ARAMA

Toplam Ziyaretçilerimiz

mod_vvisit_counterBugün1891
mod_vvisit_counterDün4484
mod_vvisit_counterBu Hafta36223
mod_vvisit_counterGeçen hafta58521
mod_vvisit_counterBu Ay114368
mod_vvisit_counterGeçen Ay122941
mod_vvisit_counterŞu Ana Kadar17565307

IP'niz: 3.235.25.169
Bugün: 18 Nis 2021

Bu Ana Kadar Okunan

Sayfa Gösterimi : 12491008

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

AA 150X
KT 150X
IY 150X
EIA 150X
 ADIL DUZEN 150x
erbakan devrimi 15b 160
 
bizim ataturk 17b 160
 
hilalhac
 
baskan160
 
siyaset strj 160
 
sistem tahlili 160
 
 darbe 160
 
 
 

ADİL DÜNYA YAYINEVİ

Tel-Faks:

0212 438 40 40

0543 289 81 58

0532 660 12 79

 

 

Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İZZET İSLAM'DADIR!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfMükemmel 

Bütün izzet ve şeref Allah'ındır, her türlü nimet ve fazilet O'nun katındadır ve O'na kulluktadır. İzzet İslâm'ındır ve ancak İslâmla kazanılır. Bir insanın Allah'a tevekkül ve teslimiyeti kadar kıymeti, İslâm'a tabiiyeti ve hizmeti kadar da şeref ve izzeti vardır. Gerçek izzete ve devlete ancak gayretle ulaşılır. Hizmet edenler, malıyla, canıyla ve bütün imkânlarıyla hakkı ve hayrı diriltenler, aziz kılınır.

İzzet ve şerefi sadece dünyalık mal ve makamlarda arayan ve bunları da batıl sistemlere ve zalim yöneticilere uşaklık yaparak kazanmaya çalışanlar, aslında bayağı ve aşağı tabiatlıdır.

Bunların üzerindeki "bakan, milletvekili, genel müdür, fabrikatör, profesör" gibi sıfatlar ise sahte etiketlerden farksızdır.

Faizle, fuhuşla, kumarla, kara borsayla, haramla, haksızlıkla, kaçakçılıkla kazanılan servet, şeref değil baş belasıdır.

Yağcılık, riyakârlık yaparak, mason ve münafıkların davulunu çalarak, başkasının ayağını kaydırarak, namus ve onurundan tavizde bulunarak ulaşılan makam ve mevkiler izzet değil yüz karasıdır.

Ve hele din adamı ve hizmet erbabı geçinerek, safdil ve gafil Müslümanları etrafına toplayan, sonra da, dünyalık servet şöhret için bunları fasık siyasetçilerin ve zalim zihniyetlerin peşine takanlar, nasipsiz insanlardır!..

"Müminleri bırakıp kâfirleri dost edinenler (Kur'anın adaletini istemeyip, isyancı ve inkârcıları kendilerine idareci seçenler, yoksa) onların yanında izzet (şeref ve şöhret) mi arıyorlar? (Halbuki) Gerçekten bütün izzet yalnız Allah'ındır"[1]

"Yoksa (zannediyorlar ki) Aziz ve lütufkâr olan Rabbinin rahmet hazineleri onların (münafık ve masonların) yanında mıdır?"[2]

Bütün şerefi mason medyanın şişirmesinden ve bazı safdil Müslümanların peşinden gitmesinden ibaret olanlar, yakında gerçekleşecek, çağlar üstü bir değişime ne duruma düşeceklerini anlayacaklardır?

İzzet, iman ve İslâmdadır.. İzzet, ilim ve irfandadır.. İzzet, istikamet ve takvadadır... İzzet, hizmet ve cihattadır... Haram ve hileli yollarla kazanılan servet, zillettir.. Riyakârlık ve rüşvetle ulaşılan makam ve mevkiler zillettir... Sahte sofilik ve reklam sonucu Allah tarafından değil insanlar tarafından takılan "Velayet" rütbesi zillettir...Yüz suyu dökerek, İslâmi onurundan taviz vererek ve dilencilik ederek kazanılan herşey velev ki İslâm'a hizmet adına da yapılsa, zillettir..

"Mal ve evlatlar dünya hayatının süsü ve zinetidir. Kalıcı olan güzel ameller ise Allah katında sevap yönünden daha hayırlı, ümit bağlamaya daha layıktır."[3]

"Nice saçı sakalı karışmış, toz toprak içinde bulunan (helal rızık için çalışıp çırpınan) eski ve kalitesiz elbiselerle dolaşan ve kendilerine halk içinde hürmet ve rağbet yapılmayan öyle kişiler vardır ki (ibadet ve ihlaslarından dolayı) Allah'tan ne isterse verilir ve her duaları kabul edilir. (İşte gerçek izzet ve haysiyet sahibi bunlardır)"[4]

"Bol paraları, yüksek apartmanları, lüks arabaları, yetki ve makamları bulunuyor diye, toplum ve teşkilat içindeki mütevazi ve sadık insanları dışlayan, horlayan ve münafıkça bir tavırla: "Kendilerini üstün ve aziz, başkalarını ise düşük seviyeli ve zelil sayan zavallılar bilsinler ki gerçek izzet ve şeref ancak Allah'ın, Resulünün ve (mücahit ve muttaki) müminlerin hakkıdır"[5]

Hz. Ömer (r.a) Efendimizin Kudüs ziyaretinde, çalımlı atlar ve şaşalı kalabalıklar halinde şehre girmesinin daha izzetli ve şerefli olacağını hatırlatan valiye: "Vallahi biz Araplar, çiğ et yiyen, biri biriyle didişen basit ve cahil bir kavim idik. Allah (c.c) bizi İslâmla kıymetlendirdi, Hz. Peygamberle şereflendirdi ve Kur'an la yüceltti. Artık İslâmdan başka şeylerde izzet aramak ahmaklık ve nankörlüktür" şeklindeki cevabı ne kadar anlamlıdır.

Evet "Allah'a ve Peygambere baş kaldıranlar elbette rezil ve zelil olacaklardır."[6]

İslâmi onur ve olgunluğunu koruyanlar ise aziz ve muzaffer olacaklardır.

Cömertliği ile meşhur Hatem-i Tai'ye "Sizden daha cömert ve izzet sahibi kimse gördünüz mü? Diye sorduklarında, "Evet, demiş.. Bir ara soframıza davet edecek ve ihtiyacını görecek birisini bulmak ümidiyle çevreyi dolaşıyordum. Dağlardan topladığı ve sırtladığı çalı çırpıyla şehre inen bir ihtiyara rastladım. O kişiye sorduğumda, bunları satarak ekmek parası yapacağını söyledi.. Bunu üzerine; Kendimi tanıtmadan: Bir ekmek için bu kadar zahmet değer mi? Bak ileride Hatem-i Tai ziyafet hazırlamış.. Git doyuncaya kadar ye iç.. İhtiyacın kadar da torbana doldurup götür, deyince: "Ben izzetimle bu zahmeti çekerim. Ama zilletle Hatem'in minnetini çekmem" cevabını verdi. İşte  o ihtiyarı kendimden keremli ve izzetli gördüm."

Evet kim izzet ve şeref istiyorsa (bilsin ki) izzet ve şerefin hepsi Allah'ındır. O (Rabbımıza) ancak (tevazu ve teslimiyetle yapılan övgüler ve şükürler gibi) güzel sözler yükselir. (Bu güzel dua ve zikirleri de sadece) salih ameller (ve halis niyetler kabul ettirip) Allah'a ulaştırabilir.

"Ama kötülükler (ve şeytani niyetler) le hile ve tuzak kuranlara (Halkı aldatmak için dini duyguları ve değerleri istismara kalkışanlara) gelince, onlar için çetin bir azap vardır ve tuzakları boşa çıkacaktır"[7]

Öyle ise inancımız ve duamız şöyle olmalıdır:

"Ey mülkün (her türlü devlet, nimet ve faziletin) gerçek sahibi olan Allah'ım!..

Sen mülkü dilediğine verirsin ve dilediğinden de mülkü çeker alırsın...

(Allah'ım sen) Dilediğini (ve layık gördüğünü) aziz eder, yüceltirsin, dilediğini zelil edersin. (Ve her türlü hayır ve iyilik senin elindedir.)

Gerçekten sen her şeye kadirsin...[8][1] Nisa: 139

[2] Sad: 9

[3] Kehf: 46

[4] Hadis-Müslim

[5] Münafıkun: 9

[6] Mücadele: 20

[7] Fatır: 10

[8] Al-i İmran: 26


Bu yazarin diger makaleleri

ÖĞÜT
Hizmet, hikmet mektebinde Sabırla bela, bal olur! Kabuk çürür, yer dibinde Tohum fidan, bin dal olur! Geçmişe takılma, dündür Yarın belirsiz,...
Devami
KERBELA'DA
Ehli Beyt, gözü oyulur Seyyit toprağa koyulur Hala...
Devami
ÖFKELENME EY GÖNÜL
  Fırtına kopardın, bir avuç suda Yeter bulandığın, durul be gönül Kızmanı...
Devami
ZİKRÜ DEVRAN
ZİKRÜ DEVRAN      Gavsi Geylani’yi, üstat ederler Zikreder aşıklar, dilleri bir hoş… Canları...
Devami
KURBAN OLAYIM (ŞİİR)
  KURBAN OLAYIM        Kulluğuna seçtin, ne büyük onur Hakkıyla kul olan, cennete...
Devami
ÇOCUK EĞİTİMİ: SEVMEK BİR SANATTIR ANNE-BABALIK, USTALIKTIR
  Çocuklarımız bizlere en kutsal emanettir. Onları ilgisiz, bilgisiz, eğitimsiz...
Devami

Makale Paylaşım Sayısı: 8245

Yorum ekle

Yazdığınız her yorumla birlikte IP adresinizin kayıt edildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk kurallarına aykırı, iftira ve genel ahlaka aykırı tarzda yorumlarınızdan hukuken ve vicdanen sorumlu tutulacağınızı tekrar hatırlatırız...


Güvenlik kodu
Yenile

YABANCI DİLDE KİTAPLARIMIZ

SON YORUMLAR