YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL MENÜ

DERGİLER

Ay Seçiniz
category
661b0804c28fd
0
0
6401,171,6356,117,28,27,170,98,3,144,26,4,145,113,17,6330,1,110,12
Loading....

TOPLAM ZİYARETÇİLERİMİZ

Our Visitor

2 0 7 6 1 9
Bugün : 1662
Dün : 26764
Bu ay : 300248
Geçen ay : 453014
Toplam : 23079212
IP'niz : 3.238.235.248

SON YORUMLAR

Son Yorumlar

YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL YAZILAR

YENİ ÇIKAN KİTAPLARIMIZ

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

SİNGAPUR GEZİSİ VE İZLENİMLERİMİZ

    

Asya’nın standardı yüksek, modern, düzenli ve temiz şehri Singapur ziyaretimiz hem umutlu başlamış hem de çok olumlu sonuçlanmıştı.

Öncelikle Singapur’a gitmemdeki en büyük etki, 1997’de üniversite yıllarımda, Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın (5 Ocak 1997’de) “İskenderun’u, Singapur yapacağız” sözünden ciddi etkilenmiş olmamdı.

Daha sonra 04/07/2007 yılında ESAM’ın Türkiye Konferanslarında konuşan Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız; “İskenderun Singapur gibi olacak!” buyurmuşlardı.

Yeniden Büyük Türkiye projelerinin hayata geçirileceğini anlatan Aziz Erbakan Hocamız, bunların içinde yüksek standartlı Tiran-Bakü otoyolu, boğazda tünel köprünün yanı sıra 3. köprü, İzmit Körfezi ve Çanakkale Boğazı köprüleri, hızlı tren, serbest bölgeler ve organize sanayi bölgeleri bulunduğunu anlatmışlardı.

“İskenderun’un Singapur gibi büyük bir serbest liman yapılacağını” vurgulayan Aziz Erbakan Hocamız, “Bu İskenderun’daki serbest bölge demek, yeni bir Singapur demektir. Singapur’a günde 200 tane gemi giriyor, 200 tane gemi çıkıyor. Bu liman nasıl bu hale gelmiş? 200 giriş, 200 çıkış yapacak kadar nasıl gelişmiş? Koskocaman muazzam bir şehir, hep konteynırlarla dolmuş vaziyettedir. Burası neresidir? Güneydoğu Asya’dır. Adam bunu dünyanın öbür ucunda yapıvermiş. Peki, İskenderun neresi? Asya, Avrupa ve Afrika’nın merkezidir. Sen bunu yaptığında, orda 200 gemi geliyorsa, buraya 1000 gemi gelecek, 1000 gemi çıkacak demektir. Niye? Çünkü Millî Görüş gelmiştir, Saadet Partisi gelmiştir de onun için” açıklamasını yapmışlardı.

Aziz Erbakan Hocamız, en önemli değişikliği ise devlet yapısında gerçekleştireceklerini de hatırlatarak, “En önemli yapacağım şey ise, devlet yapısında gerçekleştireceğimiz değişikliktir. Nasıl IMF devlet içinde devlet kurmuşsa, biz de tam tersini yapacağız. Her şeyi milli iradeye vereceğiz” diye konuşmuşlardı.[1]

Şimdi Singapur hakkında kısa bilgiler aktarmaya başlayalım:

Singapur, geçmişi 11. yüzyıla uzanan bir şehirdir. Önemi 14. yüzyılda kurulan prensliklerle artsa da, sonrasında tamamen yıkılmış ve 19. yüzyılda İngilizler tarafından kurulan limanlarıyla yeniden “dünya şehirleri” arasına girmiştir. Kişi başına düşen milli gelirle dünyanın en zengin 4. ülkesidir. Ekonomik kaynaklarının çoğu; tersaneler, denizcilik-petrol alanlarından oluşan ve en önemlisi tüm dünyada faaliyet gösteren ticari şirketlerin Asya genel müdürlüklerini barındıran bir ülkedir.

Uzun yıllar Malezya ve İngiliz kontrolü altında kaldıktan sonra, 1965’te bağımsız bir devlet haline gelmiştir. 5,5 Milyon civarında nüfusu olan ülke %60’nı Çin’liler, %20’sini Malaylar, %10’unu Hintliler ve %10’unu diğer etnik gruplardan meydana gelen bir “Şehir devletidir”. Başkenti Singapur olan, 40 adet adadan oluşan ve adalarla birlikte 632,6 km2 alana kurulu bir şehir devletidir. Ülke tek bir şehirden oluşmaktadır. Ülkede çok fazla resmi dil vardır, başta İngilizce olmak üzere, Malayca, Çince ve Tamilce resmikabul edilen diller arasındadır. Para birimleri ise Singapur Dolarıdır. Yönetim şekli Cumhuriyet; resmi adı: Singapur Cumhuriyetidir.

Singapur ekonomisi, politikası ve Singapur liman işletmeleri;

Küçük bir ada ülkesi olan Singapur Malezya’nın ucunda belli başlı ticari rotaların geçtiği bir coğrafik noktada konumlanmıştır. Bu mevki Singapur’a bölgede bir aktarma limanı ve ticaret ve finans merkezi olma şansı kazandırmıştır. Böylece Doğu-Batı ve Kuzey-Güney aksları üzerinde önemli bir uğrak liman ülkesi olarak öne çıkmıştır.  

Bu ülke limanı yılda 32.6 Milyon Teu hacme sahiptir. (1 TEU 20 feet’lik konteyneri ifade etmektedir ve her biri 34 metreküplük bir hacme sahiptir. TEU terimi İngilizce “Twenty-foot Equivalent Unit” kelimelerinin kısaltması olup, konteynerlenmiş yükler için bir endüstri standardı olarak kullanılmaktadır.)  500 milyon ton konteyner yükü elleçlendiği ve her 5 dakikada bir; bir geminin girip, diğerinin çıktığı dikkate alındığında, Singapur’un küresel ticarette oynadığı rolün önemi ortaya çıkacaktır. Singapur limanı dünya üzerinde 600 liman ile bağlantısı olan küresel ticarette en büyük 5 limandan birisi sayılmaktadır.

Singapur’un nasıl bu duruma geldiği hususuna girmeden önce bu ülkenin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymakta fayda vardır:

Ülke bazında rekabet analizi yapıldığında, Singapur’un kuvvetli ve zayıf taraflarını aşağıdaki şekilde değerlendirmek mümkün ve münasip olacaktır.

Kuvvetli Taraflar  

– Güçlü fiziksel altyapı, 

– Uluslararası ticaret merkezleri ve endüstriyel bölgelerle hem hava hem deniz bağlantısı, 

– Uluslararası taşıyıcı ve lojistik hizmet sağlayıcıların bölgesel merkezlerinin ve/veya ofislerinin Singapur’da bulunması. 

– Eğitimli işgücü ve kalifiye eleman hazırlaması.

– Güçlü hukuk sistemi ve işletmeler için uygun vergi yapısı. 

– Devletin ticareti kolaylaştırıcı düzenlemelerde bulunarak örneğin serbest ticaret bölgeleri veya çeşitli teşvik/yatırım düzenlemelerinde olduğu gibi işletmelere yeni açılımlar sağlaması.

Zayıf Taraflar  

– Nisbi olarak yüksek operasyon maliyetleri olması (özellikle arazi kira ve ücretlerinin yüksek artışı).

– Küçük coğrafya ve ulusal pazar darlığı.

- Endüstrinin parçalı yapıda olmasından kaynaklanan dezavantajlar; küresel işletmeler karşısında ölçek sorunları. 

Singapur küresel ekonomi ve deniz taşımacılığında bugünkü seviyesine nasıl geldi?

Kamu şirketlerinin (GLCs) yatırımları ile kombine edilen yabancı yatırımlar Singapur’un açık / serbest / liberal ticaret ağırlıklı ekonomisinin desteğini ve temelini oluşturmaktadır. Ancak burada yerleşikler ile mutlaka bir joint venture tesis etme mecburiyeti de koşulmamaktadır (Joint venture: Yabancı bir ülkede yerel bir firmaya ortak olarak katılma), %100 yabancı sermayeli şirket de kurulabilmektedir. Sınırlamalar finansal hizmetlerin belli alanlarında vardır. (Her alanda değil bu segmentin bazı alanlarında sınırlamalar olup bunların da bazıları zaman içinde liberalize edilmiş, kurallar yumuşatılmıştır.) Perakende bankacılıkta bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Singapur aynı zamanda servis sektörleri dikkate alındığında bir tahkim merkezi konumundadır. Bu gibi ufak tefek sınırlamalar dışında Singapur serbest yatırım rejimine tabi, yabancı sermayeye açık, cazip bir yatırım merkezi durumundadır. Şirket kurma işlemleri bürokrasi olmadan çok kısa sürede kurulmaktadır. Dünya Bankası “Doing Business 2014’’ raporunda bu adayı iş yapmak bakımından dünya üzerinde en uygun 1. sıradaki ülke olarak kabul etmiştir. Fakat 2017 yılında yapılan değerlendirmede 2.liğe düşmüştür.  Küresel rekabet edebilirlik raporunda ise (2013-2014) Singapur 2. en iyi rekabet edebilir ekonomi olarak değerlendirilmiştir. 

Yabancılar ticari faaliyetler ve mülkiyet bakımından, yerleşikler ile aynı temel hukuki düzenlemeye tabidirler (ayrım yoktur). Bazı sektörlerdeki düzenleyici regülasyon ve yaptırımların dışında hükümet yatırım tekliflerini sadece çeşitli teşvik rejimleri ile uygunluğu bakımından kontrol etmektedir. (Bkz U.S Department of State Diplomacy in Action 2014 Investment Climate Satatement-Singapore)  

Singapur’da yargı sistemi ve kanunlar; birçok ülkenin hukuk sisteminde olduğu gibi sözleşme serbestisine; zorunlu kurallara, genel ahlak prensiplerine ve amme nizamına aykırı olmamak kaydı ile imkân tanımakta ve tarafların kabul ettiği sözleşme hükümlerine itibar etmektedir. Örnek vermek gerekirse; ülkede açık alanlarda sigara içmek yasaktır (caddelerde sigara içmek için özel yerleri mevcuttur.) Uyuşturucu ve keyif veren madde üretenler, satanlar ve finanse edenlerin cezası idamdır. Cinayet davalarında kasten adam öldürmenin cezası idamdır. Zina yapmak suçtur. Çocuk yaşta birlikteliklerin cezası idamdır. Ülkede idamı bekleyen 35 mahkûm bulunmaktadır. 28’i uyuşturucu ile ilgili suçtan 7’si ise cinayetten hüküm giymişlerdir.

2014 yılı Şubat sonu itibari ile tepedeki 5 Singapur Kamu İktisadi teşebbüsü (GLCs) Singapur Exchange (SGX) yani sermaye piyasasının aktif değerinin %17,3’üne sahip durumdaydı. Bazı analistler, ekonomideki bu kamu ağırlığını eleştirmişler, bu hareketin özel sektör girişimcilerinin ve yatırımlarının önünde bir engel olduğunu iddia etmişlerdir. 

Singapur’un ekonomik stratejilerinin bir parçası olarak agresif bir şekilde yabancı yatırımları ülkeye çekme politikaları ve aynı zamanda dışarıda doğrudan yatırım yapmaları bu ülke girişimcilerini (kamu/özel) çok uluslu şirketler (MNC’s) tesis etmelerine zemin hazırlamıştır.  

“The Economic Development Board (EDB) Singapore’s Investment Promotion Agency”, Yani Singapur Ekonomik Gelişme Kurulu Yatırımları Geliştirme Ajansı stratejilerinin bir parçası olarak; denizaşırı (offshore) alanlara kayan emek, yoğun ve düşük katma değerli faaliyetler yerine ana yatırımların yüksek katma değerli imalat ve servis sektörlerine yapılmasına odaklanmaktadır. 

Hükümet stratejilerinden biri de Singapur’u premier finance (önde gelen finans) merkezlerinden biri yapmak olmuştur. Singapur hükümeti ticari faaliyetlerde bulunmak isteyenlere vergi kolaylıkları sağlamaktadır. Diğer ülkelerin şirket kurma işlemlerini tamamlama ve işe başlama ortalama süresi 21 gün iken, Singapur’da 2.5 gün içinde şirket kurma imkânı sağlanmıştır.

2016 yılı sonunda Singapur‘da iki tane Sovereign Wealth Funds (SWF- Varlık Fonu) bulunmaktaydı. Bunlar; 

Singapur Hükümeti Yatırım Şirketi (Government of Singapore Investment Corporation-GIC) ve TEMASEK Holding (Singapur Liman Otoritesi-SPA’nın da sahibi olan şirket). Hükümet bu iki SWF’yi yani ULUSAL VARLIK FONUNU Singapur’un önemli yatırımlarını, finansmanı ve rezervlerini idare etmek için tesis etmiştir.  Kurulan bu iki varlık fonu asıl amacı olan yatırımları gerçekleştirmek üzere çalışmaktadır. Kuruluş genelgesinde belirtildiği üzere üzerindeki şirketleri ipotek verip kredi kullanmak yasaktır.

Singapur’un ticari merkez olma özellikleri: 

Singapur lojistik açıdan bulunduğu konum ve diğer pazarlara açılan geçiş kapısı niteliği ile Güneydoğu Asya’daki en önemli ticaret ve finans merkezlerinden birisi olup ASEAN Ekonomik Alanı’na ve Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması’na taraftır. Çin ve Hindistan’ın yanı sıra, Malezya, Endonezya, Vietnam, Tayvan, Tayland ve Avustralya gibi bölge ülkeleri ile sıkı ekonomik ve ticari bağları Singapur’un bu konumunu desteklemektedir. 

İskenderun’u da bu eksende düşündüğümüzde, Arap yarımadası (Irak, İran, Suriye ve Mısır dâhil) Türki Cumhuriyetlerinin de kara yolu ve demir yolu ile limana ulaşması (7 ülke) İskenderun limanının konumunu daha da güçlendirecektir.

Diğer yandan uluslararası konjonktürde Singapur “Economic Intelligence Unit” tarafından dünyada ticaret yapılabilecek en uygun ülkeler arasında sayılmaktadır. Malezya, Tayvan, Tayland, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Hindistan gibi diğer bölge ülkeleri ile karşılaştırıldığında, dış ilişkileri ve ticari politikaları açısından “en istikrarlı ülke” olması nedeniyle de Singapur ticari ve idari faaliyetleri için yabancı şirketlerce tercih edilmektedir. Bu çerçevede, Singapur’da 7.000’i çok uluslu olmak üzere yaklaşık 37.000 yabancı şirket bulunmakta olup, bunların 4.000’inin bölge merkezi de Singapur’da yer almaktadır.   

Küçük bir ada ülkesi olan Singapur’un coğrafi sınırları önemli zorluklar oluşturmakla birlikte, vergi kolaylıkları, hükümet desteği, (yadsınamaz bir hükümet desteği mevcuttur. Katma değer üreten, ihraç edilen ürünlerde aynı Güney Kore’de olduğu gibi vadeli akredifleri devlet finanse etmekte) devletin sanayi teşvikleri de pek çok firmayı Singapur’a yatırım yapmaya yöneltmektedir. Dünyanın en işlek limanlarından birisine sahip olması ve düzenleyici çerçevenin sağladığı imkânlar da Singapur’un bölgedeki en önemli yatırım merkezlerinden birisi haline gelmesinde rol oynamıştır.    

Singapur gerçekleştirdiği ithalatın yaklaşık yarısını re-eksport yoluyla diğer ülkelere ihraç etmektedir. Bu özelliği nedeniyle Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşmak amacıyla pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır.   

2017 yılında gerçekleştirilen eşya ticareti 900 Milyar $ (İhracat 475 Milyar $, İthalat 425 Milyar $) Hizmet Ticareti 500 Milyar $ (İhracat 260 Milyar $, İthalat 240 Milyar $)’a ulaşmıştır.  

Singapur dış ticaret politikaları açısından incelendiğinde ise dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer almaktadır. Petrol ürünleri, tütün ve tütün mamulleri, alkollü içkiler ile motorlu taşıtlar dışındaki mallardan gümrük vergisi, resim ve harç alınmamaktadır. Bununla birlikte, ihracat amaçlı mal ve hizmetler ile iç piyasaya sunulmamak kaydıyla Singapur serbest bölge ve lisanslı antrepolarında saklanan mallar dışındaki ürünlerden %7 oranında Mal ve Hizmetler Vergisi (KDV) alınmaktadır. Bölgesel ve ikili entegrasyonlar ile serbest ticaret anlaşmaları, Singapur dış ticaret politikasının temel taşlarından birisini oluşturmaktadır. Sahip olduğu geniş bölgesel entegrasyonlar ve serbest ticaret anlaşmaları ağı, Singapur’u bölge ülkelerinin yanı sıra, gelişmiş ekonomilere ve yeni pazarlara bağlamaktadır.  

En önemli Dış Ticaret politikalarından birisi de, birçok ülke ile Serbest Ticaret Anlaşmaları bulunmasıdır. Bunun için Dışişleri ekonomi ataşeleri gece gündüz çalışmaktadır. ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması‘nı (STA) 2014 yılında imzalamışlardır. En son olarak Türkiye ile Kamu alımları da dâhil olmak üzere, yeni nesil bir STA (serbest ticaret anlaşması) yapılmıştır. 

Bu çerçevede, ilgilenilen ihracat ürünlerinin Singapur’un yanı sıra, Güneydoğu Asya ülkeleri ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan gibi piyasalarda yer alması için Singapur’un lojistik imkânları ile güçlü ekonomik ve ticari bağlarından yararlanılması daima bir avantaj oluşturmaktadır. Bu bizim için de İskenderun’u Singapur yapmak hedefi üzerinde durulması gereken bir noktadır. 

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ve Singapur İstatistik İdaresi’nden alınan verilere göre 2015 yılı sonu itibariyle Singapur’a dışarıdan gelen doğrudan yabancı yatırım tutarı bir önceki yıla göre %12 artarak 1.235 milyar Singapur Dolarına ulaşmıştır. Aynı yıl Singapur’un dışarı yaptığı yatırımlar 665 Milyar Singapur Doları olmuştur. 

2015 yılı sonu itibariyle dışarıdan Singapur’a gelen yatırımların, ülkeler arası dağılımı incelenecek olursa;

• 243,7 milyar SGD tutarındaki kısmının ABD’den,

• 110,7 milyar SGD Japonya’dan,

• 101,5 milyar SGD Virgin Adaları’ndan,

• 98,3 milyar SGD Cayman Adaları’ndan,

• 91,8 milyar SGD Hollanda’dan,

• 59,1 milyar SGD Birleşik Krallık’tan,

• 50,7 milyar SGD Bermuda’dan,

• 47,4 milyar SGD Luxemburg’dan geldiği görülmektedir.   

Buna karşı, Hong Kong’dan 44 milyar SGD ve Malezya’dan ise 33 milyar SGD giriş olduğu tespit edilmiştir.   

Ayrıca, Singapur’a dışarıdan gelen 1.235 milyar SGD’lik yatırım stokunun yapısına bakıldığında, bu miktarın %30’una tekabül eden 372 milyar SGD tutarındaki kısmı Avrupa kaynaklı olduğu görülmektedir. 287 milyar SGD tutarındaki kısmı, Avrupa Birliği ülkelerinden gelmektedir. (Yaklaşık %23)  

Bu bilgiler de göstermektedir ki; küresel sömürü sermayesi ve Siyonist Yahudi tekelindeki çok uluslu şirketler ve dolara endeksli finans merkezleri; Singapur’u bir araç ve taşeron ortak olarak kullanmaktadır. Çalışkan ve dürüst Singapur halkının ve özellikle yatırımcılarının ve iş adamlarının sırtından astronomik kazançlar sağlamaktadır. Küresel sermaye ve sömürü odakları, Singapur’a sadece başka yerlerden daha iyi avantaj ve imkânlar sunmuşlardır. Singapur halkının da, iş adamlarının çoğunun da, bu sinsi ve Siyonist sömürü çarkından haberleri bile bulunmamaktadır. Bu gizli sömürü ve zulüm çarkının kırılması durumunda halkların kazancı beşe katlanacaktır. Bunun için de bir Adil Düzen devrimi şarttır ve kaçınılmazdır.

Gelen yatırımların en son açıklanan 2014 yılı sektörel kırılımına göre en yüksek yatırım alan ilk 7 sektör şu şekildedir:

• 515,6 milyar SGD: Finansal Hizmetler,

• 147,5 milyar SGD: Üretim,

• 176,5 milyar SGD: Toptan ve Perakende Ticaret,

• 74,6 milyar SGD: Profesyonel Hizmetler (Ar-Ge, Yönetim, Destek Hizmetleri),

• 37,4 milyar SGD: Lojistik ve Depolama,

• 35,5 milyar SGD: Emlak,

• 12,8 milyar SGD: Bilgi İşlem Teknolojileri,

Üretim alanında yapılan yatırımların en çok; 

• Bilgisayar, elektronik, çip sanayisi ve optik (54,3 milyar SGD),

• Tıbbi ilaç ve malzeme sanayisi (15,2 milyar SGD),

• Kimya endüstrisi (11,6 milyar SGD),

• Gıda sektörü (6,7 milyar SGD),

• Ulaştırma sanayi (6,2 milyar SGD) alanlarına yapıldığı görülmektedir.[2] 

Singapur ve Türkiye ilişkilerinin gelişme seyri; 

Son yıllarda Türk şirketlerinin Singapur’a olan ilgisinde artış gözlenmektedir. Bölgenin lojistik ve iş merkezi konumunda bulunan Singapur’u bir üs olarak kullanarak, Asya-Pasifik bölgesine yönelik faaliyette bulunan Türk firmalarının sayısında artış dikkat çekmektedir. Bununla birlikte yerel olarak irili ufaklı alanlarda hizmet veren girişimcilerimiz de bulunmaktadır. 2015 sonu itibarıyla Singapur’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin sayısı ise 77 adettir. (Elde edilebilen son veriler 2015 yılına aittir. Kaynak: Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, firma bilgilerinin mahremiyeti çerçevesinde, söz konusu firmalar listesi ilgili kuruluşlardan temin edilememiştir.)   

2014 sonu itibarıyla, Türkiye’den Singapur’a gerçekleşen doğrudan yabancı sermaye yatırım stoku ise yaklaşık 80 Milyon Singapur Doları (SGD) düzeyindedir. Singapur’dan Türkiye’ye gerçekleşen yatırım stoku ise 240 milyon SGD seviyesindendir. (Elde edilebilen son veriler 2014 yılına aittir. Kaynak: Singapur İstatistik İdaresi).    

Singapur’da faaliyet gösteren Türk firmalarından bazıları şunlardır:

• Milli Reasürans T.A.S Singapur Şubesi.

• Halkbank Singapur Temsilcilik Ofisi.

• Erdemir Asia Pacific Pte. Ltd.

• Türk Hava Yolları.

• Tepe Trade International Chem Pte. Ltd. (Tepe Kimya)

• Alvimedica Singapore Pte. Ltd.

• Genpower Asia Pte. Ltd.

• Vesbo Asia Pte. Ltd.

• Evyap Asia Pte. Ltd.

• Pacmar Shipping Pte. Ltd.

• Tasblock Composite Building Material Pte. Ltd.

Asya’nın en büyüğü, Singapur limanı ve ibretlik hikâyesi:

Singapur, yukarıda da açıklandığı üzere, Güney Doğu Asya’da Malezya ve Endonezya arasında bir ada devletidir. Malezya, ABD, Hong Kong, Japonya, Çin ve Tayland başta olmak üzere bölge ülkeleri olan Filipinler, Tayvan, Endonezya ve Avustralya ile yakın ticaret ilişkisi içerisindedir. Toplam 632,6 kilometrekare büyüklüğünde olan Singapur bölge ticaretinde önemli bir merkezdir. Bunun temel nedenleri arasında bir bölge aktarma limanı olması yani transit taşıma özelliğinin bulunması gelmektedir. Ayrıca bilişim ve finans konularındaki uluslararası kalite seviyesi ile gelişmiş altyapısı, Singapur’u diğer bölge ülkelerinden avantajlı konuma getirmektedir.

Singapur ekonomisi, güçlü imalat ve hizmet sektörleri ile uluslararası ticaret bağlantıları sayesinde sürekli bir gelişim içerisindedir. Ana sektörler olarak; petrol rafinerileri, elektronik, bilgisayar komponentleri, gemi inşası ve onarım hizmetleri, antrepo hizmetleri, finansal hizmetler, kauçuk ve kauçuk ürünleri, işlenmiş gıda ve içecekler ile biyo-teknoloji ön plana çıkmaktadır. Sektörlerin oransal dağılımı ise, finans, işletme ve diğer hizmetler %33,5, imalat %25,6, ticaret %22,9, inşa sanayi %6,6 ve diğer %11,4 şeklindedir. 

Singapur Limanı, Malezya, ABD, Hong Kong, Japonya, Çin ve Tayland başta olmak üzere bölge ülkeleri olan Filipinler, Tayvan, Endonezya ve Avustralya ile yakın ticaret ilişkisi içinde olan ülkenin en önemli limanıdır. Singapur’un en temel özelliği konumu itibariyle aktarma limanı olmasıdır ve yılda (2016 yılı itibari ile) 75 GRT üstü ortalama 138.000 adet gemiye hizmet verebilmektedir (Singapur Limanı Resmi İnternet Sitesi, 2017). Singapur’da elleçlenmekte olan konteynerlerin yaklaşık %80’i aktarma konteynerleridir. (Elleçlenme: Gümrük gözetimi altındaki eşyanın asli niteliklerini değiştirmeden istiflenmesi, yerinin değiştirilmesi, büyük kaplardan küçük kaplara aktarılması, kapların yenilenmesi veya tamiri, havalandırılması, karıştırılması ve benzeri işlemleri ifade eder.)

Aziz Erbakan Hocamız da İskenderun limanı için, konumu itibariyle Asya, Afrika ve Avrupa’nın tam ortasında olduğundan aktarma ve elleçlenme merkezi olacağını söylemiştir.

Singapur’da birçok konteyner terminali bulunmaktadır. En önemlileri Tanjong Paggar, Keppel, Brani ve Pasir Panjang konteyner terminalleridir. Bunun yanında her türlü gemiye hizmet verilebilmektedir (Erdal, 2004d). Singapur Denizcilik ve Liman Otoritesi (MPA) Singapur’da denizcilik işlerinden sorumlu tek idari yapıdır ve deniz ticaretinin gelişmesi için yoğun bir çaba içerisindedir.  Singapur Limanı verimliliği çok yüksek bir limandır. Bunun en önemli sebeplerinden biri ülkede çok gelişmiş olan bilişim teknolojisidir. Bugün Singapur Limanı deniz lojistiği ve operasyonlarında dünyada bilişim lideri konumundadır. Bu da işlemleri ve verimliliği hızlandırmaktadır. Full otomasyona tabi bir liman olarak hizmet vermektedir. 

 Singapur Limanının Organizasyon Yapısı ve Gelişimi; 

1977 yılından önce Singapur Liman otoritesi, Singapur hükümeti altında faaliyet gösteren bir kamu liman otoritesiydi. Terminal tesislerinin sahibi olmasından öteye, konteyner terminallerini operasyonel işlemler bakımından da yönetmekte ve kontrol etmekteydi. O tarihlerde operatör ve liman regülatörü olarak Singapur liman otoritesi çok şeyi yerine getirmekteydi (liman gelişimi, politika oluşturulması, terminal yönetimi ve yük operasyonları). Kaçınılmaz olarak da aynı organ tarafından terminal operasyonlarının ticari vechelerine de (yön bakış açısı) dâhil olunması bakımından menfaat çatışması görülmekteydi. 1990’lı yılların başından itibaren limanların özelleştirilmesi girişimleri başladığı zaman, Singapur liman otoritesi ve dolayısı ile bağlı bulunduğu Ulaştırma Bakanlığı ve hükümet bu yolu tercih etmeyerek, liman otoritesinin fonksiyonlarını decentralize etmek (merkezden yetki dağıtmak) için şirketleşme yolunu seçmiştir. 

Böylece limanın idare şekli 1996 yılından itibaren değişmiştir. PSA şirketi Ekim 1997’de eski Singapur liman otoritesinin şirket haline dönüştürülmesi ile PSA Corporation kurulmuştur. Böylece liman bağımsız bir nitelik kazanmıştır. Yeni kurulan PSA Corporation hâlâ bir kamu şirketi olup, TEMASEK’in sahibi olduğu bir şirkettir.  Şirketleşme ile liman otoritesi fonksiyonları ile terminal operasyonu fonksiyonları ayrılmıştır. Terminal faaliyetleri PSA Corporation, liman denetimi yani liman otoritesi işlemleri Maritime and Port Authority of Singapore (MPA) tarafından yürütülmektedir.[3]

Singapur’da hükümet konteyner firmalarının belli terminalleri işletmelerine izin çıkartmış ve ikinci lisans Jurong Port’a verilmiştir.[4]

2007 yılında NYK ve Kline şirketleri Joint Venture olarak “Asia Automobile Terminal Singapore”u tesis etmişlerdir. 

Singapur PSA şirketi 60 tane iskeleyi işletmekte olup, yılda yaklaşık 40 milyon teu’ya kadar elleçleme kapasitesi bulunmaktadır. En önemli terminaller yukarıda bahsettiğim Tanjong Pagar, Keppel, Barani ve Pasir Pansag’dır. 

Singapur limanı dünyanın en aktif aktarma limanı olup dünya küresel konteyner aktarmalarının 1/7’ini oluşturmaktadır. Toplam olarak dünya terminallerinde elleçlenen konteyner miktarının (720 Milyon teu) %4’ü Singapur limanında elleçlenmektedir. Dünyanın en büyük soğutmalı “refeer container” limanıdır. 9000 refer noktasından 2016 yılında 1.8 Milyon teu elleçlenmiştir. PSA 4 Milyon teu üstündeki kapasitesi olan limanlar bakımından yapılan araştırmada Asya’nın en iyi konteyner terminal ödülüne layık görülerek, Asian Freight Logistics & Supply Chain Awards (AFLAS) ödülünü almıştır.  

TÜRKİYE ve PSA, Saigon Port

Bilindiği üzere Singapur birçok yere yukarıda sözü edilen kurumları ile doğrudan yatırım yapmakta ve PSA da küresel ölçekte birçok önemli limana yatırım yapmaktadır. Bunların içinde Dalian limanındaki konteyner terminali, yine Çin’deki Fuzhou limanı, Yemen’deki Aden Limanı, yani kısaca Çin, Hindistan, Japonya, Tayland, Güney Kore, Hong Kong, Brunai, ve Belçika, İtalya, Hollanda, Portekiz gibi bir çok ülkede liman yatırımı yapmaktadır. Son olarak Vietnam Saigon limanına joint venture olarak yatırım yapmıştır. 

Saigon Port;

Çin’de 18 demir yolu terminaline yatırım yapmak ve işletmek için tesis edilen Sino-Foreign joint venture’ya yatırım yapmıştır. 

Böylece SP-PSA 16 ülkede 28 limana yatırım yapıp işletmektedir. En sonuncusu da Saigon olmuştur.  Bunun dışında birçok ülke limanında yatırım yapma müzakereleri devam etmektedir. Bunun içinde Mısır ve Suudi Arabistan da bulunmaktadır. 

Türkiye’de de bilindiği üzere Mersin Limanı ihalesine Akfen ile birlikte girmişler ve ihaleyi kazanmışlardır. MIP adını alan Mersin limanının özelleştirmesine birlikte katıldıkları AKFEN HOLDİNG de 31 Temmuz 2017’de hisselerinin %40’ını bir Avustralya şirketine (alt yapı fon yönetim şirketi olan IFM INVESTOR GRUBUNA) satmıştır. 

Yukarıdaki açıklamalar ışığında Singapur Hükümetiyle ve özellikle SP-PSA ile yapılabilecek iktisadi, teknolojik, ticari ve eğitim iş birliği alanlarına girilebilir; 

– Kapsamlı Serbest Ticaret anlaşmaları yapılabilir.

– Singapur’un iki varlık fonu ile iş birliği tesis edilerek, bu konudaki tecrübelerinden bizim yeni kurulan varlık fonu bakımından yararlanılabilinir. 

– Bu konuda tecrübeleri olduğundan, yapacakları yeni liman yatırımlarının bir kısmına Türk varlık fonu ile iştirak edilebilir. 

– Bizim özelleştirmediğimiz ve elimizde kalan son kalelerimiz olan limanlarımıza yatırım yapmaları temin edilebilir. 

– MPA ile bir anlaşma yapılarak limanlarımızın akıllı limanlar haline getirilmesi bakımından ortak bir proje yürütülebilir.

– Özelleştirmediğimiz iç limanlarımıza yatırım yapabilirler. DDY (Devlet Demir Yolları) ile birlikte limanlarımızın demiryolu bağlantıları tesis edilebilir. 

– Limanlarımızda otomasyonun sağlanması bakımından ortak bir proje tesis edilebilir. Bu yeşil liman ve çevreye duyarlı eko liman konsepti bakımından da yapılanabilir. 

– Türkiye’nin, bulunduğumuz coğrafyada bir LNG (Likit Naturel Gaz) ikmal merkezi olması bakımından ortak proje yürütülebilir. 

– Singapur’da bir deniz ticareti ataşeliği tesis edilerek, Ticaret Ataşemiz ile birlikte Doğu Asya faaliyetleri kontrol altına alınabilir. 

– Son makaleler ve doktora tezleri dikkate alındığında, Singapur’da eğitim kalitesi hızla yükselmektedir. Belli konularda özellikle bilişim ve iletişim konularında üniversitelerimiz iş birliği tesis edebilirler. 

– Singapur tahkim merkezi ile İstanbul ve TOBB tahkim merkezleri iş birliği tesis edebilirler. 

Özetle: Aziz Erbakan Hocamızın yıllar önce ifade ve işaret ettikleri: “İskenderun, yeni ve daha etkili bir Singapur olabilir…” hedeflerini gerçekleştirecek, bilinçli, becerikli ve cesaretli bir yönetime ve Erbakan’ın tarihi projelerine ciddiyetle sahip çıkacak bir zihniyete acilen ihtiyaç vardır.

Bu makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz:

{mp3}singapur_gezisi{/mp3}

 

 

 

Kaynaklar:

https://www.singstat.gov.sg/ – Singapur İstatistik İdaresi.

http://www.denizhaber.com/singapur-ekonomi-politikasi-ve-singapur-liman-isletmesi-makale,101112.html

(Bkz: Dynamic Shipping and Port development in The Gloabalized Economy Paul Yae-Woo LEE) 

https://groups.google.com/forum/#!topic/yuzdeyuz/H5BTtW0QP6M

(Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Singapur Ticaret Müşavirliği Singapur Yatırım Rehberi 2017) 

 


[1] Kaynak: ( https://groups.google.com/forum/#!topic/yuzdeyuz/H5BTtW0QP6M )

[2] (Kaynak Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Singapur Ticaret Müşavirliği Singapur Yatırım Rehberi 2017)

[3] (Bkz Dynamic Shipping and Port development ın The Gloabalızed Economy Paul Yae-Woo LEE)

[4] (Bkz Container Shipping Services and their impact on container port compatetiveness Yazan Wei Yim Yap)

0 0 votes
Değerlendirmeniz

Makale Paylaşım Sayısı: 

İsmail ERKUT

İsmail ERKUT

Yorumu Takip Et
Bildir
guest
5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
musa

singapur
Erbakan hocamız trabzon limanınıda singapur limanı gibi yapacağız demişti demekki hem iskenderun hem trabzonda iki büyük liman düşünmüş bizzat kulaklarımla dinledim

Okan EKİNCİ

Rehberlik ve Lider
Öncelikle bu güzel tahlilinden dolayı sayın yazarımızı tebrik ediyorum. Aziz Hocamız’ın İskenderun’u Singapur gibi geleceğin büyük ticaret merkezi göstermesinde birçok hikmetler vardır. Belki bir tanesi de yetişen yeni neslimizi dünyanın en büyük lojistiğine sahip deniz lojistiğine yönlendirmemiz gereğidir. Cesaretli gençlerimizi bu alana yönlendirerek hem güçlü iş adamları olabilecekler hem de Adil Düzen’in ve prensiplerinin yaygınlaştırılması uğrunda büyük katkı sağlayacaklardır.

Veysel

İbadet şuuru
Peygamberimiz (sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Mü’minin hayranlık verici bir hali vardır ki, başka hiç kimsede bulunmaz. O’nun her işi hayırdır. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur. (Müslim, Zühd, 64) Bu müjdeye istinaden pek çoklarının dağını bayırı, havasını suyunu görmek maksadı ile yaptığı seyahatlerde hem o nimetlerden faydalanılır hem de acaba burada ümmetin ve insanlığın hayrına olabilecek bir şey var mıdır sorusunu sormak suretiyle feraset ile bakma makamına erişilmiş olunur. Bu bakımdan verilen detaylar ile yarın kurulacak Adil Düzen medeniyetine bazı noktalarda örnekler sunacak ve inşallah daha iyisinin yapılacağı işlerin önünün açık olduğunu net anladığımız bir tahlil olmuş. Sayın yazarımıza şükranlarımızı sunar, inşallah Adil Düzen’de daha mükemmelinin sunulacağı uygulamaları görmeyi Cenab-ı Mevlamız bizlere nasip eder.

A Hakan

DÜNYANIN MERKEZİ TÜRKİYE OLURKEN
Aziz Erbakan Hocamızın Singapuru örnek göstermesi ve İskenderun u Singapur gibi ve daha büyük bir merkez olarak düşünmesi yeni dünya ticaterinin İskenderunda oluşturulacağının bir işaretiydi.
Aziz Hocamızın ta o günlerde belirtip projelendirdiği Köprü ve geçitlerin Milli Devlet projesi olduğu gerçeği idi.
Yine Hocamızın Singapuru örnek göstermesi;
A] Hem teknik liman yönetimi
B] Ticari faliyetlerinin genişlik sebepleri
C] Asıl Devlet yönetiminde İslami Kurallara uygun yönetim şeklinin seçilmesi en dikkat çekici yönüdür.
Yani Yahudi dünyada işlerinin yürümesi için sulh ve istikrarın islami kurallarda görmüş ve hatta İsrail de gizli Anayasa olarak Mecelleyi uygulamıştır.
D] Elbette iskenderun projesi Milli Devlet projesidir. Bu projenin uygulanması bölgenin istikrarıtlada direkt alakalıdır. Problemli bir bölgede yada dünyada bu projenin uygulanması mümkün görülmemektedir. Öyleyse bölgenin ve dünyanın istikrara kavuşması için bir an önce İsrail çıbanın deşilmesi, ABD ve işbirlikçilerinin hizaya sokulması ve bu görevi icra edecek kadroların Resmen iş başında olması kaçınılmazdır.
Bu da MİLLİ ÇÖZÜM ADİL DÜZEN KADROLARIDIR.

Yakup G.

Singapur’un Uygulamaları ve Bize Hatırlattıkları…
Yıllar önce Singapur bayrağının Saadet Partisi bayrağına benzetmiştim, boşuna değilmiş demek. Tabi bu işin latifesi.

Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de: “Ey insanlar, gerçekten Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle (kolaylıkla) tanışmanız (ve farklı yetenek ve faziletlerinizden yararlanmanız) için sizi (değişik) kavimler ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün (kerim ve değerli) sayılanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca (kötülükten sakınma, iyilikte yarışma konusunda) en ileride olan kimselerdir. Şüphesiz Allah (her şeyi hakkıyla) Bilendir, Habir’dir.” (Hucurat:13) buyurmaktadır.

Yani, daha iyiyi, daha doğruyu, daha güzeli uygulayan bir devlet veya sistem varsa, bunlar içinden hayırlı ve faydalı olanlardan istifade etmek, yanlışından gidermek ve insanlığa hayırlı hale getirmek gerekmektedir.

Bu minvalde uygulamalarının bir kısmı yanlış veya tam manasıyla istendiği gibi olmasa da, Singapur’dan makalede de zikredildiği üzere istifade edilecek hususlar ve bize hatırlattıklarını şu şekilde maddeleyebiliriz;

• Başka birçok konuda demokrasiden uzak olsa da Çinli çoğunluklu Singapur’da, bir Müslüman başa geçebiliyor. Halkın yüzde 13’ünü temsilen Malay kökenli bir bayan Başbakan olabiliyor. Böylece Başbakan etnik olarak toplumun yüzde 75’inden değil, yüzde 13’ünden gelmiş oluyor; dinsel olarak da, 1. değil 4. büyük inanıştan gelmiş oluyor. Yani liyakat temelli bir seçim sistemi olduğu farkedilmekte ve kim Başkan seçilirse seçilsin mevcut düzen sürdüğü sürece, başkanın etnik veya dini kökeni fark etmiyor. Her ne nakadar bu uygulama Kapitalist uygulamaların devamı için planlanmış olsa da hakka ve hayra göre de uygulanabilir. Yani bu durum bize Adil Siyasi Düzen’deliyakat temelli ve emri bil ma’ruf nehyi a’nil münker (otokontrol sistemi) ‘ hatırlatmaktadır.

• Her nekadar finans sistemi rakamların yarısını oluştursa da, Amfibi ve stratejik potansiyelini kullanabilme ve Lojistik merkezi olma, hür teşebbüse zemin hazırlama ve destekleme, devletin yatırım projelerini desteklemesi ve denetlemesi, varlık fonunu ipotek verip kredi kullanmak şeklinde değil yatırımları gerçekleştirmek üzere çalışması, iş yapmada bürokratik hantallığın olmaması, eğitimli iş gücü, refah seviyesinin yüksek olması gibi hususlar örnek alınabilir. Bu durum bize mevcut kaynakların ve jeostratejik özelliklerin verimli kullanıldığı, ölçek (üretim) ekonomisine dayalı, devletin makro planda projeler yaparak üretimi ve kalkınmayı desteklediği, hür teşebbüs içerikli Adil Ekonomik Düzeni hatırlatmaktadır.

• Uygun vergi yapısı ve dolaylı vergilerin (gümrük vergisi, resim ve harç ) bir kısmının mevcut olmaması Adil Vergi Sistemini,

• Yargı sisteminde caydırıcı cezaların mevcudiyet ve güçlü hukuk sistemi Adil Yargı Sistemi’ni hatırlatmaktadır.

Tabi tüm bunlar diğer negatif uygulamalar hesaba katılmadığında geçerlidir. Ancak Adil Düzen’in uygulanabilir olması ve kıyısından köşesinden bir kısım uygulamalarını tatbik eden Singapur nasıl dünyanın en müreffeh ülkelerinden birisi oluyorsa, bütünüyle Adil Düzene geçildiğinde ülkemizde ve tüm dünyada refahın nasıl muazzam artacağını, adaletin nasıl keskin uygulanacağı ve suç oranlarını düşüreceğini, halkın tamamının nasıl devlet yönetimine dolaylı olarak dahil olacağını tasavvur etmek açısından önemlidir.

Baki selamlar…

ÖZEL YAZILAR

YORUMLAR

Son Yorumlar
5
0
Yorumunuzu okumaktan memnuniyet duyarızx