

● Dış Politika Yazıları (II) Tarihin En Talihsiz Yılları (2002-2015)

Siyaset ve Strateji Bilgeliği

Osmanlı Sistemi ve Abdülhamit Siyaseti

İslam Davası ve Cihat Kavramı (İngilizceye çevrildi.)

● “İnsan”ın Yozlaşması (İngilizce ve Rusçaya çevrildi.)

Ah-u Figan’ım (Şiir)

Başörtüsü İnkârı ve İstismarı

AKP Tahribatının Fotoğrafı: İslamcı Münafıklar

Yeni İstiklal Savaşında Milli Şuur ve Ordu

Bir Dış Proje Olarak AKP Gerçeği ve Akıbeti

Bilge(!) Erdoğan’dan, İlkeli(!) Numan’a AKP Tezgâhı

Cezaevinde Yazdıklarım

Siyonizm-Deccalizm Ortaklığı

Devrim Simsarları ve Din İstismarcıları

Dilin Düğümü Çözüldü (Şiir)

Din Dengedir İslam İlericiliktir

Din – Devlet ve Demokrasi

Ergenekon Senaryosu “At Değiştirme” Operasyonu muydu?

(Kadiri - Haydari Tarikatı) Gönül Seması ve Tasavvuf Kapısı

Medeniyet Mücadelesi ve Mehdiyet Müjdesi

● Teşkilatçılık (İletişim ve İşbirliği Sanatı) Mesaj ve Metod 

Milli Siyasette Kirli Hesaplar-1 Milli Görüş’ün Marazlıları

Milli Siyasette Kirli Hesaplar-2 Sonradan Yamuklaşanlar

ABD’li Siyonistlerin, AKP’li Piyonistleri Bir Devrin Bitişi ve Bir Devrimin Gelişi

İdlib-Amik Ovası ve Yaklaşan Armageddon Savaşı

BDP’nin Özerklik Ezanı, TC’nin Cenaze Namazı Olacaktı

Bir Devrim Yaşanıyordu!

Dünya Dönüşüme Hazırlanıyordu

Hidayet Kıvılcımı ve Hikmet Kılıcı (Şiir)

Katı Ulusalcıların ve Ilımlı İslamcıların Din Tahribatı

Osmanlı’dan Cumhuriyete Kripto Yahudiler ve Pakraduniler

Yüz Kur'ani Kavram ve Yorumları

Bizden Söylemesi-1 AKP İntihara Gidiyordu… (Yayına Hazırlayan: Ufuk Efe)

Bizden Söylemesi-2 Türkiye Uçuruma Sürükleniyordu… (Yayına Hazırlayan: Ufuk Efe)

Terör-Masonluk ve Mafia Medeniyeti

Cumhuriyet Türkiye’sinde Nifak Hareketleri

Ruhlar-Sırlar ve Uzaydaki Yaratıklar

Sabah Yakın Değil miydi?

Tarikatların Hizmet Sahası ve Islahı

Tuz Kokarsa…

Türkiye Büyüyor muydu, Bölünüyor muydu?

Türkiye Dağılacak mıydı, Doğrulacak mıydı? (Ahmaklar Okumasındı!)

Türkiye Tarihi Dönemeçte, Ya Yıkılacak Ya Şahlanacaktı!

Yakın Tarihimizde Yüceler ve Cüceler (2 Cilt)

Zafer Muştuları ve Fetih Hazırlıkları

Erbakan’dan İntikam Alanlar

Suriye’de Yaklaşan Hilal-Haç Kapışması

Başkanlık Muamması ve Çarkların Tıkanması

15 Temmuz Hıyanetinin Gizemi: Bir Darbe Analizi ve Sistem Krizi

Pazarlık Partisi ve Palavra İktidarı

Kemalizm-Tayyibizm Uyarlaması

Asker Darbesi Değil Devlet Müdahalesi Lazımdı

İslam’dan Uzaklaştıkça, İnsanlıktan Çıkılması

Dert Söyletir Aşk İnletir (Şiir)

● Hainleri Haşlama, Zalimleri Taşlama (Şiir)

İstanbul Sözleşmesi ve Ailenin Çözülmesi

      

Hocamızın Önsözünü Yazdığı Milli Çözüm Yayınları:

● Üstad Ahmet Akgül’ün Özgeçmişi ve Öğretileri (Yakup Gözübüyük)

● Haykırış (Şiir - Ali Çağıl)

AKP Yönetimi ve Tahribat Yöntemi Sistem Tahlili ve Siyaset Tenkidi (Nevzat Gündüz)

● Sözün Çözüme Dönüşmesi (Siyasi Fıkralar - Osman Eraydın)

● Ayar Aynası ve Nokta Atışı (Sosyal ve Siyasi Fıkralar - Erdoğan Bişkin)

Milli Çözüm Ekibinden: İlginç Rüyalar ve Manevi Uyarılar (2 Cilt - Hazırlayanlar: Fatma Betül Erişkin – Nail Kızılkan – Neslihan Bayraktar)

Devami
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız Web Sitesi

Makale Paylaşım Sayısı: 365

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR