YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL MENÜ

DERGİLER

Ay Seçiniz
category
661b0484d4875
0
0
6401,171,6356,117,28,27,170,98,3,144,26,4,145,113,17,6330,1,110,12
Loading....

TOPLAM ZİYARETÇİLERİMİZ

Our Visitor

2 0 7 6 1 9
Bugün : 1569
Dün : 26764
Bu ay : 300155
Geçen ay : 453014
Toplam : 23079119
IP'niz : 3.238.235.248

SON YORUMLAR

Son Yorumlar

YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL YAZILAR

YENİ ÇIKAN KİTAPLARIMIZ

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

BAŞARI VE BİLGELİK KURALLARI

        

A- Olgunlaşmanın ve onurlu yaşamanın ilk şartı; “Bakar kör” olmaktan kurtulmak ve Beynini (Aklını, Vicdanını) kullanmaktır.

B- Başarılı olmanın ve Amacına ulaşmanın ilk şartı; Sürekli ve Sistemli çalışmaktır.

C- Sevilmenin ve saygı görmenin ilk şartı; Bencilliği bırakmak ve Empati kurmaktır.

D- Sonsuz huzura ancak İnançla ve Güzel Ahlâkla ulaşılır.

E-  Sonuç olarak: Şu uyarılarımız, inşaallah, uyanlara ışık ve ilaç olacaktır.

         

A- Olgunlaşmanın ve onurlu yaşamanın ilk şartı; “Bakar kör” olmaktan kurtulmak ve Beynini (Aklını, Vicdanını) kullanmaktır.

• Bakmak ve görmek farklı şeylerdir; ama hakikati sezmek ise daha özel bir meziyet ve hidayettir. Örneğin:

Duvarda asılı bulunan ve belirli aralıklarla çalıp bizi uyaran saati duymamak ve hatta görmemek; gaflettir. O saatin, sadece rakamlarını, akrep ve yelkovanını görmek ve kendi kendine hareket ettiğini zannetmek; cehalettir. O saatin perde arkasındaki onlarca dişliyi, çarkı ve mekanik yapıyı akla getirmek ve hayalen görmek de; basiret ve ferasettir. Ama asıl, o saati kurgulayan ve kuran zatı düşünmek ve bilmek ise, marifettir. Hadis-i Kutside buyrulan;

“Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim ve bu maksatla âlemleri halk ettim” hikmetinin bir anlamı da; Ey insanlar, siz Benim ilmimde saklı bir hazine idiniz. Sizi size bildirmek ve Habibim Muhammed’i (SAV) Zatıma bir ayna yapıp, Onda Kendimi görmek ve sizlere göstermek için mahlûkatı var ettim” demektir.

Unutmayınız ve kendinizi sadece kendinize ait sanmayınız! Çünkü sizin üzerinizde Yüce Yaratıcınızın hakkı vardır… Size hidayet ve huzur yolunu gösteren Hz. Peygamber Aleyhisselam’ın hakkı vardır. Üzerinizde, bu kutlu Dini, Milli ve manevi değerleri bize ulaştıran tüm Sahabelerin, Âlimlerin, Şehitlerin hakkı vardır. Özellikle, bizler için bin türlü sıkıntıya katlanan ve şefkat kanatlarıyla saran ana-babalarımızın hakkı vardır. Üzerimizde Hocalarımızın, ülkemizde üreten, didinen tüm vatandaşlarımızın, hatta tüm insanlığın ve gelecek kuşakların hakları vardır. Öyle ise herkese karşı sorumluluklarınızı kuşanarak yaşayın!.. Ve asla nankörlük yapmayın!

“Kendini yenemeyen, rakibini yenemez… Nefsini aşabilen engellerin hepsini aşabilir. Siyaset (idare etme sanatı) bilmeyen, riyaset (Başkanlık) yürütemez.”

Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî (1779 – Süleymaniye / 1827 Şam) Hz.lerinin Alman Asıllı Halifeleri Vesilesiyle Müslüman Olan, Alternatif Elektrik Akımının Mucidi (Avusturya-Hırvatistan Doğumlu) NİCOLA TESLA’nın (1856-1943) İbretli Sözleri:

“Nefretimiz veya hedeflerimiz, eğer elektriğe dönüşebilseydi, tüm dünyayı aydınlatmaya yeterdi… Medeniyet devrimlerinin çıkışı ve yayılışı bir ateşe benzer; önce zayıf bir kıvılcım, sonra titrek bir alev ve ardından hızı ve gücü giderek artan muazzam bir ateşe dönüşür.”

Bu sözlerin daha mükemmelini Erbakan Hocamız söylemişti:

“Evet bir çiçekle bahar gelmez. Ama unutmayınız ki her bahar bir çiçekle başlar!”

Tesla devam ediyor:

♦ “Benim beynim, sadece bir alıcıdır. Evrende bilgiyi, gücü ve ilhamı Ondan aldığım bir “öz” var. Ben bu özün hakikatine ve sırlarına henüz vakıf olamadım; ama var olduğunu biliyorum.”

“İnsan bu “öz varlık” sayesinde, imkânsızı başarabilir, hatta imkânsızın da ötesine ulaşabilir.”

“Bir kişinin “Tanrı” dediği mutlak hakikate, bir başkası “Fizik kuralı” veya “Doğa olayı”, ya da “Tabiat kuralı” diyebilir. Ancak her ikisi de aynı gerçeği ifade etmektedir!..”

“Erdemlerimiz ve zafiyetlerimiz, aynen kuvvet (mana-ruh) ve madde gibi ayrılmaz ikilidir. Ayrıldıklarında, kişi insan olma özelliğini yitirir; ya hayvanat derekesine düşer veya Aziz mertebesine yükselir!..”

“Hayat sırrı: Çözümü imkânsız gibi çok bilinmeyenli bir denklemdir; ama bazı bilinen faktörler içerir!”

“Pek çok kişi dünyanın dış görünüşüne ve akıp giden seyrine o denli kapılmıştır ki, kendi özünde ve ruh-gönül ikliminde olup biten hikmet ve mucizelerden ve dünyayı değiştirecek kapasiteden habersiz ve ilgisizdir!”

“Bir mü’min; feraseti ile (yani İlahi basiret gözü ve Tevhid nuru ile) baktığı zaman, dağları yerinden oynatır, okyanuslarda tsunamiler oluşturur!”

         

B- Başarılı olmanın ve amacına ulaşmanın ilk şartı; Sürekli ve Sistemli çalışmaktır.

Herkesin kıymeti, gayreti kadardır; gayreti ise gayesi ve hedefi oranındadır. Hedefleri ve hayalleri kutsal ve kuşatıcı olanlar, büyük adamlardır. Gayesi ve gailesi (derdi) küçük olanlar da, ayarı düşük insanlardır.

Tavşan besleyenin küheylan yetiştirdiğine, arpa ekenin de hurma devşirdiğine hiç rastlanmamıştır. Paslı demirden tas, ağaç kömüründen elmas yapıldığını gören de çıkmamıştır.

Senin yuların, nefsanî gururunun veya Siyonist gâvurunun elinde olduktan sonra; ha merkep olmuşsun ha deve… Ha fare olmuşsun ha fil… Ne fark eder be gafil!

Küçük heveslerle, büyük hedeflere varılamayacaktır. Amacı küçük olanların, aracının büyük olması da işe yaramayacaktır. Tuvalete beygirle, meyhaneye lüks ciple gideni kimse alkışlamayacaktır. Davası Hakkın ve hayrın hâkimiyeti olanların, bütün sevdası ve maksadı; Allah’ın rızası ve insanlığın rahatı ve refahıdır. Nefsü hevasını ilahlaştıran ve dünyaya tapınanların, aşk şiirleri safsatadır.

Tembellik, teneşir ehli cenazelerin halidir. Herkes bilmeli ki; yürüyen karınca, yan gelip yatan karacadan daha önce hedefine erişir.

Bir değersiz taş, mücevherden bir vazoyu kırabilir. Ama bu onu kıymetli hale getirmeyecektir.

Kuvvetsiz fikir, çok zeki bir felçliye benzer; fikirsiz kuvvet ise, cahil ve beyinsiz vezire benzemektedir.

Nasıl ki eşek arısı bal vermezse, döşek hırsı (tembellik) de mal getirmez. Bunun gibi Hak davadan döneklerden vicdani hassasiyet ve haysiyet; ödlek tiplerden ise dini gayret ve cesaret beklenmez.

Kendi nefsini gören, Rabbini görmez; derdini bilen ise dermansız ölmez. Sadece kendisini düşünen, ailesini ve çevresini küçümseyen kimseler, asla mutluluğun tadına eremez.

Kibirli insan kirli vicdan sahibidir. Mütevazı günahkâr, gururlu abidden daha nasiplidir.

Hz. Süleyman rolüyle, onun yerine konulan İfrit Süleyman bir olmaz. Her tacu taht sahibi de, Sultan sayılmaz.

Erbakan Hocamızın buyurdukları gibi: “Allah’ın eli, gerçek Allah dostlarının elidir! Ricalûllah olan Allah erlerini tanıyın ve onlara yaklaşıp yararlanmaya bakın… Allah’tan istemekten, halinizi Allah’a arz etmekten çekinmeyin!.. ‘Ey yerlerin ve göklerin Sahibi, dara düştüm. Ellerimi sıkı sıkı tut, bırakma!’ (de ki felaha ulaşasın…) Allah’ın rahmet ve merhamet eli her an Kendisini seven kullarının üzerindedir; bunu asla unutmayın. Düşmanların çokluğuna ve güçlü sanılmasına aldanıp umutsuz ve mahzun da olmayın, fakat Allah için hüzün insanı olgunlaştırır. Hüzün bir insanın yüreğine değdiyse, ya Mevlâ’sını özlemiştir veya Mevlâ’sı onu özlemiştir. Mevlâ’yı özleyen gönül ya hüznü bekler veya her an hüzündedir. Bela, gam ve keder Mevlâ’nın sevdiklerine gösterdiği kamçıdır; vurdukça Kendine çeker. Varış Mevlâ’ya olduktan sonra gam olsa ne olur, bela olsa ne olur?!.. Haydin bakalım, kalkın, vakit; Rabbe sığınmak vaktidir. Vakit; dua vaktidir. Vakit; gayret vaktidir. Vakit; kardeşlik vaktidir. Vakit; zikir… Vakit; şükür… Vakit; hamd ve fikir vaktidir!”

“Allah bazen senin planlarını yıkar; planların seni yıkmasın diye!..”

“Akıllı; herkesten öğrenendir… Kuvvetli de; hırslarını yenendir… Zengin ise; halinden memnun olabilen (kanaat ehli)dir… Arkanda bıraktığın köprüleri yık (geçmişe takılıp kalma) ki; ilerlemekten başka çaren kalmasın! Azim; paha biçilemez bir hazinedir. Çok zeki veya çok becerikli olduğunuz için değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğiniz için başarılı olursunuz.”

“Dünyanın bütün dertleri ve problemleri seni bulacak olsa; yine de Allah’ın sana yardım edeceğinden zerre kadar endişe etme!.. (Devamlı olarak ve kabul edileceğini umarak Rabbinize) Dua edin, sizin duanız onların kurşunlarından güçlüdür. Dua etmek ibadetlerin özü sayılır!.. Dua; kulun benliğinden sıyrılarak, Rabbine içinden geldiği şekilde sığınmasıdır. Dua; Allah ile kul arasındaki en mühim manevi bağdır. Bu bağı koparanlar, Hak katındaki değerlerini yitirmiş olacaklardır!..”

“Haddini bilen Rabbini de bilir… Rabbini bilen kimse, haddini de bilir! Elbette yaşantınız inişli çıkışlı olacaktır. Hasbelbeşer insan bazı yanlışlara dalacaktır. Ne mutlu daldığı hatalardan ders alıp yukarı çıkanlara!.. Üstelik inci-mercan, denizlerin dibinde olur, dibe vurmadan nasıl inci mercan toplayacaksınız? Sürekli olarak ve her halde Allah’tan ellerinizi bırakmamasını isteyin. Ayaklarınızı dininde ve davasında sabit tutması için yardım dileyin…”

♦ “Zeki ve yüksek gayeli bir insan olmanın sıkıntılı tarafı; salak ve asalak insanlar tarafından deli sanılmaktır! Oysa dâhiler, her zaman deli damgası yemiş insanlardır! Dâhiler sadece düşünmez, düşünmek üzerine de düşünürler! Düşünen, irdeleyen, hayal eden, çaba sarf eden insanlara, tüm dünyanın gidişatını değiştirebilecek fırsatlar doğacaktır. Hayallerinizin büyüklüğünü görünce size ‘deli’ gözüyle bakacaklardır. Ama sakın size ‘deli’ diyenlere aldırmayın, Einstein’a da ‘deli’ demişlerdi, adam atomu parçalayıp ellerine verdi! Kaldı ki Biz sizden atomu parçalayacak küçük başarılar istemiyoruz, ya ne istiyoruz? Biz sizden yaşanabilir, yepyeni bir dünyayı kurma hayalini ve bu hayali gerçekleştirme gayretini istiyoruz, bu kadar basit!”

       

C- Sevilmenin ve saygı görmenin ilk şartı; Bencilliği bırakmak ve Empati kurmaktır.

Herkes senin aynandır. Akıllılık; kendinin güzel yönlerini de, çirkin hallerini de, başkalarında görüp anlamandır; yani yanlışlarının ve yamukluklarının farkına varmandır. Artık çirkinliğini gördüğün aynaları kıracağına, kendini düzeltip temizlemen daha akıllıcadır.

İslam’sız insan, Kur’an’sız irfan ve imansız vicdan olgunlaşamaz… En büyük akılsızlık; başkalarına haksızlık ve ahlâksızlık yapmaktır.

Sadece kendisini ve ailesini düşünenler ve “başkasından bana ne” diyenler, şeytanın taifesidir. Çünkü şeytan da bu benlik ve bencillik yüzünden lanete uğramıştır.

Başkalarına hakaret edenin, onlardan hürmet beklemesi; insanlara nefret besleyenin, karşılığında muhabbet ve merhamet istemesi; hem boşunadır, hem de haksızlıktır.

Yalan ve palavrayla hava atılır, ama hedefe varılmayacaktır. Yalanla; belki o anı kurtarırsın, ama bütün geleceğini karartırsın. Yılana sığınmak, yalana sığınmaktan daha kârlıdır.

Faziletli adam, “herkes su içsin ve doysun” diye; kötü tıynetli adam ise, “insanlar düşüp boğulsun” diye kuyu kazar… Ve elbette herkes niyetinin karşılığını bulur.

Samimiyet ve merhametle yapılan öğüt ve uyarı; şifalı merhem yerindedir. Kötü niyet ve hakaretle yapılan nasihat ise, kuyruk altına batırılan diken gibidir. Biri yatıştırır, diğeri hırçınlaştırır.

Huysuz kişiyi kışkırtmak, kuduz köpeğe karışmaktan beterdir. Unutmayın, huzursuzluk uğursuzluk getirir.

Elinden geldiğince herkese iyilik et. Böylece iyi kimseleri minnet, kötü kimseleri mahcubiyet altına sokarsın.

Seni kıskanandan, senden korkandan ve senin kahrına uğrayandan korkmak ve sakınmak lazımdır… En doğrusu, hırsını ve hıncını gizli tutmaktır…

                

ŞİİR

“Bütün putların anası, nefistir

Münafık; nefs zindanında hapistir

Her süslüye, hoş sözlüye aldanma

Dışı güzel ama, içi habistir!”

            

“Riyakâr Müslümanla, sahte para basan insan aynıdır. Herkes onlara imrenir; ama o, pazardan bir ekmek bile satın alamaz.”

        

ŞİİR

“Seni de Allah besler, eşini de

Ondan bil, geleceği de, peşini de

Çünkü bebeğinin dişini veren

Aşını da verecek, işini de…”

       

“Ego (Benlik ve Kibir); aşağılık kompleksinin savunma refleksidir!”

“Etrafa hayat ve huzur veren de, cansızlık ve huzursuzluk veren de kalpteki duygu ve düşüncelerdir. Allah için duyulan sevgi arttıkça mü’min çevresine can verir, huzur verir… Siz gece boyu Bizi anarsanız, Biz sizden gitmeyiz; sevgi seli olur kalplerinize akarız, fikir seli olur beyninize akarız, sağlık seli olur bedeninize akarız, iman seli olur tüm hayatınıza akarız!”

“Unutmayın; Haramda ve haksızlıkta mutluluk ararsan, mutluluk sana haram olacaktır!”

“Herkes kendi imtihanını yalnız vermek durumundadır! Herkesin gayreti ayarı kadardır. Herkesin ayarı nisbetince de şeytan ve avanesi onlarla uğraşır, darlandırılır… Eğer işinde, gücünde, hizmet ve hedefinde, Allah’ı son çare görürsen kaybedersin. ‘Nasıl yani Hocam?’ dersen; O’nu ilk ve tek çare göreceksin! Ancak o şekilde kazanabilirsin. Sakın ‘Biz güçsüzüz, zayıfız, sayımız az, arkamızda kimse yok’ diye ümitsizliğe düşme. Unutma, görünüşte arkası çok olan, büyük sanılan ve güçlü tanınan değil; Allah’ın onun yanında olduğu kişi her zaman kazanmıştır ve hep kazanmaya devam edecektir.”

“Kendine hak gördüğün hiçbir şeyi, Din ve dava kardeşine ve hiç kimseye çok görme! Kendinle barışık ve mutlu ol, kendiyle mutlu olan kişinin hiç kimseyle derdi olmaz!..”

Kendini güvenden ve Allah’ın himayesinden uzak hisseden kalpler, imanı yetersiz ve karaktersiz insanların eseridir!”

“(Bir insanda) Niyetle hareket eşit olmazsa, dil boşa dönmüş sayılır. (Çünkü kuru lafa değil, davası ve sevdası uğrundaki fedakârlığa bakılacaktır!..) Niyetini istikametini Allah’a bağlayanın maddi manevi yolları açılır! Önce Hakkı öğren, sonra hakikati, daha sonra haklıyı (tanı ve gözet)… Haklı olmaya değil, Hak’la olmaya gayret et. Hakkın ancak o zaman verilecektir, unutma… Ekibine ve sevdiklerine yük olma, aksine sen sevdiklerinin yükünü al. Allah’ın davasını kendine yük bilme, Allah’ın davasını yüklen ve bunun sıkıntı ve zorluklarını bir şeref bil!.. Din ve dava uğrunda başına gelebilecek dert ve sıkıntıları gözünde büyütme. Sen faniyken dertlerin bâki mi sanırsın? Unutma; hüzünsüz neşe, darlıksız bolluk, hüzünsüz saadet olmayacaktır!”

“Seni secdeye götürmeyen sevgi, cennete nasıl götürsün? Sıkıntı ve sarsıntılardan uzaklaşmak kolay olanıdır, zor ve güzel olan, bulunduğun yerde kalıp orayı düzeltmeye ve güzelleştirmeye çalışmaktır, öyle değil mi? Sınanmadığın bir acı üzerine konuşma… Çünkü tatmayanın anlaması imkânsızdır… Karşındaki kişi seni, ancak canı aynı yerden yanınca anlayacaktır.”

“Unutma, insan tercihleri ile kaderini imzalar, hür iradesiyle karar verip mühürler! Yolda durup size her havlayan köpeğe taş atarsanız, hedefinize çok zor ulaşırsınız…”

“(Gaflet uykusuna dalanlar değil, Milli Çözüm sayesinde) Uyanık olanlar sorumludur!”

“Yanlış kararlarınızın ve tedbirsiz davranışlarınızın sonucunu ve suçunu kadere yüklemeyin! Tedbirle kadere, kaderle tevekküle sarılın!”

“Ya Rabbi; varlıklarına ve yakınlıklarına alıştırdığın, kalplerini birbirine ısındırdığın insanların yokluğunu birbirlerine gösterme!.. Sen ‘Yapabilirim Allah’ın izniyle’ dediğin ve azimle gayene kilitlendiğin an, yüz milyarlarca sinir hücren senin için hedefe odaklanmaya başlayacaktır. Hedefin Allah’ın rızasına ulaşmak olursa, Allah senin kayığını rızasına doğru sürükleyecek rüzgârlar yaratacaktır.”

“Nasip, ihtimallerin en büyüğü ve en sağlamıdır! Aman ha, ‘nasip’ derken sesin; sanki inanmaz bir şekilde, bezgin ve cılız çıkmasın. Kardeş, bilirsin ki, her gözünü kapatan uyur sayılmaz, her ölen, her veda eden de gitmiş, kaybolmuş sayılmaz. Geciken her hadise Allah katında güzelleşiyordur, buna inan. Yarın çok güzel olacak, inan! Nasıl olacak deme! Gör bak nasıl olacak? Bekle bak neler olacak! Ya Rabbi, bizler mükerrem ve muhterem olmaya müsait yaratılmış Beni Âdemiz… Her Âdem de kendi içinde bir âlemdir. Ve Sen âlemlerin Rabbisin! Âlemlerin Rabbine sonsuz şükran, Habibine ise selam olsun!”

       

D- Sonsuz huzura ancak inançla ve güzel ahlâkla ulaşılır.

Erbakan Hocamız şöyle buyurmuşlardı:

♦ “Unutma, seni ne veya neresi dünyaya çekiyorsa, sana Allah’ı unutturuyorsa, orası senin için bir tuzaktır! Allah’a ve Allah’ın rızasına koşarken secdesiz kalma! Ah bilseniz; bir secdede sayılamaz derecede, kaç bin reçete, kaç yüz terapi vardır. O zaman, maddi-manevi rahatsızlıklarınızın sebebi secdesizliktir veya secde ettiğiniz makamı tanımamaktır!”

“Herkes ahirete, dünyada sevdiği insanlarla uyanacaklardır. Herkes dünyada uyurken ve uyanıkken beraber olmak istediği kişi ile ahirette sonsuzluğa ulaşacaklardır. Bak, hayatınızın her aşamasında Bizimle olmak istediniz, bir kelimemiz, dünya ile ilgili görüş ve kararınızı değiştirdi. Demek ki bir kelime kararınızı, bir duygu hayatınızı, bir insan sizi olumlu veya olumsuz anlamda değiştirebilir. O halde, fikirlerini önemsediğiniz insanlara dikkat edin.”

“İbrahim’i ateşin ortasından kurtaran, Yusuf’u kuyudan alıp Mısır’a sultan yapan, İsmail’e bıçağı haram kılan, Bilal’in göğsünden taşı alan bir Rabbin var senin!.. Asla korkma, ümitsiz olma! Allah sana yâr ise, sana dünyayı kim dar edebilir?”

“Olumlu insanlar sizin ömrünüzü uzatır, ömrünüze keyif verir. Olumsuz insanlar bir fare gibi umudunu ve hayatını kemirir! Onların her çözüm için bir sorunları ve her sorumlulukları için bir bahane uydurmaları vardır. Maalesef bazılarınız doğru zamanda gelen yanlış kişilere o kadar çok çaba sarf ediyorsunuz ki, yanlış zamanda gelen doğru kişilere verecek vaktiniz ve sabrınız kalmıyor! Böyle olunca dünyada da, ahirette de üzülen siz oluyorsunuz!.. Önce yanlış kişilere, sonra şeytana nefesinizi harcayıp duruyorsunuz!”

“Şeytanı madara etmek, ağzının payını vermek elinizdedir. Bunun için dikkatle Meal-i Kerim’i okumak, anlamak ve yaşamak çok önemlidir. Hangi ayeti nerede, nasıl uygulayacağınızı iyi bilmeniz gerekir.”

“Unutmayın, paranız varsa pazardan, imanınız varsa da mezardan korkmanız yersizdir! İman da ancak öğrenmekle perçinleşir. Ammaa bazılarınız öylesine pazara dalmış ki, mezar umurunda değil. Böyle olan bazı kardeşlerinize bakınca şöyle dua ediyorum: ‘Ya Rabbi, bunlara o kadar çok para ver ki, sonunda asıl ihtiyaçlarının o olmadığını anlayabilsinler!’ Korkuyorum; bir gün uyanacaksınız, yapmanız gerekirken yapmadığınız şeyler için artık zamanınızın kalmadığını fark edip pişmanlık duyacaksınız!”

Bu konuda şu nasihatlarımıza kulak asan kazanır:

Paslı demiri cilalamak, boyamak değil; önce törpüleyip temizlemek gerekir. Bunun gibi, günah kirini tevbe ile temizlemeyenlerin, sarık cübbe giymesi neyi değiştirecektir?

Nefsanî ve şeytani dürtülerine direnemeyen, hakikatte “akıl baliğ” değildir.

Cahillerin takdirinden ise, âlimlerin tekdirini ve tenkidini tercih etmelidir.

Şeytanlar ve şarlatanlar, ihlâsa ermiş samimi ve sabır ehli kimselerle; başkanlar ve yönetici konumunda olanlar ise, ahlâken iflas etmiş kişilerle başa çıkamazlar.

Ahmak ve alçak insanlara hürmet ve rağbet etmek, onların azgınlık ve sapkınlıklarını körüklemek demektir.

       

E-  Sonuç olarak: Şu uyarılarımız, inşaallah, uyanlara ışık ve ilaç olacaktır!

          

ŞİİR

“Kalbin hayra, ayak şerre giderse

Adın Ahmet, tadın zahmet olmasın…

İman, akıl, vicdan; el ele verse

Bu âlemde, niye rahmet olmasın.”

          

Hz. Peygamber Efendimizin tavsiyesiyle; “Allah’ın ve Resulüllah’ın ahlâkıyla ahlâklananlar” ve Kur’an’ın ifadesiyle; “Allah’tan kendilerine güzellikler (ve üstün özellikler) geçmiş bulunanlar”[1]… Zahmet içindeki rahmeti, zorluk içindeki hikmeti, ibadet ve teslimiyet içindeki saadeti fark edip, zevk edip yaşayanlar kazanacaklardır… Ve sonuna, yani ölüm anına kadar hayırda yarışanlar… İyilerle kötülerin, sağlamlarla çürüklerin… Elmaslarla kömürlerin… Mü’minlerle kâfirlerin denenip elenmesi için, bu dünyada imtihanda bulunduğunun ve her an ayrı bir imtihana tâbi tutulduğunun şuuru ve sorumluluğu içinde davrananlar kurtulacaklardır… En başa çıkılmaz sıkıntılar… En dayanılmaz sarsıntılar ve en aşılmaz görünen sorunlar karşısında, kısaca Kur’an’ın “yüreklerin hançereye dayandığı anlar”[2] diye tarif ettiği durumlarda bile, metanet ve istikametini bozmayan ve Allah’ın razı olduğu tavırdan ayrılmayanlar… Kısaca, ömür boyu küfürle ve kötülüklerle boğuşanlar, sonunda ayetlerin haber verdiği şekilde “yeryüzünün varisi ve insanlığın hamisi” olacaklardır.

Demir rengine boyandığından, çelik zannedilen düzgün sırıklar… Sarı suya batırıldığından, kıymetli altın zannedilen bayağı bakırlar… Mü’min ve muttaki rolü oynadıklarından, muhterem zannedilen münafıklar… Karşılaştığı ciddi bir zorlukta ve uğradığı önemli bir zararda veya umduğunu bulamadığında güzel ahlâktan yan çizen… Dünyalık bir makam ve menfaat karşılığı Hak davadan yüz çeviren sahte kahramanlar ise, insanlığın baş belâsı ve Müslümanların yüz karasıdırlar.

Oysa bize; İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım… Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım… Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım… Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım… Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım… Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım… Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan… Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…

Evet, bu dünyaya sadece zevk ve zenginlik için geldiğini zannedip, ruhundan ve Rabbinden habersiz yaşamak, hayvanlık mertebesidir. Hile ve hıyanete yönelmek, haksızlığa ve ahlâksızlığa heveslenmek ise, şeytanlık halidir. Ama, ibadet ve istikamet çizgisinde, fikir ve zikir disiplininde şehvet mikroplarını ve enaniyet putlarını öldürebilenler ise insanlık derecesine yükselir. İlim ve irfan mektebinde yetişmeyenler… Hizmet ve hikmet meclisinde pişmeyenler, ruhen çiğ kalır ve çirkinleşir. Hak davadan ve takvadan nasipsiz olanlar, şeytan gibi huzurdan kovulmuş demektir. Çünkü, eğer sevilselerdi, ibadet ve hizmetten mahrum edilmezlerdi.

Hâlbuki ömür sermayemiz, su gibi akıp gitmekte ve hızla tükenmektedir. Her nefes alışverişimiz, bir ağacı kesen hızar dişleri gibi, sayılı saniyelerimizi alıp götürmektedir. Allah’ın kudret ve sanat eserleri olan vücut nakışlarımız her geçen gün biraz daha pörsümekte ve giderek zayıflayan saçlarımız ağarıp dökülmekte… Hastalık ve arızalar çoğalıp gücümüz tükenmekte… Ve bütün bunlar dünyada imtihan için bulunduğumuzu ve fani olduğumuzu ihtar etmektedir.

Ruhumuz, gaflet zindanından ve şehvet tuzağından kurtulabilirse, o zaman gerçek özgürlüğüne ve kulluk bilincine ulaşacaktır. Artık yalancılığa, yağcılığa ve başkalarına yalvarmaya tevessül ve tenezzül etmekten kurtulacaktır. Çünkü artık onurlu, şuurlu ve huzurlu bir insandır. Ürkeklik, kahpelik ve kölelik ise münafıkların sıfatıdır. Kâfirler için bu hayat; keyfince yaşamak, hayvani lezzet ve şehvetlerine kavuşmak için tek ve son fırsattır. Mü’minler için ise, hayat; iman ve cihattır. Yani sonsuzluk yolculuğunda bir imtihan ve hazırlanmadır. Ölüm kâfirler için, korkunç bir ayrılık ve azap iken, mü’minler için Rabbine ve sonsuz saadet iklimine vuslattır.

Öyle ise, gönül evimizi kirleten ve feraset gözlerimizi körelten açık ve gizli günahlarımızı fark etmeyecek kadar GAFİL… Bilgi eksikliğimizi, yetersizliğimizi ve tembelliğimizi kabul etmeyecek kadar CAHİL kalmayalım… Her şeyin en iyisine ve en güzeline talip olalım ve ona ulaşmaya çalışalım… Ne kendimizi ne de başkalarını, asla dünyalık servet ve etiketleriyle tartmayalım. Unutmayalım ki, ahiret pazarında, Karun’un hazineleri ve Firavun’un rütbeleri, bir kuruşa bile müşteri bulamayacaktır.

Bu nedenle “Ahiret âlemi, hayret âlemidir” denmiştir. Çünkü görünürde “evliya”, gerçekteeşkıya” olan nice insanların içi dışa dökülecek, bunları gören herkes hayrete düşecektir. Yani sureti insan ama sireti şeytan olanları herkes tanıyıp bilecektir. Fakat burada rağbet edilmeyen ve kıymet verilmeyen, oysa Allah katında değeri ve derecesi yüksek olan yiğitlere ise, ahirette herkes imrenecektir. Zahiren muhterem ve muttaki, ama ruhen cılk ve cılız kimselerin ise yüzüne tükürülecektir.

Unutmayalım: Yerde ve göklerde bulunan canlı ve cansız her şey bir aynadır. Ve bu aynalarda her an tecelli eden ve bütün olayların arkasında görünen, Cenab-ı Hakkın Celal ve Cemal sıfatlarıdır. “Yaratılanları, Yaratandan ötürü sevmek” bunun için lazımdır.

Uyanık olalım: Sulardaki kabarcıklarda göz kırpan… Yaprak yaprak açıp, çiçek çiçek kokan… “Hu” zikriyle esen yellerde fısıldayan ve kanat çırpan kuşlarda cıvıldayan O’dur… Güneşle gündüzlere nur, imanla gönüllere huzur ve Kur’an’la beyinlere şuur akıtan… Ateşte hem pişiren hem yakan… Su ile hem yıkayan hem boğan… Her şeyi ve herkesi rızıklandırıp doyuran… Gözlere gördüren, kulaklara duyuran… Güldüren ve ağlatan O’dur. Her an ve her şeyi ve her birimizin ruh ekranı için ayrı ayrı ve yeni baştan yaratan… Dualarda çağrılan, Kur’an’larda okunan O’dur. O Rabbimize ve sahibimize sonsuz şükürler olsun ki bizi yoktan var etmiş, hidayet ve inayet buyurup, varlığından haberdar etmiştir. Öyle ise, Rabbimize teşekkür ifadesi olarak O’na ibadet etmek… Emir ve yasaklar çizgisinde hareket etmek… O’nun dinine ve davasına hizmet etmek, inancımızın ve insanlığımızın gereğidir. Nankörlük ise hıyanettir. Ve sonunda herkes ektiğini biçecek ve müstahak olduğuna erişecektir. Ve son pişmanlık para etmeyecektir.

 


[1] Enbiya: 101

[2] Ahzab: 10

0 0 votes
Değerlendirmeniz

Makale Paylaşım Sayısı: 

Sadık YAMANOĞLU

Sadık YAMANOĞLU

Yorumu Takip Et
Bildir
guest
24 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
E.ÇAĞıL

İlim Kendin Bilmektir
Bu en güzel sözleri Rabbimiz hayatımıza uygulamayı nasip eylesin…

Bakara 269
(Allah) Hikmeti kime dilerse (kim ilmi ve hakikati talep eder ve bu yönde ciddi gayret gösterirse) ona verir. (Hikmet ehli kılınan seçkin ve nasipli birisidir.) Ve her kime de hikmet (ilim ve feraset) verilirse, hakikaten ona çok hayır lütfedilmiştir. (Bu gerçeği ise ancak) Akıl ve gönül ehli düşünüp anlar (ve değerlendirir).

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Bu nice okumaktır…

Nuh

Bizleri, bize ikram edilen bu hakikat membaına nankör eyleme Allahım.
Oysa bize; İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım… Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım… Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım… Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım… Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım… Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım… Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan… Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…

Evet, bu dünyaya sadece zevk ve zenginlik için geldiğini zannedip, ruhundan ve Rabbinden habersiz yaşamak, hayvanlık mertebesidir. Hile ve hıyanete yönelmek, haksızlığa ve ahlâksızlığa heveslenmek ise, şeytanlık halidir. Ama, ibadet ve istikamet çizgisinde, fikir ve zikir disiplininde şehvet mikroplarını ve enaniyet putlarını öldürebilenler ise insanlık derecesine yükselir. İlim ve irfan mektebinde yetişmeyenler… Hizmet ve hikmet meclisinde pişmeyenler, ruhen çiğ kalır ve çirkinleşir. Hak davadan ve takvadan nasipsiz olanlar, şeytan gibi huzurdan kovulmuş demektir. Çünkü, eğer sevilselerdi, ibadet ve hizmetten mahrum edilmezlerdi.

Abdussamet Çağlar

İki Cihan Saadet Rehberi
Rabbimiz hakkı hak olarak gösterip, ona uymayı; bâtılı bâtıl olarak gösterip, ondan kaçınmayı bizlere nasip eyle. (Amin)

Herkesin bunalım, bıkkınlık, kaos içinde sürüklendiği, gelecekten bekletisi kalmamış bir hayat sürdüğü böyle bir dönemde bu muhteşem hayat rehberi, hatta iki cihan saadet kaynağı olan hikmetli ve faziletli sözlerden dersler çıkararak olgunlaşabilmemizi, sonsuz huzura götüren, hal ve marifete giden eylemlere geçebilmemizi bizlere nasip etsin. Bu yolda başımıza gelen bela, sıkıntı ve kederin bizi ancak Kendisi’ne daha da yakınlaştırmak ve olgunlaştırmak isteği olduğu bilgisini hiç aklımızdan çıkarmamak sabır limitlerimizi artırmamızda en büyük motivasyon kaynağı olmaktadır.

Erbakan Hocamızın buyurdukları gibi: “Allah’ın eli, gerçek Allah dostlarının elidir! Ricalûllah olan Allah erlerini tanıyın ve onlara yaklaşıp yararlanmaya bakın… Allah’tan istemekten, halinizi Allah’a arz etmekten çekinmeyin!.. ‘Ey yerlerin ve göklerin Sahibi, dara düştüm. Ellerimi sıkı sıkı tut, bırakma!’ (de ki felaha ulaşasın…) Allah’ın rahmet ve merhamet eli her an Kendisini seven kullarının üzerindedir; bunu asla unutmayın. Düşmanların çokluğuna ve güçlü sanılmasına aldanıp umutsuz ve mahzun da olmayın, fakat Allah için hüzün insanı olgunlaştırır. Hüzün bir insanın yüreğine değdiyse, ya Mevlâ’sını özlemiştir veya Mevlâ’sı onu özlemiştir. Mevlâ’yı özleyen gönül ya hüznü bekler veya her an hüzündedir. Bela, gam ve keder Mevlâ’nın sevdiklerine gösterdiği kamçıdır; vurdukça Kendine çeker. Varış Mevlâ’ya olduktan sonra gam olsa ne olur, bela olsa ne olur?!.. Haydin bakalım, kalkın, vakit; Rabbe sığınmak vaktidir. Vakit; dua vaktidir. Vakit; gayret vaktidir. Vakit; kardeşlik vaktidir. Vakit; zikir… Vakit; şükür… Vakit; hamd ve fikir vaktidir!”

“Duvarda asılı bulunan ve belirli aralıklarla çalıp bizi uyaran saati duymamak ve hatta görmemek; gaflettir. O saatin, sadece rakamlarını, akrep ve yelkovanını görmek ve kendi kendine hareket ettiğini zannetmek; cehalettir. O saatin perde arkasındaki onlarca dişliyi, çarkı ve mekanik yapıyı akla getirmek ve hayalen görmek de; basiret ve ferasettir. Ama asıl, o saati kurgulayan ve kuran zatı düşünmek ve bilmek ise, marifettir.”

A. Koçak

Sonsuz huzura ancak inançla ve güzel ahlâkla ulaşılır.
Erbakan Hocamız şöyle buyurmuşlardı:

♦ “Unutma, seni ne veya neresi dünyaya çekiyorsa, sana Allah’ı unutturuyorsa, orası senin için bir tuzaktır! Allah’a ve Allah’ın rızasına koşarken secdesiz kalma! Ah bilseniz; bir secdede sayılamaz derecede, kaç bin reçete, kaç yüz terapi vardır. O zaman, maddi-manevi rahatsızlıklarınızın sebebi secdesizliktir veya secde ettiğiniz makamı tanımamaktır!”
İbrahim’i ateşin ortasından kurtaran, Yusuf’u kuyudan alıp Mısır’a sultan yapan, İsmail’e bıçağı haram kılan, Bilal’in göğsünden taşı alan bir Rabbin var senin!.. Asla korkma, ümitsiz olma! Allah sana yâr ise, sana dünyayı kim dar edebilir?”

N.Eryıldız

“NAMAZ DİNİN DİREĞİ CİHAD İSE ZİRVESİDİR.” Prof.Dr.Necmettin ERBAKAN
Oysa bize; İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım… Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım… Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım… Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım… Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım… Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım… Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan… Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…

https://www.millicozum.com/mc/duyurular/basari-ve-bilgelik-kurallari

Veysel

Kader Sırrına Ersek..
“Oysa bize; İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım…
Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım…
Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım…
Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım…
Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım…
Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım…
Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan…
Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…”

Bu olgunluğa erişmiş olarak sadıklara gönül huzuru olsak, davamızın fikri ve fiili Önderlerine göz aydınlığı olabilsek.. Ve nihayet kader sırrına erip Hakkın rızasına mazhar olabilsek ah keşke..

Elif G.

Kendimizi bilip haddimizi bilmemize vesile olacak olan elmas değerinde öğütler..
“Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim ve bu maksatla âlemleri halk ettim” hikmetinin bir anlamı da; Ey insanlar, siz Benim ilmimde saklı bir hazine idiniz. Sizi size bildirmek ve Habibim Muhammed’i (SAV) Zatıma bir ayna yapıp, Onda Kendimi görmek ve sizlere göstermek için mahlûkatı var ettim” Hadisi Kutsi’sine binaen bizi bize tanıtan, kendimizi bilip haddimizi bilmemize yardımcı olan insan ve toplum psikolojisi hatta sosyolojisini, mücahid bir kulun özelliklerini, iman ve cihad üzere olmanın gerekliliklerini, dava kardeşliği ve muhabbetinin ehemmiyetini, Hak ve hakikatin ölçüsünü, şeytana karşı en başta Meali Kerim’i kendimize muhafız edinmemiz gerektiğini, Cenabı Hakkın Celal ve Cemal sıfatlarının sırrına vakıf olup kâinata bu gözle bakmamız gerektiğini ve daha birçok imtihan sırrını içeren hikmet dolu sözlerden oluşan çok istifade edeceğimiz bir yazı olmuş. Allah razı olsun.
Cenabı Hak bizleri gafillik, cahillik ve bilgiçlik taslamaktan ırak edip davasında sabit, samimi, gayretli, sabırlı ve güzel ahlak sahibi kullarından olabilmeyi nasip etsin. Amin.

Hasan Çelik

Hz. Peygamber Efendimizin tavsiyesiyle; “Allah’ın ve Resulüllah’ın ahlâkıyla ahlâklananlar” ve Kur’an’ın ifadesiyle; “Allah’tan kendilerine güzellikler (ve üstün özellikler) geçmiş bulunanlar” yeryüzünün varisi ve insanlığın hamisi olacaklardır.Rabbim Mil
Enbiyâ 101
Ama Bizden kendilerine güzellikler (ve üstün özellikler) geçmiş bulunanlar (mü’min, mücahit ve müstakim kullar) var ya, işte onlar ondan (korkunç cehennem ortamından) uzaklaştırılmış olacaklardır.

https://www.mealikerim.com/21/enbiya/101

Hz. Peygamber Efendimizin tavsiyesiyle; “Allah’ın ve Resulüllah’ın ahlâkıyla ahlâklananlar” ve Kur’an’ın ifadesiyle; “Allah’tan kendilerine güzellikler (ve üstün özellikler) geçmiş bulunanlar”[1]… Zahmet içindeki rahmeti, zorluk içindeki hikmeti, ibadet ve teslimiyet içindeki saadeti fark edip, zevk edip yaşayanlar kazanacaklardır… Ve sonuna, yani ölüm anına kadar hayırda yarışanlar… İyilerle kötülerin, sağlamlarla çürüklerin… Elmaslarla kömürlerin… Mü’minlerle kâfirlerin denenip elenmesi için, bu dünyada imtihanda bulunduğunun ve her an ayrı bir imtihana tâbi tutulduğunun şuuru ve sorumluluğu içinde davrananlar kurtulacaklardır… En başa çıkılmaz sıkıntılar… En dayanılmaz sarsıntılar ve en aşılmaz görünen sorunlar karşısında, kısaca Kur’an’ın “yüreklerin hançereye dayandığı anlar”[2] diye tarif ettiği durumlarda bile, metanet ve istikametini bozmayan ve Allah’ın razı olduğu tavırdan ayrılmayanlar… Kısaca, ömür boyu küfürle ve kötülüklerle boğuşanlar, sonunda ayetlerin haber verdiği şekilde “yeryüzünün varisi ve insanlığın hamisi” olacaklardır.

Oysa bize; İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım… Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım… Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım… Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım… Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım… Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım… Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan… Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…

Necati

MİLLİ ÇÖZÜM’DEN UYANLARA IŞIK VE İLAÇ OLAN UYARILAR!
Ya Rabbi!
Bizleri “Bakar kör” olmaktan kurtarıp aklını ve vicdanını kullananlardan eyle.
Ya Rabbi!
Gönül evimizi kirleten ve feraset gözlerimizi körelten açık ve gizli günahlarımızı fark etmeyecek kadar GAFİL eyleme!
Bilgi eksikliğimizi, yetersizliğimizi ve tembelliğimizi kabul etmeyecek kadar CAHİL eyleme!
Ya Rabbi!
Bizlere sürekli ve sistemli çalışmayı, bencilliği bırakıp empati kurmayı, inançlı ve güzel ahlaklı olayı; böylece başarılı olup amaçlarımıza ulaşmayı, sevilmeyi ve saygı görmeyi, sonsuz huzura ulaşmayı nasip eyle.
Ya Rabbi!
Sana ibadet etmeyi, emir ve yasakların çizgisinde hareket etmeyi nasip eyle.
Ya Rabbi!
İnancımızın ve insanlığımızın gereği olarak bizlere Dinine ve Davana hizmet etmeyi nasip eyle, nankörlük edip hıyanet edenlerden eyleme. Amin.

Saffet

Başarı İçin Sabırla Çalışmak
Başarı öncelikle Hak dava üzerinde olmak ve Haklı davanda sabırlı davranmakla olur.Asr suresi:başarılı olmak için kapıyı açan anahtar gibidir.

Hz. Peygamber Efendimiz: “Men sabere, zafere” buyurmuştur. Yani “Kim sabrederse, zafere ulaşır”. Evet, zafer, sabredenlerindir ve bir işte kesin başarı, sebat gösterenlerindir. Gelip geçici hevesler ve parlayıp sönen heyecanlarla neticeye ulaşmak mümkün değildir. Hayat, sürekli ve süprizli bir imtihan sürecidir. Bir maraton yarışına katılmak değil, sonuna kadar dayanmak ve başarıyla tamamlamak önemlidir. Yoksa ilk turlarda önde koşup ve hele sona yaklaştığı halde yorulup terk etmek, utanç ve pişmanlık sebebidir.(Milli Cözüm 2004 Sabır ve Zafer den alıntı)

https://www.millicozum.com/mc/mayis-2004/sabir-ve-zafer

Osman Nuri

Rabbim böylesi manevi ikramlar ve hikmet goncalarından istifade edebilmemizi cümlemize lütfeylesin, bu nimetleri elimizden aldıracak eylem ve düşüncelerden muhafaza buyursun ..! AMİN.
Tarikatlarda, cemaatlerde , mekteplerde, medreselerde, ….vb. ortamlarda ömrümüz boyunca zikir tesbih ibadet nafilelerle bu nimetlerin yüzde birini anca aldırılabilirken belki bir arpa boyu mesafe anca katettirilirken ( günümüzde bu özelliğe haiz tarikat cemaat de kalmadı gerçi), bizlere ve insanlığa hediye veya ikram edilmiş bu bilgilerin nimetlerin kazanılması için ömrünü vermişlerin emeklerinin ortaya konulduğu bu makale için sonsuz teşekkürlerimizi minnetlerimizi arz ediyoruz. Rabbimiz bu kadri kıymetinin hiçbir şeyle boy ölçüşemeyen manevi ikramlar ve ilhamlardan azami istifade edebilmeyi cümlemize lütfeylesin…! Amin.
Kıymetli saygıdeğer yazarımıza çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

[u][b]SAF SURESİ 6. AYET[/b][/u]
Hani o vakit Meryem oğlu İsa da: “Ey İsrailoğulları, kesinlikle ben, Allah’ın size (gönderdiği) bir elçiyim. Benden önceki Tevrat’ı tasdik edici ve benden sonra ismi ‘Ahmed’ olan bir elçinin de müjdeleyicisiyim” demişti. Fakat O, onlara kesin belgelerle gelince: “Bu, açıkça bir büyüdür” demişlerdi.

Yakup G.

Hikmet Pınarı…
İnsan karakterlerini,
Mümin ve Mücahidlerin özelliklerini,
İman ve İrfan huzurunu,
Cihad onurunu,
Nefis terbiyesini, Ahiret hazırlığını,
İletişim sanatını,
İmtihan inceliklerini,
Edep ölçülerini,
Dava kardeşliği hukukunu,
En hayırlı duaları,
Psikolojik tavsiyeleri,
Dava adamlığını,
Fazileti ve daha bir çok dersi ve hikmeti içinde barındıran ve marifet ve hal ehli olmanın formüllerini öğreten bir pınar niteliğinde nasihatler…

Rabbimiz bu pınarın suyunu bizden kesmesin, kana kana istifade etmemizi lütfeylesin inşallah…

Necmettin

CAN KULAĞIYLA DİNLE EY GÖNÜL!..
Bu ne derin ilimdir,bu ne zirve hidayet
Hakikatın aynası,hikmetlerin özüdür
Her söz ciltler dolusu, gerçeklere işaret
Can kulağınla dinle,nice sırlar görülür!..

Hiç maske bırakmıyor,özümüze aynadır
Sahte bahane putun,yere seren baltadır
Eğer kör değil isen,VAHDET ayan beyandır
Nefs-şeytana uymaklık,Hak huzurdan sürdürür!..

Deccalizm-süfyanizm,tuz gibi eriyor bak
Hakkın kelimeleri, hep üste çıkıyor bak
Fethi Mübin geliyor,müminler coşuyor bak
Adil Düzen kurulur,tüm beşer güldürülür!..

N. Gündüz

Müslümanın pusulası olan öğütler…
Bu dünyada çok önemli sınavlardan geçirilmekteyiz. Başarılı geçen her sınavın ardından bir mutluluk ve rahatlık duyarız. Ama bu mutluluk ve rahatlığın da kendi başına ayrı bir sınav olduğunu bilmeli, asla şımarmamalı ve gevşememeliyiz. Asıl mutluluk, cenneti kazanacak bir başarı ile hayata göz yumabilmektir. 
 
Sınavlar, başlı başına sıkıntı kaynağıdır. Yaşadığımız sürece sınavlar bitmez. Bu sebeple bu dünyada bitmez tükenmez sıkıntılar içinde yaşarız. Sıkıntının biri bitmeden bir başkası başlar. 
 
Şunu iyi bilmek gerekir ki, sınav yerini o sınavı yapan hazırlar, soruları da o sorar. İçinde bulunduğumuz ortamı biz hazırlamadık, hazır bulduk. Bunları şikâyet edeceğimiz bir makam da yoktur. Bu sebeple bu tür şikâyetler anlamsız zaman kaybından başka bir şey değildir. Bize düşen, şartlar ne olursa olsun, sınavı kazanmaktır. Bunun için muhtaç olduğumuz en önemli şey sabırdır. Çünkü öyle sınavlardan geçeriz ki, küçük bir sabırsızlık, her şeyin kaybedilmesine yol açabilir. Her bir sınavdan biraz daha olgunlaşmış olarak çıkmamız gerekir.
 
Sabır göstermek, telaşa kapılmadan ve umutsuzluğa düşmeden kendine hâkim olmak demektir. Sıkıntılar karşısında sabırlı olmalı, birbirimize destek olmalı ve sürekli Allah’ın yardımını istemeliyiz. Şunu da bilmeliyiz ki, o yardım her istediğimiz zaman gelmez. Öyle olsa, burasının cennet olması gerekir. Bir düşünün: Hastalıktan kurtulmak için dua ediyorsunuz, hemen iyileşiyorsunuz… İşleriniz bozuluyor, duanızla hemen düzeliyor… Dua ediyorsunuz, borçlarınızı hemen ödüyorsunuz… Dualar böyle hemen kabul edilse imtihanın anlamı kalmaz. Allah, hem imtihanı yapacak, hem de dualarımızı kabul edecektir.
Bizler her isteğimizi Allah’a sunarız. Bu, doğru bir davranıştır. Ama Allah’ın da bizden istekleri vardır, onları da yerine getirmeye çalışmalıyız. Ancak o zaman, daha güçlü bir şekilde istekte bulunma hakkımız olur. 
 
Bizler, elimizdeki imkânları, kendi hakkımız sanır, elden çıkınca veya çıkma tehlikesi görülünce telaşa kapılırız. Düşünelim bir kere: Doğumumuzdan önce neyimiz vardı? Öldükten sonra elimizde bu dünyanın nesi kalacaktır? Elimizde olanları Allah vermeseydi, onların hangisine sahip olabilirdik.
Çok şükür ki Milli Çözüm var.
Yoksa bu gerçeklerden habersiz ve mahrum olurduk.
Kaleminize sağlık.

Mehmet Çelik

Ya Rabbi Ellerimizi Bırakma
♦ Paslı demiri cilalamak, boyamak değil; önce törpüleyip temizlemek gerekir. Bunun gibi, günah kirini tevbe ile temizlemeyenlerin, sarık cübbe giymesi neyi değiştirecektir?

♦ Nefsanî ve şeytani dürtülerine direnemeyen, hakikatte “akıl baliğ” değildir.

♦ Cahillerin takdirinden ise, âlimlerin tekdirini ve tenkidini tercih etmelidir.

♦ Şeytanlar ve şarlatanlar, ihlâsa ermiş samimi ve sabır ehli kimselerle; başkanlar ve yönetici konumunda olanlar ise, ahlâken iflas etmiş kişilerle başa çıkamazlar.

♦ Ahmak ve alçak insanlara hürmet ve rağbet etmek, onların azgınlık ve sapkınlıklarını körüklemek demektir.

Ömer Ali

Özün özü olabilmek duası ile
İslam davası ve insanlık sevdasıyla yola çıkanlar ve asla hedefinden şaşmayanlar lazım… Bize nefsi arzularını yaşamak için değil, kutsi değerleri ve duyguları yaşatmak için, yanıp tutuşanlar lazım… Bize resmiyet ve mecburiyetle değil, samimiyet ve teslimiyetle çalışanlar lazım… Bize, sürekli itekleyerek ve sürükleyerek, emirle ve talimatla değil, öğütle ve işaretle koşuşanlar lazım… Ücretle iş yapan kiralıklar değil, özveriyle çırpınan sadıklar lazım… Görünürde halk ile, hayrın hizmetinde, ama gerçekte ise Hak ile, huzur zevkine ulaşanlar lazım… Bize, ele geçirdiklerine sevinip şımarmayan, yitirdiklerine ise dövünüp darılmayan… Yani kader sırrına kavuşanlar lazımdır…

Gürbüz

Ne hikmetli hakikatler…
Görenedir görene, köre nedir köre ne!
Bu hikmetli hakikatleri görmek ve sebebini işlemek için temiz bir kalp lazım. Rabbim gerçeklere kör etmesin…

E.ÇAĞıL

Gerçek Başarı
Erbakan Hocamızın çok degerli bir sözü aklıma geldi..Her insan bir ordudur…

Né kadar önemli bir söz. ..
Herkes bir ordu ehemmiyetinde olduğunü bilse bu ehemmiyet ile dünya cennet’ e dönüşürdū..Adalet ve huzur içinde yaşardı insanlık. ..

Rabbimizin nimetlerine şükür eden bir kul olursak samimiyetle kulluk bilinci ile yaşarsak en üstün başarıya sahip olmuş oluruz inşaAllah…

Cansel

Görenedir görene, köre nedir köre ne?
Bu hakikatlerin her biri bir ömürlük tecrübeler, derslerdir. Tüm bunları deneyerek öğrenmeye insanın ne ömrü yeter ne de gücü…

Yeni alınan bir teknolojik aletin tuşlarını deneyip özelliklerini keşfetmek, her seferinde bozup tamir ettirip doğru tuşu bulmak nasıl aletimizi yıpratacaksa hatta bozacaksa; insan da tekâmüle giderken bazı hikmetleri bizzat kendisi deneyimleyerek bazılarınıysa başkalarının hikmetli sözlerinden ders alarak öğrenmelidir. Çünkü her küçük günahta küfre gidecek bir yol vardır ve bozulmak, küfre kaymak çok kolaydır. Ve düşülen yerden kalkıkacağının garantisi de yoktur. Var gücümüzle düşmeden önce uğraşmalıyız…

Bizlere bu hikmetleri böyle toplu halde, hem de konu başlıkları halinde ulaştıran yazarlarımızdan Allah razı olsun…

Bu yazının her noktası, bizlerin kullanma kılavuzu olmalı… Kendimizde tıkandığımız, baş edemediğimiz, her noktada bu hikmetlere müracaat edilmelidir.

Ve nasıl ki bazı vitaminlerin günlük alımı gerekir, aynen böyle ruhumuzun da günlük gıdalanmaya ihtiyacı vardır. Elhamdülillah bu yazı, vitamin kompleksi gibi tüm eksiklerimizi tek seferde giderecektir.

Lakin başlıkta da dediğim gibi; Görenedir görene…

çelebi

İnsan-ı Kâmil Seni Sana Gösteren Aynadır. Artık Aynaya Baktığında Gördüğün Ne İse… Senin Sıfatındır
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

83: Resulleri (Hakk dava elçileri) kendilerine apaçık belgeler (ve Kur’ani hükümlere uygun proje ve hedefler) getirdiği zaman, onlar (şeytan kafalılar ve marazlı münafıklar) yanlarında olan (azıcık) ilimden dolayı böbürlenip şımardılar (gururlanıp ferahlandılar) da, (bu yüzden) alay (ve hakaret) konusu edindikleri şey, (sonunda) onları sarıp kuşatıverdi.

84: (Ama ne var ki) Bizim dayanılmaz azabımızı gördükleri zaman: “Bir olan Allah’a iman ettik ve O’na şirk koştuğumuz şeyleri de inkâr ettik” diyeceklerdir (lâkin iş işten geçmiştir).

85: (Evet) Artık Bizim dayanılmaz azabımızı gördükleri zaman, (bu itiraf ve) imanları kendilerine hiçbir yarar vermeyecek (son pişmanlık para etmeyecektir. Bu) Allah’ın kulları arasında sürüp-giden sünnetidir. (Adaletli sistemi ve âdetidir.) İşte kâfirler burada hüsrana uğramış (ve sonsuza kadar ziyan etmişlerdir.)

Azim olan Allah ne güzel doğru söyledi.

Mü’min Suresi

Mehmet S. PINAR

Allah’ı tanımanın yolu, kişinin kendini ve haddini bilmesinden geçer..!
“İslam’sız insan, Kur’an’sız irfan ve imansız vicdan olgunlaşamaz… En büyük akılsızlık; başkalarına haksızlık ve ahlâksızlık yapmaktır.
Sadece kendisini ve ailesini düşünenler ve “başkasından bana ne” diyenler, şeytanın taifesidir. Çünkü şeytan da bu benlik ve bencillik yüzünden lanete uğramıştır.

♦ Başkalarına hakaret edenin, onlardan hürmet beklemesi; insanlara nefret besleyenin, karşılığında muhabbet ve merhamet istemesi; hem boşunadır, hem de haksızlıktır.

♦ Yalan ve palavrayla hava atılır, ama hedefe varılmayacaktır. Yalanla; belki o anı kurtarırsın, ama bütün geleceğini karartırsın. Yılana sığınmak, yalana sığınmaktan daha kârlıdır.

♦ Faziletli adam, “herkes su içsin ve doysun” diye; kötü tıynetli adam ise, “insanlar düşüp boğulsun” diye kuyu kazar… Ve elbette herkes niyetinin karşılığını bulur.

♦ Samimiyet ve merhametle yapılan öğüt ve uyarı; şifalı merhem yerindedir. Kötü niyet ve hakaretle yapılan nasihat ise, kuyruk altına batırılan diken gibidir. Biri yatıştırır, diğeri hırçınlaştırır.

♦ Huysuz kişiyi kışkırtmak, kuduz köpeğe karışmaktan beterdir. Unutmayın, huzursuzluk uğursuzluk getirir.

♦ Elinden geldiğince herkese iyilik et. Böylece iyi kimseleri minnet, kötü kimseleri mahcubiyet altına sokarsın.

♦ Seni kıskanandan, senden korkandan ve senin kahrına uğrayandan korkmak ve sakınmak lazımdır… En doğrusu, hırsını ve hıncını gizli tutmaktır…”
(Üstad Ahmet Akgül)

Arzu Akdağ.

Yarabbi sorumluluklarımızı kuşanarak yaşamayı nasip et.
(Gaflet uykusuna dalanlar değil, Milli Çözüm sayesinde) Uyanık olanlar sorumludur!”

Hilal

Allah için hüzün
“Düşmanların çokluğuna ve güçlü sanılmasına aldanıp umutsuz ve mahzun da olmayın, fakat Allah için hüzün insanı olgunlaştırır. Hüzün bir insanın yüreğine değdiyse, ya Mevlâ’sını özlemiştir veya Mevlâ’sı onu özlemiştir. Mevlâ’yı özleyen gönül ya hüznü bekler veya her an hüzündedir.”

Necmiye

Yarabbi sana sonsuz şükürler olsun.
Hz. Peygamber Efendimizin tavsiyesiyle; “Allah’ın ve Resulüllah’ın ahlâkıyla ahlâklananlar” ve Kur’an’ın ifadesiyle; “Allah’tan kendilerine güzellikler (ve üstün özellikler) geçmiş bulunanlar”[1]… Zahmet içindeki rahmeti, zorluk içindeki hikmeti, ibadet ve teslimiyet içindeki saadeti fark edip, zevk edip yaşayanlar kazanacaklardır… Ve sonuna, yani ölüm anına kadar hayırda yarışanlar… İyilerle kötülerin, sağlamlarla çürüklerin… Elmaslarla kömürlerin… Mü’minlerle kâfirlerin denenip elenmesi için, bu dünyada imtihanda bulunduğunun ve her an ayrı bir imtihana tâbi tutulduğunun şuuru ve sorumluluğu içinde davrananlar kurtulacaklardır. Yarabbi bizleri sevdiğin sectigin kullar arasına kattın sana sonsuz kere teşekkür ve sukrederiz…

ÖZEL YAZILAR

YORUMLAR

Son Yorumlar
24
0
Yorumunuzu okumaktan memnuniyet duyarızx