YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL MENÜ

DERGİLER

Ay Seçiniz
category
6574e9024ddc4
0
0
6401,171,6356,117,28,27,170,98,3,144,26,4,145,113,17,6330,1,110,12
Loading....

TOPLAM ZİYARETÇİLERİMİZ

Our Visitor

2 0 7 3 3 4
Bugün : 493
Dün : 11955
Bu ay : 111363
Geçen ay : 302569
Toplam : 21354345
IP'niz : 18.205.26.39

SON YORUMLAR

Son Yorumlar

YENİ ÇIKACAK KİTAPLARIMIZ

ÖZEL YAZILAR

YENİ ÇIKAN KİTAPLARIMIZ

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

MÜJDE! TRUMP’LA ERDOĞAN KANKA OLMUŞLARDI!

 

MÜJDE!

TRUMP’LA ERDOĞAN KANKA OLMUŞLARDI!

      

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceği konusunda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “DAEŞ’i Suriye’de yendik, Trump hükümeti boyunca Suriye’de bulunmamızın tek sebebimiz buydu” açıklaması kafaları karıştırmıştı.

ABD’li bir yetkilinin, Suriye’den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini söylemesinden kısa süre sonra, Twitter’dan açıklama yapan ABD Başkanı Trump’ın; “Suriye’de DAEŞ’i yenilgiye uğrattık, Başkanlığım döneminde orada olmak için tek nedenim buydu, şimdi DAEŞ ile mücadelede yeni sayfaya geçilirken, ABD askerleri ülkeye dönmeye başladı” ifadeleri herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. Reuters haber ajansına konuşan bir ABD’li yetkili, Suriye’den tüm askerleri çekmeyi değerlendirdiklerini doğrulamıştı. Bu haberin gelmesinden kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklama, “ABD’nin yeni ve sinsi planları olduğu” kuşkusunu gündeme taşımıştı.

Trump’a göre: “Amerika’nın yarım bıraktığını Erdoğan Suriye’de tamamlayacak, DAEŞ’ten kalanı Türkiye ortadan kaldırıcaktı.”

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha sonra, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili açıklamalarında: “Erdoğan Suriye’de DAEŞ’ten kalanı yok edeceğini söyledi” itirafları, Türkiye’ye yönelik yeni bir tuzak kurulduğu şeklinde yorumlanmıştı. Trump’ın; “Suriye’deki askerlerimiz evine dönüyor. Türkiye çok doğru bir komşu” dedikten sonra ayrıca, “Erdoğan’ın söylediğini yapabilecek biri olduğunu” belirtmesi kuşkularımızı arttırmıştı. Çünkü Trump’ın, Suriye’den çekilme kararında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu ortaya çıkmıştı ve Trump bu durumu attığı tweetlerinde bile gizleme gereği duymamıştı.

Ancak ABD’deki Türkiye karşıtı lobiler de bu kararı tartışmaktaydı. İşte bu tehlikeye dikkat çeken bazı yazar ve yorumcular, “Trump’ın çekilme kararı sonrası, Türkiye’ye tuzak çıkabileceği yönünde” uyarılarda bulunmuşlardı.

“(…) ABD’de aynı anda hem Trump hem de Türkiye karşıtı lobiler var. Bunların başında ABD medyasının güçlü kesimi ve bunları fişekleyen FETÖ bağlantıları da bulunmaktaydı. Bunlar gözlerini Türkiye’nin huzuruna, hatta bağımsızlığına dikmiş durumdalardı. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bir operasyonunda, Türkiye aynı zamanda DAEŞ’le de mücadele etse bile, bunlar çok açık biçimde bu durumu Türkiye’nin oradaki Kürtlere karşı, bir soykırım harekâtı yaptığı şeklinde yorumlayacak ve dünyaya böyle bir algı yayacaklardı. Sonrasında da önce Trump’a bu kararı değiştirmesi için baskı yapılacak. Zaten bir anı bir anını tutmayan Trump, muhtemelen bir süre sonra; “insani nedenlerle oraya dönmek zorundayız” diyerek kararını askıya alacak ve bu çarkı ile puan toplamaya çalışacak ve bunu muhalifleri ile barışma fırsatına çevirmiş olacaktı. Daha da kötü bir ihtimal olarak, Suriye’nin doğusuna uluslararası bir kontrol getirmek için düğmeye basılarak, güçlü bir rüzgâr estirilmeye başlanacaktı! Ve mesele, Türkiye açısından daha da içinden çıkılmaz hale sokulacaktı.

“Elbette ve herhalde Türkiye’nin Suriye’ye girmesi ve PYD/PKK çıbanını deşmesi gerekirdi ve elzemdi. Bu nedenle ABD’nin Suriye’den çekilmesi bölge adına çok olumlu bir gelişmeydi. Bu, Suriye’deki bir işgal gücünün çekilmesiydi. ABD’nin ve Atlantik kuvvetlerinin kaybetmesi demekti. Ancak ABD çekilirken de çıkarlarını korumaya yönelik tedbirler geliştirirdi. Bu nedenle ABD’nin Suriye’den çekilmesi de elbette çeşitli senaryoların gereği olabilirdi. Fakat o senaryoları bozup bozamamak Türkiye’nin ve bölgemizin meselesiydi” tespitleri yerindeydi.

Başlıca senaryolar şöyle konuşulmaktaydı:

Hatırlayınız; Rahip Brunson’un serbest bırakılmasının ardından, Ankara ile Washington arasında mekik dokunmuştu: Önal-Palmer, Fidan-Jeffrey, Akar-Dunford, Çavuşoğlu-Pompeo ve hepsinden önemlisi Erdoğan ile Trump’ın temasları olmuştu.

1. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: “Kürtler ile Türkiye arasında bir çözüm için çabalarımızı yeniden başlattık” (1.11.2018) buyurmuştu.

2. ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, ülkesinin PKK üst düzey yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan için 12 milyon dolar ödül koyduğunu duyurmuştu (6.11.2018).

3. Erdoğan: “Fırat’ın doğusuna operasyona başlayacağımızı ilan ettik. Sayın Trump ile bunları görüştük, olumlu cevap verdiler” (17.12.2018) itirafında bulunmuştu.

4. Çavuşoğlu: “Trump Erdoğan’a, Gülen’in iadesi konusunda çalışıyoruz” dedi (16.12.2018), “FBI, FETÖ ile ilgili 15 eyalette çalışma başlattı, tutuklamalar var” (17.12.2018) diyordu. Böylece Suriye’deki yeni bir Kürdistan projesinde ABD ile iş birliğine hazırlanıyordu.

5. Pentagon “Türkiye’ye S-400 alternatifi paket” raporu hazırlıyordu (30.11.2018). ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye 3,5 milyar dolarlık Patriot füze savunma sistemi satılmasına onay veriyordu (18.12.2018).

6. Trump: “Suriye’den çekiliyoruz” açıklamasını yapıyordu (19.12.2018).

7. Erdoğan; “Trump’la görüşmesi sonrasında Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonu bekletme kararı alıyordu” (21.12.2018).

8. Çavuşoğlu: “Çekilmeyi ABD ile birlikte koordine etmeliyiz, boşluk olmamalı. Bundan sonra siyasi çözüme odaklanmamız lazım” diyordu (21.12.2018).

9. AP’ye göre Trump, Suriye’den çekilme kararını Erdoğan’la görüşmesinde alıyordu. Hatta habere göre Erdoğan, Trump’tan çekilmeyi aceleye getirmemesini istiyordu! Aslında Erdoğan’ın şu ilk açıklaması bu haberi teyit ediyordu: “Sayın Trump’la yaptığımız görüşme neticesinde bize şunu söyledi: ‘Buradan siz DAEŞ’i (IŞİD) temizler misiniz?’ Biz temizledik, bundan sonra da temizleriz. Yeter ki sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin” (21.12.2018) diyordu.

10. Yani sonuç olarak AKP’nin Obama’ya yaptığı “IŞİD’le mücadelede PKK ile değil, benimle çalış” önerisi, PKK’yı (şimdilik) feda eden Trump tarafından kabul edilmiş oluyordu! Nitekim Trump: “IŞİD’in çaresine Türkiye gibi ülkeler bakmalı” demeye başlıyordu (22.12.2018).

ABD’nin olası hedefleri şunlardı:

ABD’nin hedefi Türkiye’yi Batı kampında tutmak ve Türkiye’nin dâhil olmasıyla ağır basan bölge cephesini dengelemek oluyordu. Nasıl yapacak bunu? “Türkiye’ye rağmen Suriye Kürdistanı planı” tutmayan ABD, “Türkiye himayesinde Kürdistan planı” ile Suriye’nin kuzeyini AKP’ye “fethettirip” Türkiye’yi Suriye, İran ve Rusya ile karşı karşıya getirmek istiyordu! Peki, Türkiye’nin, PKK/PYD karşılığında bunu kabul etmesi doğru olur muydu? Bagajında BOP eş başkanlığı olan AKP elbette kabule yanaşabilirdi ama Türkiye’nin kesinlikle kabul etmemesi gerekiyordu. Önümüzdeki dönemin iç politikasının önemli meselesi işte buydu. Öncelikli çözümü de Ankara’nın “Suriye toprağında gözünün olmadığını” dünyaya ilan etmesinden ve Şam’la anlaşmasından geçiyordu. Türkiye’nin Rusya, İran, Irak ve Suriye’yle ortak hareket etmesi, piyon feda eden ABD’yi rok yapmaya da mecbur ederdi ve taktik çekilmesi, stratejik çekilmeye dönüşürdü!”[1]

“Evet, ABD’nin Suriye’den askeri güçlerini çekme kararı dünyada şaşkınlıkla karşılanmıştı. Son yıllarda Türkiye ile ABD arasında zemin seviyesine inen güven ortamında, bu açıklamanın neye delalet ettiğine şüpheyle yaklaşılması doğaldı. Oysa bu süreç bir günde oluşmuş sanılmasındı. Çünkü Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın liderliğinde bu süreci ilmek ilmek örüp hazırlamıştı. Burada hassas nokta, Türkiye’nin gerçek gücünü fark edip, bağımsız, çok yönlü, rasyonel politika ve stratejiler geliştirmeye başlamasıydı.” yorumları acaba gerçekleri özetleme çabası mıydı, yoksa gaflet ve teslimiyeti gizleme amaçlı mıydı? 

Siyonist sermayenin ve Fransa’daki Masonik merkezlerin güdümündeki Le Monde gazetesinin, çekilme kararını “Erdoğan’ın zaferi” başlığıyla duyurması da doğru okunmalıydı.

“ABD’nin çekilme kararı sonrasında Suriye’de bir önemli hadise daha yaşanmıştı. Azez’de Suriye’deki Türkmen, Arap, Kürt ve Hristiyanlardan mürekkep 150 aşiret lideri bir araya toplanmıştı. Burada “Yüksek Aşiretler Konseyi” oluşturularak, DAEŞ ve PKK’dan arındırılmış bölgelerdeki yerel halkın temsil makamına taşınması kararlaştırılmıştı. Aşiret liderlerinin bu birlik girişimi şüphesiz Türkiye’nin varlığıyla ve destek çıkmasıyla anlam kazanmıştı. ABD’nin çekilme kararı ise bölgede büyük bir coşku ve beklenti yaratmıştı. Tüm liderler TSK ve ÖSO ile birlikte terör örgütlerinin bölgeden temizlenmesine tam destek vereceklerini duyurmuşlardı. Bu birliğin Suriye’nin siyasi geçişinde de etkin olacağı açıktı.” yaklaşımları da bizi kuşkularımızda haklı çıkarmaktaydı. Yani “Sınırımızdan biraz uzakta ve Suriye’nin üçte birine yakın (56 bin km2) bir alanda oluşturulacak, Özerk Kürdistan bölgesine resmiyet ve Türkiye’den destek sağlama şeytanlığı olmasındı!? Çünkü bölgede taşlar böyle yerinden oynayınca, yeni denklemlerin nasıl kurulacağı karanlıktı. YPG/PKK, ABD korumasından çıkınca, Esad ile nasıl bir irtibat kuracaktı? Rusya ve İran bu konuda nasıl bir tutum alacaktı? Bunları şüphesiz Türkiye yakından takip edecek ve devrede olacaktı. İyi de Erdoğan’ın gerekli ve yeterli planları var mıydı?

Terör örgütü YPG/PKK’nın çağrısı üzerine Esad ordusunun Münbiç’e girip bayrak dikmesini Rusya memnuniyetle karşılamış, Kremlin son dakika açıklaması yapmıştı.

Rusya’dan yapılan açıklamada, Suriye ordusunun Münbiç’te kontrolü almasından memnuniyet duyulduğu vurgulanmıştı. PKK/YPG’nin “Biz çekiliyoruz gelip alın” çağrısı üzerine Esad ordu güçleri hemen Münbiç’e girip, göndere bayrak çekmiş durumdaydı. Terör örgütü PKK/YPG’nin; “Toprağı, halkı ve sınırı bakımından ait olduğumuz Suriye devletini, Türk işgaline karşı Münbiç bölgesini korumak için silahlı kuvvetlerini göndermeye davet ediyoruz” çağrısından kısa süre sonra Esad ordusu, Münbiç kent merkezine girip Suriye bayrağını dikmiş ve Suriye ordusu sözcüsü, “Münbiç’deki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin tam güvenliğini garanti ediyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Suriye ordusuyla Rusya’nın, hatta PKK’nın irtibatlı ve anlaşmalı davrandıkları açıktı. Böylece Erdoğan iktidarının ve yandaşlarının; “Türkiye, Amerika’ya karşı Rusya kozunu kullanıyor!” iddiaları kof çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 28.12.2018 Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Suriye’nin Münbiç’e girmesiyle ilgili ifadeleri bir sürü çelişkileri barındırmaktaydı:

“Suriye’nin Münbiç’e yönelik böyle bir psikolojik eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırmak istediği gibi bir durum olduğunu görüyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok. 1 saat kadar önce arkadaşlarımızla ve istihbaratla görüştük. Şu anda tedbirlerimizi aldık. Heyet görüşmesi sonrası Putin ile de yüz yüze görüşebilirim. Silahlı kuvvetlerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor… Münbiç konusunda Sayın Obama döneminden başlayan süreç vardı, ama Obama verdiği sözü tutmadı. Biz bütün bunlara rağmen sabrettik. Trump döneminde tekrar gündeme geldi. Müşterek hareket içinde olabileceğimizi söyledi. Putin ile insani yardım konusunda atılabilecek adımları konuştuk. Şu anda gelinen noktada bu topraklar Suriye’ye aittir. Suriye’nin bölünmesine karşıyız. Bizim amacımız terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde bize yapacak şey kalmaz…”

Şimdi soralım; bu topraklar Suriye’ye aitse, Suriye birliklerinin oraya bayrak dikmesinden niye gocunulmaktaydı? Obama sizi aldatıp oyaladıysa, şimdi Trump ve Putin’in kandıramayacağından nasıl emin olunmaktaydı?

“Trump’ın bu tavrı Türkiye’yi de şaşırttı ama birçok avantajlı durum da yarattı” diyenler yanılmaktaydı. Çünkü bazı Amerikalı uzmanlar bile yeni durumun Türkiye’nin lehine görünse de bazı tehditler içerdiğini vurgulamaktaydı.

Örneğin Türkiye’ye gelen heyetin başındaki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton bunlardandı. John Bolton tam bir İsrail yanlısı, İran’a karşı şahin bir Amerikalıydı. Başkan Erdoğan’dan da fazla hoşlanmazdı. Suriye’deki yeni durumda Bolton, ‘acaba Suriye’de Türkiye’yi İran ve Rusya ile karşı karşıya getirme fırsatları yaratılabilir mi’ diye akıl yürütmeye ve projeler üretmeye başlamıştı. Bunu Pompeo da yapmaktaydı.

PKK/YPG’ye verilen silahlar toplanmayacaktı!

Son yıllarda Ankara-Washington hattındaki önemli gerilim hatlarından birisi ABD’nin terör örgütü YPG’ye verdiği silahlardı. Trump’ın Suriye’den çekilme kararı almasının ardından, ABD’nin silahları toplayıp toplamayacağı tartışılmaktaydı. Reuters’a konuşan üç isimsiz ABD’li yetkili, ABD’li komutanların Pentagon’a, silahların geri alınmaması yönünde tavsiyede bulunduğunu açıklamıştı. Pentagon sözcüsü Sean Robertson ise, silahlara ne olacağı ile ilgili bir yorum yapmanın uygunsuz ve erken olacağını vurgulamıştı. Robertson, “Planlama devam ediyor ve birliklerimizin güvenliğini sağlamak için tedbirler alırken, bilinçli ve kontrollü bir çekilmeyi sağlamaya odaklanıldı” ifadelerini kullanmıştı. Bir ABD’li yetkili, Washington yönetiminin PKK/PYD terör örgütüne, DAEŞ’le mücadele sona erene kadar silahlandırma sözü verdiğini hatırlatmıştı. “Savaş henüz bitmedi. Silahları geri istemeye başlayamayız” diyen yetkili, “YPG’ye verilen silahların kayıtlarının tutulduğunu ancak hepsinin yerini belirlemenin neredeyse imkânsız olduğunu” aktarmıştı. Washington yönetimi daha önce defalarca kez YPG’ye verilen silahların geri toplanacağı yönünde açıklamalar yapmış, ancak sözlerini tutmamıştı.

“DAEŞ’i ortadan kaldırmak Türkiye’ye mi kalmıştı?”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki Amerikan askerlerini bölgeden çekme kararı ve sonrasındaki “DAEŞ ile mücadeleyi bundan sonra Türkiye yapacak” açıklaması, bu “mücadelenin” sahadaki karşılığının ne olacağı tartışmasını yoğunlaştırmıştı.

Trump’ın sözlerini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Nerede olursa olsun bu temizliği yaparız. Teröristler ve rejim hariç herkesle de iş birliği yaparız. Türkiye, DAEŞ’i etkisiz hale getirecek güce ve etkinliğe sahiptir” şeklindeki sözleri, Türkiye ABD’ye taşeronluk mu yapacak? sorularını gündeme taşımıştı. Bilindiği gibi coğrafi hâkimiyeti 30 kilometrekarelik bir alana yayılan DAEŞ’in, Deyrizor’un kuzeyindeki ceplere sıkışmış savaşçıların sayısının ise 2500 civarında olduğu konuşulmaktaydı. Fransız Haber Ajansı AFP, farklı analistlerle konuşarak, Ankara’nın DAEŞ’in kalan bu unsurlarını “ortadan kaldırma” kapasitesini masaya yatırmıştı. Washington’daki Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi isimli düşünce kuruluşundan Nicholas Heras, “Türkiye’nin DAEŞ karşıtı operasyonların kontrolünü üstlenebileceğine Trump’ı inandırarak, Erdoğan aslında kendi başarısının kurbanı oldu” ifadelerini kullanmıştı. Heras bu düşüncesini de şöyle açıklamıştı:

“Türkiye’nin elinde şu an itibarıyla, Suriye’nin doğusunu elinde tutabilecek büyüklükte, tecrübede ve meşruiyette bir Özgür Suriye Ordusu gücü bulunmamaktadır. Böyle bir kuvvetin oluşturulması, ABD desteği ile bile olsa, uzun aylar hatta yıllar alacaktır. Bu da Türkiye’ye pahalıya mal olacaktır.”

Çünkü Suriye’nin doğusunda ve ortasında, ceplere dağılmış durumdaki DAEŞ unsurları ile Türk ordusu ve Türkiye destekli muhaliflerin arasında yüzlerce kilometrelik bir mesafe bulmaktadır. Yine ajansın konuştuğu Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Suriye uzmanı Doçent Fabrice Balanche de bu uzak mesafeye dikkat çekmeye çalışmıştır:

“DAEŞ El Bukemal bölgesine yakın, Türkiye ile arasında 400 kilometreden fazla mesafe bulunmaktadır. Bu uzaklığa Türkiye’nin ulaşması imkânsızdır. Amerikan askerlerinin ayrılmasından sonra buradaki DAEŞ yapılanması ile Suriye ordusunun ve Iraklı Şii milislerin ilgilenmesi olasıdır. Türkiye, kendi sınırına yakında yer alan İdlib’deki El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam örgütünü bile ortadan kaldırmayı başaramamıştır. Nasıl olup da isyancılarla birlikte DAEŞ’i ortadan kaldıracağına inanayım.”

Balanche’a göre, Türkiye, en fazla Suriye ile sınırını kapatarak, DAEŞ’in yeniden canlanmasını engelleyebilir ve tıpkı El Bab’da yaptığı gibi nokta operasyonlarla örgüte zarar verebilir. İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi’nin (EDAM) başkanı olan Sinan Ülgen de Türkiye sınırı ile IŞİD unsurları arasındaki mesafenin “ciddi bir problem” teşkil ettiğini belirtmiştir. AFP’ye konuşan Ülgen, “DAEŞ cephesi ile Türkiye sınırı arasında böyle bir mesafe bulunuyorken, Türkiye’nin nasıl bir askerî harekât planı içinde olduğu belirgin değildir” demiştir.

ABD Başkanı Suriye’den çekilme kararını, DAEŞ’in temizlendiğini gerekçe göstererek açıklıyordu. Aradan çok geçmeden bir de bakıyorsunuz farklı bir konumda söz konusu terör örgütü arazide yerini alıyordu. Kısacası, terör örgütlerini ortaya çıkaran, kanlı eylemlerine zemin hazırlayanlar ile yok edildiğini söyleyenler, bununla da yetinmeyerek ihtiyaç olduğu an o yok olduğunu söyledikleri örgütü yeniden meydana sürenler hep aynı Amerika’ydı. Özellikle Irak ve Suriye’de Trump, ABD askerlerini çekme kararını açıklarken artık DAEŞ kalmadığını, bunun için de askerleri çekme kararı alındığını söylerken, el altından da terör örgütlerini ağırdan meydana sürmeye başlıyordu. Belli ki, aldıkları karar her ne olursa olsun Haçlı ittifakının bölgemiz ile ilgili planı son bulmuş değil. Sanıyorum medyaya, “ABD ve PKK’dan yeni DAEŞ oyunu” başlığı altında yansıyan haber bu planın yeni versiyonunu oluşturuyordu. Haberin spotunda yer alan değerlendirme, sanıyorum sergilenen oyunu göstermeye yetiyordu. ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamasının ardından derin devlet devreye girdi. Pentagon, PYD/PKK aracılığıyla Rakka ve Deyrezor’u DAEŞ’e terk edecekti. DAEŞ ile PKK arasında sözde çatışma çıkaracaklardı. İşte PKK/PYD’ye saldıracak DAEŞ’le mücadeleyi Türkiye yapacaktı yani Türkiye PKK/PYD’nin hamisi mi olacaktı?

İsrail Suriye’ye saldırmaya başlamıştı!

Bu ara Suriye’de, çok hareketli geceler yaşanıyordu. Şam’dan patlama sesleri gelirken kimse önce ne olduğunu anlamamıştı. Farklı ülkelerin medya kuruluşlarından farkı farklı iddialar öne çıkmıştı. İngiliz medyasının iddiasına göre İsrail Suriye’yi vurmaktaydı. Suriye hava savunma sistemlerinin başkent Şam yakınlarında “düşman hedeflere” ateş açtığı açıklanmıştı. İsrail ordusu da saldırıların ardından Suriye’den uçaksavar füzesi ateşlendiğini iddia etmiş. SANA haber ajansı, bazı düşman hedeflerinin hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu vurgulamıştı. İngiltere Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdülrahman, “İsrail uçakları tarafından fırlatılan füzelerin, Şam’ın güneybatısında ve güneyinde bulunan Hizbullah ya da İran güçlerine ait silah depolarını hedef aldığını” açıklamıştı. İsrail ordusu ise, Suriye’den atılan bir uçaksavar füzesinin hava savunma sistemi tarafından vurulduğunu duyurmuşlardı. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, “Suriye tarafından ateşlenen bir uçaksavar füzesi hava savunma sistemimiz tarafından imha edildi” ifadesi kullanılmıştı. İsrail tarafında herhangi bir hasar veya can kaybının yaşanmadığı belirtilen açıklamada, olaya ilişkin daha fazla detay yer almamıştı.

Bu arada, Suriye’den gelen bir son dakika haberi herkesi şaşırtmıştı. Suriye’de yıllardır kendi halkına saldıran Beşar Esad Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği Münbiç’in batı kırsalındaki Arimah beldesine asker yığmıştı. Suriye’de sıcak gelişmeler yaşanmaktaydı. Beşar Esad’ın Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği Münbiç’in batı kırsalındaki Arimah beldesine yerleşme çabaları, Türkiye’nin nasıl bir tuzağa çekildiğinin kanıtıydı!

Trump’ın Türkiye’ye DAEŞ teşekkürü boşuna yapılmamıştı!

Suriye’yi harabeye çevirip terk etme kararı alan ve işgalin maddi ve manevi maliyetini Türkiye üzerine yıkan ABD Başkanı Trump, DAEŞ çöplüğünü Türkiye’nin “kazıyacağını” ve Türkiye’nin “iyi bir kapı komşusu” olduğunu vurgulamıştı. ABD Başkanı Donald Trump resmi twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın kendisini bilgilendirdiğini, Türkiye’nin doğru bir kapı komşusu olduğunu belirtti ve Trump; “Türkiye, Suriye’de DAEŞ’ten geri kalanların kökünü kazımak için ne gerekiyorsa yapacağı konusunda beni güçlü şekilde bilgilendirdi” buyurmuşlardı. Trump sosyal medya hesabında “Erdoğan bunu yapabilecek biri. Ek olarak Türkiye doğru bir kapı komşusu, askerlerimiz eve dönüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Peki, YPG’ye verilen silahlar ne olacaktı?

Suriye’den çekilme hazırlığına giren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), terör örgütü YPG/PKK’ya verilen silahların geri alınması sorusuna net bir cevap vermekten sakınmıştı. Pentagon sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, AA muhabirinin, Suriye’de YPG/PKK’ya verilen silahların geri alınıp alınmayacağına yönelik sorusuna yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklamasında SDF’nin (YPG/PKK) bölgede DAEŞ’e karşılık etkili bir ortak olduğunu ileri süren Robertson, “SDF’ye verilen silahların sınırlı, görevlere özel olacağı ve DAEŞ’i yenilgiye uğratma hedefine ulaşmak için kademeli olarak sağlanacağı konusunda her zaman açık olduk” ifadelerini kullanmıştı. Robertson, kendisine ikinci kez yöneltilen soruya da net bir cevap vermekten kaçınmıştı. Maalesef Sn. Erdoğan, şimdi sanki ABD ile Eğit-Donat stratejisi çerçevesinde, Suriye’deki yangına benzin taşınmamış gibi bir hava estiriyorlardı. Oysa ABD Suriye’de yerel güç olarak tarif ettiği YPG’ye bu zamana kadar 20 bin TIR’dan fazla silah desteği sağlamış. En son ikisi yeni olmak üzere 20’den fazla askeri üs yapmıştı. ABD hâlâ Büyük Ortadoğu Projesi’nin ana uygulayıcısıydı. Hâlâ mikro milliyetçilikleri destekleyerek İslam ülkelerini birbirine kırdırma projesinin arkasındaydı. Mezhepsel farklılıkları kaşıyarak barış ve huzurun gelmesinin önüne set olmayı stratejik bir vazife saymaktaydı. Hâl böyleyken, henüz B-C planlarının ne olduğu da tam olarak ortaya çıkmadan, bu çekilme konusunda büyük laflar ederek olası gelişmelere karşı kendi kendimizi bağlamak akılla, iz’anla bağdaşmazdı.

Evet, ABD çekilsin ya da çekilmesin, Türkiye “terör koridoru” dediğimiz bölgeye müdahale etmek zorundaydı. ABD’nin ya da bölgesel ortaklarının, DAEŞ ya da PKK’nın ajandası ne olursa olsun, Türkiye kendi çıkarlarını korumak durumundaydı. Ancak ABD planlarına taşeronluk yapmak, gafletten öte bir anlam taşırdı ve BOP eş başkanlığını hatırlatırdı!

2003 Irak işgalinden bu yana, Irak ve Suriye’de olanların tamamı Türkiye’nin aleyhine olmuştur, durum hâlâ aynıdır. Bu olaylara konjonktürel bakan herkes yanılmıştır, yine yanılacaktır. ABD ve müttefikleri, Türkiye’nin çok kararlı olduğunu gördükleri anda, hep yeni bir oyalama taktiğine başvurmuşlardır, bunu yine yapacaklardır. Trump’ın “çekilme” kararı, PKK’da paniğe yol açsa da, ABD’de iç siyasi sarsıntı yapsa da, Savunma Bakanı istifa edip ayrılsa da, ABD yerleşik sistemi ile terör örgütleri arasındaki ortaklık Türkiye’yi ve bütün bölgeyi hâlâ tehdit ediyor durumdadır. Trump çekilmek istese de o yerleşik sistem kendi oyununu oynamaktan geri durmayacaktır. Öyle görünüyor ki, ABD yerleşik sistemi Trump’tan daha büyük bir oyun hazırlamaktadır. Ancak ne oyun oynarlarsa oynasınlar ABD’nin bu bölgede kalma şansı yoktur, olmayacaktır. Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e ulaşma hesapları Afrin’le kesilmiş durumdadır. Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarıyla sekteye uğramış, doğu ve batı kapıları kapatılmıştır. İşte tam bundan sonra ABD, S. Arabistan, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır güneyde yeni bir eksen kurmuşlardır.

“Rusya ile ABD’nin üzerinde anlaştığı büyük Suriye planının uygulanması, Türkiye’nin onayına ve desteğine bağlıdır!” ifadeleri, Türkiye’nin Suriye’deki Özerk Kürt bölgesine taşeronluk yaptırılacağının itirafıydı!

Suriye’nin geleceği konusunda ABD ile Rusya 1 yıl önce bir ön anlaşmaya varmışlardı. İki ülke de bu geleceğe Türkiye’nin onayı ve desteği olmadığı takdirde uygulanması ihtimalinin bulunmadığını bildiklerinden, ön anlaşmalarının en kritik konusu Suriye Kürtleri üzerine yoğunlaşılmıştı. Rusların ‘Kuzey Irak Modeli’, Amerikalıların ‘Kamışlı Modeli’ diye adlandırdıkları ‘Kürt Oluşumu Modeli’ bu süreç içinde hazırlanmıştı. Şimdilik Kürtleri içeren federatif bir yapı düşünmüyorlardı. Kuzey Suriye’de sınırımızdan uzakta, sınırları belli olan ve sınırlarında Suriye bayrağının dalgalanacağı, sınır korumasının da Suriye ordusu tarafından yapılacağı bir alanda YPG/PYD etkisinin temizlendiği Kürt oluşumuna kültürel ve idari özerklik sağlanacaktı. Rusya ile ABD arasındaki gizli diplomaside, Türkiye’nin başta buna tepki vereceği ama sonra Kuzey Irak’ta olduğu gibi bununla çalışmaya geçtiği takdirde, Irak Kürt Otonom Bölgesi nasıl Türkiye’nin etkisi altına girdiyse Kuzey Suriye’de de bunun olacağı konuşulmaktaydı.

Türkiye’nin hedefindeki YPG/PKK terör örgütü ise Fatih Altaylı’nın benzetmesiyle “kiralık fahişe” konumundaydı.

“Evet, bu örgüt yıllardan beri “Fahişeleşmiş” bir yapıydı. Para karşılığı birlikte olmayacağı güç kalmamıştı. Bu bazen bir süper güç olmakta, bazen, bölgesel bir güç olmaktaydı. Örgütün geçmişi sürekli bu tür diyebileceğimiz ilişkilerle dolu bulunmaktaydı. Kâh Suriye’nin, kâh ABD’nin, kâh Fransa’nın, kâh Rusya’nın, kâh İsrail’in koynuna sokulmaktaydı. Yani PKK, her an herkesle yatağa girebilecek bir örgüt konumundaydı. Emin olun şimdi de boş bırakmayacaklardı. Üstelik müşterisi de oldukça fazlaydı. Ve şimdi büyük ihtimalle Rusya ile görüşmelere başlamışlardı. Ya doğrudan ya da bunlara bir süredir yeniden yüz vermeye başlayan Esad üzerinden bunu yapmaktalardı. Zaten Rusya ile yıllardır hiç koparmadıkları bir ilişkileri olduğu da sır sayılmazdı. Hatta zaman zaman İran’daki kirli odaklarla da açıklanmamış bir mutabakatları olduğu anlaşılmaktaydı. Görünürde sadece Esad’la anlaşsalar bile, Rusya ve İran’ı zaten arkalarına ya da yanlarına almış olacaklardı. Peki, biz bölgedeki müttefikimiz Rusya ve sıcak ilişkiler kurduğumuz İran ile YPG/PKK ortaklığı oluştuğu zaman ne yapacaktık? ABD gidiyor diye seviniyoruz da, işin bu tarafı hiç tartışılmamaktaydı? Bölgenin kötü yola düşmüş çocuğu, ya bizim siyasi hısımlarımızdan biriyle yatağa girerse ne olacaktı?”

ABD Suriye’den çekilmeye dair kararlar açıklamıştı. İyi de bu durum sahaya nasıl yansıyacaktı? Sahadaki taktiksel ve askeri etkisini mi sonlandıracaktı, üslerle varlığını mı ortadan kaldıracaktı? DAEŞ’le mücadele gerekçesiyle Akdeniz’e konuşlandırdığı deniz piyadeleri ve savaş gemileri ne olacaktı? Suriye’de yaklaşık 56 bin kilometrekare, yani Suriye’nin 3’te biri ki, tamamı 175 bin kilometre karedir. YPG/PKK’ya tahsis edilmiş durumdaki özerk bölge ne olacaktı? YPG/PKK’ya böyle bir fırsat sağlanırsa, buna Türkiye razı mı olacaktı?

ABD “çekileceği” yere yeni üs kurmaktaydı!

Suriye’yi harabeye çevirip çekileceğini açıklayan işgalci ABD, Irak’ın batısında Suriye sınırı yakınlarında iki yeni askeri üs inşa edeceğini açıklamıştı!

Enbar Vilayeti İl Meclis Üyesi Ferhan Duleymi; ABD’nin, vilayetin Suriye sınırına yakın çöl arazide, iki yeni askeri üs inşa etme kararı aldığını açıklamıştı. Duleymi;, üslerden birinin Kaim ilçesine bağlı Er-Rumana kasabasının kuzeyinde, diğerinin de Rutba ilçesinde kurulacağı bilgisini aktarmıştı. Her iki üssün de Suriye sınırından yaklaşık 100 km. mesafedeki stratejik noktalarda inşa edileceğini kaydeden Duleymi, işgalci ABD askerlerinin Iraklı güçlerine sınır güvenliğinin sağlanması konusunda destek(!) vereceğini vurgulamıştı. ABD’nin konuşlanmayı planladığı bölgeler, Irak-Ürdün-Suriye üçgeninde, gümrük kapılarının ana güzergâhı üzerinde bulunmaktaydı.

İşgalcilerin çekilmesi masaldı!

Irak’ta Amerikan terör örgütü DAEŞ’in ortaya çıkarıldığı 2014’ten bu yana örgütle mücadele etmek ve bölgedeki güvenlik güçlerine destek sağlamak yalanıyla sadece resmi rakamlarla yaklaşık 5 bin işgalci ABD askeri görev yapmıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den askerlerini çekme kararını açıklamasının ardından Irak’ta yeni Amerikan üsleri kurulacağına dair bilgiler gelmesi kafa karıştırıcıydı. Irak merkezi hükümeti ya da ABD yönetimi ise söz konusu askeri üslerin inşasına ilişkin henüz açıklama yapmamıştı.

Tam bu sırada Beyaz Saray, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin; ‘ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iade konusunu araştıracağını söyledi’ açıklamasını yapmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, FETÖ elebaşının Türkiye’ye iadesine ilişkin, “En son Buenos Aires’te bir araya geldiğimizde, ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’a bu konu üzerinde çalıştıklarını söyledi” açıklamasını Beyaz Saray bir nevi yalanlamıştı. Açıklamada, “Trump, Erdoğan’a Gülen’in iadesi konusunda sadece bir bakacağını söyledi” ifadesi yer almıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Trump, Erdoğan’a sadece gözden geçireceğiz dedi” açıklamasını yapmıştı. Sanders, süreçle ilgili herhangi bir taahhütte bulunulmadığını vurgulamıştı. Yani Türkiye resmen avutulup oyalanmaktaydı. Suriye’den çekilme olayı da işte böyle bir şeytanlıktı!

Netanyahu, Türk ordusu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında küstahlaşmaya başlamıştı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk ordusu hakkında skandal ifadeler kullanmıştı. Netanyahu yaptığı açıklamada “Kuzey Kıbrıs’ın işgalcisi, ordusu Türkiye’nin içindeki ve dışındaki Kürt köylerinde kadınları ve çocukları katleden Erdoğan İsrail’e vaaz vermesin” diyecek kadar küstahlaşmıştı.

Önemli bir not:

Yeni Akit’teki; “Ah Erbakan Hoca, Ah!” (29 Aralık 2018) yazısı nedeniyle Ali Karahasanoğlu’na bir hatırlatma…

“Keşke, bir kasete veya deftere; başınızdan geçenleri ve bazı generallerin hadsizliklerini yazıverseydiniz de, bugün çıkıp: ‘Merhum Erbakan hayatta iken kendisine darbe yapıldığına dair hiçbir iddiada bulunmamıştır!’ diyemeselerdi…” arzularınız kalbi marazlarınızı ve akli arızalarınızı açığa vurmaktaydı… Çünkü Erbakan Hoca; bazı fasık, hatta kiralık Paşalar yüzünden tüm Kahraman Ordumuza kin tutulmasına ve hedef alınmasına asla razı olmamıştı… Ve asıl önemlisi Erbakan Hoca; bu piyonlarla değil, onları kışkırtıp kullanan Siyonist patronlarla uğraşırdı. Ve zaten AKP’yi de, üstadınız Abdurrahman Dilipak’ların itirafıyla “bir dış proje olarak” aynı Siyonist odaklar hazırlayıp iktidara taşımışlardı. Erbakan Hoca; tarihi projelerini köstekleyen, hatta köklerine kibrit suyu döken Erdoğan’ın ve yandaşlarının istismar ve suiistimal aracı yapacakları sözleri kullanmayacak kadar akıllıydı… Bu temenni ettiklerinizi onun için yazmamıştı. İz’an ve vicdan ehli herkes biliyor ki, Erbakan sizlerden en az 100 kat daha cesaretli, ferasetli ve dava dertlisi bir insandı…

 

Bu makaleyi sesli olarak dinleyebilirsiniz:

{mp3}trumpla_erdogan{/mp3}

 


[1] Cumhuriyet Gazetesi, Mehmet Ali Güller: “Piyon Fedası ve Rok”

0 0 votes
Değerlendirmeniz

Makale Paylaşım Sayısı: 

Ahmet AKGÜL

Ahmet AKGÜL

AHMET AKGÜL KİMDİR?

 

Araştırmacı-Yazar, Düşünür ve Siyaset Bilimci olarak tanınan Ahmet Akgül, Milli Görüş çizgisinde önemli bir fikir adamıdır. Olaylara insan eksenli ve İslam endeksli yaklaşmaktadır.

2004 Ocak ayında, arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’da aylık olarak yayınlanan “Milli Çözüm” Dergisini çıkarmaya başlamıştır.

Uzun süreli, ciddi ve çileli bir mücadele dönemi yaşamış ve bu duyarlı, tutarlı ve kararlı tavrını hiç bırakmamıştır. Bu yüzden pek çok sıkıntı ve saldırılara uğramış, defalarca mahkeme açılıp tutuklanmış ve hapis yatmıştır.

İnancımız ve ihtiyacımız olan evrensel hukuk kurallarının; bütün insanlığın ortak değeri ve hayat düzeni haline getirilmesi, “Demokrasi, Laiklik ve özgürlükler” gibi çağdaş kurum ve kavramların; ilmi ve insani temellere göre yeniden şekillenmesi… Ve Türkiye’nin yeni bir barış ve bereket medeniyetine öncülük etmesi konularında yoğunlaşmıştır.

Üstadımızın, başta “İnsanın Yozlaşması”, ardından “Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya” ve yine “Barış ve Bereket Nizamı “İslam Davası” ve Yozlaştırılan “Cihat Kavramı” gibi birçok kitapları İngilizceye çevrilip merkezi Londra’daki Cagaloglu Yayıncılık organizesiyle; Amazon ve Bornes&Noble (bn.com) gibi dünya genelinde dağıtım yapan yüzlerce online sitesinde ve dijital (e-kitap) sayesinde 120 kadar ülkede yayınlanıp okunmaktadır. Ayrıca Üstadımızın “Yüce Kur’an’ın Manası ve Mesajı” başlıklı Meal-i Kerim yorumları İngilizce ve Rusça tercümeleri ile “Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya” kitaplarının Rusça, Arapça, Çince, Japonca ve İspanyolca tercümeleri tamamlanıp basılmış olup; Almanca, Fransızca, Kırgızca ve Farsça tercümelerinde de sona yaklaşılmıştır.

Milli siyaset ve sorumluluk düşüncesini farklı bir boyutta ele alan ve yorumlayan Hocamız; yaklaşık 40 yıldır Türkiye’mizin her yerinde, Avrupa’da ve İslam ülkelerinde, önemli seminer ve konferanslara katılmaktadır.

Mili Görüş’e çöreklenmiş bazı şaibeli kişilerin gizli niyet ve tertiplerini haber vermesi, uzun vadeli hedefler ve stratejik tavizler sonucu Parti’ye girdiklerini sezmesi ve söylemesi nedeniyle, Ahmet Akgül’ün teşkilatlarda ve Milli Görüşçü kuruluşlarda hizmet vermesi engellenmeye çalışılmış; Erbakan Hoca ise, kendisinin daha bağımsız davranabilmesi ve nifak çarkı içinde körletilip kirletilmemesi için bu girişimlere karşı çıkmamış, ama kendisini uzaktan destekleyip yönlendirmekten de geri durmamıştır. Erbakan’ın “Adil Düzen” projeleri, AKP’nin siyasi hileleri ve karanlık ilişkileri, Fetullahçı Cemaatin gizli mahiyeti konularında sayılı uzmanlardandır.

1949 Elazığ doğumlu olan, çeşitli konularda yayınlanmış ve hazırlanmış 105 (yüz beş) eseri bulunan yazarımız, evli ve beş çocuk babasıdır.

 

Hocamız’ın Başlıca Kitapları:

● Yüce Kur’an’ın Manası ve Mesajı (Türkçe Meal-i Kerim. Abdullah Akgül Yayına Hazırladı.) (İngilizce ve Rusçaya çevrildi.)

Milli Sorunlarımız ve Sorumluluklarımız (2 Cilt)

Dünyanın Değişimi ve Erbakan Devrimi

Refah-Yol’la Rantiyenin Savaşı

Cemaatin Cılkı, Erdoğan’ın Çarkı, Erbakan’ın Farkı

Türkiye Kuşatılırken, Kuklaların Kapışması

Adil Düzen ve Yeni Bir Dünya (İngilizce, Rusça, Çince, Japonca, Arapça ve İspanyolcaya çevrildi.)

Bizim Atatürk

Küresel Fesatçılık ve Fetullahçılık

Dış Politika Yazıları (I) BOP’un Temel Taşları (1988-1998)

Dış Politika Yazıları (II) Tarihin En Talihsiz Yılları (2002-2015) 

Siyaset ve Strateji Bilgeliği

Osmanlı Sistemi ve Abdülhamit Siyaseti

İslam Davası ve Cihat Kavramı (İngilizceye çevrildi.)

● “İnsan”ın Yozlaşması (İngilizce ve Rusçaya çevrildi.)

Ah-u Figan’ım (Şiir)

Başörtüsü İnkârı ve İstismarı

İslamcı Münafıklar

Milli Şuur ve Ordu

20 Yıl Öncesinden; AKP Gerçeği ve Akıbeti

Bilge(!) Erdoğan’dan, İlkeli(!) Numan’a AKP Tezgâhı

Cezaevinde Yazdıklarım

Siyonizm-Deccalizm Ortaklığı

Devrim Simsarları ve Din İstismarcıları

Dilin Düğümü Çözüldü (Şiir)

Din Dengedir İslam İlericiliktir

Din – Devlet ve Demokrasi

Ergenekon Senaryosu “At Değiştirme” Operasyonu muydu?

(Kadiri - Haydari Tarikatı) Gönül Seması ve Tasavvuf Kapısı

Medeniyet Mücadelesi ve Mehdiyet Müjdesi

● Teşkilatçılık (İletişim ve İşbirliği Sanatı) Mesaj ve Metod

● Milli Görüş’ün Marazlıları

● Hak Davanın Hokkabazları

ABD’li Siyonistlerin, AKP’li Piyonistleri

İsrail'in Şımarması ve Armageddon Savaşı

BDP’nin Özerklik Kalkışması

Bir Devrim Yaşanıyordu!

Dünya Dönüşüme Hazırlanıyordu

Hidayet Kıvılcımı ve Hikmet Kılıcı (Şiir)

Katı Ulusalcıların ve Ilımlı İslamcıların Din ve Devlet Tahribatı

Osmanlı’dan Cumhuriyete Kripto Yahudiler ve Pakraduniler

Yüz Kur'ani Kavram ve Yorumları

Konularına Göre: Kur’an-ı Kerim Fihristi

Siyaset Şehveti ve AKP’nin Şerbeti (Yayına Hazırlayan: Ufuk Efe)

AKP’nin Akreplikleri (Yayına Hazırlayan: Ufuk Efe)

Terör-Masonluk ve Mafia Medeniyeti

Cumhuriyet Türkiye’sinde Nifak Hareketleri

Ruhlar-Sırlar ve Uzaydaki Yaratıklar

Sabah Yakın Değil miydi?

Tarikatların Hizmet Sahası ve Islahı

Tuz Kokarsa…

Gaflet miydi, Hıyanet miydi?

Tahribat Ortakları: AKP’nin Arkası, MHP’nin Markası

Türkiye Tarihi Dönemeçteydi!

Yakın Tarihimizde Yüceler ve Cüceler (2 Cilt)

Zafer Muştuları ve Fetih Hazırlıkları

Erbakan’dan İntikam Alanlar

Suriye’de Yaklaşan Hilal-Haç Kapışması

Başkanlık Diktatoryası

15 Temmuz Hıyanetinin Gizemi: Bir Darbe Analizi ve Sistem Krizi

Pazarlık Partisi ve Palavra İktidarı

Kemalizm-Tayyibizm Uyarlaması

Başka Çare Kalmamıştı

İslam’dan Uzaklaştıkça, İnsanlıktan Çıkılması

Dert Söyletir Aşk İnletir (Şiir)

● Hainleri Haşlama, Zalimleri Taşlama (Şiir)

● İstanbul Sözleşmesi ve Ailenin Çözülmesi

Türkiye'nin Erdoğan'la Sınavı ve Ukrayna Savaşı

 

Üstadımızın hazırladığı; İlköğretimden, Üniversiteye kadar öğrencilerimize inanç ve ahlâk esaslarını ve Milli-İnsani sorumluluklarını öğretecek Ders Kitapları:

● İlkokul 4-5: Çocuklar Sizin İçin Yaratılış Harikaları ve Din Ahlâkı

● Ortaokul-1: İslam; Doğal Hayat ve Güzel Ahlâktır

● Ortaokul-2: Allah'a İman ve Ahlâk Kuralları

● Ortaokul-3: Bilimin Işığında Allah’ın Varlık Kanıtları ve İslam Ahlâkı

● Lise-1: Yaratılışın Bilimsel Kanıtları

● Lise-2: İslam'ın Aydınlığı ve İmtihanın Şartları

● Lise-3: Müslüman; Güzel Ahlâk ve Sorumluluk Taşıyandır

● Lise-4: "Gençliğin Ahlâki Sorunlarına Milli Çözüm Programı"

● Üniversite-1: Yaratılış Sırları ve İslam’ın Esasları

● Üniversite-2: Allah'ın Varlığı ve İmtihanın Sırrı

● Üniversite-3: Olgun Müslümanın Hayatı ve İslam’ın Amacı

 

Üstadımızın Kitaplarından Derlenen Yeni Kitaplar:

● Ahmet Akgül’e Göre; Laiklik, Demokrasi ve Cumhuriyet Kavramları (Hazırlayan: Nevzat Gündüz)

● Üstat Ahmet Akgül’ün; Milliyetçilik Anlayışı (Hazırlayan: Orhan Atay)

● Ahmet Akgül’ün; Alevilik, Bektaşilik ve Şiilik Yaklaşımı (Hazırlayan: Veysel Uzun)

● Üstat Ahmet Akgül’e Göre; Kemalizm’le Atatürkçülük Farkı (Hazırlayan: Ufuk Efe)

● Ahmet Akgül’e Göre; Ülke Sorunları ve Çözüm Yolları (Hazırlayan: Okan Ekinci)

● Ahmet Akgül’e Göre; Genel Ahlâk Esasları ve Temel İnsan Haklarına Saygı (Hazırlayan: Fatma Betül Erişkin)

● Üstat Ahmet Akgül’ün; Siyonizm Saptamaları (Hazırlayan: Ali Çağıl)

● Ahmet Akgül’e Göre; Yaratılış Sırları ve İman Unsurları (Hazırlayan: Halil Yaman)

● Ahmet Akgül’e Göre; Din İstismarcıları ve Devrim Simsarları (Hazırlayan: Akın Cengiz)

● Üstat Ahmet Akgül’e Göre; Tarikat Yozlaşması ve Tasavvuf İhtiyacı (Hazırlayan: Abdussamet Çağıl)

● Üstat Ahmet Akgül’ün; Adil Medeniyet Programları (Hazırlayan: Osman Nuri Çelik)

● Ahmet Akgül’ün; Tarih Yorumları – 2 Cilt (Hazırlayan: Kâzım Gülfidan-Halil Altuntaş)

● Üstat Ahmet Akgül’ün; İlginç Anıları ve Rüyaları (Hazırlayan: Ramazan Yücel)

● Ahmet Akgül’ün; İçtihat Perspektifi ve Orijinal Projeleri (Hazırlayan: Abdullah Akgül-Ali Mert)

● Ahmet Akgül’ün; Hikmet Uyarıları ve Veciz Uyarlamaları (Hazırlayan: Neslihan Bayraktar)

● Üstat Ahmet Akgül Hocamızın; Tenkit (ve Tebrik) Yazıları – 2 Cilt (Hazırlayan: Mus’ab Eryıldız-İsmail Erkut)

● Ahmet Akgül’den; Siyaset ve Strateji Kuralları (Hazırlayan: Necati Akgül)

● Ahmet Akgül’e Göre; Yönetme ve Liderlik Sanatı (Hazırlayan: Yakup Gözübüyük)

● Ahmet Akgül’ün Saptamalarıyla; Erbakan ve İnsanlık Davası (Hazırlayan: Ahmet Cömert)

● Ahmet Akgül’e Göre; Erdoğan ve Takımının Ayarı ve Tahribatları – 3 Cilt (Hazırlayan: Nail Kızılkan-Sezai Kurt-Mehmet Sıtmapınar)

● Ahmet Akgül’e Göre; Fetullah Gülen’in Perde Arkası (Hazırlayan: Mehmet Akif Avcı)

● Ahmet Akgül’ün Gözüyle; Farklı Kesimlerden İnsan Manzaraları – 2 Cilt (Hazırlayan: Osman Eraydın)

● Ahmet Akgül Üstadımızdan; Erbakan Hoca’ya Yönelik İthamlara Yanıtlar (Hazırlayan: Necmettin Musa Bişkin)

● Ahmet Akgül'den Kahramanlık Şiirleri (Hazırlayan: İsmet Sezgin)

● Ahmet Akgül’den; Seçme Şiirler (Hazırlayan: Ömer Çağıl)

● Ahmet Akgül'den Şiirler Harmanı (Hazırlayan: Orhan Yılan)

● Ahmet Akgül'den Edep-İstikamet-Hikmet ve Hakikati Öğreten Şiirler (Hazırlayan: Yalçın Gözübüyük-Erdem Kaya)

 

Hocamızın Önsözünü Yazdığı Milli Çözüm Yayınları:

● Üstad Ahmet Akgül’ün Özgeçmişi ve Öğretileri (Yakup Gözübüyük)

● Haykırış (Şiir - Ali Çağıl)

AKP Yönetimi ve Tahribat Yöntemi Sistem Tahlili ve Siyaset Tenkidi (Nevzat Gündüz)

● Sözün Çözüme Dönüşmesi (Siyasi Fıkralar - Osman Eraydın)

● Ayar Aynası ve Nokta Atışı (Sosyal ve Siyasi Fıkralar - Erdoğan Bişkin)

Milli Çözüm Ekibinden: İlginç Rüyalar ve Manevi Uyarılar (2 Cilt - Hazırlayanlar: Fatma Betül Erişkin – Nail Kızılkan – Neslihan Bayraktar)

 

Yorumu Takip Et
Bildir
guest
5 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ELiF ÇAĞIL

Sabır Tükenirse
DOSTU OLDU TRAMP

Ortadoğu Eşbaşkanısın!
Irak,Suriye , Yemen permeperişan
Umurunda mı Müslümanlar senin…
Bol bol seçim ,demokratur var
Gelsin paralar ,saraylar ve dostluklar!
Çünkü akıl Hocaları onu emreder!
”Tramp la kanka oldu” bu şeref ona yeter!…

Yakup G.

Ferasetli Bakış
Bu yazı kaleme alındığında Trump’ın son açıklaması yapılmamıştı. Makalede ABD’nin o kadar üstü, askeri, techizatı varken geri çekilmeyeceğinden ve bunun bir masal olacağından bahsedilmiş. Bu makale yayınlanma tarihinden sonra Trump “Askerlerimiz Suriye’den çekiliyor ama bunun çabuk olacağını asla söylemedim” ifadelerini kullandı. Yani makalede zikredildiği üzere ABD tamamen bir taktik uyguluyor. Bir yandan ABD kamuoyunda Trump’ın verdiği seçim vaadi yerine getiriliyormuş gibi gösterilerek diğer taraftan makalede zikredilen çıkarlar güdülmekte.

Bu arada Erdoğan’ın doların yükseldiği dönemlerde yaptığı hamasi nutuklar ve söylemlere rağmen bugün bu samimiyeti ve işbirliğini sorgulayan da bulunmamaktaydı.!

A Hakan

Ey Milli Güç Ne Kadar da Azizsin
Düşün ki bir ülkede ‘hain pazarı’ kurulmuş ve öyle bir el öyle bir satranç oynuyor ki hainler bumerang olmuş Siyon şaşırmış, Siyonistler gemiyi terketmekte..

İnsanlık inim inim inlerken KUTLU ÇAĞIN YILDIZI daha da belirmekte.
Müjdeler olsun asrın SADIK YİĞİTLERİNE; gözleri ufukta KUTLU ÇAĞRIYI beklemekte.
Ve Kahraman ORDUM Siyon defteri dürmek,Peygamber müjdesine ermek için EMİR bekemekte.

 SELAM MEHMED’İM

        
Siyon gavur vermezse, eğer arkayı

Vallahi düşemezler, peşen Mehmedim!

Değil şu PKK’yı, tüm Amerka’yı

Değişmem bir tek çürük, dişen Mehmedim!

        

Arslanlara havlarmış, azgın kuduz it

Bak bozuldu kalleşler, üstüne seğirt

İsmini Peygamberden, aldın be yiğit

Kâfir aklı ermiyor, işen Mehmedim!

        

Bu memleket bizimdir, ta ilel ebet

Bir mangan bin Coni’ye, bedeldir elbet

Koynunda nişanlının, verdiği tülbent

Cennette düğün gelir, düşen Mehmedim!

      

Hakkâri dağlarında, şarkılar donar

Kışlaya sığmazdın ya, mezara uyar

Tevhid, tekbir şakıyan; kuşların konar

Yirmisinde toprağa, düşen Mehmedim!

        

Ah nice kahpelikler, gördü şu Mehmet

Sağ kaldıkça gazidir, ölmü şahadet

Kurda kuşa bile hep, oldu merhamet

O düşmanın bağrını, deşen Mehmedim!

      

Alparslan’dan, Yavuz’dan; Seyit Çavuş’tan

Aslın temiz, sütün pak; ersin doğuştan

Son bir kez vedalaşıp, çıktın koğuştan

Kur’an’ın kültürüyle, pişen Mehmedim!

      

Muhammed imanlıdır, Kemal askeri

Nice devler dağıttın, kaçtı ters geri

“Önce vatan” diyerek, cephe siperi

Türkiyem türküsüyle, eşen1 Mehmedim!

        

Feda olsun varlığım, hâsılam sana

Emanet yurdum, yuvam; ve sılam sana

Dost hayran, düşman kindar; vesselam sana

Şu NATO’ya bir ferman; döşen Mehmedim!

      

İstiklâl Marşımıza, hırlayan huysuz

Ezan, Kur’an ve Hak’tan; niye huzursuz?

Generalden erine, gururumuzsuz

Tarihte rastlanmıyor, eşen2 Mehmedim!

    

Sana kem söz eden, dillere lanet

Yoluna serpilmeyen, güllere lanet

Türbanına ilişen, ellere lanet

Bayrak, başörtü verdin; eşen3 Mehmedim!

        

Necmettin

KALPLERİMİZİ CAYDIRMA!…Her bir makalesiyle olay ve olgulara projektör tutarak,gerçeklerin en doğru ve berrak şekilde anlaşılmasını sağlamaya çalışan ve ayrıca ısrarla,sorumluluklarımızı da hatırlatıp duran! Milli Çözüm makaleleri,ülkemiz ve insanlık için büyük bir nimettir!..Tarihin her dömeminde HAKK’ı net ve mert bir şekilde savunup-sahiplenen toplulukların bulunacağı,kutsal metinlerimizde heber verilen bir hakikattır…Sonsuz şükürler olsun ki, Rabbimiz sonsuz şefkatiyle bizleri de böylesi bir KUTLU KERVAN’ın yolcularından kıldı!..Allah şaşırıp şımaranlardan etmesin!..Ayeti Kerimede buyrulduğu gibi:“Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra, bir daha kalplerimizi caydırma (ayaklarımızı kaydırma) , bize katından rahmet ve inayet bağışla. Şüphesiz, bağışı en çok olan Sensin Sen.”Al-i İmran 8 Şeklinde yakararak, inşallah HÜSN-Ü HATİME’lerle menzile ulaşanlardan oluruz!.. “Milli Devlet Aklına” kılavuzluk ve tüm akıl ve vicdan ehline projektörlük yapan makalemizin,her tarafı önemli olmakla beraber,çok daha ehemniyetli gördüğümüz bir kısım bölümlerini paylaşarak,tekraren dikkatle incelenmesinde büyük yarar vardır!.. diye düşünüyoruz!.. *“Elbette ve herhalde Türkiye’nin Suriye’ye girmesi ve PYD/PKK çıbanını deşmesi gerekirdi ve elzemdi. Bu nedenle ABD’nin Suriye’den çekilmesi bölge adına çok olumlu bir gelişmeydi. Bu, Suriye’deki bir işgal gücünün çekilmesiydi. ABD’nin ve Atlantik kuvvetlerinin kaybetmesi demekti. Ancak ABD çekilirken de çıkarlarını korumaya yönelik tedbirler geliştirirdi. Bu nedenle ABD’nin Suriye’den çekilmesi de elbette çeşitli senaryoların gereği olabilirdi. Fakat o senaryoları bozup bozamamak Türkiye’nin ve bölgemizin meselesiydi” tespitleri yerindeydi.” *”Suriye’deki yeni durumda Bolton, ‘acaba Suriye’de Türkiye’yi İran ve Rusya ile karşı karşıya getirme fırsatları yaratılabilir mi’ diye akıl yürütmeye ve projeler üretmeye başlamıştı. Bunu Pompeo da yapmaktaydı.” *”Bu arada, Suriye’den gelen bir son dakika haberi herkesi şaşırtmıştı. Suriye’de yıllardır kendi halkına saldıran Beşar Esad Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği Münbiç’in batı kırsalındaki Arimah beldesine asker yığmıştı. Suriye’de sıcak gelişmeler yaşanmaktaydı. Beşar Esad’ın Türkiye’nin operasyon düzenleyeceği Münbiç’in batı kırsalındaki Arimah beldesine yerleşme çabaları, Türkiye’nin nasıl bir tuzağa çekildiğinin kanıtıydı!” *”Evet, ABD çekilsin ya da çekilmesin, Türkiye “terör koridoru” dediğimiz bölgeye müdahale etmek zorundaydı. ABD’nin ya da bölgesel ortaklarının, DAEŞ ya da PKK’nın ajandası ne olursa olsun, Türkiye kendi çıkarlarını korumak durumundaydı. Ancak ABD planlarına taşeronluk yapmak, gafletten öte bir anlam taşırdı ve BOP eş başkanlığını hatırlatırdı!” *“Rusya ile ABD’nin üzerinde anlaştığı büyük Suriye planının uygulanması, Türkiye’nin onayına ve desteğine bağlıdır!” ifadeleri, Türkiye’nin Suriye’deki Özerk Kürt bölgesine taşeronluk yaptırılacağının itirafıydı!” *”Suriye’yi harabeye çevirip çekileceğini açıklayan işgalci ABD, Irak’ın batısında Suriye sınırı yakınlarında iki yeni askeri üs inşa edeceğini açıklamıştı!” Önemli bir not: *”Yeni Akit’teki; “Ah Erbakan Hoca, Ah!” (29 Aralık 2018) yazısı nedeniyle Ali Karahasanoğlu’na bir hatırlatma… *“Keşke, bir kasete veya deftere; başınızdan geçenleri ve bazı generallerin hadsizliklerini yazıverseydiniz de, bugün çıkıp: ‘Merhum Erbakan hayatta iken kendisine darbe yapıldığına dair hiçbir iddiada bulunmamıştır!’ diyemeselerdi…” arzularınız kalbi marazlarınızı ve akli arızalarınızı açığa vurmaktaydı… Çünkü Erbakan Hoca; bazı fasık, hatta kiralık Paşalar yüzünden tüm Kahraman Ordumuza kin tutulmasına ve hedef alınmasına asla razı olmamıştı… Ve asıl önemlisi Erbakan Hoca; bu piyonlarla değil, onları kışkırtıp kullanan Siyonist patronlarla uğraşırdı. Ve zaten AKP’yi de, üstadınız Abdurrahman Dilipak’ların itirafıyla “bir dış proje olarak” aynı Siyonist odaklar hazırlayıp iktidara taşımışlardı. Erbakan Hoca; tarihi projelerini köstekleyen, hatta köklerine kibrit suyu döken Erdoğan’ın ve yandaşlarının istismar ve suiistimal aracı yapacakları sözleri kullanmayacak kadar akıllıydı… Bu temenni ettiklerinizi onun için yazmamıştı. İz’an… Devamını oku

Necmettin Harun GÜL

TEBRİKLER MİLLİ ÇÖZÜM YİNE HAKLI ÇIKTIN
Bu mesaj yüklü ve önemli yazınızın yayınlanmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden tüm dünya Milli Çözümün ve üstad Ahmet Akgül hocamızın ferasetini, basiretini ve ileri görüşlülüğünü birkez daha görüp tanık oldu. Evet, bugün Abd başkanı Trump, “Biz Suriye’den askerimizi çekeceğiz dedik ama bunu hemen yapacağız demedik” açıklamasını yaparak, bir nevi bizim kandırılmada sınır tanımayan zavallı basiretsiz yönetici ve idarecileri yine oyalayıp kandırdıklarını dile getiriyorlardı. Tabi bunuda bölgedeki kürtleri koruma kılıfıyla ve bahanesiyle ortaya koymasıda Abd’nin YPG ile tam hız yoluna devam ettiğinin göstergesiydi. Tamda seçimlere oy malzemesi olarak kullanılacak bir argüman yine aynı oyuna malzeme sunan baş aktör tarafından boşa çıkartılıyor ve bu durum iktidar kanadında soğuk duş etkisi oluşturuyordu. Şimdi ucuz kahramanlarımız bu kandırılmışlık ve aldatılmışlık durumunu insanımıza nasıl anlatıp kıvıracaklar. Gerçi kıvırmak bunların yaptığı en iyi iş olduğundan, bu konuda yine milleti uyutup bu olumsuz tablodanda sıyrılmaya çalışacaklardır. Tabi milletimiz bu sefer inşallah bu oyunu bozarda artık küllerine geri döner temennisiyle tekrar her konuda olduğu gibi bu konudada haklı çıkan Milli Çözüm ve Ahmet Akgül hocamıza teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyor, sizleri Allaha emanet ediyoruz.

YORUMLAR

Son Yorumlar
5
0
Yorumunuzu okumaktan memnuniyet duyarızx