Reklam
Reklam
Reklam

Erbakan Hocamızın Makamında Yapılan Üç Aylık (Nisan-Mayıs-Haziran) ANKET DEĞERLENDİRME SONUÇLARI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 67
ZayıfMükemmel 

 

Erbakan Hocamızın Makamında Yapılan Üç Aylık

(Nisan-Mayıs-Haziran)

ANKET DEĞERLENDİRME SONUÇLARI

      

Hangi Görüşten Olanlar Erbakan Hocamıza Nasıl Bakmaktadır?

Ortak Yorum ve Yaklaşımlar:

29.03.2022, 26.04.2022 ve 24.06.2022 tarihli dilekçelerimizle, ve İstanbul Zeytinburnu Kaymakamlığından alınan izin belgesiyle, Merkezefendi Kabristanında bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın makamını ziyarete gelen vefalı ve duyarlı kimselerle beş ay süreli bir röportaj yapılmıştır. Milli Çözüm Ekibinden her gün saat 10:00 ile 19:00 arası, sıra ile nöbet ve anket çalışması yürüten görevli kardeşlerimiz çok ilginç şahıslar ve yorumlarla karşılaşmışlardır.

Bunların sonucunda, şu ortak kanaatler ve genel değerlendirmeler ortaya çıkmıştır:

1- Çok farklı düşünce ve kesimlerden gelen ziyaretçiler; Erbakan Hocamızı hayırla ve hayranlıkla andıklarını… Türkiye’de çok verimli ve tarihi girişimler başlatıp başardıklarını… Ülke gündemine her konuda Milli ve yerli kalkınma modelini taşıdıklarını… Siyasete sevgi, saygı ve beyefendilik aşılayıp seviye kazandırdıklarını… Haysiyetli dış politika uyguladıklarını vurgulamışlardır.

2- Ziyaretçilerin önemli bir kısmı; AKP’li olduklarını… Ancak AKP’nin Erbakan çizgisinden iyice koptuklarını… Ama maalesef diğer partilerden de ümitvar olmadıklarını hatırlatmışlardır.

3- Ziyaretçiler; Milli Çözüm Ekibinin Hocamıza yönelik bu vefakârlıkları ve fedakârlıkları karşısında duygulandıklarını ve memnun kaldıklarını… Milli Çözüm Dergisi’nin cesur, duyarlı ve tutarlı bir yayın yaptığını… Erbakan Hoca’nın Adil Düzen projelerine ve D-8 gibi girişimlerine en çok ve ciddiyetle Milli Çözüm Dergisi’nin sahip çıktığını ve Erbakan’a yönelik haksız sataşmaları Milli Çözüm’ün yanıtlayıp savunduklarını… Ama maalesef özellikle SP içerisinde Milli Çözüm’ün çok yanlış, hatta aykırı tanıtılıp Ahmet Akgül Hocaya yönelik sinsi ve sürekli bir karalama kampanyasıyla karşılaştıklarını…

Milli Çözüm Ekibinin:

a- Hem İslam’ı doğru anlama konusunda…

b- Hem Abdülhamit ve Atatürk gibi tarihi şahsiyetlerimize uygun ve saygın yaklaşılması hususunda…

c- Hem “Laiklik” ve “Demokrasi” gibi çağdaş kavram ve kurumların, inancımıza, insanımıza ve ihtiyacımıza yaraşır şekilde ve bilimsel ölçülerle yorumlanmasında…

d- Hem de Türkiye’mizin yeni bir Milli Mutabakat ittifakına ve iktidarına kavuşması gerektiği çabasında; samimi, seviyeli ve çözüm üretici bir tavır takındığını itiraf edip, iltifatlarda bulunmuşlardır.

Bu arada Erbakan Hocamızı ziyarete teşrif buyuran ve Üstad Ahmet Akgül Hocamızı ve kitaplarını tanıyan samimi insanlar, şu itirafta bulunmuşlardır:

Ahmet Hoca’nın bazı meşhur kişiler, Fetullahçılar gibi girişimler, birtakım partiler ve derneklerle ilgili, yıllar, hatta on yıllar önce söyleyip uyardığı… Bu nedenle çeşitli saldırı ve sataşmalara uğradığı pek çok konuda sonunda kendisi haklı çıkmış ve söyledikleri -bize çok ters gelse de- sonunda aynen yaşanmıştır. Bu, çağımızda çok az rastlanan bir önsezi ve feraset örneğidir ve bu gerçekleri yıllar öncesinden ortaya koymak büyük bir cesaret sayılmalıdır!..

      

Ali Çağıl Kardeşimizin; Makam Nöbetindeki Genel Gözlemleri

SP yönetimlerinde, Milli Çözüm hakkında maalesef öğretilmiş bir kindarlığa rastlandı. Ama çoğunlukla kendimizi tanıtma fırsatı bulduklarımız memnun ayrıldı.

AGD’li makina mühendisliğinde okuyan bir genç; “Oyunu bu kez Saadet Partisi’ne vermeyeceğinin” gerekçesini; “Kafasında soruları olduğu, hiç konuşulduğu gibi olmadığı… AGD’de Erbakan hakikatlerinin yeterince anlatılmadığı, yıllardır AGD’de olduğu halde; ‘Erbakan’ın bugünkü teknolojik gelişimin sahibi olduğunu, sizlerden öğreniyorum’ diyerek, Saadet Partisi ve teşkilatlarda kulisçilik ve ayak kaydırmaya şahit olduğunu, Saadet Partisi’ne oy vermemeye karar verdiğini” açıkladı.

AGD programlarında yetkililer özellikle, gençleri Milli Çözüm anket çalışmasından uzak tutarak tepkilerini ortaya koymuşlardı.

SP-YRP arasındaki birleştirici yaklaşımlarımız olumlu karşılandı. Maalesef SP-YRP arasındaki kutuplaşma sistemin diğer partilerine duyulan kızgınlıktan fazlaydı ve kin seviyesinde bir düşmanlık aşılanmaktaydı.

AKP’liler genel olarak Temel Karamollaoğlu’nun CHP ile beraber olmasından, İstanbul seçimlerinin sonuçlarından, Temel Karamollaoğlu’nun Çamlıca Camii ve Ayasofya çıkışlarına tepkili davranıyorlardı.

Geçmişte Şevki Yılmaz’la Rize’de çalışmış sosyoloji dalında akademik kariyeri olan işadamının Şevki Yılmaz’a yaptığı uyarı: “Karamollaoğlu’nun fikirlerine başvurmak gerektiğini, Karamollaoğlu’nun altılı masayı kilitleyerek, bu sayede AKP’ye destek verdiğini ve bu fikrini Şevki Hocayla paylaştığını” vurgulamıştı.

AKP’li öğrenciler, “İsrail’le ilişkiler hatırlatıldığında, bunların uluslararası ilişkiler açısından normal olduğu” yorumuyla yoğrulmuşlardı.

AKP’liler, ülkemizde artan toplumsal yozlaşma hatırlatıldığında şikâyet ediyorlardı, fakat bunun sebebinin AKP olduğunu gizlemeye çalışıyorlardı.

Yakıtsız motor çalışmaları olan bir mühendisin; “Kendinin Yahudi asıllı ateist olduğunu, ateistliğin dinsizlik olmadığını, dinin gerekli olduğunu, geleneklerine önem veren biri olduğunu söyleyerek, ‘Erbakan Hoca benim Pirimdir. Onu ara sıra gelip ziyaret ederim, dua okurum.’ diye ifade ettikten sonra MÜSİAD’ın MOSSAD, Kuveyt Türk vs. Yahudi sermayesi olduğunu… Ekonominin çözümünün enerji olduğunu, dolayısıyla ekonomik problemlerin çözümüne ulaştığını...” aktarmıştı.

Yaşlı ve sadık bir Millî Görüşçüden nasihatler;

Öneri: “Kendini tanımak isteyenler, Ahmet Akgül’ün Kur’an-ı Kerim Mealini okusunlar.”

Serzeniş: “Hakikatleri söyleyince kendi teşkilatımızdan da dışlandık!”

Bizim tespitimiz; Aziz Erbakan Hocamızın: “Bir gün herkes Milli Görüşçü olacak” ve “Ülkesini seven ve bunun için fedakârlık yapanlar Milli Görüşçüdür” sözünün kerameti bu anket çalışmasında açığa çıkmıştır. Erbakan’ın Makamını ziyaret eden; SP’li Milli Görüşçüler, YRP’li Milli Görüşçüler. AKP’li Milli Görüşçüler, CHP’li Milli Görüşçüler, Ülkücü Milli Görüşçüler, Bürokrat Milli Görüşçüler, sanayi ve teknoloji uzmanı Milli Görüşçüler olarak sınıflandırdık…

AKP’li bir ziyaretçinin şu sözü ilgi çekiciydi; “Erbakan Hocamız Milli değerimizdir, bu konu parti meselelerine sığmaz!”

      

        

Partililerin Hocamızla İlgili Ortak Görüşleri:

AKP’LİLER

Toplumda İslami şuurun oluşması için çabalarına şahit olduğumuz kişidir.

Bize cihadı öğretti, Müslümanlara şahsiyet kazandırdı.

Allah'ın bu millete bir lütfudur, insanlığın yeniden ayağa kalkması için gönderilmiş liderdir.

Tarihe damgasını vuran, tarihte İslam dünyasına da damgasını vuran ve gerçek tarih okunduğu zaman değeri daha da anlaşılacak insandır.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi. Asrın dâhisi, hem ilmi hem de uhrevi.

Dünya lideriydi. Asla pes etmeyen mücadeleci bir dava adamıydı.

Kendini; ilme, İslam’ın hâkimiyetine adamış, Allah'a kul olmayı seçip insanlara hizmet etmeye çalışmıştır.

Türkiye'nin manevi kalkınmasına öncülük yapmış bir liderdi.

Türkiye’de siyaseti millet için ve nezaketle yapan tek siyasetçi.

Türkiye’de İslam dininin şekil dini değil, şuur dini olduğunu bize öğreten, canı ile malı ile cihat eden bir Müslümandı...

Tüm İslam âlemine Siyonizm’i tanıtan lider.

        

CHP’LİLER:

Büyük adammış, kıymetini bilemedik. Ölümünden önceki söylemleri bugün bir bir çıktı.

Teknolojik yenilikleri öne çıkarmış bir bilim adamıdır.

Allah rahmet eylesin, siyasi görüşümüz tutmasa da Onu severdim.

Milliyetçi biriydi, vatansever üç kağıtçılardan değildi. Devlet adamlığına yakışır bir hayat sürdü.

Onun yetiştirdikleri ise bugün utanç vesilesi. Yetişmedikleri belli!

Dünya ve siyasi görüşümüz ayrı olmasına rağmen, sözlerini, icraatlarını ve çalışmalarını tasdik ediyorum. İsrail’le ilgili tüm sözlerinin altına imzamı atarım.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi.

Dünya lideriydi. Değeri gün geçtikçe daha da anlaşılıyor.

Dünya görüşü güzel ve dindar bir insandı, ayrımcılık yapmadı, emperyalizme karşı durdu, boyun eğmedi.

Çok milli biriydi ve devlet adamıydı. Şu an karşımda olsa başbakan olun diye yalvarırdım.

Dini kullanmazdı, dinle ticaret yapmadı ve dindarlığını seviyorum, oğlu için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

Bu ülke için büyük fedakârlık yapmış birisi, Ona bir minnet borcum var.

Öngörüleri her zaman haklı çıktı, hiç yanılmadı, yanıltmadı; Atatürk gibi.

Sosyal medyada izlediğim ileri görüşlü videoları ve RTE hakkında söyledikleri, ülkemizde bugün yaşadığımız sıkıntıları önceden gördüğünün ispatıdır.

      

MHP’LİLER:

Böyle bir insan daha önce gelmedi, sonrasında da gelmez.

Devlet büyüğü, ülkemiz için çok güzel çalışmalar yapmış biri.

Bu ülkeye en büyük hizmet yapan lider ve Kıbrıs Fatihi. Sağlığında kıymeti bilinmedi.

Büyük insan, memleket sevdalısı ve sevdiğim bir insan. Ölmeden kıymeti bilinmeyen insan.

Dahi ve örnek bir lider, değeri sonradan öğrenilen mübarek bir insan.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve Dünya lideriydi. Ahirette şahitlik edeceğimiz iki kişiden biri, diğeri de Muhsin Yazıcıoğlu.

Milli biriydi, hatta Türkeş’ten bile milli idi. Çünkü Türkeş'in ne kadar başarılı ve iddialarına bağlı kalacağını bilemiyoruz. Zira tek başına veya etkili konumda iktidar olma fırsatı bulamadı, ama Erbakan'ı Refah-Yol’dan çok iyi biliyoruz, tam ve sağlam olarak milli biriydi, haysiyetli ve cesaretli bir yol izledi. Zaten rahmetli Başbuğ Türkeş’in, hem Milli Görüş’le seçim ittifakında, hem daha önceki koalisyon ortaklıklarında Erbakan Hoca’ya samimi destek ve hürmetleri de tarafımızdan bilinmektedir. Evet, gerçek liderlerin asıl derdi kendi siyasi menfaatleri değil, ülkenin ve milletin geleceği ve güvenliği idi.

Hocamız bizim için müstesna bir şahsiyettir, ülkemizin yetiştirdiği ender liderlerden biridir, proje insanıdır.

Yaşarken nasıl biri olduğunu bilmiyorduk, vefat ettikten sonra tanıdık, gerçekten hakikatli, sağlam bir insanmış.

        

İYİ PARTİLİLER:

Türkiye'ye faydası dokunan yatırımların çoğunu yapan liderdi. Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi. Dünya lideriydi.

        

(SP) SAADET PARTİLİLER:

Son nefesine kadar millet, ümmet için malıyla, canıyla, canını dişine takarak cihat eden ümmetin lideri idi.

"Bana ne Amerika’dan" diyebilen, Siyonizm’i ifşa eden liderdi. Siyonizm’in karanlık iç yüzünü çözen, inananlara da anlatan ve bu şuuru aşılayan bir mücahitti.

Tek başına bâtıla kafa tutan biriydi. Ondan sonra ise millet bâtıla kaydı. Türkiye'nin bağımsızlığı için ağır sanayiyi başlatan, yeri doldurulmayacak liderdi.

Maneviyatı yeter, bugün izzetimiz varsa Erbakan Hocamız sayesindedir. Okumuş kültürlü bir insandı, insanlığı ilim öğrenmeye teşvik etti.

Milli, yerli fabrikaları kurdu ama sahip çıkılmadı. Konuşup uyardığı şeylerin hepsi bugün bir bir çıktı.

Erbakan Hocam sayesinde Türkiye ayakta duruyor. Yoksa daha kötü olurdu. Ona çok şey borçluyuz.

Allah rızası nedir Ondan öğrendik, şuurlanmayı da Hocamdan öğrendik. Erbakan demek; yenilik, güven, ahlâk ve maneviyat demek.

Kimse hakkıyla Onu anlayamadı, O ahiretini kazandı; biz hakkıyla cihat edemedik, kaybettik. Aslında anlaşılıyordu ama işlerine gelmiyordu.

Bugün siyasette Müslümanlar varsa Onun sayesinde. Yaptığı her hizmeti Allah rızası için yaptı. İhlaslı, imanlı ve inandığını yaşayan biriydi.

Siyasi duruşuyla Allah'ın emrettiği yolun rehberiydi. Milli ve dini değerlerimizi muhafaza ederek, siyasi arenada var olmaya devam eden nadir siyasetçidir.

Hocamız; "Ne yaptıysam, Allah rızası için yaptım" diyordu. Kendini Allah'ın davasına feda etmişti. Tüm insanların saadeti için çalışıyordu. Dünyaya Onun gibi bir lider kesinlikle gelmez. Malıyla, canıyla cihat etti. Bize de davasını emanet etti, layık olamıyoruz ama yerimizde sabitiz Elhamdülillah. Teşkilattaki nöbetimize devam ediyoruz. İnsanları Allah ve İslam’la kandırmadı. O olmadığı için insanlar Erdoğan'ın peşinden gidiyor.

(Kıbrıs gazisi) Lider büyük olunca zafer çok kolay ve de büyük oluyor.

Erbakan Hocamız hapisten çıkınca gazeteciler sormuşlar: "Hocam hiç yaşlanmamışsınız?" Hocamız: "Bu millete hizmetsiz geçen (hapisteki) hayat yaşamdan sayılmayacağından, hâlâ aynı yaştayız." diyerek Siyasetin önemini belirtmiştir. Kendisine meydanlarda çok söz verdik, vicdanen rahat edemiyoruz. Görevimizi hakkıyla yerine getiremediğimizi düşünüyorum. Birtakım şeyleri konuşmasaydı, açığa çıkarmasaydı; nerede ise Allah ismi ortadan kalkacaktı.

Dünya Siyonizm’inin ve emperyalizminin satın alamadığı tek lider. Şerefli bir ölüme giden hayatın nasıl yaşanacağını dünyada gösterdi.

Yerli ve milli sanayinin üstadı. Üzerimizde çok emeği var, bizi sokaklardan topladı adam etti. Ama biz Onun istediği gibi biri olamadık.

İnsanlık için yapılan her şey Onun sayesinde ve projelerindedir. Allah her yüzyılda bir dini yenileyici gönderir, bu yüzyılın kurtarıcısı Hocamızdır.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi. Dünya lideriydi. Kıymetini biz bilemedik, ülke de dünya da bilemedi. Dünyanın gidişatını değiştirecek biriydi. Birçok peygamberin ümmeti gibi biz de Onu anlamadık. Kendisi çok iyi biriydi, arkadan gelenler (Temel Karamollaoğlu) bozuk.

Asra damgasını vurmuş, Onunla cihadı öğrendiğimiz kişi; namaz kılan köleler olmaktan bizleri kurtardı. Dindar insanların her alanda kazandığı öz güvenin mimarıdır. Onun zamanında bereket vardı, artık o bereket de yok.

3M ile özetliyorum; Mimar, Mücahit, Mühendis. Tevhid ve adalete dayalı yeni bir dünyanın mimarı.

(Elazığ’dan Ahmet Hocamızın komşusu - Muhap Işık) Onun gibi bir insan bulunmaz, bir daha dünyaya Onun gibisi gelmez; Ahmet Hocam sayesinde tanıdık ve o yüzden buradayız ve bu davadayız.

Cihadın unutulduğu bir zamanda Orduyu Kıbrıs’a çıkardı, dinle siyaset bir olmaz diyenlerin karşısında mürşit seviyesinde siyaset yaptı, İslam terakkiye engeldir diyenlerin karşısına ilimle ve bilim insanı olarak çıktı, siyasete ahlâk ve maneviyat getiren bir siyasetçiydi.

Yeryüzünde unutulmuş Dini tekrar yaşanır hale getirecek projelerin sahibi olan büyük bir din adamı ve liderdi.

Hz. Peygamberimizden ve Raşit Halifelerden sonra giderek yozlaşan ve özünden uzaklaşan İslam âlemini yeniden aslına, gerçek adalet ve hürriyet huzuruna kavuşturmak için evrensel plan ve projeler üreten en önemli şahsiyetlerden biriydi. 21. yüzyıldaki toplumsal hareketlerin öncüsüydü. İnancımıza göre nasıl bir düzenin olacağını hazırlayan insandı.

Akıllı bilgili devlet adamı olarak gördüm; başka bir devletin elinde olsaydı değeri daha çok bilinirdi.

        

AGD VE MGV’LİLER:

Toplumda İslami şuurun oluşması için çabalarına şahit olduğumuz kişidir.

Bize cihadı öğretti, Müslümanlara şahsiyet kazandırdı.

Allah'ın bu millete bir lütfudur, insanlığın yeniden ayağa kalkması için gönderilmiş liderdir.

Tarihe damgasını vuran, tarihte İslam dünyasına da damgasını vuran ve gerçek tarih okunduğu zaman değeri daha da anlaşılacak insandır.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve Tüm İslam âlemine Siyonizm’i tanıtan liderdi.

Asrın dâhisi, hem ilmi hem de uhrevi yönden, gerçek ve yüksek bir şahsiyetti.

Dünya lideriydi. Asla pes etmeyen mücadeleci bir dava adamıydı.

Kendini; ilme, İslam’ın hâkimiyetine adamış, Allah'a kul olmayı seçip insanlara hizmet etmeye çalışmıştır.

Türkiye'nin manevi kalkınmasına öncülük yapmış bir liderdi.

Türkiye’de siyaseti millet için ve nezaketle yapan tek siyasetçi.

Türkiye’de İslam dinini şekil dini değil, şuur dini olduğunu bize öğreten, canı ile malı ile cihat eden bir Müslüman...

“Hayat; İman ve Cihattır” düsturu ile hayatını idame eden ve onu başkalarına öğreten bir liderdir.

        

(YRP) YENİDEN REFAH PARTİLİLER:

Batı'nın bile ilim ve bilimdeki eksikliklerini gören âlim biriydi.

Türkiye sevdalısı, iyi bir Müslüman ve ihlaslı bir mücahitti.

Tam bir İslam beyefendisi ve Dini konularda büyük mertebeye ulaşmış bir mürşit idi.

Milli Görüş'ün değişmez lideri. Ömrünü davasına adayan insan.

Dünyanın en büyük manevi Zatı. Sadece siyaset sahasında değil, hayatın her alanında dengeleri kurmuş bir şahsiyettir.

Hayatta iken kıymeti bilinmeyen ve Hak yolunda olduğuna inandığım bir lider.

Ülkesi için kendisini feda etmiş bir lider. Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi.

Erbakan Hoca; ilim, irfan, devlet adamı, millilik... Kısaca her şey demektir.

Büyük bir liderdi, Türkiye Ona her zaman özür borçlu.

Ülkemize çok büyük katkılar sunmuş ve çok emeği olan bir zat olarak görüyoruz.

Hocamızın kıymetini bilemedik, solcu bir arkadaşın; "Hocayı geç bulduk, erken kaybettik" demesini unutamıyorum.

Büyük bir İslam âlimiydi. Türkiye ve İslam için çok önemli bir Dünya lideriydi. Davasından sapmayan tek lider.

Adil Düzen gelmesi için ciddi bir gayret sarf etti; inşaallah evladı kaldığı yerden bayrağı açacaktır.

Süper bir insandı, inşaallah devamını Fatih Erbakan getirecek.

Çift kanatlı bir insandı. Maddi ve manevi iklimde zirvede yaşadı, hem ilmi hem cihat sorumluluğu vardı.

Hocamız tek başına bir ümmetti. Bugünkü teknolojik atılımların mimarıdır.

        

YURTDIŞINDAN GELENLER:

Erbakan Hocam Türkiye ve Avrupa düzeyinde yüzlerce cami açılmasına vesile olarak bugün camilerde yapılan tüm tebliğlerin mimarıdır.

Endonezyalıyım, Habibi’nin arkadaşı olduğu için tanıyorum ve ziyarete geldim. Allah için Erbakan Hoca'yı çok seviyorum. Gönüllerimizde canlı gibi yaşıyor.

İslam’ın günümüze uyarlanmasını ve insanlara sevdirilmesini sağlamıştır.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi. Kendisi her yaptığını Allah rızası için yapan birisiydi.

Dünya lideriydi. İslam’ı yeniden diriltmeye ve insanlığı kurtarmayı çalışmış-amaçlamış biriydi.

Almanya IGMG teşkilatlarını kurdu, ümmeti tek bir grup haline getirdi, aynı hedefe giden gençler olacağız.

Tacikistan: Davam kitabını okuyarak Hocamı yeni tanıdım, hayranlık duyduğum için geldim.

Erbakan Hoca şehittir, İslam adına çok büyük hizmetleri var, büyük devlet adamı, Onun hayranıyım, öldüğünde Fas’ta evimde ağladım, maneviyatı çok açık bir insandı, Erdoğan Muaviye, Erbakan Hz. Ömer gibiydi ve dünya lideriydi.

Özbekistanlıyım. Türkiye’de bir yılda yaptıklarını gördüğümde şaşırdım, herkes Onun hayranıydı, biz de sevdik.

Peygamber Efendimizin izinde tebliğ ve cihat şuurunun nasıl uygulanabileceğini gösteren liderdi.

Haldun Algan-Almanya: Hocamız hakkında Ahmet Akgül Hoca gibi düşünüyorum. Yaratılmış her mahlûkatın hakkını arayan ve koruyan lider.

Çeçenistanlı: Türkiye'nin ve İslam’ın dirilişine ve uyanışına sebep olan kimseydi, hayatımızda İslam’ın da rolü olduğunu bize öğretti.

Azerbaycanlı: Siyasi ahlâk, gerektiğinde vazgeçebilme, toplumu kutuplaştırmamak, Ona güvenen insanları kendi koltuğu hatırına ateşe atmamak.

Azerbaycan: İslam’ın yolundan giden insan, devletin ve milletin yanında olan ve İslam devletlerinin tek bir ümmet olması için çalışan insan.

Almanya: Hocamızın adını, şu andaki siyasiler ve bu hükümet çok kullandı ve kandırdı.

Almanya: Hocamız pes etmedi, pes etmediğimiz için buradayız, daha yapacak çok işimiz var.

Yurtdışı HDP'li: Şu an görüşümüz farklı olsa da hayatta olsa yanında olurduk, Onun kurtaracağını biliyor ve inanıyoruz. Çünkü söyledikleri hep çıktı.

      

DİĞERLERİ:

Dini siyasete alet etmiyordu, fikirleri insanları bir anda kendisine çekiyordu, birleştirici bir insandı.

Milli duruş sahibi ve tam anlaşılmayan, kıymeti bilinmeyen biriydi.

Kıymetli bir ilim adamıydı. Erbakan Hocamın sözleri, İTÜ'de yaptığı çalışmalar, Milli Görüş ile ilgili devrim niteliğindeki çalışmalarına hayranlık duyuyordum.

Kendini bu ülke için adamış fakat en büyük düşmanlığı dinci kesimden ve kendi etrafındakilerden görmüştür.

Değerini bilemedik, hiç oy vermedik, keşke yolundan gitseymişiz.

Hocamız dünya Müslümanlarının uyanmasına sebep olan liderimizdir.

Çok büyük bir dava adamıydı. İnsana huzur veren bir konuşma şekli vardı. Allah'ın tüm ayetlerini mecliste söylemesi, önce ahlâk ve maneviyat demesi ve tüm söylemlerinin ayet olması. Kudüs'ü, Siyonizm’i, Ayasofya'nın önemini biz Ondan öğrendik.

Çağın ilerisinde birisiydi. Ağır sanayi hamlesini başlatan ve ülkemize çok büyük hizmetler yapan bir liderdir.

Ülkesine hizmeti ön planda tuttu. Siyaseti, kimseyi kırmadan yapan uyumlu bir şahsiyetti. Çok babacan, adaletli birisiydi.

Zor zamanın büyük adamı... Düşmanlarının bile saygı duyduğu birisi... (Müslümanları;) Pasif Müslüman rolünden daha aktif Müslüman rolüne iten bir insan...

Hoca gitti, her şey bitti. Erbakan Hocamızın boşluğunu dolduramadılar.

Davasına olan inancı her şeyin üstündeydi, çok güçlü ve dirayetli bir liderdi. Şu anki teknolojilerin sahibi olduğunu biliyorum.

Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından biri olan madenlerin sınıflanması konusunda en büyük atılımlardan birini yapmış, değeri bilinmemiş bir Başbakandır.

Kıymetini bilemedik, teşkilatları da kıymetini bilmiyor. Günümüzde kimse Onun yolundan gitmiyor, sadece, bunu yaptıklarını söylüyorlar.

Maalesef biz aziz Türk milleti o kadar yozlaşmışız ki; Ey Muhterem Erbakan, Sizin gibi büyük bir Zata sahip bile çıkamamışız.

Engelli çalıştırma sayısında çıkardığı yasa sebebi ile ben ve benim gibiler iş sahibi oldu, ama bunun ekmeğini Erdoğan yiyor.

Cihat ehli idi, Adil Düzenciydi, İslam’ı hayatın her alanına yaydı. Erbakan deyince aklımıza Allah ve İslamiyet gelir.

Önce ahlâk ve maneviyat, sonra ağır sanayi ve kalkınmaya önem verdiğini biliyoruz.

Kelimeler yetmez, mükemmel bir insan ve liderdi. Kıymetini bilemedik, şimdi onun cezasını çekiyoruz.

Asrımızdaki en büyük dâhi, lider, siyaset ve fikir adamıydı. Siyasetin duayeniydi, büyük şahıs, ilklerin adamı, bir liderden çok öte biriydi. Dünya lideriydi.

Bu ülkeye hizmet için kendisinden vazgeçmiş, bir daha dünyaya gelmeyecek olan siyasetçilerden bir tanesidir.

Bu ülkeye hizmet için kendisini yok saymak gibi bir fedakârlık olabileceğini bize öğretti. Gelmiş geçmiş en iyi başbakandı.

Yaşadığı müddet boyunca alay edilmiş, hor görülmüş ama O bunlara aldırmadan pes etmeyerek mücadelesine devam etmiş birisidir.

Manevi bir ateş yaktı ve hiç sönmeyecek inşaallah.

Hayatta olsaydı da peşinden gideydim, gitmediğime çok pişmanım. Ona vefa borcum olduğunu düşündüğüm için ziyaretine geldim.

Tekrar yönetime gelmesini isterim, ya da Onun projelerini uygulayacak birilerini görmek isterim.

Şimdikiler Mili Görüşçü değil, oğlu bile Onun izinde değil.

Şu an yokluğunu her alanda hissediyoruz, Onu; öğrencisiyiz diye çok istismar eden oldu.

Kıymeti bilinmedi; yaşasaydı yine bilinmezdi.

Açık ve netti, kısaca vahyi esas alan bir insandı; Amerika şeytan derken... Şimdi bizim Müslüman zannettiklerimiz şeytanın emrinde, kıblemiz Kâbe değil Washington... Zamanında Seni anlayamadığımız için çok üzgünüm.

Gençliğimizde (Hocamıza bakışımız) olumsuzdu, fakat olgunlaştıkça, hele AKP'yi gördükten sonra bunlar gibi değildi, milli idi. Bu AKP dini kullanıyor.

Zamanının ötesinde bir vizyondu, Türkiye’ye bir tohum attı ve biz Onu yeni anlıyoruz.

İslami düşünceyi Türk siyasetine taşıması çok önemli bir devrimdir ve bu uğurda yaşadığı zorluk, sıkıntı ve meşakkatler karşısında göstermiş olduğu sabır ve tevekkül takdire şayandır. Vatana ihanet edenlerin karşısında dimdik duran kahraman.

Kendisine oy vermedim ama Onun sohbetlerine bayılıyordum, sohbetlerinden feyz alırdım, yönetimdekiler Onun yaptığı icraatları yapamıyorlar, keşke başımızda olsaydınız da bu sıkıntılar başımıza gelmeseydi.

Onun gösterdiği ilim, irfan yolu hepimize güneş gibi ayna oluyor. Gençlerin Onun davasını öğrenmesi lazım.

Görme Engelli: Çocukken mitingine gittim, 9 yaşında idim, sonra Hocama aşık oldum.

Döneminde şer güçlerin hile ve tuzaklarını bilen ve bozan bir liderdi. Şu anki partisi Ona sadık kalmadı. Hem Hak hem halk için çalıştı, her şey Onun zamanında yapıldı, O bir kuyruklu yıldız idi, Onun arkasından gelenler Onun temsilcisi mi bilmiyorum.

(17 yaşında öğrenci:) Gerçek bir dava adamıydı, tanınması ve tanıtılması gereken en önemli şahsiyetlerden biri.

Boncuk boncuk ter döktüğü zaman keşke Onunla beraber olsaydım, keşke kıymetini bilseydim, şu an çok acı hissediyorum.

Halen Onun düşüncelerine ulaşamadık, bugün savunma sanayindeki gelişmeler (İHA-SİHA gibi...) Hocamızın sayesindedir.

Cumhuriyet tarihinde mazlum Müslümanların ufkunu ve yolunu açan nadir kimselerden birisidir, Onun şahsiyetli hizmetleri gün geçtikçe şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Hepimiz Hocama çok şey borçluyuz. Türkiye'yi ihya ederdi bıraksalardı. Her geçen gün kendisini daha da aratıyor.

İdealist düşünceleri olan biriydi, inşaallah Onun gibi birileri gelir, fikir olarak aynıyım ama parti olarak aynı değilim.

O gitti düzen bozuldu, şeyhimiz (Kadiri Mustafa Uzgur) Erbakan'a oy vermeyene hakkım helal değildir derdi.

Erdoğan Onun sayesinde iktidara gelmiştir, şu anki yapılan reformlar, İHA ve SİHA gibi atılımlar Erbakan'ın eseridir.

Hocam iyi ve hayırlı bir Müslümandı, biz “içiciyiz”, ama Erbakan Hocam öl dese ölürüz, çok afiş ve bayrak astım; Hocam için, bayrak için, Kur’an için, insanlık için.

Şifa için geldim, çünkü hastayım. Erbakan Hocamın yüzü suyu hürmetine şifa beklemekteyim.

Hayatta iken kıymetinizi bilemedik, yüzsüz gibi geldik, şimdi de dua ediyoruz, Allah affetsin.

Efendimizden sonra gelen en güzel insan ve mü’min bir kimseydi, ayağının altını öperim, hiç kimse (tarikat şeyhleri dahil) Onun kadar çalışmadı.

Hâkim: Tam bir idealistti, bence özveri ile emekçi hedeflerinin peşinden gidip pek çoğunu da gerçekleştirdi.

Çocukluğundan beri seviyorum, Atatürk'e ayyaş diyenler şimdi kendileri güya ayıkken yönetemiyorlar bu ülkeyi.

Siyonizm’e karşı dik duruşuna hayranım. Zekâyı ve imanı birbirine harmanlayan insandı. İlk güzel hareketlerin öncüsü.

Güneydoğu’da insanların uyanışına vesile oldu, Müslümanlar siyasetle uğraşmasını Ondan öğrendi.

Şimdiki iktidar ve SP yönetimi Hocamıza ihanet içindeler.

E. Emniyet Müdürü: Atatürk'ü de, Erbakan'ı da anlayamadık. Hocamızın aklımda kalan sözü: "Hayat, iman ve cihattır!"

Erbakan Hocamı geç ve yanlış tanıdım, değerini sonradan anladım, beni çevremdekiler Erbakan Hoca ile korkuttular, başı açıklara izin vermeyecek, baskı uygulayacak diye, halbuki çok anlayışlı bir insanmış. Çok özür dilerim, sizi yanlış tanıdığım için, başkalarına inandığım için… (Bu sözleri ağlayarak söyledi.)

Dünyanın özel liderleri arasındadır, tüm dünyanın kurtuluşu için mücadele vermiştir, bu sebeple Hocamızın fikirleri tazeliğini ve tesirini koruyacaktır.

      

1 ANKET FARKLI GORUSLER

       

1 ANKET FARKLI GORUSLER 2

      

1 ANKET FARKLI GORUSLER 3

      

1 ANKET FARKLI GORUSLER 4

      

 


Bu makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz:

 


Bu yazarin diger makaleleri

  Fener Rum Patrik'i Bartholomeos, ayin için Amerika'ya; hem de...
Devami
20 Ocak 2013 tarihli Milli Gazete 2. sahifede “Hak ve...
Devami
  Amerikada yaşayan bir uzman Güler Kömürcü'ye şunları postalıyor: ‘ABD...
Devami
Şimdi, Amerika'nın gücü sorgulanıyor; Süper Güç, sıfırı tüketiyor! İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından...
Devami
AKP’nin Kürt açılımını, bir seçim yatırımı olarak kullandığı ortaya çıktı “Kürtler...
Devami
  PKK, Avrupa'da ahtapot gibi örgüt kurmaktadır ABD Dışişleri Bakanlığı...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 673

SON YORUMLAR